Hormony

Hipogonadyzm, zarówno pierwotny, jak i wtórny, to rodzaj zaburzenia, które polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu układu rozrodczego, a dokładniej mowa tu o niedoczynności gonad. Hipogonadyzm, w zależności od płci, dotyczy jąder lub jajników. Taka dysfunkcja wiąże się nie tylko z zaburzoną produkcją gamet, ale także hormonów płciowych.
Zanik miesiączki to bardzo częsty problem u młodych kobiet. Wpływ na to ma wiele różnych czynników. Na szczęście odpowiedni styl życia, dieta oraz farmakologia są w stanie przywrócić równowagę hormonalną i pomagają odzyskać utracony cykl menstruacyjny. Jakie są przyczyny zaniku miesiączki oraz jak ją przywrócić?
Nadczynność przytarczyc to choroba, która nawet u młodej osoby może doprowadzić do osteoporozy i złamań kości, osłabienia mięśni, a także do niewydolności nerek. Wszystko przez zaburzenie pracy układu hormonalnego i związaną z tym nieprawidłową gospodarką wapnia w organizmie. Jakie są przyczyny i pozostałe objawy nadczynności przytarczyc? Na czym polega leczenie tej choroby?
Usunięcie tarczycy zazwyczaj wynika z dwóch powodów: podejrzenia nowotworu złośliwego lub przypuszczenia, że obecne w tarczycy guzki mogą zezłośliwieć, albo wola tarczycowego uciskającego tchawicę i utrudniającego oddychanie. Po operacji usunięcia tarczycy można normalnie żyć, trzeba tylko pamiętać o kilku sprawach.
Leczenie jodem radioaktywnym stosuje się w chorobach tarczycy, które powodują nadczynność tego narządu. Radioaktywny jod-131 jest alternatywą dla leczenia chirurgicznego, a jego celem jest zahamowanie nadprodukcji hormonów tarczycy. Sprawdź, na czym polega leczenie jodem radioaktywnym, jakie są wskazania do jego zastosowania i jakie mogą być skutki uboczne.
Serotonina pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Pośredniczy w przekazywaniu sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi, jak i wpływa na agregację płytek krwi czy czynność przewodu pokarmowego. Jakie jeszcze zadania pełni serotonina? Co powoduje nadmiar lub niedobór serotoniny? Czemu służą leki, które wpływają na poziomy serotoniny w organizmie?
Hormonoterapia razem z chirurgią, radioterapią i chemioterapią odgrywa istotną rolę w leczeniu niektórych nowotworów np. raka piersi. W wybranych przypadkach hormonoterapia jest lepszą i tańszą metodą leczenia niż chemioterapia. Kiedy dokładnie stosujemy hormonoterapię? Jakie są skutki uboczne hormonoterapii?
U coraz większej ilości osób obserwuje się występowanie tzw. brzucha stresowego. Wbrew pozorom może on pojawić się nie tylko w związku z ogólną nadwagą, ale występuje także u ludzi szczupłych. Już sama nazwa sugeruje, że ten problem wiąże się z niepokojem, choć bezpośrednia przyczyna leży głębiej i jest powiązana z podwyższonym poziomem kortyzolu. Przeczytaj, w jaki sposób rozpoznać brzuch stresowy i dowiedz się jak sobie z nim radzić!
Choroba Hashimoto, będąca najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, jest schorzeniem o wielu twarzach. Różnorodność obrazu klinicznego sprawia, że postawienie ostatecznego rozpoznania jest czasami trudne nawet dla lekarzy specjalistów. Jakie są objawy choroby Hashimoto i z czym należy różnicować tę jednostkę chorobową?
Guzki tarczycy (gruczolaki tarczycy) to najczęściej łagodne zmiany w obrębie gruczołu tarczowego, wyczuwalne na szyi pod palcami. Guzki mają tendencje do wzrostu i wówczas uciskają sąsiednie narządy. Jakie są przyczyny i objawy gruczolaków tarczycy? Jak przebiega leczenie?
Polekowe zapalenie tarczycy jest schorzeniem stosunkowo rzadkim; niemniej jednak warto wiedzieć, które leki mogą je powodować. Stała kontrola funkcji tarczycy podczas ich stosowania umożliwia bowiem szybkie wykrycie ewentualnych zaburzeń. Dowiedz się, jakie objawy daje polekowe zapalenie tarczycy, które leki mogą je powodować oraz na czym polega diagnostyka i leczenie polekowego zapalenia tarczycy.