Ból wątroby - przyczyny, leczenie, domowe sposoby

2022-01-24 15:20

Ból wątroby jest określany jako ból z prawej strony pod żebrami. Ból wątroby może pojawić się po alkoholu, zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku. Ból wątroby może mieć też inne przyczyny i oznaczać poważne choroby. Dowiedz się, na czym polega leczenie bólu wątroby i jakie są domowe sposoby na ból wątroby.

Ból wątroby - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból wątroby po alkoholu i obfitym posiłku
  2. Ból wątroby - przyczyny. Choroby dróg żółciowych
  3. Ból wątroby - przyczyny. Powiększenie wątroby
  4. Poznaj budowę wątroby i sprawdź jak wygląda chora wątroba
  5. Ból wątroby - domowe sposoby na ból wątroby
  6. Ból wątroby - co jeść, aby zregenerować wątrobę?
Co szkodzi wątrobie?

Ból wątroby jest określany jako ból z prawej strony pod żebrami. Jednak w rzeczywistości wątroba sama w sobie nie sprawia dolegliwości bólowych, ponieważ nie ma unerwienia czuciowego. Przyczyną bólu wątroby może być rozciągnięta i podrażniona przez wątrobę błona surowicza. Ból z prawej strony pod żebrami pojawia się także przy znacznym powiększeniu wątroby. Ból wątroby może też pochodzić z dróg żółciowych.

Wątroba to bardzo ważny i wyjątkowo pracowity narząd. Produkuje żółć niezbędną w procesie trawienia, heparynę regulującą krzepliwość krwi oraz białka odpornościowe. Jest olbrzymim magazynem: gromadzi m.in. glikogen, który jest "paliwem zapasowym", przechowuje witaminy A, D, B12 oraz znaczne ilości żelaza. Wątroba przetwarza tłuszcze, białka, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Tu odbywa się również odtruwanie, czyli neutralizacja szkodliwych produktów, które trafiają do organizmu np. z pożywieniem lub lekami albo są odpadami przemiany materii. Nie można jej więc bezkarnie narażać na jeszcze większy wysiłek.

Ból wątroby po alkoholu i obfitym posiłku

Przedłużające się ucztowanie oznacza konieczność strawienia dużej ilości tłuszczu, a to wymaga wzmożonego wydzielania żółci, co zmusza ją do intensywnej pracy. Alkohol zaś powoduje ogromny wysiłek skierowany na odtrucie organizmu. Dlatego po obfitym tłustym posiłku lub po kilku drinkach wątroba daje się we znaki. Choć sama nie boli, bo nie jest unerwiona, jednak przeciążona pracą obrzmiewa od nadmiaru przerabianej krwi i zaczyna rozpychać swą otoczkę - unerwioną torebkę wątrobową. Wtedy właśnie czujesz ból pod prawym dolnym żebrem. Towarzyszą mu wzdęcia, mdłości, biegunka lub zaparcie i nieprzyjemne uczucie pełności.

Ból wątroby - przyczyny. Choroby dróg żółciowych

Jak wspomniano, ból wątroby może pochodzić z dróg żółciowych i może świadczyć o:

Ważne

Ból wątroby - towarzyszące objawy alarmowe

Objawy, które powinny cię szczególnie zaniepokoić, to towarzyszące zaburzeniom trawienia: ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia, stan podgorączkowy, utrata apetytu, czerwone plamki pojawiające się na tułowiu, zażółcenie skóry i białek oczu. Mogą wskazywać np. na wirusowe zapalenie wątroby albo nawet na rozwijającą się marskość.

Natomiast ostry ból w nadbrzuszu (zwykle wkrótce po tłustym, ciężko strawnym posiłku), nudności i dreszcze to najpewniej atak kolki żółciowej. W takim przypadku potrzebna jest szybka pomoc lekarza.

Ból wątroby - przyczyny. Powiększenie wątroby

Powiększona wątroba może być oznaką wielu chorób. Najczęściej jest to zapalenie wątroby - wirusowe (np. WZW C), bakteryjne czy alkoholowe. Inne możliwe przyczyny to m.in.:

  • marskość wątroby - często na początku nie ma żadnych objawów. Przy znacznym upośledzeniu funkcji wątroby można odczuwać ciągłe zmęczenie, stracić apetyt i chudnąć, miewać nudności i bóle brzucha. Z czasem dochodzi do wodobrzusza, powiększenia śledziony
  • torbiele wątroby - pojawiają się m.in. nasilony ból w prawym nadbrzuszu oraz nudności
  • zakrzepica żył wątrobowych (zespół Budd-Chiari) - to choroba, której istotą jest blokada odpływu krwi z żył wątrobowych aż do połączenia żyły głównej dolnej z prawym przedsionkiem. Pojawiają się m.in. wodobrzusze, powiększenie wątroby (hepatomegalia) i śledziony (tzw. splenomegalia)
  • zatrucie paracetamolem – przyjmowanie go w wysokich dawkach jest toksyczne i może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby

Poznaj budowę wątroby i sprawdź jak wygląda chora wątroba

Ból wątroby - domowe sposoby na ból wątroby

Pozwól wątrobie odpocząć: odejdź od stołu, usiądź wygodnie na kanapie, rozluźnij uciskające w pasie ubranie (koniecznie rozepnij pasek). Na bolące miejsce przyłóż ciepły termofor. Pod wpływem temperatury rozszerzają się drogi żółciowe, a to ułatwi trawienie, złagodzi ból. Zaparz zioła, w niektórych przypadkach spróbuj masażu. Gdy te sposoby nie przyniosą ulgi, sięgnij po naturalne leki.

Sięgnij po ziołowe przyprawy - dzięki nim twoja kuchnia zyska na smaku i aromacie, będzie też lżej strawna. Wątrobie najbardziej przysłużą się zioła i przyprawy, które działają rozkurczowo na przewody żółciowe, regulując dopływ żółci do dwunastnicy, wzmagają wydzielanie soku żołądkowego, przyśpieszają trawienie: tymianek, majeranek, kminek, mięta, oregano, jałowiec. Unikaj pieprzu, curry, cząbru, ostrej papryki, octu i musztardy, które podrażniają przewód pokarmowy. Ogranicz tłuszcze zwierzęce - są bogate w cholesterol, którego nadmiar zaburza pracę wątroby i wydzielanie żółci. Zastąp je tłuszczami roślinnymi. Wprowadź do jadłospisu więcej warzyw i owoców - postępuj jednak powoli: nim wątroba się uspokoi, jadaj je w postaci gotowanej. Unikaj produktów, które sprzyjają wzdęciom (m.in. kapusty, fasoli). Uważaj na czosnek, bo może on podrażniać wątrobę. Jadaj częściej, ale mniej i dokładnie żuj każdy kęs - wtedy wątroba nadąży z dostarczeniem żółci, niezbędnej do trawienia pokarmu i wyłapie szkodliwe substancje.

Zrób to koniecznie
  • Idź do lekarza, gdy nawroty dolegliwości pojawiają się często, a proste domowe środki już nie skutkują
  • Schudnij - unikniesz kłopotów z wątrobą. Nie stosuj jednak ostrych diet, bo żółć pega wtedy nadmiernemu zagęszczeniu w pęcherzyku i tworzą się kamienie.

Ból wątroby - co jeść, aby zregenerować wątrobę?

Źródło: www.newsrm.tv

miesięcznik "Zdrowie"

Czy znasz swoją wątrobę?

Pytanie 1 z 10
Co jest największym gruczołem w organizmie człowieka?