Inne

“Kobieta w takiej sytuacji nie powinna być traktowana jak świnia w ubojni, a tak się właśnie czułam - opowiada Justyna, która przeżyła w szpitalu istny koszmar. Zła komunikacja pacjent – lekarz nie tylko wpływa na samopoczucie pacjenta, ale również na podejście do całokształtu terapii. W skrajnych przypadkach może nawet być przyczyną traumy i rezygnacji z leczenia. Na ten temat porozmawialiśmy z dwójką wybitnych ekspertów: prof. Arturem Mamcarzem i prof. Jerzym Bralczykiem, autorami książki "Zdrowy język".
Chociaż Henrietta Lacks umarła w 1951 roku, jej komórki poza organizmem wciąż żyją i się namnażają. Do tej pory wykorzystano je w niemal 80 tysiącach badań naukowych. Pokonanie polio, opanowanie epidemii HIV, stworzenie nowoczesnych preparatów leczących opryszczkę, białaczkę, grypę, hemofilię i chorobę Parkinsona, a nawet rezygnacja z testowania kosmetyków na zwierzętach - wszystko to było możliwe dzięki "nieśmiertelnej" linii komórkowej HeLa. Piękna historia? Wcale nie.
Kwiaty doniczkowe to nie tylko piękna ozdoba, ale także sposób na poprawę stanu powietrza w pomieszczeniu. Dzięki ich obecności pozbywamy się problemu niskiej wilgotności i lepiej śpimy. Niestety nie każda roślina wpływa korzystnie na zdrowie. Dlatego zanim kupisz kolejny kwiat, sprawdź czy nie jest toksyczny. A jeśli posiadasz taki w domu, wynieś go na taras lub wyrzuć.
Moja nieżyjąca już ciotka Elżbieta, prawdziwa dama, mawiała: Bogu dziękować, Elizko, że jestem za przeproszeniem po menopauzie, bo z pewnością opuściłabym ten autobus w niepożądanej ciąży. Lata minęły, sezon infekcji w pełni, nic się nie zmieniło. Nie wyciągamy wniosków.
Kiedy najbliżsi przeżywają chorobę, wiele osób zastanawia się, jakie są oznaki zbliżającego się koniec życia. Istnieją symptomy, które mogą świadczyć o zbliżającym się odejściu ukochanej osoby. Jak rozpoznać symptomy nadchodzącej śmierci?
Wszyscy wiemy, że bieliznę powinno się wymieniać i prać codziennie, ale kiedy faktycznie powinniśmy pozbyć się naszych starych majtek? Jak twierdzi lekarz ginekolog, odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.
Początkowe symptomy alkoholowego stłuszczenia wątroby, które można zauważyć, mogą być mylone z innymi, często bagatelizowanymi dolegliwościami. Jednak rozpoznanie wczesnego stadium tej choroby jest istotne, ponieważ stanowi one poważne zagrożenie dla zdrowia.
Podczas upałów częste pranie pościeli staje się niezwykle istotne, ponieważ jest to miejsce, w którym mogą rozwijać się niebezpieczne alergeny, takie jak bakterie, roztocza i grzyby. Z tego powodu zaleca się regularne pranie pościeli w celu utrzymania higieny i zapobiegania potencjalnym problemom zdrowotnym. Jak często prać pościel?
Leczące herbatki ziołowe cieszą się ogromną popularnością, ale okazuje się, że niektóre z nich powinny być omijane w okresie letniego opalania. Wszystko to ze względu na silne nasłonecznienie, które w połączeniu z niektórymi ziołami może skutkować podrażnieniem skóry.
Królewski kwiat jaśminu jest niezwykłym rozwiązaniem dla osób zmagających się z nerwami, bólami głowy, niedoborem snu oraz marzących o pięknej cerze. A co najlepsze, ten magiczny kwiat rośnie tuż za rogiem, gotowy, by dostarczyć swoje dobroczynne właściwości.
Publiczne toalety, mimo iż niewygodne, są nieuniknione. Czasem nie ma innej opcji, niż skorzystać właśnie z nich. Jak to zrobić sprawnie i bez naruszania zasad higieny? Z pewnością nie polecamy wykładania sedesu papierem toaletowym. Dlaczego?
Na nasze zdrowie ma wpływ kilka czynników, ale na wiele z nich mamy wpływ. Styl życia ma ogromne znaczenie dla rozwoju wielu groźnych chorób. Eksperci wskazują na "czerwone flagi", których nie powinniśmy ignorować, jeśli chcemy być zdrowi i wolni od wielu schorzeń.