Kolor moczu prawdę ci powie. Sprawdź, czy grozi ci odwodnienie

Zanim spuścisz wodę w toalecie, zajrzyj do muszli klozetowej - kolor moczu może bowiem powiedzieć bardzo dużo nie tylko o stanie twojego zdrowia, ale również o tym, czy odpowiednio się nawadniasz. A w upały to szczególnie ważne!

kobieta spłukuje wodę w toalecie
Autor: Getty Images

Kolor moczu zależy od wielu czynników - wpływ nań ma zarówno dieta, jak i stosowane leki, a niekiedy również styl życia. Chociaż zazwyczaj go bagatelizujemy, nie przyglądając się szczególnie temu, co spływa w głąb muszli klozetowej, może stanowić ważną wskazówkę dotyczącą stanu zdrowia.

Warto zmienić ten nawyk: nagła zmiana barwy moczu to często pierwszy sygnał świadczący o tym, że z naszym zdrowiem nie wszystko jest w porządku:  może świadczyć np. o rozwijającym się zakażeniu układu moczowego lub innej chorobie. W takim przypadku zawsze należy skontaktować się z lekarzem, gdyż im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym łatwiejsze może być jej późniejsze leczenie.

W upalne dni kolor moczu może jednak się zmieniać często - nawet co godzinę - w zależności od tego, ile wypijamy płynów - i dawać wskazówkę co do tego, czy ich ilość jest właściwa, czy może powinniśmy pić więcej, by uniknąć odwodnienia.

Bardzo jasny, niemal przezroczysty mocz świadczy o tym, że prawdopodobnie pijesz więcej wody, niż jest to zalecane. Lepiej zmniejszyć tę ilość, gdyż nadmiar wody wypłukuje z organizmu elektrolity, co może mieć poważne konsekwencje.

Optymalna ilość płynów (w tym wody), jaką powinniśmy przyjmować każdego dnia, waha się w granicach 2,5 litra (ale jest to wartość orientacyjna i może się zmieniać w zależności od wagi czy stylu życia). Pamiętaj, że wody dostarcza nie tylko woda, ale również zupy, owoce i warzywa - w tym pomidory, ogórki, truskawki, arbuzy, cukinia.

Żółty lub słomkowy kolor moczu, przypominający lemoniadę lub jasne piwo oznacza, że twój organizm jest solidnie i prawidłowo nawodniony.

Bursztynowy lub miedziany odcień moczu sygnalizuje, że już czas, by się czegoś napić - twoje ciało traci więcej wody, niż jej otrzymuje, przez co mocz jest bardziej skoncentrowany, co zmienia jego kolor na lekko ciemniejszy.

Ciemnopomarańczowy lub kawowy odcień moczu sygnalizuje poważne odwodnienie: należy wtedy uzupełnić ilość płynów, najlepiej popijając je małymi łykami. Warto pić wtedy zwłaszcza wody mineralne, bogate w elektrolity.

W niektórych przypadkach - kiedy organizm traci wodę z powodu biegunki lub wymiotów - elektrolity trzeba uzupełniać, zażywając specjalne preparaty, które przywracają w organizmie równowagę elektrolitową. Brązowy mocz pojawia się również w przebiegu niektórych chorób, w tym schorzenia nerek i wątroby.

Ale jeśli masz taki kolor moczu, chociaż pijesz wystarczająco dużo i nic ci nie dolega, przyjrzyj się swojej diecie: mocz może zmienić kolor na brązowy m.in. po zjedzeniu dużej ilości bobu lub rabarbaru.

Sprawdź, co oznacza kolor moczu:

Zakażenie układu moczowego w ciąży

Czy jesteś hipochondrykiem?

Pytanie 1 z 11
Ostatnio często miewasz zgagę. Co o tym myślisz?
hipochondryk