Choroby wątroby - objawy chorej wątroby. Przyczyny i leczenie

2017-08-03 11:17 Monika Majewska

Choroby wątroby dają różne objawy - m.in. objawy skórne, na twarzy. Jednak najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby - niezależnie od przyczyny - jest ból wątroby, czyli na ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Jakie są choroby wątroby? Jakie jeszcze objawy dają poszczególne choroby wątroby? Na czym polega ich leczenie? Przeczytaj albo posłuchaj i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Choroby wątroby. Posłuchaj, jakie są ich przyczyny i jak je leczyć. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Choroby wątroby dają różne objawy - m.in. objawy skórne, na twarzy. Jednak najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby - niezależnie od przyczyny - jest ból wątroby, czyli na ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Należy zaznaczyć, że wątroba sama w sobie nie sprawia dolegliwości bólowych (nie ma bowiem unerwienia czuciowego). Ból z prawej strony pod żebrami może pochodzić z rozciąganej i podrażnianej przez wątrobę błony surowiczej lub z powiększonej wątroby.

Choroby wątroby

Choroby miąższu wątroby Choroby naczyń wątroby

Choroby wewnątrzwątrobowych
przewodów żółciowych

 

 • wirusowe zapalenia wątroby
  typu A, B, C, D i E
 • marskość wątroby
 • guzy wątroby
 • polekowe uszkodzenie
 • niealkoholowa stłuszczeniowa
  choroba wątroby
 • alkoholowe stłuszczenie wątroby
 • autoimmunologiczne zapalenie wątroby
 • choroba Wilsona
 • hemochromatoza
 • zakrzepica żyły wrotnej
 • zakrzepica żył wątrobowych
  (zespół Budd-Chiari)
 • pierwotne stwardniające
  zapalenie dróg żółciowych
 • nowotwory dróg żółciowych
  co wywołuje cholestatyczne
  zapalenie wątroby

Choroby wątroby - marskość wątroby

Najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby jest marskość wątroby. Cechuje się m.in. rozrostem tkanki w miejscach zniszczonych elementów miąższowych, prowadzącym do niewydolności wątroby. Na ogół rozwija się powoli. Powstaniu choroby sprzyja m.in. nadmierne spożywanie alkoholu (ok. 50% przypadków).

Początkowo pojawiają się objawy, takie jak utrata apetytu, nudności, spadek masy ciała, bóle brzucha, ginekomastia, hipogonadyzm, wodobrzusze, powiększenie śledziony. Następnie pojawiają się objawy zaawansowanej choroby, takie jak wybroczyny i krwawienia, żółtaczka, swędzenie skóry, encefalopatia wątrobowa.

Leczenie marskości wątroby zależy od jej przyczyny.

Ostropest wspiera pracę wątroby
SYLIMAROL 70 mg

Autor: SYLIMAROL 70 mg

materiał partnera

Ostropest plamisty to wyjątkowa roślina, która dzięki zawartości sylimaryny wspiera funkcjonowanie wątroby. W aptekach można znaleźć wiele preparatów z wyciągiem z sylimaryny, jednak przy dolegliwościach związanych z przeciążeniem wątroby warto postawić na skuteczny i przebadany lek. SYLIMAROL® 1) to lek (a nie suplement diety), który dzięki zawartości polskiego ostropestu pomaga w dolegliwościach wynikających m.in. ze spożycia ciężkostrawnych posiłków i alkoholu, ale także podnosi tolerancję przewodu pokarmowego na potrawy tłuste i smażone. SYLIMAROL® zawiera ostropest Silma, pochodzący wyłącznie z kontrolowanych i certyfikowanych plantacji.

Piotr Gryglas: Marskość wątroby może przebiegać podstępnie

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Choroby wątroby - wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby jest ostrą chorobą zakaźną, charakteryzującą się pierwotnym uszkodzeniem tego narządu. Wywołują je wirusy zapalenia wątroby, do których zaliczamy wirus zapalenia wątroby typu A, wirus zapalenia wątroby typu B, wirus zapalenia wątroby typu C, a także typu D i E.

Do typowych objawów wirusowego zapalenia wątroby typu A należą męczliwość, bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów, objawy „rzekomogrypowe”. Dodatkowo może pojawić się żółtaczka lub świąd skóry (w postaci cholestatycznej)

Najczęstszym objawem zakażenia wirusem typu B jest żółtaczka, która jednak nie u wszystkich chorych występuje. U wielu z nich mogą pojawić się objawy przypominające grypę lub łagodne zatrucie pokarmowe.

