Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

2019-06-26 10:55 Monika Majewska

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest związane z infekcją układu moczowego, jednak w niektórych przypadkach może wskazywać na poważne choroby - cukrzycę, a nawet raka. Objawem jakiej choroby może być częstomocz?

Częstomocz (polakisuria) to objaw chorobowy, który polega na częstym oddawaniu moczu, zwykle w małych ilościach. Częstotliwość, z jaką oddaje się mocz (mikcji), jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od ilości przyjętych płynów, temperatury otoczenia czy pojemności pęcherza. Jednak wskazaniem do wizyty u lekarza jest potrzeba oddania moczu więcej niż 7 razy w ciągu dnia. Wówczas mówi się o bowiem o częstomoczu dziennym. Z kolei częstomocz nocny to potrzeba wstawania do toalety więcej niż 2 razy w ciągu nocy.

Częste oddawanie moczu to dolegliwość, której zwykle towarzyszy uczucie natychmiastowej potrzeby oddania moczu (jest to najbardziej charakterystyczne dla infekcji układu moczowego). Jednak opróżnienie pęcherza moczowego nie przynosi ulgi.

Częstomoczu nie należy mylić z wielomoczem (poliurią) - oddawaniem moczu w ilości powyżej 3 l/dobę, ponieważ przy częstomoczu mocz zwykle oddaje się w mniejszych ilościach.

Spis treści

 1. Częstomocz - infekcje układu moczowego
 2. Częstomocz - choroby prostaty
 3. Częstomocz - cukrzyca
 4. Częstomocz - przyjmowanie diuretyków
 5. Częstomocz - ciąża
 6. Częstomocz - choroby weneryczne
 7. Częstomocz - reaktywne zapalenie stawów
 8. Częstomocz - uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego
 9. Częstomocz - niedoczynność przysadki mózgowej

Częstomocz - infekcje układu moczowego

Zakażenie układu moczowego, które jest najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu u dzieci i kobiet, objawia się bolesnym oddawaniem moczu i nieprzyjemnym zapachem moczu. W przypadku zakażenia charakterystyczne są gorączka i, rzadziej, splątanie oraz ból w boku.

Inne choroby układu moczowego, które objawiają się częstomoczem, to przepuklina pęcherza moczowego, dla której charakterystyczne jest także:

 • nietrzymanie moczu
 • uczucie pełności w pochwie
 • ból
 • wyciekanie moczu podczas współżycia seksualnego

Z kolei zwężenie cewki moczowej objawia się:

 • trudnościami w rozpoczęciu oddania moczu
 • bolesnym parciem na pęcherz
 • zmniejszoną ilością moczu
 • zmniejszoną siłą strumienia moczu

Inna dolegliwość - kamica układu moczowego - objawia się bólami kolkowymi w boku lub pachwinie.

Rzadziej przyczyną częstomoczu jest śródmiąższowe zapalenie nerek.

Częstomocz może również wskazywać na popromienne zapalenie pęcherza moczowego, którego przyczyną jest napromieniowanie dolnej części jamy brzusznej, prostaty lub narządów płciowych z powodu raka.

Z kolei bezwiedne oddawanie (wyciekanie) moczu, szczególnie podczas pochylania się, kaszlu lub kichania, świadczy o nietrzymaniu moczu.

Częstomocz - choroby prostaty

Częste oddawanie moczu, które pojawia się u mężczyzn powyżej 50. roku życia, zwykle wskazuje na jedną z chorób gruczołu krokowego: zapalenie, łagodny przerost lub raka.

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia gruczołu krokowego (prostaty) jest częstomocz nocny, któremu towarzyszy nagłe parcie na mocz i bolesne oddawanie moczu. Mogą pojawić się także:

Z kolei objawy łagodnego przerostu prostaty i raka gruczołu krokowego to problemy z rozpoczęciem oddania moczu, słaby strumień moczu i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, które są wynikiem ucisku powiększonego gruczołu krokowego, często zmienionego nowotworowo, na szyjkę pęcherza moczowego.

Nieleczona choroba może w konsekwencji doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu. Wówczas konieczna jest operacja, której celem jest zmniejszenie objętości prostaty.

Ważne

O czym może świadczyć częstomocz i pieczenie?

Częste oddawanie moczu i silne uczucie pieczenia, które wywołuje ból, zwykle są oznaką zakażenia bakteryjnego, a co za tym idzie - stanu zapalnego, który może być wynikiem podrażnienia mechanicznego (np. w trakcie stosunku) i nieprzestrzegania zasad higieny.

Częstomocz - cukrzyca

Częste oddawanie moczu o słodkim zapachu jest jednym z pierwszych objawów cukrzycy, przede wszystkim cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2. Częstomocz to sposób organizmu na pozbycie się nadmiernej ilości glukozy.

