Stulejka - gdy napletek nie zsuwa się z penisa

Stulejka to męska dolegliwość, a cierpi na nią około 10 procent panów. Polega ona na zwężeniu ujścia napletka na tyle, że nie zsuwa się on poza żołądź prącia. Jakie są przyczyny pojawienia się stulejki i jak się ją leczy? Czy zawsze konieczna jest operacja stulejki?

Stulejka (łac. phimosis) może być wrodzona lub nabyta. Stulejka całkowita (pełna) to taka, gdy nie jest możliwe zsunięcie napletka z penisa nawet w stanie spoczynku, stulejka częściowa (niepełna) to ta, gdy napletek zsuwa się z penisa w stanie spoczynku, ale nie odsłania żołędzi we wzwodzie, a nawet jeśli tak, to powoduje ucisk i ból.

Prawidłowo rozwinięty napletek, który chroni i osłania bardzo wrażliwą na dotyk żołądź prącia, zarówno w spoczynku jak i w stanie wzwodu, powinien łatwo i bezboleśnie dać się zsunąć z żołędzi do tzw. rowka zażołędnego, to znaczy zagłębienia znajdującego się między żołędzią a trzonem prącia.

Należy jednak pamiętać, że to, że u większości chłopców do około 2-3 lat nie można napletka odsunąć do rowka zażołędnego, uważane jest za prawidłowy stan fizjologiczny. W przypadku noworodków napletek jest sklejony z żołędzią za pomocą mastki.

Stulejka - przykra dolegliwość

Stulejka nie zagraża wprost ani życiu, ani zdrowiu. Jest jednak przypadłością o tyle przykrą, że utrudnia lub wręcz uniemożliwia życie seksualne, a poza tym stanowi przeszkodę w zachowaniu higieny, co może prowadzić do zakażeń. W skrajnych przypadkach powoduje trudności przy oddawaniu moczu. Lekarze są zdania, że stulejka i spowodowane przez nią trudności z utrzymaniem higieny intymnej mężczyzn jest także zagrożeniem dla kobiet – ich partnerek. Może powodować u nich groźne infekcje i choroby nowotworowe. Nie jest więc bez znaczenia dla dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W dodatku trudno liczyć na to, że stulejka "sama przejdzie".

Stulejka ma zazwyczaj tendencje do powiększania się - w wyniku prób ściągnięcia napletka lub napięcia w trakcie erekcji powstają w skórze  mikropęknięcia, często nawet niewidoczne gołym okiem, które zabliźniając się powodują coraz większe zwężanie jego ujścia. Stulejka u niemowlaków i bardzo małych chłopców jest stanem naturalnym. U noworodków odsłonięcie żołędzi przez ściągniecie napletka jest prawie niemożliwe. To zmienia się około 2-3 roku życia. Warto więc by rodzice - myjąc przedszkolaka - sprawdzali od czasu do czasu, czy wszystko jest w porządku. Jeśli mają wątpliwości - powinni to zgłosić pediatrze, a on da skierowanie do urologa dziecięcego, który podejmie decyzję o konieczności i formie dalszego leczenia.

Stulejka wieku dojrzałego

Nie zawsze jednak stulejka wynika z nieprawidłowości w rozwoju młodego człowieka – ta dolegliwość może się pojawić także u dorosłych mężczyzn, którzy z napletkiem kłopotów wcześniej nigdy nie mieli. Może być wynikiem przebytych infekcji, które zaatakowały skórę prącia, a po wygojeniu pozostawiły blizny, zwężające w rezultacie ujście napletka.

Pogłębienie dolegliwości może być również skutkiem prób zlikwidowania stulejki poprzez "trening" – naciąganie skóry napletka na żołądź w nadziei, że w efekcie tych zabiegów otwór się poszerzy. Ta metoda nadal bywa sugerowana przez niektórych lekarzy w połączeniu ze stosowaniem specjalnych maści sterydowych. Zdarza się jednak, że nieumiejętnie lub zbyt gwałtownie prowadzone ćwiczenia przynoszą efekt odwrotny od pożądanego: skóra napletka pęka, krwawi, ulega zakażeniom, a potem zabliźnia się pogłębiając stulejkę i potęgując związane z nią dolegliwości.

Zdaniem eksperta
Agnieszka Chochoł, seksuolog

Kontakty seksualne chorego ze stulejką są niebezpieczne dla partnerek, bo grożą im nawracające stany zapalne dróg moczowych, a także wewnętrznych narządów płciowych. Podejrzewa się też, że może to sprzyjać nowotworom szyjki macicy. Powstające pod napletkiem stany zapalne, które są wywołane nie tylko zalegającym i rozkładającym się moczem, złuszczającym się nabłonkiem, łojem i nasieniem, ale także bakteriami, powodują nawracające zakażenia dróg moczowych, których najcięższym następstwem może być uszkodzenie nerek, aż do całkowitej niewydolności. Wtedy ratunkiem są już tylko dializy lub przeszczep nerki. Stany zapalne mogą też wywoływać infekcję nasienia, a to może prowadzić do niepłodności. Zmiany pod napletkiem są też przyczyną stanów przedrakowych, a nawet raka prącia.