Najbardziej podstępnie, bo w większości przypadków bezobjawowo, wirusowe zapalenie wątroby typu C. Często jedynym objawem jest niewielkie powiększenie wątroby.

Choroby wątroby - alkoholowe uszkodzenie wątroby

Wątroba metabolizuje alkohol. Podczas tego procesu powstają związki, które są toksyczne dla wątroby. Granica, od której wykazuje on toksyczne działanie na wątrobę, zależy od wielu czynników, takich jak: przebyte choroby, płeć i stan odżywienia. Przewlekłe, nadmierne spożywanie alkoholu jest jedną z przyczyn stłuszczenia wątroby. Dochodzi do niego przy dziennym spożywaniu alkoholu w ilości około:

 • dla mężczyzn - 60 gramów alkoholu etylowego (200 ml wódki, 1 l wina, 2,5 l piwa)
 • dla kobiet - 20 gramów alkoholu etylowego

Alkoholowe stłuszczenie wątroby może mieć charakter odwracalny, ważne jest jednak całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu i oszczędzanie wątroby. W przeciwnym razie może dojść do kolejnych etapów uszkodzenia wątroby, takich jak alkoholowe zapalenie wątroby i marskość tego narządu.

Choroby wątroby - polekowe uszkodzenie wątroby

Wątroba jest odpowiedzialna za metabolizm większości leków. Zatrucie lekami może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby, jak również przewlekłego toksycznego zapalenia tego narządu. Działanie toksyczne może nastąpić po spożyciu zbyt dużej dawki leku (np. zatrucie paracetamolem), jako działanie niepożądane albo jako reakcja alergiczna (wtedy nawet bardzo mała dawka może wywołać ciężkie objawy).

Leczenie polekowego uszkodzenia wątroby rozpoczyna się od natychmiastowego zakończenia terapii lekami odpowiedzialnymi za wystąpienie objawów.

Choroby wątroby - niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)

Występowanie NAFLD jest w znacznym stopniu związane m.in. z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu II i zespołem metabolicznym. Wśród osób z NAFLD powszechnie występuje również hiperlipidemia. Do czynników ryzyka NAFLD zaliczamy ponadto płeć męską, podeszły wiek i gwałtowne zmniejszenie masy ciała u osób otyłych.

Choroby wątroby - rak wątroby

Niepokojące objawy pojawiają się bardzo późno, zwykle w znacznie zaawansowanym stadium raka wątrobowokomórkowego. Wówczas chory odczuwa ból z prawej strony pod żebrami, może mieć gorączkę, brak apetytu i tracić na wadze. Zwykle powiększa się też obwód brzucha, co świadczy w o rozwijającym się wodobrzuszu. Mogą wystąpić obrzęki nóg, zażółcenie skóry lub krwawienia z przewodu pokarmowego.

Lekarz Piotr Gryglas: Co przyczynia się do uszkodzenia wątroby?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Choroby wątroby - Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW)

  Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW) - jest spowodowana atakiem komórek układu odpornościowego na komórki wątroby. Objawami choroby są m.in. pobolewania lub uczucie ciężaru w prawym podżebrzu, wzdęcia, zaburzenia łaknienia, świąd skóry. W przypadku AZW stosuje się leczenie immunosupresyjne.

  Choroby wątroby - choroba Wilsona

   Choroba Wilsona - to uwarunkowana genetycznie choroba metaboliczna, której istotą jest odkładanie się nadmiaru miedzi w narządach, głównie w wątrobie. Jej oznaką są m.in. powiększenie wątroby, bóle brzucha, żółtawe zabarwienie skóry, siniaki na skórze, obrzęki nóg. Celem terapii jest usunięcie nadmiarów miedzi z organizmu i zapobieganie jej ponownemu gromadzeniu się.

   Choroby wątroby - hemochromatoza

    Hemochromatoza- to choroba metaboliczna, której istotą jest nadmierne gromadzenie się żelaza w organizmie, m.in. w wątrobie. Hemochromatoza jest chorobą nieuleczalną, a terapia ma na celu złagodzenie jej objawów poprzez opróżnienie magazynów żelaza i utrzymanie stężenia tego pierwiastka w granicach normy.

