Hormony

Hormony to związki chemiczne wydzielane przez struktury układu hormonalnego – gruczoły lub tkanki. Ich główną funkcją jest regulacja poszczególnych procesów fizjologicznych. Hormony mogą oddziaływać zarówno na tkanki położone w miejscu uwolnienia substancji (tzw. hormony lokalne), jak i aktywować procesy w tkankach oddalonych od miejsca sekrecji. Są wtedy transportowane przez krew lub limfę. Prawidłowe działanie układu hormonalnego jest niezbędne do funkcjonowania praktycznie wszystkich mechanizmów obecnych w ciele człowieka od trawienia, przez …

Stres bywa dobry i motywujący, ale przewlekły niszczy twoje zdrowie na dziesiątki sposobów. Wysoki poziom hormonu stresu, kortyzolu, daje przykre i zarazem zaskakujące objawy. Przypomina o nich na swoim profilu dr n. med. Karolina Karabin, ekspertka od stanu zapalnego i stresu, biolog medyczny i diagnosta laboratoryjny.
4 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Otyłości. Lekarze różnych specjalizacji podkreślają jednak, że jest to temat, który powinien być podnoszony jak najczęściej. Wszystko za sprawą faktu, że otyłość w dużej mierze przyczynia się do wielu poważnych chorób. Dietetyk zdradził, co poza dietą dodaje nam kilogramów.
To naturalne, że kobiety w pewnym wieku są bardziej zaokrąglone? Jasne, ale to wcale nie oznacza, że BMI już cię nie obowiązuje. Pamiętaj, że w okresie menopauzalnym coraz łatwiej przytyć, coraz trudniej to potem zgubić. Najlepiej się pilnować, by nie dopuścić do problemu, dbając przy okazji o zdrowie. Na to zwróć szczególną uwagę.
Właściwie każda kobieta ma włoski na brodzie, najczęściej bardzo cienkie, delikatne, niewidoczne. Jeśli jednak nagle pojawia się ciemne owłosienie, grubsze, sztywne, szorstkie, sprawę trzeba wyjaśnić. Nim pozbędziesz się włosków, lepiej pokazać się lekarzowi. Także wtedy, gdy owłosienie pojawia się w innej, nietypowej lokalizacji dla kobiet.
Żyjesz w ciągłym stresie, stale gdzieś biegniesz, nie dbasz o dietę i aktywność fizyczną? To wszystko sprawia, że gospodarka hormonalna znajduje się pod stałą i silną presją. Efektem mogą być zaburzenia stężenia wielu związków, w tym nadmierny wzrost poziomu kortyzolu, zwanego również hormonem stresu. Dlaczego zbyt wysoki poziom kortyzolu szkodzi i jak sobie z tym radzić?
Zrobiłeś badania tarczycy i hormony wydają się w normie, a ty jednak czujesz się kiepsko? Być może masz problem z przemianą nieaktywnego hormonu T4 w aktywny hormon T3. Sprawdzisz to łatwo na kalkulatorze tarczycowym.
Łysienie androgenowe, które stanowi najczęstszą przyczynę wypadania włosów, nie dotyczy tylko mężczyzn. Z tym krępującym i niejednokrotnie bardzo wstydliwym problemem zmaga się również wiele kobiet, także tych przed 30. rokiem życia. Nawet lekarka Ewa Stawiarska znana w sieci jako "Doktorka od 7 boleści" wyznała, że sama zalicza się do tego grona.
Hormony wydzielane przez organizm w czasie stresu mobilizują do radzenia sobie w trudnej, stresowej sytuacji. Takie krótkotrwałe działanie hormonów nie niesie za sobą szkody dla zdrowia, wręcz przeciwnie - jest bardzo korzystne. Jednak przedłużający się stres, a co za tym idzie - ciągłe działanie hormonów stresu, może doprowadzić do rozwoju m.in. chorób układu krążenia i otyłości.
Choroba Hashimoto należy do najczęstszych chorób tarczycy. Występuje u około 5 proc. dorosłych kobiet oraz u około 1 proc. mężczyzn. Jej objawy są wyjątkowo dotkliwe i mogą znacznie obniżyć komfort życia. Najczęściej mówi się jednak o symptomach dotyczących naszego samopoczucia. Jednak Hashimoto może dać o sobie znać, zmieniając również nasze ciało.
Endometrioza to choroba, która dotyczy co 6 kobiety w wieku rozrodczym. O tym, że spotyka ona również mężczyzn, wiadomo od niedawna. Ten fakt może dziwić, gdyż do tej pory obecność endometriozy wiązano ściśle z cyklem menstruacyjnym i przemieszczaniem się endometrium poza obręb macicy.
Brak miesiączki nie w każdym przypadku musi od razu oznaczać ciążę. Istnieje wiele innych przyczyn zaburzeń menstruacyjnych. Większość z nich jest związanych z tym, jaki prowadzimy tryb życia. O tym, skąd biorą się zaburzenia miesiączkowania oraz kiedy warto przeprowadzić diagnostykę, mówi endokrynolożka i ginekolożka.

Mechanizm działania układu hormonalnego opiera się o tzw. ujemne sprzężenie zwrotne. Oznacza to, że wydzielanie jednych związków jest hamowane przez inne. Jednocześnie spadek stężenia poniżej określonego punktu granicznego wyłącza działanie inhibitora, a poziom hamowanego hormonu zaczyna wzrastać. Ta pętla jet nieodłącznym elementem homeostazy i warunkuje prawidłowy przebieg procesów metabolicznych.

W ciele człowieka funkcjonuje kilkanaście gruczołów dokrewnych wśród których można wymienić m.in. szyszynkę, tarczycę, wątrobę i trzustkę. Na cały układ hormonalny składa się kilkadziesiąt różnych hormonów, które pozostają ze sobą w stałej równowadze.

Układ hormonalny może jednak ulec zachwianiu wskutek działania wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Powodami zaburzeń w wydzielaniu poszczególnych hormonów może być wiek, choroby współistniejące, stosowanie używek i brak aktywności lub nadwaga. O wielu chorobach decydują również czynniki genetyczne oraz przyjmowane lekarstwa. Objawy niedoboru lub nadmiaru poszczególnych związków są silnie osobnicze, dlatego diagnoza zaburzeń hormonalnych jest trudna i często wymaga pogłębionej, wielomiesięcznej diagnostyki. Funkcjonowaniem i zaburzeniami układu hormonalnego zajmuje się endokrynologia.

Do typowych zaburzeń hormonalnych można zaliczyć m.in. chorobę Cushinga, PCOS, choroba Hashimoto oraz niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Każdą z tych jednostek leczy się inaczej, w zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.