Ból brzucha - przyczyny

Ból brzucha może mieć różne przyczyny. Jak rozpoznać, czy ból brzucha to objaw drobnej dolegliwości, czy też zwiastuje kłopoty ze zdrowiem? W zależności od tego, jakie objawy towarzyszą bólowi brzucha, można wskazać jego przyczynę. Poznaj 10 różnych postaci bólu brzucha. Tłumaczymy, co każda oznacza i jak można sobie pomóc.

Spis treści

  1. Ból brzucha - możliwe przyczyny
  2. Ból brzucha po prawej stronie
  3. Ból brzucha po lewej stronie
  4. Ból brzucha w górnej części
  5. Ból brzucha na środku

Ból brzucha może być objawem poważnego schorzenia. Na dokładniejsze przyczyny bólu brzucha wskazują objawy, które mu towarzyszą, np. nudności, biegunka, gorączka. Wskazówką jest także to, w jakiej części brzucha zlokalizowany jest ból.

Ból brzucha - możliwe przyczyny

Objawy: Skurcze lub ból brzucha, nudności, biegunka, wymioty, gorączka, osłabienie.

Co robić: Nie zażywaj leków przeciw nudnościom i przeciwbiegunkowych. Dużo pij, by nie dopuścić do odwodnienia. Po 2-3 dniach, gdy ustąpią wymioty, jedz gotowane ziemniaki, ryż, lekki rosół. Wypoczywaj, ucinaj sobie drzemki. Grypa żołądkowa to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego i zwykle mija po kilku dniach. Gdyby nasilały się bóle czy wymioty – zgłoś się do lekarza.

Uwaga! Jeśli do objawów dołącza się podwójne widzenie, trudności w mówieniu i trudności w przełykaniu, to może być zatrucie jadem kiełbasianym – stan, który zagraża życiu.

Objawy: Ból lub skurcze, biegunka, ropa w stolcu, krwiste stolce, gorączka, chudnięcie.

Co robić: Zgłoś się szybko do lekarza. Nie dopuść do odwodnienia organizmu ani niedoboru substancji odżywczych, unikaj potraw, które drażnią jelito (pikantnych, z dużą ilością błonnika, produktów pszennych, nabiału, jaj, alkoholu, kawy), nie przyjmuj niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zredukuj stres.

Objawy: Bóle i skurcze po wypiciu mleka, wzdęcia i gazy, biegunka, “dudnienie” w brzuchu.

Co robić: Nie pij mleka, nie jedz niczego, co zawiera mleko krowie. Pij mleko sojowe, kefiry, jogurty. Skuteczne bywa stosowanie laktazy.

Objawy: Bóle brzucha z biegunką lub zaparciem, smugi śluzu w stolcu, wzdęcia, gazy, nudności po posiłkach, zmęczenie.

Co robić: Zgłoś się do lekarza, aby zlecił wykonanie badań. Zapisuj, co jesz, by stwierdzić, co (może np. brokuły, kapusta, pikantne potrawy, słodziki) wywołuje niepożądane objawy. Ogranicz spożycie tłuszczów. Jedz 4-5 posiłków dziennie, by ułatwić trawienie. Nie pal papierosów. Jeżeli przyczyną kłopotów jest stres, postaraj się zrelaksować.

Objawy: Silny ból w dolnej części pleców, który promieniuje do pachwiny lub brzucha, częste oddawanie moczu, które jest bolesne, albo jego zatrzymanie, mocz jest ciemny, cuchnący albo krwisty, nudności i wymioty, nadmierne pocenie się.

Co robić: Weź środek przeciwbólowy, ale nie aspirynę. I jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Pij dużo wody, żeby ułatwić wydalenie kamienia.

Ból w prawej części brzucha

Objawy: Tkliwość lub ból brzucha (albo/i pachwiny) w czasie unoszenia się, pochylania do przodu, uwypuklenie lub guz wyczuwany pod skórą na brzuchu (w pachwinie).

Co robić: Jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Niektóre rodzaje przepuklin trzeba szybko operować. Nie naprężaj się ani nie dźwigaj ciężkich przedmiotów. Jeżeli przepuklina nie wymaga operacji natychmiast, zadbaj o prawidłową wagę, by zmniejszyć nacisk na mięśnie brzucha.

Jeżeli masz kłopoty z wypróżnieniem, poproś lekarza o środek przeczyszczający. Nie pal papierosów, unikaj zadymionych pomieszczeń. Kaszel sprzyja rozszerzaniu się przepukliny i jej nawrotom. Ćwicz, by wzmocnić mięśnie brzucha – ale zestaw ćwiczeń może wskazać tylko lekarz.

Ból brzucha po prawej stronie

Objawy: Ból w górnej prawej ćwiartce brzucha, nasilający się z upływem dni, zmęczenie, gorączka, nudności i wymioty. Czasami ciemny mocz, jasny stolec, zażółcenie białek oczu i skóry.

Co robić: Szybko zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

CZYTA TEŻ: Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu brzucha po prawej stronie?

Ból brzucha po lewej stronie

Objawy: Kurczowe bóle brzucha i ból nasilający się przy uciskaniu chorego miejsca, często silniejszy po stronie lewej, nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia, cienkie, ołówkowe stolce.

