Choroby wątroby - objawy chorej wątroby. Przyczyny i leczenie

2020-05-11 7:45 Monika Majewska

Choroby wątroby dają różne objawy - m.in. objawy skórne, ale też są widoczne na twarzy. Jednak najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby - niezależnie od przyczyny - jest ból wątroby, czyli na ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Jakie są choroby wątroby? Jakie jeszcze objawy dają poszczególne choroby wątroby? Na czym polega ich leczenie?

Choroby wątroby dokuczają wielu osobom. Kojarzymy je przede wszystkim z ich najczęstszym objawem, jakim jest po prostu ból wątroby. Wątrobowy ból brzucha jest dość charakterystyczny - to ból brzucha z prawej strony pod żebrami. Należy zaznaczyć, że wątroba sama w sobie nie sprawia dolegliwości bólowych (nie ma bowiem unerwienia czuciowego). Ból z prawej strony pod żebrami może pochodzić z rozciąganej i podrażnianej przez wątrobę błony surowiczej lub z powodu ucisku powiększonej wątroby na okoliczne narządy. 

Trzeba też pamiętać, że ból wątroby nie jest jedynym objawem jego choroby. Często zanim wątroba zacznie boleć, pojawiają się na przykład objawy skórne - świąd czy zażółcenie skóry. Objawy chorej wątroby wprawny lekarz dostrzeże też na twarzy pacjenta.

Spis treści

 1. Choroby wątroby: rodzaje
 2. Choroby wątroby - marskość wątroby
 3. Choroby wątroby - wirusowe zapalenie wątroby
 4. Choroby wątroby - alkoholowe uszkodzenie wątroby
 5. Choroby wątroby - polekowe uszkodzenie wątroby
 6. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)
 7. Choroby wątroby - rak wątroby
 8. Choroby wątroby - autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW)
 9. Choroby wątroby - choroba Wilsona
 10. Choroby wątroby - hemochromatoza
 11. Choroby wątroby - zakrzepica żył wątrobowych (zespół Budd-Chiari)
 12. Choroby wątroby - zakrzepica żyły wrotnej
 13. Choroby wątroby - pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
Choroby wątroby. Posłuchaj, jakie są ich przyczyny i jak je leczyć. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Choroby wątroby: rodzaje

Choroby miąższu wątroby Choroby naczyń wątroby

Choroby wewnątrzwątrobowychprzewodów żółciowych

Choroby wątroby - marskość wątroby

Najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby jest marskość wątroby. Cechuje się m.in. rozrostem tkanki w miejscach zniszczonych elementów miąższowych, prowadzącym do niewydolności wątroby. Na ogół rozwija się powoli. Powstaniu choroby sprzyja m.in. nadmierne spożywanie alkoholu (ok. 50% przypadków).

Początkowo pojawiają się objawy, takie jak

Następnie pojawiają się objawy zaawansowanej choroby, takie jak:

Leczenie marskości wątroby zależy od jej przyczyny.

materiał partnera
Wsparcie mikrobioty jelitowej

Vivomixx® Saszetki 450 to suplement diety, który zawiera liofilizat żywych kultur bakterii probiotycznych. Przeznaczony jest do suplementacji diety dzieci powyżej 3 roku życia oraz osób dorosłych. Jedna saszetka zawiera 450 miliardów jednostek tworzących kolonie.

Vivomixx® jest preparatem bezlaktozowym i bezglutenowym, dzięki temu jest odpowiedni dla osób z celiakią i nietolerancją laktozy.

Osoby cierpiące na IBS, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, marskość wątroby i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego stosują Suplement diety Vivomixx®, jako uzupełnienie ich codziennej diety.

Choroby wątroby - wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby jest ostrą chorobą zakaźną, charakteryzującą się pierwotnym uszkodzeniem tego narządu. Wywołują je wirusy zapalenia wątroby, do których zaliczamy:

Do typowych objawów wirusowego zapalenia wątroby typu A należą:

Dodatkowo może pojawić się żółtaczka lub świąd skóry (w postaci cholestatycznej)

Najczęstszym objawem zakażenia wirusem typu B jest żółtaczka, która jednak nie u wszystkich chorych występuje. U wielu z nich mogą pojawić się objawy przypominające grypę lub łagodne zatrucie pokarmowe.

