Sprawdź, ile naprawdę masz lat. Ten test ujawni twój wiek biologiczny

Wiek biologiczny pokazuje stopień "zużycia" naszego organizmu. Zdaniem lekarzy to on decyduje o tym, ile naprawdę mamy lat, a nie nasza metryka. Co wpływa na nasz wiek biologiczny i jak go zmierzyć? W jaki sposób można odmłodzić swój organizm?

Sprawdź, ile naprawdę masz lat. Ten test ujawni twój wiek biologiczny
Autor: Getty Images

Czy to możliwe, że jedna osoba w wieku 40 lat może mieć wiek biologiczny oceniany na 30, a inna na 50 lat? Owszem, jest to możliwe. Każdy z nas starzeje się bowiem w innym tempie. Co więcej - każdy z naszych narządów może być na innym etapie "zużycia". Możemy zatem mówić o wieku naszych zębów, wieku kostnym, wieku fizjologicznym, a nawet wieku sylwetki.

Co ma wpływ na nasz wiek biologiczny?

Naukowcy są zgodni co do tego, że na nasz wiek biologiczny mają wpływ zarówno genetyka, jak i czynniki środowiskowe. Do tych drugich możemy zaliczyć m.in.:

  • tryb życia: aktywność fizyczna, wysypianie się, poziom stresu
  • sposób odżywiania się
  • unikanie używek
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała
  • bycie pod stałą opieką lekarza
  • stopień zanieczyszczenia środowiska
Zegar biologiczny - czy żyjesz zgodnie z nim?

O ile na czynniki genetyczne mamy niewielki wpływ, o tyle czynniki środowiskowe zależą już w dużej mierze od nas. Dlatego wszystkie osoby, którym zależy na zachowaniu jak najdłużej sprawności intelektualnej i fizycznej, powinny prowadzić jak najzdrowszy tryb życia, czyli: zdrowo się odżywiać, spać minimum 7-8 godzin na dobę, regularnie zażywać ruchu, unikać wszelkich używek i stresu, a także regularnie się badać.

Badania wskazują też na to, że osoby oddychające czystszym powietrzem, a więc mieszkające poza dużymi miastami, też są zdrowsze.

Naukowcy od dawna szukali sposobów, by zmierzyć nasz wiek biologiczny bez przeprowadzania setek badań. Oto przykładowy test:

Sprawdź, ile naprawdę masz lat

Pytanie 1 z 11
Mieszkam w...