COVID-19

COVID-19, to choroba zakaźna wywoływana przez wirus SARS-CoV-2, należący do rodzaju koronawirusów. Za najskuteczniejszą metodę diagnostyczną uważa się obecnie test RT-PCR, choć choroba może być wykryta również w inny sposób, m.in. przez tomografię komputerową. W marcu 2020 roku WHO oficjalnie uznało światowe rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 za pandemię. Od tamtej pory patogen wielokrotnie ewoluował.

Omikron XBB.1.5. - nazywany Krakenem - to podwariant koronawirusa, który wykryto już w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Powoli staje się dominującym wariantem COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Eksperci mówią już nie o 3 dominujących objawach. Lista symptomów w przypadku Krakena obejmuje 12 pozycji.
Zachorowań na grypę przybywa, a eksperci mówią już o tridemii. Pandemia COVID-19 rozpoczęła dyskusję o tym, jak można chronić się przed zakażeniem koronawirusem. Środki ostrożności, które obowiązywały w trakcie walki z epidemią, mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się także innych chorób zakaźnych. Jeden z farmaceutów podzielił się swoimi wskazówkami, które z pewnością pomogą uniknąć infekcji, jeśli jeszcze nie mamy jej za sobą.
Osoby, które trzykrotnie zaszczepiły się przeciwko COVID-19, a mimo to zachorowały, mają podobne objawy – twierdzą naukowcy, którzy przeanalizowali 17 tys. przypadków zachorowań. Eksperci zauważyli, że z każdym nowym wariantem koronawirusa, zwiększała się liczba osób zgłaszających szereg symptomów wynikających z zachorowania. Ponad połowa z nich wskazywała na cztery te same symptomy COVID-19.
Kaszel to jeden z możliwych objawów zakażenia koronawirusem. Pojawia się u mniej więcej połowy osób chorujących na COVID-19 i jest dosyć charakterystyczny. Wiele osób kaszląc, zadaje sobie pytanie: czy mam koronawirusa? Warto więc wiedzieć, jaki rodzaj kaszlu może wskazywać na zakażenie koronawirusem, jak łagodzić kaszel covidowy i o co może zapytać lekarz, zanim skieruje cię na test.
SARS-CoV-2 może atakować tkankę tłuszczową, dlatego osoby otyłe są narażone na poważniejsze objawy COVID-19. Wirusolożka prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska tłumaczy, w jaki sposób otyłość może przyczyniać się do nasilenia COVID-19 u tej grupy osób.
Aktualne dane na temat szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie i statystyki potwierdzonych przypadków zakażeń i zgonów w Polsce i na świecie. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
COVID-19 to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Minęło już ponad dwa lata od momentu, gdy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła pandemię choroby COVID-19 - dokładnie miało to miejsce dnia 11 marca 2020 roku. Po tym czasie wiemy już znacznie więcej na temat tego schorzenia zakaźnego, powstały szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, a co więcej, mamy do już do dyspozycji zdecydowanie szerszy wachlarz leczenia. Co aktualnie wiadomo na temat COVID-19? Poniżej dokładna charakterystyka tego nadal ważnego zagadnienia.
Częste infekcje, szczególnie dróg oddechowych to prawdziwa zmora wielu rodziców. Ile razy w ciągu roku dziecko może zachorować? Kiedy należy się martwić i pogłębić diagnostykę? Jak wygląda sytuacja w odniesieniu do osób dorosłych?
Czy mam objawy koronawirusa? To pytanie zadaje sobie niejeden z nas. Zakażenie koronawirusem daje charakterystyczne objawy - najczęstsze z nich to gorączka, po której pojawia się kaszel i uczucie duszności, a także ból mięśni. Chorobie mogą również towarzyszyć inne symptomy, takie jak zmęczenie, utrata węchu i smaku, a nawet wysypka. Same objawy to jednak za mało, by stwierdzić zakażenie: by się przekonać, czy masz COVID-19 konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa.
Nasilone wypadanie włosów to jedno z powikłań po COVID-19. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a z szacunkowych danych wynika, że może dotyczyć nawet jednej trzeciej ozdrowieńców.
Płyn Lugola stał się szerzej znany za sprawą katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku. Wówczas piło się go, aby uchronić tarczycę przed wchłonięciem radioaktywnego izotopu jodu. Obecnie niektórzy na własną rękę próbują "profilaktycznie" przyjmować ten specyfik, co może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak działa płyn Lugola? Jakie mogą być skutki uboczne jego stosowania? Jakie są przeciwwskazania?
Z raportu przygotowanego przez Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) wynika, że zmniejszyła się liczba osób obawiających się zakażenia COVID-19. Jesteśmy podzieleni - połowa Polaków uważa, że szczepienia nie powinny być obowiązkowe, a co trzeci uważa zupełnie odwrotnie. Przybywa także niezadowolonych z polityki rządu wobec pandemii.

Poszczególne objawy COVID-19 mogą różnić się w zależności od odmiany wirusa, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia chorego. Do najczęściej występujących symptomów zalicza się jednak gorączkę, kaszel, zmęczenie oraz utratę węchu lub smaku. Nieco rzadziej występuje ból gardła, głowy lub mięśni oraz biegunka. Najpoważniejsze objawy COVID-19 dotyczą głównie osób w podeszłym wieku oraz pacjentów, u których diagnozuje się choroby współistniejące jak cukrzyca, choroba wieńcowa, czy zespół metaboliczny. W ich przypadku istotnie rośnie ryzyko wystąpienia duszności, dezoriantacji, czy bólu w klatce piersiowej.

Do zakażenia COVID-19 dochodzi podobnie jak w przypadku grypy, głównie poprzez kontakt z zakażoną osobą, powierzchnią lub żywnością.

W celu wstępnej domowej diagnozy w przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19 wykorzystuje się pulsoksymetrię. To technologia, która pozwala na pomiar saturacji krwi, czyli wysycenia tkanek organizmu tlenem. U zdrowych osób wartość saturacji powinna oscylować w okolicach 95-98%. Niższe wartości mogą wskazywać na niewydolność układu krążeniowo-oddechowego.

U większości pacjentów zarażonych koronawirusem możliwy jest powrót do pełnej sprawności i wydolności w warunkach domowych. Niekiedy jednak – zwłaszcza w cięższych przypadkach – uzasadnione okazuje się ambulatoryjne leczenie pacjenta i podłączenie go pod respirator.

Obecnie nie ma sprawdzonego lekarstwa na COVID-19. Realizowanie rekomendowanego kalendarza szczepień może jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz złagodzić przebieg choroby.