Masz za sobą covid? Zgłoś się do lekarza po skierowanie na te badania

2024-01-29 14:05

Masz za sobą covid? Nawet jeśli już czujesz się lepiej, przyjrzyj się swojemu organizmowi. Ten wirus powoduje wiele długofalowych konsekwencji dla zdrowia. Jakie badania należy wykonać po przechorowaniu covid?

Masz za sobą covid? Zgłoś się do lekarza po skierowanie na te badania
Autor: Getty Images Masz za sobą covid? Zgłoś się do lekarza po skierowanie na te badania

Długofalowe skutki SARS-CoV-2

SARS-CoV-2, wirus, który jest z nami już od kilku lat, stale pozostaje niebezpieczny. Dolegliwości, które towarzyszą wniknięciu wirusa do organizmu, nie kończą się po przejściu ostrej fazy choroby.

Stąd m.in. manifestujący się przewlekłym zmęczeniem tzw. long covid, jak również szereg innych powikłań, które mogą być skutkiem zakażenia koronawirusem. 

Dlatego warto po przechorowaniu wykonać kilka badań, które pomogą ocenić stan zdrowia po covidzie i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Agata była w ciąży i miała koronawirusa. Skończyło się tragicznie

Jakie badania wykonać po COVID-19?

Jakie badania należy wykonać po przejściu COVID19? Na czele listy jest morfologia – proste badania krwi pokazują informacje m.in. czy nie chorujemy na anemię, co może zdarzyć się w przypadku osłabienia przez infekcję, czy nie toczy się nadal stan zapalny i inne szczegóły odnośnie ogólnego stanu organizmu. W badaniu krwi warto sprawdzić też: 

  • D-dimery – weryfikacja poziomu D-dimerów może wskazać na ewentualne ryzyko zakrzepicy. Po infekcji wirusem Sars-CoV-2 jest to dość częsta dolegliwość
  • lipidogram – badanie na poziom cholesterolu również może wskazać potencjalne ryzyko chorób serca i układu krążenia. Prawdopodobieństwo m.in. zawału również wzrasta po covidzie
  • EKG i echo serca – oceniające pracę serca po chorobie
  • oznaczenie poziomu witaminy D
  • ALAT / AST – oceniające stan wątroby
  • przeciwciała w klasie IgG, co wskazuje na uzyskanie odporności po przechorowaniu
  • RTG klatki piersiowej, żeby sprawdzić, w jakim stanie są płuca po covidzie
  • USG tętnic szyjnych, USG Doppler – które sprawdzają przepływy i obecność ewentualnych zakrzepów
  • próba wysiłkowa – która oceni pracę serca podczas wysiłku.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że konsekwencje zachorowania na covid mogą być poważne i że ani młody wiek, ani dobra kondycja przed chorobą nie zabezpieczają przed poważnym przebiegiem.

Z tego względu zaleca się kompleksowe zadbanie o organizm przez kolejne miesiące po chorobie i informowanie odwiedzanych później lekarzy o niedawnym przechorowaniu covid.