Hormony

Hormony to związki chemiczne wydzielane przez struktury układu hormonalnego – gruczoły lub tkanki. Ich główną funkcją jest regulacja poszczególnych procesów fizjologicznych. Hormony mogą oddziaływać zarówno na tkanki położone w miejscu uwolnienia substancji (tzw. hormony lokalne), jak i aktywować procesy w tkankach oddalonych od miejsca sekrecji. Są wtedy transportowane przez krew lub limfę. Prawidłowe działanie układu hormonalnego jest niezbędne do funkcjonowania praktycznie wszystkich mechanizmów obecnych w ciele człowieka od trawienia, przez …

Wysłałam przyjaciółkę do lekarza i wciąż jestem w szoku. Zlekceważył niepokojące objawy. Tymczasem to lekarze apelowali do dziennikarzy, by uświadamiać pacjentów o ich konsekwencjach. Nieleczona akromegalia, którą podejrzewam, może człowiekowi skrócić życie nawet o 30 proc. w stosunku do populacji ogólnej.
Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że rozwikłali tajemnicę mocnych kości ciężarnych kobiet. Teoretycznie, "podjadane" przez rozwijający się płód, powinny znacząco ucierpieć w ciąży, a tak się nie dzieje. Wszystko za sprawą niezwykłego hormonu.
Jeśli masz lipodemię, uniwersalna rada: "mniej jeść", nie pomoże. Aktywność fizyczna to wciąż mało. Niestety, lekarze wciąż bagatelizują tę chorobę znacząco obniżającą jakość życia.
Ostatnio temat kortyzolu, a zwłaszcza jego nadmiaru w organizmie, stał się wyjątkowo modny w mediach społecznościowych. A co ze zbyt niskim poziomem? Objawy są uciążliwe i dość powszechne, przyczyn co najmniej kilka. Dr Szymon Suwała przypomniał o jednej z nich, często zapominanej.
Niezobowiązująca znajomość zawsze może przerodzić się w coś poważnego, nawet szybciej niż myślisz. Naukowcy od lat przedstawiają dowody, że chemia miłości istnieje i może skomplikować, a nawet zrujnować, życie. Oksytocyna to hormon, któremu przypisuje się wielką moc. Warto sobie o tym przypomnieć przed urlopem.
Świeży pot zdrowego człowieka jest bezwonny, a twój cuchnie, wręcz odstrasza otoczenie? To nie musi być zaraz poważny problem ze zdrowiem, ale niestety - może. Cukrzyca, problem z tarczycą, a nawet gruźlica, to choćby niektóre przyczyny. Marsz do doktora.
Zapotrzebowanie na witaminę B7, czyli biotynę, nie jest zbyt duże. Nie mamy zwykle jej niedoborów. Sporo osób przyjmuje jednak bardzo duże dawki w suplementach. W sieci jest sporo ostrzeżeń przed groźnymi skutkami przedawkowania. Sprawdzamy, czy to prawda.
Kortyzol znowu na celowniku. Straszą nim tiktokerzy i mają sporo racji. Wysoki poziom hormonu stresu, kortyzolu, daje przykre i zarazem zaskakujące objawy. Przypominamy, co mówiła o nich dr n. med. Karolina Karabin, ekspertka od stanu zapalnego i stresu, biolog medyczny i diagnosta laboratoryjny.
Za kierownicą budzi sensację. Na plaży dzieci zapraszają ją do wspólnej zabawy w piasku. Przyciąga nieodpowiednich mężczyzn, którzy widzą w niej potencjalną legalną zabawkę. Nic dziwnego: waży niespełna 23 kg, ma metr wzrostu. Shauna Rae zdecydowała się opowiedzieć światu o swoim życiu w ciele dziecka i wygląda na to, że był to strzał w 10.
4 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Otyłości. Lekarze różnych specjalizacji podkreślają jednak, że jest to temat, który powinien być podnoszony jak najczęściej. Wszystko za sprawą faktu, że otyłość w dużej mierze przyczynia się do wielu poważnych chorób. Dietetyk zdradził, co poza dietą dodaje nam kilogramów.
To naturalne, że kobiety w pewnym wieku są bardziej zaokrąglone? Jasne, ale to wcale nie oznacza, że BMI już cię nie obowiązuje. Pamiętaj, że w okresie menopauzalnym coraz łatwiej przytyć, coraz trudniej to potem zgubić. Najlepiej się pilnować, by nie dopuścić do problemu, dbając przy okazji o zdrowie. Na to zwróć szczególną uwagę.

Mechanizm działania układu hormonalnego opiera się o tzw. ujemne sprzężenie zwrotne. Oznacza to, że wydzielanie jednych związków jest hamowane przez inne. Jednocześnie spadek stężenia poniżej określonego punktu granicznego wyłącza działanie inhibitora, a poziom hamowanego hormonu zaczyna wzrastać. Ta pętla jet nieodłącznym elementem homeostazy i warunkuje prawidłowy przebieg procesów metabolicznych.

W ciele człowieka funkcjonuje kilkanaście gruczołów dokrewnych wśród których można wymienić m.in. szyszynkę, tarczycę, wątrobę i trzustkę. Na cały układ hormonalny składa się kilkadziesiąt różnych hormonów, które pozostają ze sobą w stałej równowadze.

Układ hormonalny może jednak ulec zachwianiu wskutek działania wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Powodami zaburzeń w wydzielaniu poszczególnych hormonów może być wiek, choroby współistniejące, stosowanie używek i brak aktywności lub nadwaga. O wielu chorobach decydują również czynniki genetyczne oraz przyjmowane lekarstwa. Objawy niedoboru lub nadmiaru poszczególnych związków są silnie osobnicze, dlatego diagnoza zaburzeń hormonalnych jest trudna i często wymaga pogłębionej, wielomiesięcznej diagnostyki. Funkcjonowaniem i zaburzeniami układu hormonalnego zajmuje się endokrynologia.

Do typowych zaburzeń hormonalnych można zaliczyć m.in. chorobę Cushinga, PCOS, choroba Hashimoto oraz niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Każdą z tych jednostek leczy się inaczej, w zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.