Najbardziej podstępnie, bo w większości przypadków bezobjawowo, przebiega wirusowe zapalenie wątroby typu C. Często jedynym objawem jest niewielkie powiększenie wątroby.

Choroby wątroby - alkoholowe uszkodzenie wątroby

Wątroba metabolizuje alkohol. Podczas tego procesu powstają związki, które są toksyczne dla wątroby. Granica, od której wykazuje on toksyczne działanie na wątrobę, zależy od wielu czynników, takich jak: przebyte choroby, płeć i stan odżywienia. Przewlekłe, nadmierne spożywanie alkoholu jest jedną z przyczyn stłuszczenia wątroby. Dochodzi do niego przy dziennym spożywaniu alkoholu w ilości około:

 • dla mężczyzn - 60 gramów alkoholu etylowego (200 ml wódki, 1 l wina, 2,5 l piwa)
 • dla kobiet - 20 gramów alkoholu etylowego

Alkoholowe stłuszczenie wątroby może mieć charakter odwracalny, ważne jest jednak całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu i oszczędzanie wątroby. W przeciwnym razie może dojść do kolejnych etapów uszkodzenia wątroby, takich jak alkoholowe zapalenie wątroby i marskość tego narządu.

Choroby wątroby - polekowe uszkodzenie wątroby

Wątroba jest odpowiedzialna za metabolizm większości leków. Zatrucie lekami może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby, jak również przewlekłego toksycznego zapalenia tego narządu. Działanie toksyczne może nastąpić po spożyciu zbyt dużej dawki leku (np. zatrucie paracetamolem), jako działanie niepożądane albo jako reakcja alergiczna (wtedy nawet bardzo mała dawka może wywołać ciężkie objawy).

Leczenie polekowego uszkodzenia wątroby rozpoczyna się od natychmiastowego zakończenia terapii lekami odpowiedzialnymi za wystąpienie objawów.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)

Występowanie NAFLD jest w znacznym stopniu związane m.in. z:

Wśród osób z NAFLD powszechnie występuje również hiperlipidemia. Do czynników ryzyka NAFLD zaliczamy ponadto płeć męską, podeszły wiek i gwałtowne zmniejszenie masy ciała u osób otyłych.

Choroby wątroby - rak wątroby

Niepokojące objawy raka wątroby pojawiają się bardzo późno, zwykle w znacznie zaawansowanym stadium raka wątrobowokomórkowego. Wówczas chory odczuwa:

 • ból z prawej strony pod żebrami
 • może mieć gorączkę
 • brak apetytu
 • tracić na wadze

Zwykle powiększa się też obwód brzucha, co świadczy w o rozwijającym się wodobrzuszu. Mogą wystąpić obrzęki nóg, zażółcenie skóry lub krwawienia z przewodu pokarmowego.

Choroby wątroby - autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW)

  Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW) - jest spowodowana atakiem komórek układu odpornościowego na komórki wątroby. Objawami choroby są m.in.:

  W przypadku AZW stosuje się leczenie immunosupresyjne.

  Choroby wątroby - choroba Wilsona

   Choroba Wilsona to uwarunkowana genetycznie choroba metaboliczna, której istotą jest odkładanie się nadmiaru miedzi w narządach, głównie w wątrobie. Jej oznaką są m.in.:

   • powiększenie wątroby
   • bóle brzucha
   • żółtawe zabarwienie skóry
   • siniaki na skórze
   • obrzęki nóg

   Celem terapii jest usunięcie nadmiarów miedzi z organizmu i zapobieganie jej ponownemu gromadzeniu się.

   Choroby wątroby - hemochromatoza

    Hemochromatoza to choroba metaboliczna, której istotą jest nadmierne gromadzenie się żelaza w organizmie, m.in. w wątrobie. Hemochromatoza jest chorobą nieuleczalną, a terapia ma na celu złagodzenie jej objawów poprzez opróżnienie magazynów żelaza i utrzymanie stężenia tego pierwiastka w granicach normy.

