Tym pacjentom kości nie chcą się goić po operacji. Przyczyna pozornie banalna
Kilkugodzinna głodówka przed zabiegiem operacyjnym to konieczność i kwestia bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że także narażenie pacjenta na dłuższy pobyt w szpitalu, powikłania, a nawet wyższe ryzyko zgonu. Jeśli w krótkim czasie konieczne jest kilka zabiegów, sprawa robi się naprawdę poważna.
Analiza danych aż 28 mln pacjentów pokazała wyraźnie, że pacjenci, którzy wymagali wielu operacji ortopedycznych podczas jednego pobytu w szpitalu, byli bardziej narażeni na niedożywienie w efekcie obowiązkowych postów przedzabiegowych.
Wpłynęło to negatywnie na powodzenie samych zabiegów i ich zdrowie ogólne.
Wyniki ogromnej analizy i skutki społeczne niedożywienia pacjentów szpitalnych podsumowano na dorocznym zjeździe anestezjologów w USA.
Post przed zabiegiem - kwestia bezpieczeństwa
Ponieważ pokarm lub płyn obecny w żołądku podczas narkozy może cofnąć się i dostać do płuc, co grozi nawet uduszeniem, większość pacjentów do zabiegów operacyjnych jest kierowana na czczo.
Zazwyczaj wymagany jest post na co najmniej osiem godzin przed operacją, a płyny podawane są do dwóch godzin przed zabiegiem. Jeśli ten opóźnia się z różnych przyczyn, głodówka automatycznie się wydłuża.
Jeśli pacjent w krótkim czasie musi przejść wiele zabiegów, czeka go kilka postów, a to już może prowadzić do niedożywienia, czyli stanu, który nie jest równoznaczny z niedowagą, a oznacza niedobór niezbędnych składników odżywczych.
Niedożywienie - ci pacjenci narażeni najbardziej
Jak poinformował Ivie Izekor, główny autor badania z Texas A&M College of Medicine, u pacjentów nawet prawidłowo odżywionych w momencie przyjęcia do szpitala, po zabiegach dość szybko dochodziło do niedoborów białkowo-kalorycznych. W efekcie przedłużały się pobyty w szpitalu, regeneracja organizmu, w tym proces gojenia kości, była zaburzona, a wreszcie dramatycznie rosły koszty hospitalizacji
Nasilone problemy nie dotyczyły jednak wszystkich chorych. Badacze wyizolowali grupę podwyższonego ryzyka takich powikłań.
Pacjenci najbardziej narażeni na groźne dla zdrowia niedożywienie to osoby w wieku powyżej 65 lat, cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca lub zastoinowa niewydolność serca oraz osoby z ograniczonym dostępem do odpowiedniego odżywiania z powodów społeczno-ekonomicznych jeszcze przed operacjami
- stwierdził badacz i dodał, że osobną grupę ryzyka stanowią osoby z zaburzeniami wchłaniania.
Niedożywienie pacjentów i śmiertelne skutki
Szczegółowa analiza danych pokazała, że pacjenci niedożywieni byli o co najmniej 15% bardziej narażeni na śmierć od osób z podobnymi problemami zdrowotnymi, ale bez stwierdzonych niedoborów. Ryzyko zgonu rosło wraz z każdą kolejną operacją.
Przyczyną śmierci u niedożywionych pacjentów była zazwyczaj infekcja, powikłania wynikające ze złego gojenia się ran lub ogólne wyczerpanie organizmu.
Pacjenci, których wyniki wzięto pod uwagę, cierpieli na przewlekłe schorzenia stawów, leczyli złamania kości. To niekoniecznie choroby, które muszą prowadzić do zgonu.
Czy można coś na to poradzić?
Aby zapobiec niedożywieniu, naukowcy sugerują, aby pacjenci poddawani wielu operacjom otrzymywali spersonalizowane wsparcie żywieniowe podczas pobytu w szpitalu.
Nie trzeba robić niczego nadzwyczajnego. Takie wsparcie ma obejmować ocenę diety przez dietetyka, suplementację żywieniową i monitorowanie stanu odżywienia, aby ułatwić szybszy powrót do zdrowia oraz zmniejszyć ryzyko powikłań.
Kluczowe jest powszechne uświadomienie medykom, że bez odżywienia nie ma powodzenia wielu terapii, nie tylko w ortopedii. To był główny cel badania i niewątpliwie związek między dietą chorych i skutecznym leczeniem został dowiedziony bezspornie.