Niedobór witaminy D daje zaskakujące objawy. Zauważysz je na nogach lub skórze

2025-07-01 6:26

Witamina D ma kluczowe znaczenie dla zdrowia - wpływa na odporność, samopoczucie i kondycję skóry. Niedobór często powoduje niejednoznaczne objawy, a zbagatelizowanie problemu może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia. Jakie sygnały wysyła organizm?

Niedobór witaminy D daje zaskakujące objawy. Zauważysz je na nogach lub skórze
Autor: Getty Images

Jakie objawy świadczą o niedoborze witaminy D?

Według National Health Service 1 na 6 osób w Wielkiej Brytanii cierpi na niedobór witaminy D. W Polsce statystyki są równie niepokojące. Witamina D odgrywa kluczową rolę nie tylko w utrzymaniu zdrowych kości, ale również w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Jej niedobór może prowadzić do zwiększonej podatności na infekcje, problemów skórnych, a także zaburzeń wchłaniania wapnia i fosforu, co z czasem może skutkować osteoporozą.

Nie warto bagatelizować odczuwanych dolegliwości, niektóre mogą wskazywać na niedobór cennych mikroelementów. Co świadczy o braku witaminy D w organizmie?

Swędzenie skóry

Witamina D ma znaczący wpływ na kondycję skóry, jej niedobór w wielu przypadkach skutkuje suchością i świądem.

W ciężkich przypadkach niedoboru witaminy D z innymi czynnikami współistniejącymi, możesz rozwinąć choroby autoimmunologiczne, takie jak egzema i łuszczyca, dlatego korzystne jest wczesne wykrycie objawów

- wyjaśniła VJ Hamilton, ekspertka ds. chorób autoimmunologicznych.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D
Poradnik Zdrowie Google News

Opóźnione gojenie się ran

Jeśli masz niedobór witaminy D, możesz zauważyć, że gojenie ran trwa dłużej niż zwykle. Ten składnik jest bowiem kluczowy do właściwej regeneracji skóry.

Jeśli masz ranę, która się nie goi, idź do lekarza. Chociaż niedobór witaminy D może być przyczyną, najlepiej nie zakładać niczego. Powolne gojenie się ran może być również objawem infekcji, słabego krążenia, a nawet cukrzycy

- podkreślili eksperci z Chemist4U.

Stany przypominające egzemę

Okazuje się, że egzema może być spowodowana niedoborem witaminy D, dodatkowo niewystarczająca ilość tego składnika nasila przebieg tej choroby skóry.

Przeprowadzono pewne badania nad tym, czy niski poziom witaminy D wywołuje rozwój egzemy i czy przyjmowanie suplementów może łagodzić objawy. Kluczowy przegląd kliniczny z 2015 r. zaproponował związek między egzemą a niskim poziomem witaminy D i wykazał, że witamina D pomaga chronić barierę skórną i tłumić stany zapalne

- wyjaśnili eksperci z National Eczema Society.

Matowa cera

Jednym z możliwych objawów niedoboru witaminy D jest przesuszona, matowa lub łuszcząca się skóra. Substancja ta pełni istotną funkcję w procesie wzrostu i odbudowy komórek skóry, dlatego jest niezwykle ważna podczas gojenia się ran oraz regeneracji po chorobach dermatologicznych.

Sprawne odnawianie się komórek sprzyja utrzymaniu zdrowej, gładkiej i promiennej cery - nawet zimą, gdy skóra bywa szczególnie narażona na przesuszenie.

Ból nogi

Niedobór witaminy D może powodować osłabienie mięśni i kości, co potencjalnie prowadzi do bólu nóg. Objaw manifestuje się podczas wchodzenia po schodach lub wstawania z krzesła.

Kiedy poziom witaminy D jest niski i organizm nie jest w stanie prawidłowo wchłaniać wapnia i fosforu, istnieje zwiększone ryzyko bólu kości, złamań kości, bólu mięśni i osłabienia mięśni. U osób starszych poważny niedobór witaminy D (poziom poniżej 10 ng/ml) może również przyczyniać się do zwiększonego ryzyka upadków

- czytamy na Yale Medicine.

Nadmierne pocenie

Jednym z wczesnych objawów niedoboru witaminy D jest nadmierna potliwość, zwłaszcza w obrębie głowy i twarzy. Substancja ta odpowiada za regulację aktywności gruczołów potowych.

Pocenie się z głowy jest klasycznym pierwszym objawem niedoboru witaminy D. Nadmierne pocenie się niezgodne z temperaturą lub innymi powiązanymi stanami powinno zostać zbadane, ponieważ może to oznaczać, że konieczne jest zwiększenie ilości witaminy D

- podkreśliła reumatolog dr Stephanie Barrett.

SuperZdrowi
Witamina D - jak ją mądrze suplementować? Gość: dietetyk kliniczny Ewa Trusewicz. Super Zdrowi