Hormony

Dihydrotestosteron, czyli substancja kryjąca się pod skrótem DHT, jest jednym z najważniejszych hormonów płciowych. To on decyduje o kształtowaniu się moszny i prącia u męskich płodów. Od stężenia tej substancji zależy stan owłosienia ciała u obu płci. W jakich sytuacjach wykonuje się badanie poziomu tego hormonu? Co oznacza niedobór, a co nadmiar dihydrotestosteronu?
Hormony kryjące się pod zbiorczą nazwą "tymozyna", są substancjami sterującymi naszą odpornością. Za ich wytwarzanie odpowiedzialna jest grasica - narząd niezwykle aktywny u dzieci w trakcie tworzenia się układu immunologicznego. Różne typy tymozyny są badane pod kątem rozlicznych zastosowań w medycynie, wykorzystywane są również jako leki. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma ich poziom w organizmie? Co oznacza nadmiar, a co niedobór tymozyn?
Estradiol jest podstawowym kobiecym hormonem płciowym. Wywiera on oczywiście wpływ na kobiece narządy rozrodcze i zjawiska związane z rozrodczością, ale wpływa również na pracę mózgu, wątroby czy stan tkanki kostnej. Efekty wywierane przez estradiol na organizm są tak ważne, że preparaty zawierające ten hormon odgrywają bardzo istotną rolę w medycynie.
Katecholaminy to grupa związków, którą łączy strukturalne podobieństwo do tyrozyny. Należą do niej neuroprzekaźniki oraz hormony. Z tego względu katecholaminy są niezwykle istotne dla regulacji wewnętrznej organizmu oraz funkcjonowania układu nerwowego. Jakie związki należą do katecholamin? Jaka jest ich rola w ludzkim ciele?
Noradrenalina jest neuroprzekaźnikiem, ale i hormonem. Wywiera ona złożone działania zarówno na czynność samego mózgowia, jak i noradrenalina wpływa na wiele różnorodnych procesów w organizmie, takich jak wzrost ciśnienia krwi i stymulacja rozkładu tkanki tłuszczowego. Noradrenalina i jej wpływ na poszczególne, związane z nią receptory, jest tak znaczny, że wiedzę o nich wykorzystują lekarze – leki wpływające na układ noradrenergiczny stosowane są w leczeniu zarówno nadciśnienia, jak i depresji.
Hormony tropowe są to hormony wydzielane przez przedni płat przysadki mózgowej. Wyróżniamy hormony: tyreotropowy (TSH), folikulotropowy (FSH), luteinizujący (LH), adrenokortykotropowy (ACTH). Każdy z nich wpływa pobudzająco na odpowiedni narząd dokrewny, natomiast hamująco (sprzężenie zwrotne ujemne) na podwzgórze, zmniejszając tym samym wydzielanie liberyn (hormonów pobudzających przysadkę do produkcji i wydzielania hormonów tropowych). Niedobór lub nadmiar hormonów tropowych może prowadzić do różnego rodzaju chorób, w tym chorób tarczycy (niedoczynność lub nadczynność), chorób przysadki mózgowej i innych.
Gestageny to grupa hormonów steroidowych działających podobnie do progesteronu. Gestageny nie tylko odpowiadają za rozwój i podtrzymanie ciąży, stosowane są także w antykoncepcji. Do tego często stanowią wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy. Co trzeba wiedzieć o gestagenach?
Sekretyna jest hormonem peptydowym wytwarzanym przez komórki dwunastnicy oraz jelita cienkiego. Odgrywa istotną rolę w kontroli trawienia pokarmu. Jakie są jej funkcje w organizmie człowieka? W jaki sposób wykorzystuje się sekretynę w diagnostyce laboratoryjnej? Czym jest próba sekretynowa?
Zespół Nelsona to rzadko występujący zespół objawów, które pojawiają się po usunięciu lub zniszczeniu nadnerczy. Są one spowodowane szybko rozwijającym się w tej sytuacji gruczolakiem przysadki. Jakie są objawy zespołu Nelsona i jak przebiega leczenie?
Oś podwzgórze-przysadka to układ dwóch ważnych narządów: podwzgórza i przysadki mózgowej, oraz ich wzajemnych połączeń. Wszystkie elementy tej osi są zlokalizowane w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, a jej najważniejszą rolą jest kontrola gospodarki hormonalnej całego organizmu. Dowiedz się, jak działa oś podwzgórzowo-przysadkowa, w jaki sposób wpływa na wydzielanie hormonów oraz kiedy jej funkcjonowanie może być zaburzone.
Choroba Gravesa i Basedowa to schorzenie wywołane wytwarzaniem przeciwciał skierowanych przeciwko strukturom tarczycy. Wskutek wzmożonego wydzielania się hormonów tarczycowych, dochodzi do nadczynności tarczycy. Sprawdź, jakie są objawy choroby Gravesa i Basedowa i jak przebiega jej leczenie.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski