Choroby męskie

Regularnie prowadzone kampanie reklamowe sprawiają, że coraz więcej panów skłania się ku przeprowadzeniu diagnostyki, mającej na celu wczesne wykrywanie chorób męskich. To ważne, ponieważ siedzący tryb życia, spożywanie przetworzonej żywności, czy korzystanie z używek znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się określonego typu schorzeń. Leczeniem męskich chorób zajmuje się urolog lub endokrynolog.

Wirus HPV u mężczyzn rzadko jest przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak układ odpornościowy nie jest wystarczająco silny, by zwalczyć wirusa, mogą pojawić się powikłania, które są trudne do wyleczenia i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Wirus HPV u mężczyzn może bowiem wywołać raka prącia, odbytu, a także nowotwory głowy i szyi. Jakie są objawy zakażenia i w jaki sposób można je wykryć?
Zastanawiałeś się, dlaczego twój penis podejrzanie pachnie? Czasem może być to wynikiem fizjologii, jednak istnieją poważniejsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu tego narządu. Dowiedz się, co może wpływać na nieprzyjemny zapach penisa.
Z upływem lat w organizmach kobiet i mężczyzn zachodzi wiele zmian, co jest procesem całkowicie naturalnym i normalnym. Kobiety odczuwają je gwałtownie, co ma związek z nagłym spadkiem hormonów. U mężczyzn zmiany zachodzą znacznie wolniej i rzadko mają związek ze zmianami hormonalnymi, ale warto znać objawy, jakie im towarzyszą.
Prostata to gruczoł, który ma wpływ na płodność i ogólną kondycję mężczyzn. Zwykle jednak przypominamy sobie o niej, gdy sprawia kłopoty - powiększa się lub dochodzi do rozwoju raka prostaty. Co warto wiedzieć o prostacie (zwanej też gruczołem krokowym albo sterczem)?
Prostata, zwana inaczej sterczem lub gruczołek krokowym, jest bardzo ważnym narządem. Z posiadania prostaty - gruczołu niewielkiego, bo mającego wielkość kasztana – mężczyźni do pewnego etapu życia nie zdają sobie zwykle w ogóle sprawy. Inaczej dzieje się już jednak w średnim wieku, kiedy to u większości przedstawicieli płci męskiej dochodzi do powiększenia stercza. Jak jednak w ogóle zbudowany jest gruczoł krokowy i jakie są jego funkcje? Jakie wyróżnia się choroby prostaty?
Powiększona prostata budzi niepokój, a przecież rozrost gruczołu krokowego jest procesem łagodnym, a komórki gruczolaka nie mają cech nowotworu złośliwego. Zmiany są zależne od przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie starzejącego się mężczyzny. Jakie są objawy powiększonej prostaty?
Niektórzy twierdzą, że obrzezanie to zwyczaj okrutny i pozbawiony sensu, inni, że niezbędny dla zachowania higieny. W kulturze judaizmu i islamu ma on charakter sakralny. Dlaczego wykonuje się zabieg obrzezania i czy brak napletka wpływa na seks?
Stulejka to męska dolegliwość, a cierpi na nią około 10 procent panów. Polega ona na zwężeniu ujścia napletka na tyle, że nie zsuwa się on poza żołądź prącia. Jakie są przyczyny pojawienia się stulejki i jak się ją leczy? Czy zawsze konieczna jest operacja stulejki?
Wodniak jądra może dotyczyć zarówno niemowlaków (wodniak wrodzony), jak i dorosłych mężczyzn (wodniak nabyty). Jego pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest powiększenie worka mosznowego. Jakie są przyczyny i pozostałe objawy wodniaka jądra? Jak przebiega leczenie?
Pan Marek od 1981 r. pracował w Polskich Liniach Oceanicznych. W tym czasie jako młody człowiek zwiedził cały świat. W późniejszych latach rozpoczął pracę jako oficer elektroautomatyk na statkach pływających w Singapurze, gdzie przepracował przez 24 lata. Łącznie spędził 37 lat na morzu.
Obrzęk jądra to objaw jednej z wielu męskich dolegliwości. Wśród nich są np. stany zapalne jądra czy wodniak jądra. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny spuchniętego jądra, należy udać się do lekarza, bo nieleczony obrzęk jądra może prowadzić do niepłodności, a nawet zagrażać życiu, tak jak jest to w przypadku raka jądra. Sprawdź, objawem jakiej choroby jest obrzęk jądra.
Kamica gruczołu krokowego dotyka przede wszystkim mężczyzn po 50 roku życia i zwykle przebiega bezobjawowo. Może występować jako zwapnienia w miąższu prostaty lub być przejawem kamicy układu moczowego usytuowanej w obrębie sterczowego odcinka cewki moczowej (odcinek cewki moczowej przebiegający przez gruczoł krokowy).

Choroby męskie w obrębie układu moczowo-płciowego obejmują m.in. przerost prostaty, zapalenie lub skręt jądra, oraz CPPS, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. W każdym przypadku etiologia schorzenia będzie inna i wymaga dobrania właściwego leczenia.

Przerost prostaty to choroba męska, która pojawia się w przypadku długotrwałych zaburzeń hormonalnych (zbyt wysokiego poziomu estrogenów i niedoboru testosteronu). Dotyka zwykle pacjentów po ukończeniu 50. roku życia. Zwiększone ryzyko przerostu stercza pojawia się również u osób, które spożywają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Ta męska choroba objawia się m.in. uczuciem parcia na pęcherz, częstomoczem i wrażeniem niepełnego opróżnienia pęcherza.

Inną typową chorobą męską jest zapalenie gruczołu krokowego. Chorują na niego pacjenci między 35 a 50 rokiem życia. Do typowych objawów należy zaliczyć ból w podbrzuszu, kroczu lub jądrach, zaburzenia w oddawaniu moczu oraz obecność krwi w nasieniu. O stanie zapalnym można mówić, jeżeli objawy utrzymują się przez minimum 3 miesiące.

W przeciwieństwie do przerostu prostaty jej zapalenie jest wywołane zwykle infekcją bakteryjną lub wirusową lub powikłaniami po zabiegu chirurgicznym. Cierpią na nie również pacjenci, u których pojawiła się potrzeba korzystania z cewnika.

Diagnostyka i leczenie męskich chorób wymaga połączenia wielu różnych technik – od metod palpacyjnych, przez diagnostykę obrazową jak USG, czy MR, aż po farmakoterapię.

Wszystkim mężczyznom zaleca się przeprowadzanie pakietu określonych badań, odpowiednio po ukończeniu 30., 40., 50 roku życia. Część z nich jest refundowana przez NFZ i będzie całkowicie darmowa.