Objawem jakiej choroby może być nietypowy zapach moczu?

2017-07-24 15:25 Monika Majewska

Zapach moczu, według normy, nie powinien być wyczuwalny. Pod wpływem np. diety, przyjmowanych leków czy zmian hormonalnych, jego woń może  się zmienić. Gdy intensywny, ostry zapach wydalanego moczu utrzymuje się dłuższy czas, należy sprawdzić, czy organizm nie zmaga się z zakażeniem układu moczowego czy zaburzeniami metabolicznymi. Przeczytaj albo posłuchaj, jaką chorobę może oznaczać nietypowy zapach moczu.

Zapach moczu, według normy, nie powinien być wyczuwalny, choć w praktyce świeży mocz posiada charakterystyczną, lekko kwaskową woń. Jednak pod wpływem wielu czynników, głównie diety, przyjmowanych leków i hormonów, jego zapach może ulegać tymczasowym zmianom, które nie muszą oznaczać kłopotów zdrowotnych. Dzieje się tak np. po spożyciu szparagów, chrzanu czy czosnku. Jeśli jednak nieprzyjemny zapach wydalanego moczu utrzymuje się dłuższy czas, należy sprawdzić, czy nasz organizm nie zmaga się z jakąś chorobą.

Posłuchaj, na jakie schorzenia może wskazywać nietypowy zapach moczu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Czytaj też: Badanie moczu mówi wiele o twoim stanie zdrowia

Co może oznaczać nietypowy zapach moczu?

Najczęściej długotrwale utrzymujący się nieprzyjemny zapach moczu wskazuje na stany zapalne układu moczowego lub zaburzenia metaboliczne.

 • zapach amoniaku może wskazywać na infekcje dróg moczowych (np. zapalenie pęcherza moczowego) i schorzenia nerek. W przypadku zakażeń bakteryjnych zmienia się odczyn pH moczu z kwaśnego na zasadowy. A z alkalicznego moczu wytrąca się fosforan magnezowo-amonowy, który odpowiada za charakterystyczny zapach amoniaku;
 • zapach acetonu (woń kwaśnych jabłek) świadczy o cukrzycowej kwasicy ketonowej. W moczu pojawiają się ciała ketonowe (których głównym przedstawicielem jest aceton) i wywołują kwasicę metaboliczną, czyli stan zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu;
 • zapach stęchlizny wskazuje na schorzenia wątroby lub trzustki;
 • zapach owoców oznacza hiperglikemię, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Za woń przypominającą dojrzałe owoce jest odpowiedzialne wysokie stężenie cukru w moczu;
  • rybi odór moczu może świadczyć o trimetyloaminurii, czyli zespole odoru rybnego. Jest to rzadkie zaburzenie metaboliczne, które powoduje niedobór FMO3 - enzymu biorącego udział w przekształcaniu trimetyloaminy, która znajduje się np. w rybach;
  • mysi zapach może wskazywać na fenyloketonurię. Fenyloketonuria to genetyczna choroba metaboliczna, polegająca na gromadzeniu się w organizmie w nadmiarze jednego z aminokwasów egzogennych – fenyloalaniny. Zbyt wysoki poziom fenyloalaniny we krwi doprowadza do stopniowego wyniszczenia układu nerwowego.
  • zapach syropu klonowego lub przypalonego cukru wskazuje na chorobę syropu klonowego (MUSD). Jest to kolejna, po fenyloketonurii, genetycznie uwarunkowana choroba metaboliczna układu nerwowego, która polega na gromadzeniu się m.in. we krwi i w moczu alfa-ketokwasów oraz aminokwasów, takich jak: leucyna, izoleucyna, walina. Chorobę diagnozuje się przed upływem 1 tygodnia po urodzeniu.

  Co oznacza przykry zapach moczu w ciąży?

  Ciężarne kobiety są bardziej wyczpone na zapachy, w związku z tym mogą intensywniej odczuwać zapach własnego moczu, mimo że w rzeczywistości jego woń nie zmieniła się. Jednak najczęstszą przyczyną przykrego zapachu moczu w ciąży jest jego zagęszczenie. Pamiętaj, że w ciąży musisz pić za dwoje, dlatego wystarczy, że będziesz przyjmować więcej płynów niż zwykle. W ten sposób rozcieńczysz mocz, a tym samym zmniejszysz jego intensywny zapach.

  O autorze
  Monika Majewska - właściwe zdjęcie
  Monika Majewska
  Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  rozsadek
  |

  Mysi zapach czy podobny do chrupek kukurydzianych to fenyloketonuria.

  internauta
  |

  Pani Autorko,świeży zapach moczu nie jest niestety kwaskowy,ale również charakterystyczny.Warto spytać laborantów.

  gosc
  |

  mi badania moczu tego nie wykazały, słyszałam tylko, ze jest ok, a przez przypadek dostałam silnego zapalenia oskrzeli i po antybiogramie dobrano mi na kaszel antybiotyk amoksycylinę, co po wielu miesiącach jak nie latach cierpienia jak ręka odjał pomogło na brzydki zapach moczu ( a badanie w laboratorium nic nie wykazywało w moczu ) okazało sie dopiero przy posiewie kaszlu, ze była to bakteria serratia mercensens, przy słabym systemie immunologicznym namnaża się

  aga
  |

  Drożdżyca

  zszzee
  |

  Moim numerem jeden w walce z plamami po moczu i intensywnym zapachu uryny jest preparat bio enzymatyczny Urinne Free. Nie tylko doskonale radzi sobie z plamami ale bardzo szybko niweluje smród. Używają go w domu pomocy społecznej, której pensjonariuszką jest moja babcia.

  yogi
  |

  A czego objawem jest intensywny zapach moczu który kojarzy się z chrupkami kukurydzianymi?

  dabu
  |

  A co oznacza taka woń jakby masła/ciasteczek malsanych (nie msiejcie sie to trafne wg. mnie,dobra smiejcie sie!)

  czuc tez cos jakby kwasek cytrynowy ...

  nikt
  |

  @hugo przekonaj swoją partnerkę do rzucenia palenia. zapach nikotyny w okolicach penisa powinnien zniknąć :):)

  Janusz
  |

  Artykuł przydatny, ale mam pytanko. Co oznacza mocz, który czuć guwnem? W sensie po oddaniu moczu wyczuwalny jest zapach kału, tak jakbym defekował tyłkiem do sedesu. Mocz ma również intensywną barwę zgniłego jabłka, czy udać się do specjalisty?

  Hugo
  |

  A co oznacza zapach nikotyny? Czasem mój mocz pachnie intensywnie nikotyną, jakby popielniczką. Dodam, ze od 12 lat nie palę ;)