     Choroby wątroby - zakrzepica żył wątrobowych (zespół Budd-Chiari)

     Zakrzepica żył wątrobowych, inaczej zespół Budd-Chiari (BCS), to choroba, której istotą jest blokada odpływu krwi z żył wątrobowych aż do połączenia żyły głównej dolnej z prawym przedsionkiem.

     Pierwszymi objawami zakrzepicy żył wątrobowych są bóle brzucha i gorączka (jeżeli równocześnie doszło do rozwoju infekcji).

     W zaawansowanym stadium rozwoju choroby pojawiają się objawy będące konsekwencją niewydolności wątroby i nadciśnienia wrotnego:

     Terapię zaczyna się zwykle od podania leków przeciwzakrzepowych. Dopiero gdy ta metoda okaże się nieskuteczna, stosuje się kolejne, aż do wyleczenia pacjenta.

     Choroby wątroby - zakrzepica żyły wrotnej

     Zakrzepica żyły wrotnej to choroba, w przebiegu której dochodzi do zwężenia żyły wrotnej przez zakrzep. Spektrum objawów jest bardzo zróżnicowane: od braku objawów, kiedy zmiany są obserwowane w badaniach obrazowych wykonywanych z innych przyczyn, po burzliwe objawy jak:

     • silne bóle brzucha z krwistą biegunką
     • narastające i oporne na leczenie wodobrzusze

     Choroby wątroby - pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych

     Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych początkowo przebiega bezobjawowo, a jej rozpoznanie jest przypadkowe, oparte na podstawie badań laboratoryjnych. W późniejszym okresie choroby występuje:

     O autorze
     Monika Majewska - właściwe zdjęcie
     Monika Majewska
     Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
     Czy artykuł był przydatny?
     Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
     KOMENTARZE
     Lucas
     |

     Brak rzetelności. Wprowadzacie ludzi w błąd. 2,5 litra piwa o zawartości 6% alkoholu to dwukrotność tego co podajecie. 120 gram! 1000 ml wina 14% to 112 gramów a nie 60.

     Lucas
     |

     2,5 litra piwa z 6% zawartością alkoholu to dwukrotnie większa dawka niż podajecie. Dokładnie 120 gram alkoholu. 1000 ml wina 14% to 112 gram alkoholu. Żeby liczby pasowały do tego co podajecie piwo musiałoby zawierać 3% alkoholu. Wprowadzacie w błąd ludzi, którzy ślepo wierzą w to co podajecie. Brak rzetelności

     sonka
     |

     też się pod tym podpisuje :) najlepsza mieszanka z jaką miałam styczność

     Juna
     |

     Siemie lniane

     kordia
     |

     dla mnie sygnałem, że coś się jest nie tak były dość częste bóle wątroby. Wyniki nie wyszły bardzo złe, ale też nie były rewelacyjne, więc zaczęłam brać codziennie kapsułki herbaya z wyciągiem z ostropestu. Po dłuższym czasie powtórzyłam badania i wyniki były znacznie lepsze

     mika
     |

     babkę płesznik, ostropest itp. możesz sobie poszukać. sama piję hepa vitale, jak Ci czarnuszka nie przeszkadzam to polecam, w moim odczuciu działają dobrze :)

     Aneta
     |

     A możecie coś polecić na wzmocnienie wątroby tak na co dzień do leków itp. ? Może być coś z ziół, niekoniecznie tabletki bo tego już bym wolała uniknąć

     Agnieszka
     |

     polecam diete oraz ziola, mozna tez wspomoc sie suplementami ale najwazniejsze to zdrowe jedzenie :)

     Bożena
     |

     Mi lekarz zalecił picie ziół. Myślałam, że to żart, że zapisze zaraz jakieś tabsy a on, że 'niee prosze pani trzeba uważać na to co się je i zioła też pomogą' no to zaczęłam pić i faktycznie czuję sie już lepiej

     Hanna
     |

     Ostropest to król wśród ziół na regenerację wątroby. Zioła są znacznie lepsze niż suplementy, które też dodatkowo mogą obciążać wątrobę.