Częstomocz - przyjmowanie diuretyków

Leki moczopędne, które zwiększają objętość wydalanego moczu, stosuje się w leczeniu wielu chorób, takich jak m.in.:

Do diuretyków zalicza się także niektóre preparaty ziołowe (np. zawierające żurawinę, pokrzywę czy ziele skrzypu).

Diuretykami, ze względu na zawartość kofeiny, są także kawa, czarna herbata, napoje czekoladowe i typu cola. Na liście napojów moczopędnych znajduje się także alkohol.

Częstomocz - ciąża

Z częstym oddawaniem moczu zmagają się kobiety od mniej więcej 6. tygodnia ciąży, aż do jej rozwiązania. Wszystko przez stale rozrastającą się macicę, która, naciskając na pęcherz, powoduje częstomocz. Jest on najbardziej dokuczliwy w pierwszym (bywa jednym z pierwszych objawów ciąży) i trzecim trymestrze.

Przeczytaj: O czym świadczy zakażenie układu moczowego w ciąży?

Ważne

Częste oddawanie moczu z krwią

Częste oddawanie moczu z krwią może wskazywać na zakażenie układu moczowego i kamicę u pacjentów młodszych, z kolei u pacjentów w podeszłym wieku na nowotwór.

Częstomocz - choroby weneryczne

Bolesne i częste oddawanie moczu u młodych, seksualnie aktywnych osób może wskazywać na choroby przenoszone drogą płciową, np. chlamydię.

Częstomocz - reaktywne zapalenie stawów

Przy reaktywnym zapaleniu stawów, obok częstomoczu, pojawiają się: asymetryczne zapalenie stawów kolanowych, skokowych i śródstopno-paliczkowych, a także jedno- lub obustronne zapalenie spojówek. Charakterystycznym objawem są także małe i bezbolesne owrzodzenia w jamie ustnej, na języku, żołędzi prącia, dłoniach i podeszwach stóp, pojawiające się w ciągu 1-2 tyg. od kontaktu seksualnego.

Częstomocz - uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego

Osłabienie kończyn dolnych, osłabiona kurczliwość mięśnia zwieracza odbytu czy brak odruchu odbytniczego to obok częstego oddawania moczu objawy uszkodzenia mózgu lub uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Przy tego typu urazach uszkodzone nerwy, które są odpowiedzialne za przesyłanie informacji z mózgu do pęcherza moczowego, mogą prowadzić do częstego i nagłego oddawania moczu.

Częstomocz - niedoczynność przysadki mózgowej

Częste oddawanie moczu jest jednym z objawów niedoczynności przysadki mózgowej. Wówczas objawami towarzyszącymi są m.in.:

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Krzysztof
|

To ciśnienie to norma, ale przetrzymywanie stopniowo "trenuje" nasz pęcherz. Też zaczynałem miewać problemy z częstym oddawaniem moczu w nocy i rano wstawałem nieprzytomny poprzez to budzenie.
Pewien starszy człowiek mnie oświecił - to nerki/nadnercza proszę pana.
Faktycznie mój wieloletni tryb życia osłabił te organy. Zacząłem sypiać regularnie, bo głównym problemem był brak snu lub sen nieregularny i przerywany. Zrobiłem badania z krwi - kreatynina i eGFR, wyszły słabo. Teraz po 2 latach jest znacznie lepiej, wyniki się poprawiły i wszystko prawie wróciło do normy. Pan, który mnie "uratował" już stracił nerkę i musiał się dializować itd. To była cenna rada chorego człowieka. Trzeba dbać o zdrowie, kiedy jest na to czas, a nie kiedy jest za późno.

Sebek
|

Też taki mam problem,że sikam a nic nie czuje przy sikaniem i dzieki za rade ,bo mam też podobny problem jak ty. I tak szczerze mówiąc,przynajmniej podałaś wiecej konkrętniejszych informacji, niż ta strona.
Tylko najgorzej jest umnie w nocy ,bo wtedy najwiecej sikam .

Adam
|

wtedy, gdy trzymasz mocz?
przeciez je cisnienie rozwala

Ewa
|

Nic z tego co Pani pisze nie rozumiem. O co Pani chodzi???