Stulejka - leczenie

Niezależnie od tego, czy stulejka jest przypadłością wrodzoną czy nabytą, wymaga interwencji chirurga – im prędzej, tym lepiej. Nieoperowana na ogół pogłębia się i powoduje coraz większe kłopoty. Leczenie stulejki polega na operacyjnym poszerzeniu ujścia napletka poprzez nacinanie skóry, częściowe jej usunięcie lub całkowitą jej amputację, czyli obrzezanie. Ten zabieg jest powszechny u małych chłopców w wielu kulturach, a jego zastosowanie ma charakter tyleż religijny, co higieniczny. O konieczności usunięcia stulejki decyduje lekarz specjalista – urolog.

U dzieci zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a zatem niezbędne jest spędzenie przynajmniej doby - dwu w szpitalu.

Dorośli mężczyźni poddawani są operacji w na ogół w znieczuleniu miejscowym, także w trybie ambulatoryjnym. Gojenie ran trwa około dwu tygodni, pełną sprawność, także seksualną, rekonwalescent odzyskuje po upływie około miesiąca.

Przez pierwszych kilka tygodni mężczyźni, którzy poddali się obrzezaniu, mogą odczuwać jako nieprzyjemne bodźce związane z ocieraniem się żołędzi o bieliznę. To mija.

Ważne

W społeczeństwach, w których obrzezanie jest praktykowane ze względów kulturowych lub higienicznych, mężczyźni praktycznie nie zapadają na stany zapalnych dróg moczowo-płciowych, ani na raka penisa. Nie notuje się też nawracających stanów zapalnych dróg moczowych ani raka szyjki macicy u kobiet.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Janek
|

Rada jest niestety jedna. Zabieg. Sam się z tym trochę paprałem i wiem że nie ma co zwlekać. Przez jakiś czas myślałem, że masaże, maści itp pomogą. W rezultacie skóra pękała i robiły się kolejne problemy. Jeśli masz taką możliwość zdecyduj się na zabieg, nie będziesz się męczył. ja mam trochę więcej lat niż ty i żałuję, że zrobiłem to tak późno.

Mariusz
|

Do wszystkich którzy obawiają się zabiegu. Przez długi czas wierzyłem że problem się rozwiąże dzięki maścią, naciąganiu itp. tym sobie więcej szkód pewnie zrobiłem niż pożytku. W konsekwencji problem zaczął się nasilać. Zdecydowałem się na zabieg bo nie widziałem innego rozwiązania. I powiem tylko tyle - szkoda że nie zrobiłem tego wcześniej. Zabieg nie boli, robi się go szybko, troszkę trzeba się się po zabiegu pomęczyć ale to nic w porównaniu z tym jak człowiek normalnie się męczył przed zabiegiem. Serio nie ma co czekać. Jeśli jest problem to sięgnijcie po rozwiązania. Ja nie mam żadnych wątpliwości i dziękuję bardzo doktor Burkackiej bo to ona mi w tym wszystkim pomogła.

Damian
|

Dziękuję za ten komentarz :)

Robert.m
|

Witam serdecznie mam taki maly problem z moim penisem , gdy stoi moj czlonek nie moge sciagnac skurki do samego konca tylko do dziurki skad wydaje sie nasienie i mam straszny bul przy prubowaniu a ja lezy to sciagne ale jest ciezko ja zalozyc spowrotem porsze o pomoc lub jakies rady mam 20lat

Ja
|

Mam 15 lat i boję się że mam stulejke nie mogę naciągnąć skóry za żołędzia sprawia mi to ból co mam robić???

Nieopisany
|

A czy w wieku 15lat jest to normalne?

Tomm
|

tak w skrócie. mam 14 lat mam stuleję, boję się operacji. czy można to dziadostwo zwalczyć domowymi sposobami (bez operacji)

załamany człowiek.
|

A jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć dlaczego NFZ już tego nie refunduje?

Max
|

No ja ide jutro na konsultacje bo mam stulejke Musisz isc do urologa bez tego ani rusz zobaczy co sie dzieje i ci pomoze .Ja niestety musze isc na zabieg ale naszczescie nie cala czyli schodzi mi skura z bólem ale udaje sie nigdy nie mialem z tym problemu ale teraz sie to pojawilo musze cos z tym zrobic bo zycie seksualne musi byc idealne :)))) oczywiscie chodzi o stulejke :))

MakaPaka
|

Mam pytanie czy jeśli podczas załatwiania napletek z łatwością ściąga a w innych sytuacjach nie to mam stulejke. I czy jest jakiś inny sposób niż lekarz ?