Choroby męskie

Rak prostaty wielu osobom kojarzy się z chorobą, która dotyka jedynie starszych mężczyzn - to MIT. Choroba może rozwinąć się także u młodszych pacjentów i często przez długi czas nie daje żadnych objawów. Tymczasem, im wcześniej zostanie wykryty, tym większe są szanse na skuteczne leczenie.

Materiał sponsorowany

Obrzęk jądra to objaw jednej z wielu męskich dolegliwości. Wśród nich są np. stany zapalne jądra czy wodniak jądra. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny spuchniętego jądra, należy udać się do lekarza, bo nieleczony obrzęk jądra może prowadzić do niepłodności, a nawet zagrażać życiu, tak jak jest to w przypadku raka jądra. Sprawdź, objawem jakiej choroby jest obrzęk jądra.
Kamica gruczołu krokowego dotyka przede wszystkim mężczyzn po 50 roku życia i zwykle przebiega bezobjawowo. Może występować jako zwapnienia w miąższu prostaty lub być przejawem kamicy układu moczowego usytuowanej w obrębie sterczowego odcinka cewki moczowej (odcinek cewki moczowej przebiegający przez gruczoł krokowy).
Zespół niedoboru testosteronu nie tylko obniża libido i powoduje zaburzenia wzwodu, ale również negatywnie wpływa na inne aspekty życia mężczyzny. Kiedy pojawia się zespół niedoboru testosteronu i jak sobie z nim radzić?
Trwa listopadowa akcja “Movember”. W tym okresie szczególnie ważne jest poszerzanie świadomości w temacie nowotworów wśród mężczyzn. Redakcja portalu Poradnik Zdrowie do rozmowy o nowotworze jądra zaprosiła doktora Omara Tayarę - urologa z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.
Stulejka to męska dolegliwość, a cierpi na nią około 10 procent panów. Polega ona na zwężeniu ujścia napletka na tyle, że nie zsuwa się on poza żołądź prącia. Jakie są przyczyny pojawienia się stulejki i jak się ją leczy? Czy zawsze konieczna jest operacja stulejki?
Zapalenie prostaty (czyli stercza lub gruczołu krokowego) może zdarzyć się w każdym wieku. Zazwyczaj zapalenie prostaty wiąże się z zakażeniem. Jego powodem może być też zaleganie wydzieliny produkowanej przez ten gruczoł. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia prostaty? Jak przebiega leczenie?
Powiększona prostata budzi niepokój, a przecież rozrost gruczołu krokowego jest procesem łagodnym, a komórki gruczolaka nie mają cech nowotworu złośliwego. Zmiany są zależne od przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie starzejącego się mężczyzny. Jakie są objawy powiększonej prostaty?
Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że niewysoki i szczupły mężczyzna o twarzy nastolatka i dłoniach pianisty jest najbardziej doświadczonym w Polsce lekarzem, który operuje swoich pacjentów zza konsoli robota da Vinci.
Kopnięcie w jądra pod względem skali bólu porównuje się z bólem, jaki kobiety odczuwają podczas porodu bez znieczulenia. Czy tak jest w rzeczywistości, nie wiadomo, ponieważ nikt nie zbadał doznań bólowych w obu sytuacjach. Każdy z nas ma inny próg odczuwania bólu, inaczej go znosi. Niewątpliwie jednak kopnięcie w jądra przynosi mężczyźnie tak ogromny ból, że niektórzy tracą przytomność. Jakie są konsekwencje urazu jąder?
Z posiadania prostaty - gruczołu niewielkiego, bo mającego wielkość kasztana – mężczyźni do pewnego etapu życia nie zdają sobie zwykle w ogóle sprawy. Inaczej dzieje się już jednak w średnim wieku, kiedy to u większości przedstawicieli płci męskiej dochodzi do powiększenia stercza. Jak jednak w ogóle zbudowany jest gruczoł krokowy i jakie są jego funkcje? Jakie wyróżnia się choroby prostaty?
Męski układ rozrodczy to narządy, które są odpowiedzialne za wytwarzanie plemników i nasienia oraz przenoszenia ich poza organizm. W odróżnieniu od innych narządów nie osiągają one pełnej sprawności i dojrzałości aż do okresu pokwitania. Jakie narządy tworzą męski układ płciowy i jakie pełnią w nim funkcje?