Hormony

Melatonina, zwana hormonem ciemności, reguluje rytm dobowy każdego człowieka. Jej niedobory niekorzystnie wpływają na jakość życia. Sprawdź, po czym poznać, że w organizmie zaczyna brakować melatoniny. Oto 7 objawów wskazujących na niedobór hormonu ciemności.
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, nie da się jej więc w pełni wyleczyć. Jednak można ją wprowadzić w remisję. Organizm doprowadzony zostanie wówczas do względnej równowagi, a pacjent znajdzie się w takim stanie, w którym nie będzie odczuwał nieprzyjemnych objawów związanych z chorobą.
Melatonina to hormon, który produkuje szyszynka – wraz ze zmierzchem nakłania do snu, dlatego nazywana jest "hormonem nocy" lub "hormonem snu". Ma też silne działanie przeciwutleniające i zwiększa odporność organizmu. Sprawdź, co wpływa na poziom melatoniny i jak uzupełnić jej niedobór.
Nadczynność tarczycy to choroba, której istotą jest nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Daje ona dość dokuczliwe objawy, a dodatkowo może spowodować wiele powikłań, z których najgroźniejszym jest przełom tarczycowy. Jakie są przyczyny i objawy nadczynności tarczycy? Na czym polega leczenie?
Niedoczynność tarczycy to choroba przewlekła, wymagająca regularnego zażywania leków i kontrolnych badań. Leczenie zastępcze hormonami tarczycy pozwala uniknąć poważnych powikłań niedoczynności tarczycy. Jakie mogą być przyczyny niedoczynności tarczycy? Czym objawia się niedoczynność tarczycy? Na czym polega diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy?
Hiperprolaktynemia dotyka przeważnie kobiety. Panie mogą mieć zaburzenia miesiączkowania, kłopoty z zajściem w ciążę, stany depresyjne czy nawet pozornie błahe, ale dokuczliwe bóle głowy. Zbyt wysoki poziom prolaktyny bywa także problemem mężczyzn, a objawia się np. impotencją. Kiedy warto udać się do lekarza? Jakie są przyczyny hiperprolaktynemii?
Hashimoto - choroba Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy) jest trudna do zdiagnozowania, a jej leczenie polega na usuwaniu skutków, nie przyczyn schorzenia. Do najczęstszych objawów Hashimoto zalicza się obfite miesiączki, suchą skórę, ciągłe zmęczenie, wysoki poziom cholesterolu. Jakie badania na Hashimoto warto zrobić? Jaką dietę należy stosować przy chorobie Hashimoto?
Cykl miesiączkowy występuje u kobiet dojrzałych płciowo. Cykl miesiączkowy to następujące w określonych fazach zmiany w organizmie kobiety, przygotowujące organizm do zapłodnienia komórki jajowej. Przeczytaj, ile trwa cykl miesiączkowy, jak go liczyć i poznaj fazy cyklu miesiączkowego.
Choroba Hashimoto, będąca najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, jest schorzeniem o wielu twarzach. Różnorodność obrazu klinicznego sprawia, że postawienie ostatecznego rozpoznania jest czasami trudne nawet dla lekarzy specjalistów. Jakie są objawy choroby Hashimoto i z czym należy różnicować tę jednostkę chorobową?
Tyreotoksykoza to stan, w którym dochodzi do znacznego podwyższenia stężenia hormonów tarczycy T3 i T4. Jest to sytuacja pilna, ponieważ może ona doprowadzić do śmierci chorego, a więc prawidłowe rozpoznanie i leczenie stanowi duże wyzwanie dla lekarza. W jaki sposób dochodzi do wzrostu stężenia tych hormonów? Jakie choroby mogą przyczyniać się do rozwinięcia tyretoksykozy? Jak prawidłowo zdiagnozować pacjenta i na czym polega leczenie?
Niedoczynność przytarczyc oznacza zmniejszenie aktywności przytarczyc. Istnieją różne przyczyny takiego stanu, dlatego wyróżnia się kilka rodzajów niedoczynności przytarczyc – pierwotną, wtórną oraz rzekomą. Objawy niedoczynności przytarczyc mogą dotyczyć licznych układów i narządów. Dowiedz się, jak powstaje niedoczynność przytarczyc, jakie są objawy niedoczynności przytarczyc, jakie powikłania mogą wystąpić w niedoczynności przytarczyc oraz na czym polega diagnostyka i leczenie niedoczynności przytarczyc.