     Choroby wątroby - zakrzepica żył wątrobowych (zespół Budd-Chiari)

     Zakrzepica żył wątrobowych, inaczej zespół Budd-Chiari (BCS), to choroba, której istotą jest blokada odpływu krwi z żył wątrobowych aż do połączenia żyły głównej dolnej z prawym przedsionkiem. Pierwszymi objawami zakrzepicy żył wątrobowych są bóle brzucha i gorączka (jeżeli równocześnie doszło do rozwoju infekcji). W zaawansowanym stadium rozwoju choroby pojawiają się objawy będące konsekwencją niewydolności wątroby i nadciśnienia wrotnego wodobrzusze, powiększenie wątroby (hepatomegalia) i śledziony (tzw. splenomegalia), obrzęki obwodowe, krwawienie przełyku lub żołądka. Terapię zaczyna się zwykle od podania leków przeciwzakrzepowych. Dopiero gdy ta metoda okaże się nieskuteczna, stosuje się kolejne, aż do wyleczenia pacjenta.

     Choroby wątroby - zakrzepica żyły wrotnej

     Zakrzepica żyły wrotnej to choroba, w przebiegu której dochodzi do zwężenia żyły wrotnej przez zakrzep. Spektrum objawów jest bardzo zróżnicowane: od braku objawów, kiedy zmiany są obserwowane w badaniach obrazowych wykonywanych z innych przyczyn, po burzliwe objawy jak: silne bóle brzucha z krwistą biegunką, narastające i oporne na leczenie wodobrzusze.

     Choroby wątroby - pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych

     Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych początkowo przebiega bezobjawowo, a jej rozpoznanie jest przypadkowe, oparte na podstawie badań labolatoryjnych. W późniejszym okresie choroby występuje uczucie postępującego zmęczenia, świąd skóry, przewlekła żółtaczka, mało charakterystyczne dolegliwości bólowe w nadbrzuszu czy też utrata masy ciała.

     O autorze
     Monika Majewska - właściwe zdjęcie
     Monika Majewska
     Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.

     1) SYLIMAROL® 70 mg, tabletka drażowana
     Substancja czynna: 100 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extractum siccum, DER 20-34:1, ekstrahent – metanol 90%). Wskazania do stosowania: wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężko strawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub rośliny z rodziny Compositae/Asteraceae. Nie przeprowadzono badań odnośnie stosowania sylimaryny u dzieci, dlatego nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia. Podmiot odpowiedzialny: Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A. ul. Towarowa 47-51, 61-896 Poznań.

     Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

     Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

     Czy artykuł był przydatny?
     Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

     NOWY NUMER

     W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

     Dowiedz się więcej
     Miesięcznik Zdrowie 3/2020

     Materiał partnerski

     KOMENTARZE
     sonka
     |

     też się pod tym podpisuje :) najlepsza mieszanka z jaką miałam styczność

     Juna
     |

     Siemie lniane

     kordia
     |

     dla mnie sygnałem, że coś się jest nie tak były dość częste bóle wątroby. Wyniki nie wyszły bardzo złe, ale też nie były rewelacyjne, więc zaczęłam brać codziennie kapsułki herbaya z wyciągiem z ostropestu. Po dłuższym czasie powtórzyłam badania i wyniki były znacznie lepsze

     mika
     |

     babkę płesznik, ostropest itp. możesz sobie poszukać. sama piję hepa vitale, jak Ci czarnuszka nie przeszkadzam to polecam, w moim odczuciu działają dobrze :)

     Aneta
     |

     A możecie coś polecić na wzmocnienie wątroby tak na co dzień do leków itp. ? Może być coś z ziół, niekoniecznie tabletki bo tego już bym wolała uniknąć

     Agnieszka
     |

     polecam diete oraz ziola, mozna tez wspomoc sie suplementami ale najwazniejsze to zdrowe jedzenie :)

     Bożena
     |

     Mi lekarz zalecił picie ziół. Myślałam, że to żart, że zapisze zaraz jakieś tabsy a on, że 'niee prosze pani trzeba uważać na to co się je i zioła też pomogą' no to zaczęłam pić i faktycznie czuję sie już lepiej

     Hanna
     |

     Ostropest to król wśród ziół na regenerację wątroby. Zioła są znacznie lepsze niż suplementy, które też dodatkowo mogą obciążać wątrobę.