Mętny mocz: czy to powód do niepokoju? Co może oznaczać mętny mocz?

2020-09-16 9:56

Mocz zdrowego człowieka powinien być przezroczysty, dlatego też mętny mocz nie jest stanem naturalnym. Przyczyna mętnego moczu może być błaha, ale zmętnienie moczu może także sygnalizować problemy ze zdrowiem – zwiastować zakażenie układu moczowego lub nerek, kamicę nerkową, a nawet nowotwory. O czym jeszcze może świadczyć mętny mocz, jakie badania są wtedy konieczne i do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Mętny mocz: czy to powód do niepokoju? Co może oznaczać mętny mocz?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny mętnego moczu?
  2. Mętny mocz: do jakiego lekarza się zgłosić?
  3. Mętny mocz: badania i leczenie

To, że mocz jest mętny, widzimy zwykle, oddając go do badania. Jednak warto co jakiś czas sprawdzić również, jaką przejrzystość ma mocz pływający w toalecie – może to nam bowiem sporo powiedzieć o stanie zdrowia i zasygnalizować ewentualną potrzebę wizyty u lekarza.

Mocz zdrowego człowieka powinien być bowiem przezroczysty – jego zmętnienie wynika z obecności tego, czego w moczu być nie powinno: leukocytów, śluzu, bakterii czy nabłonka lub kryształków związków mineralnych, które skupiają się w mniejsze lub większe pasemka lub kłaczki.

O czym świadczy kolor moczu?

Warto  jednak wiedzieć, że nie zawsze przyczyną zmętnienia moczu jest ciężka choroba: niekiedy przyczyny są błahe i wystarczy zmiana stylu życia lub domowe metody, by sytuacja wróciła do normy. Tym niemniej objawu tego nie należy bagatelizować zwłaszcza, jeśli mocz jest mętny podczas kilku kolejnych wizyt w toalecie lub stan ten pojawia się regularnie.

Sygnałem alarmowym są towarzyszące zmętnieniu moczu inne objawy, takie jak ból w okolicy nerek, pieczenie przy oddawaniu moczu czy gorączka.

Jakie są przyczyny mętnego moczu?

Mocz mętnieje z różnych powodów: zarówno zupełnie błahych, jak i poważnych infekcji.

Najczęstsze przyczyny mętnego moczu to:

Mętny mocz: do jakiego lekarza się zgłosić?

Jeśli zauważysz, że twój mocz jest mętny, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza POZ, który zleci odpowiednie badania – i w zależności od ich wyniku zaleci leczenie lub skieruje cię do specjalisty: urologa lub nefrologa.

Z wizytą nie należy zwlekać wówczas, gdy pojawią się inne niepokojące objawy, takie jak krwiomocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, ból lub trudności podczas oddawania moczu (tzw. dolegliwości dyzuryczne), ból w okolicy brzucha lub nerek, gorączka. 

Mętny mocz: badania i leczenie

Zdiagnozowanie przyczyny mętnego moczu wymaga badań – w tym przypadku lekarz zleci badanie ogólne moczu oraz posiew moczu z antybiogramem. W niektórych przypadkach konieczne są również dodatkowe badania, takie jak choćby USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Dopiero na podstawie wyników badań stawiane jest rozpoznanie i wdrażane konkretne leczenie. Jeśli przyczyną mętnego moczu jest zakażenie układu moczowego, leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyku, środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Jeśli objawy te wywołała kamica nerkowa, niezbędne jest z kolei wyleczenie stanu zapalnego, który pojawia się, gdy przechodzący przez drogi moczowe kamień uszkadza ścianki moczowodu, a do moczu dostają się leukocyty.  

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: