Choroby męskie

Regularnie prowadzone kampanie reklamowe sprawiają, że coraz więcej panów skłania się ku przeprowadzeniu diagnostyki, mającej na celu wczesne wykrywanie chorób męskich. To ważne, ponieważ siedzący tryb życia, spożywanie przetworzonej żywności, czy korzystanie z używek znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się określonego typu schorzeń. Leczeniem męskich chorób zajmuje się urolog lub endokrynolog.

Powiększona prostata budzi niepokój, a przecież rozrost gruczołu krokowego jest procesem łagodnym, a komórki gruczolaka nie mają cech nowotworu złośliwego. Zmiany są zależne od przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie starzejącego się mężczyzny. Jakie są objawy powiększonej prostaty?
Wirus HPV to nie jest sprawa kobieca. Może być odpowiedzialny za zdecydowaną większość nowych przypadków raka jamy ustnej i gardła u mężczyzn, a to nie koniec listy zagrożeń dla panów. Naukowcy wskazali 5 czynników, które sprzyjają zakażeniu. Masz wpływ na co najmniej trzy.
W ciągu ostatnich dekad zauważalnie wzrosła różnica w długości życia między mężczyznami z obszarów wiejskich i miejskich. Nowe badania przeprowadzone przez USC Schaeffer Center for Health Policy & Economics wykazały, że mężczyźni mieszkający na wsiach żyją krócej i mają mniej zdrowych lat niż ich rówieśnicy z miast. Z czego to wynika?
Jeszcze by się zaszalało. Jakaś przygoda, może nowa miłość, chociaż szybki numerek... A może numer do doktora i solidny przegląd? Ciało powoli mdłe, zwłaszcza jeśli żywisz się byle jak. Tych trzech witamin często brakuje panom przeżywającym drugą młodość.
Myślisz, że zamartwianie się wyglądem piersi to wyłącznie sprawa kobieca? Wielu panom też spędzają one sen z powiek i wcale nie chodzi o fantazjowanie o biuście partnerki. Sam fakt, że męska pierś się powiększa i staje czymś więcej niż niemal płaskim sutkiem, bywa źródłem obaw i kompleksów. Czasem sprawa okazuje się dość poważna.
Ludzka rzecz, a mało się o niej mówi. Zwykle "informacje" o męskim nasieniu krążą poza oficjalnymi kanałami, przypominając trochę wiedzę tajemną. Nie ma ku temu powodów. Sperma jest dobrze prześwietlona i poznana. Wiemy z czego, poza plemnikami, się składa. Sprawdza się jako kosmetyk? Może zaszkodzić? Wyjaśniamy.
W środkach masowego przekazu i reklamach zdrowie intymne kobiet kręci się wokół menopauzy, a mężczyzn wokół powiększonej prostaty. W jednym i drugim przypadku pacjenci dostają receptę prostą - uleczy cię ziołowa pastylka. Nieważne, że menopauza nawet nie jest chorobą, a nieprawidłowa praca prostaty związana jest z różnymi stanami chorobowymi. Zatem jakie to ziółka i kiedy mogą nam pomóc, pytamy eksperta prof. Piotra Chłostę.
Wirus HPV u mężczyzn rzadko jest przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak układ odpornościowy nie jest wystarczająco silny, by zwalczyć wirusa, mogą pojawić się powikłania, które są trudne do wyleczenia i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Wirus HPV u mężczyzn może bowiem wywołać raka prącia, odbytu, a także nowotwory głowy i szyi. Jakie są objawy zakażenia i w jaki sposób można je wykryć?
Zastanawiałeś się, dlaczego twój penis podejrzanie pachnie? Czasem może być to wynikiem fizjologii, jednak istnieją poważniejsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu tego narządu. Dowiedz się, co może wpływać na nieprzyjemny zapach penisa.
Z upływem lat w organizmach kobiet i mężczyzn zachodzi wiele zmian, co jest procesem całkowicie naturalnym i normalnym. Kobiety odczuwają je gwałtownie, co ma związek z nagłym spadkiem hormonów. U mężczyzn zmiany zachodzą znacznie wolniej i rzadko mają związek ze zmianami hormonalnymi, ale warto znać objawy, jakie im towarzyszą.
Prostata to gruczoł, który ma wpływ na płodność i ogólną kondycję mężczyzn. Zwykle jednak przypominamy sobie o niej, gdy sprawia kłopoty - powiększa się lub dochodzi do rozwoju raka prostaty. Co warto wiedzieć o prostacie (zwanej też gruczołem krokowym albo sterczem)?
Prostata, zwana inaczej sterczem lub gruczołek krokowym, jest bardzo ważnym narządem. Z posiadania prostaty - gruczołu niewielkiego, bo mającego wielkość kasztana – mężczyźni do pewnego etapu życia nie zdają sobie zwykle w ogóle sprawy. Inaczej dzieje się już jednak w średnim wieku, kiedy to u większości przedstawicieli płci męskiej dochodzi do powiększenia stercza. Jak jednak w ogóle zbudowany jest gruczoł krokowy i jakie są jego funkcje? Jakie wyróżnia się choroby prostaty?

Choroby męskie w obrębie układu moczowo-płciowego obejmują m.in. przerost prostaty, zapalenie lub skręt jądra, oraz CPPS, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. W każdym przypadku etiologia schorzenia będzie inna i wymaga dobrania właściwego leczenia.

Przerost prostaty to choroba męska, która pojawia się w przypadku długotrwałych zaburzeń hormonalnych (zbyt wysokiego poziomu estrogenów i niedoboru testosteronu). Dotyka zwykle pacjentów po ukończeniu 50. roku życia. Zwiększone ryzyko przerostu stercza pojawia się również u osób, które spożywają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Ta męska choroba objawia się m.in. uczuciem parcia na pęcherz, częstomoczem i wrażeniem niepełnego opróżnienia pęcherza.

Inną typową chorobą męską jest zapalenie gruczołu krokowego. Chorują na niego pacjenci między 35 a 50 rokiem życia. Do typowych objawów należy zaliczyć ból w podbrzuszu, kroczu lub jądrach, zaburzenia w oddawaniu moczu oraz obecność krwi w nasieniu. O stanie zapalnym można mówić, jeżeli objawy utrzymują się przez minimum 3 miesiące.

W przeciwieństwie do przerostu prostaty jej zapalenie jest wywołane zwykle infekcją bakteryjną lub wirusową lub powikłaniami po zabiegu chirurgicznym. Cierpią na nie również pacjenci, u których pojawiła się potrzeba korzystania z cewnika.

Diagnostyka i leczenie męskich chorób wymaga połączenia wielu różnych technik – od metod palpacyjnych, przez diagnostykę obrazową jak USG, czy MR, aż po farmakoterapię.

Wszystkim mężczyznom zaleca się przeprowadzanie pakietu określonych badań, odpowiednio po ukończeniu 30., 40., 50 roku życia. Część z nich jest refundowana przez NFZ i będzie całkowicie darmowa.