Co robić: Nie zwlekając, zgłoś się do lekarza. W przypadku zaparć nie stosuj lewatywy. Nie przyjmuj leków przeczyszczających. Nie pal papierosów, unikaj kawy i alkoholu.

By problem się nie nasilał, jedz produkty bogate w błonnik (pieczywo pełnoziarniste, otręby zbożowe, owoce i warzywa). Taką dietę wprowadzaj stopniowo. Pij minimum 8 szklanek dziennie. Unikaj potraw ciężkostrawnych (orzechów, kukurydzy). Gimnastykuj się codziennie, by ułatwić regularne wypróżnienia.

WARTO WIEDZIEĆ: Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból brzucha w górnej części

Objawy: Ból w górze brzucha, wymioty, biegunka, brak apetytu, odbijanie się, gazy, zgaga.

Co robić: Zgłoś się do lekarza. Zanim do niego trafisz, nie bierz aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dużo pij, ale nie mleka, bo często nasila kwasotę. Przyjmuj leki alkalizujące i blokujące wydzielanie kwasów. Jedz często, ale małe porcje. Unikaj potraw, które wywołują gazy (np. warzyw kapustnych i strączkowych). Nie nadużywaj alkoholu, nie pal papierosów.

CZYTAJ TEŻ: Ból w nadbrzuszu - przyczyny. O czym świadczy ból w górnej części brzucha?

Ból brzucha na środku

Objawy: Silny kurczowy ból w środkowej części brzucha, promieniujący do prawego boku lub pleców (często pojawia się w nocy), nudności, wymioty i gazy.

Co robić: Jak najszybciej zgłoś się do lekarza (wezwij pogotowie lub jedź na ostry dyżur). Do czasu kontaktu z lekarzem nic nie pij ani nie jedz.

CZYTAJ TEŻ:

miesięcznik "Zdrowie"

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mania
|

długo cierpiałam z powodu różnych dolegliwości brzucha. Ból, wzdęcia, zaparcia i tak w kółko. Ulga przyszła dopiero po kilku miesiącach regularnego brania acidolacu, czyli probiotyku z dobrymi bakteriami, dzięki któremu flora bakteryjna w jelitach się ustabilizowała

Peel Faynarts
|

Cześć..Dowiedziałas się jaki był powód tego bólu? Czy przeszedł samoistnie czy była konieczna jakąś interwencja?Z gory dziękuję za odpowiedź. Adam

Paulina
|

Dość często mam bule brzucha razem z zaparciem i biegunką bol promieniuje mi na krzyże mimo diety mam tak dość często

Paulina
|

Ja mam silne bule brzucha razem z zaparciem i biegunką bul promieniuje mi mi na krzyże i mam to dość często mimo diety

Natalia Okuń
|

No i moich nie ma -.-
Jak ktos czuje silny bol w srodkowej czesci brzucha, ale BEZ promieniowania w jakiekolwiek inne miejsce, to co to moze byc?

franik
|

Mnie bardzo długo męczyły bóle brzucha, wzdęcia, biegunki i czasem zaparcia. Zrobiłam pełną diagnostykę z gastro-i kolonoskopią. Okazało się, że mam refluks i prawdopodobnie IBS. Dlatego mocno zmieniłam dietę, jem mniej a częściej i staram się mniej stresować.

obywatele
|

To może być wrzód żołądka lub dwunastnicy

alka
|

ból brzucha zawsze dopada mnie łącznie ze wzdęciami i zaparciami, zawsze na okoliczność menstruacji, a czasem po długim biesiadowaniu, jak teraz, po świętach...raczej nie mam żadnych poważnych dolegliwości, bo to są sporadyczne sytuacje i kiedy doraźnie poratuję się czopkami, problem się szybko rozwiązuje i ustaje, nie towarzyszą mi żadne nudności, więc to chyba niegroźnie epizody związane z chwilowo zaburzonym trawieniem.

Ela
|

Hej, ja też zrobiłam testy dna na celiakię w tym laboratorium :) od lat mówiono mi że mam nadwrażliwość jelit a tu okazało się że to celiakia i problemy ustąpiły po wprowadzeniu diety! Polecam bardzo to laboratorium konsultantki naprawdę mają dużą wiedzę i są bardzo pomocne, najpierw rozmawiałam z konsultantką na czacie a później jeszcze telefonicznie bo nie mogłam się zdecydować czy wybrać pakiet z pobraniem w domu czy w przychodni w końcu zdecydowałam się na to w domu i wszystko poszło gładko!

kasia81
|

karolimaaa, dzięki za info i za linka który wrzuciłaś.
Weszłam na stronę tego laboratorium - tam można wykonać testy na celiakię. Mają najlepszą cenę. Rozmawiałam na czacie z jedną z konsultantek. Fajna dziewczyna, opowiedziała mi szczegółowo o celiakii i o badaniu. Okazuje się że jest to bardzo szybkie i proste badanie, a może nam wiele wyjaśnić.
Też zauważałaś u siebie różne dolegliwości , zastanawiam się czy zrobić sobie takie badanie. Robił ktoś już ? dajcie znać :)