Lala
|

Przede wszystkim NIE CHODŹCIE TAK CZĘSTO DO TOALETY! Ostatnio miałam ogromny problem z pęcherzem, cały czas czulam parcie na pęcherz. Unfuraginum ani antybiotyk nie pomógł wiec lekarz stwierdził że to to. Zalecił żeby nie chodzić tak często do toalety i to był strzał w dziesiątkę. Im więcej chodzilam tym było gorzej, nie czulam ulgi. Teraz chodze tylko jak naprawdę czuje że nie mogę, oczywiście czasem nie czuję ulgi i dalej mi się chcę, ale przeczekuję to i mija! Naprawdę. Najlepiej się czymś zająć albo położyć nogę na noge- mnie to pomaga! Oprócz tego biorę tabletki zurawinowe, ale szczerze nie wiem czy one cos dają, są z naturalnych składników więc co zaszkodzi brać. Po unfuraginum źle się czulam.

ola123
|

Częstomocz może być związany z zapaleniem pęcherza. Też kiedyś tak miałam, musiałam biegać co 10 minut do łazienki w pracy, co było strasznie uciążliwe. I wszyscy dziwnie się na mnie patrzyli. Do tego pojawiło się też swędzenie i ból pod brzuchem. Uznałam, że nie ma się co meczyc, poszlam do lekarza i ten doradzil mi urofuraginum. Dodatkowo zalecił kupić sok z żurawiny. Pół miasta objechałam żeby go dostać :D Finalnie po kilku dniach stosowania i picia soku choroba ustąpiła.

men32
|

witam mam 32 lata i od prawie 2 tygodni wyczuwam ze mam problemy z moczem ,bo nigdy mnie tak nie ganialo a zawsze 4 godziny wytrzymywalem przez caly dzien moze ze 3 razy ,a teraz nawet 7 razy dziennie,a w przeciagu 2 godzin chyba dzis 2 razy dodam ze rano herbate jedna kawe rozpuszczalna i pol godzina druga herbate pol kubka,no w tym wieku by ganialo cos niepokojacego bo niemozliwe jest sadzilem ze pecherz przeziebilem ale to chyba nie pecherz,cyz jest mozliwy rak w tym najbardziej wrazliwym miejscu,az sie boje myslec.gdzie isc i do jakiego lekarza o porade

ustronna
|

Nie cierpię na " popuszczanie moczu". Ale budzę się kilkanaście razy w nocy do toalety. Mam 56 lat. Wiem, że sen "niedokładny' w tym wieku, To norma. Piję dużo wody. Żadnych soków, niczego, co słodkie. Zwyczajnie, nie lubię. Zdarza mi się czasem w ciągu dnia, i nocy też, że odczuwam ból przy oddawaniu moczu. Rodzaj kłucia. A mocz.. niewielki. Mam tzw. kamień wylewowy w prawej nerce/ pojęcia nie mam , co to znaczy/. Lekarz na USG powiedział,, że nigdy czegoś takiego nie widział. Odczuwam dość nieznośne bóle po całej prawej stronie mojego ciała., które czasem "biegną" na kręgosłup w okolicy lędźwiowej. Nie jestem stałym pacjentem lekarzy. Myślę, że niepotrzebnie zajmę im czas dla naprawdę chorych. Przecież umiem funkcjonować normalnie. Ale.. pojawił się kłopot, mam od dłuższego czasu wielokrotne krwawienie z nosa, uciążliwe. Zaczęłam mierzyć ciśnienie, i to drugie zawsze jest powyżej 100. Próbowałam szukać w internecie, jakie skutki mogą mieć długotrwałe leki na gruźlicę kości/ gruźlica kręgosłupa/. Chorowałam, gdy miałam 11 lat. Długo. I długo też brałam leki..Niestety, nie wiem dokładnie, jakie to były leki. Na pewno Pass, i inne. Razem 36 sztuk trzy razy dziennie, przez 5 lat. Bywa, że trafiam do lekarza, kiedy "spadam na "cztery łapy". Unieruchamia mnie ból w jakiejś części stawów. Nie umiem doszukać się związków z moim leczeniem, a obecnymi przypadłościami. Być może, nie powinnam ich szukać. /?/ Nie szukam tu pomocy, bo od pomocy jest lekarz, ale może wspólnych historii./?/

makowski54 @ WP.PL.
|

mam 62 lata od miesiaca dokucza mi czeste oddawanie moczu t.j noca min.6-8 razy natomiast w dzien praktyczie co 15--20 min Jestem po przebytym udarze/ograniczona mobilnosc stwarza dodatkowe problemy co w tej sytuacji poczac oczekuje na lekarza

chili1982
|

u mnie jest problem ze pracuje w miejscu gdzie jest 11 stopni , ubieram pod spodnie legginsy , ubieram się ciepło ale to niczego nie zmienia co 30min biegam do toalety mimo ze nie pije ciągle płynów:( w domu pije herbatę z sokiem z żurawiny w domu jest lepiej ale wraca to jak tylko wyjdę z domu i jest zimniej , to problem wraca:( czasami boli pęcherz i piecze , wybieram się do urologa bo nie wiem co mam robić:(