Objawy chorej trzustki - sygnały, których nie wolno lekceważyć

Objawy chorej trzustki nie są jednoznaczne, dlatego bardzo łatwo pomylić je z objawami innych chorób układu pokarmowego. Tymczasem zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem: przewlekłego zapalenia trzustki a nawet raka trzustki. Jakie sygnały świadczą o tym, że trzustka niedomaga?

Wiele objawów chorej trzustki może do złudzenia przypominać inne choroby – zatrucie pokarmowe, problemy trawienne, a nawet alergię. Dlatego też często je bagatelizujemy, próbując łagodzić uciążliwe niekiedy dolegliwości za pomocą leków dostępnych bez recepty lub preparatów ziołowych. Tymczasem w ten sposób łatwo można sobie zaszkodzić, doprowadzając do tego, że lekka początkowo niedyspozycja zmieni się w poważny problem zdrowotny.

Objawy chorej trzustki dotyczą nie tylko układu pokarmowego: niekiedy widać je również na skórze, a nawet w oczach.

Po czym poznać, że trzustka choruje? Które objawy powinny skłonić cię do jak najszybszej wizyty u lekarza i konsultacji u gastrologa?

Spis treści

  1. Ból brzucha
  2. Ból kręgosłupa
  3. Biegunki tłuszczowe
  4. Świąd skóry 
  5. Żółtawa skóra lub białka oczu
  6. Plamista wysypka na ciele
  7. Bolesne guzki pod skórą
  8. Rumień wędrujący nekrolityczny
  9. Utrata masy ciała

Ból brzucha

To najczęstszy sygnał zwiastujący problemy z trzustką. Ból brzucha przy chorej trzustce jest zwykle zlokalizowany pod lewym podżebrzem (choć niektóre osoby opisują je jako ból rozlany, bez konkretnej lokalizacji) i dość dotkliwy, wręcz przeszywający. Zwykle pojawia się około 30 minut po posiłku, zwłaszcza obfitym, a także po spożyciu alkoholu.

Często promieniuje do pleców. Silny ból po lewej stronie brzucha, który nie ustępuje przez kilka dni może świadczyć zarówno o rozwijającym się ostrym zapaleniu trzustki, jak i o przewlekłym zapaleniu trzustki, nawracające bóle trzustki mogą być oznaką raka trzustki.

Ból kręgosłupa

A konkretnie – jego lędźwiowego (środkowego) odcinka. Ta lokalizacja bólu ściśle związana jest z położeniem trzustki, która znajduje się w tylnej części jamy brzusznej, na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ból kręgosłupa wywołany chorą trzustką jest charakterystyczny: chory czuje, jakby jego ciało obejmowała silna obręcz. Podobnie jak ból brzucha, pojawia się mniej więcej pół godziny po posiłku i po wypiciu alkoholu.

Biegunki tłuszczowe

Cuchnące, tłuste stolce i tłuszczowe biegunki to również jedna z oznak chorej trzustki – pojawiają się, kiedy na skutek upośledzenia pracy tego narządu dochodzi do niedostatecznego trawienia tłuszczów i są one wydalane wraz z kałem. Zazwyczaj nie są one pojedynczym objawem: zwykle towarzyszy im ból brzucha po lewej stronie (ostry lub napadowy), często także nudności.

Świąd skóry 

Jednym z objawów chorej trzustki może być również swędzenie skóry, związane z tym, że pod skórą gromadzą się kompleksy białkowe z bilirubiną, czyli barwnikiem, będącym produktem rozpadu hemoprotein (wysoki wzrost jego poziomu objawia się żółtaczką).

Świąd może mieć różne nasilenie: niekiedy bywa dokuczliwy, zazwyczaj jednak nie przeszkadza specjalnie w codziennym funkcjonowaniu i nie utrudnia życia. Tego objawu nie wolno ignorować: świąd, który utrzymuje się przez kilka tygodni lub dłużej, może bowiem być jednym z pierwszych objawów raka trzustki.

Żółtawa skóra lub białka oczu

Objawem chorej trzustki jest również żółtaczka – żółte zabarwienie skóry, białek oczu i błon śluzowych, spowodowane zbyt wysokim stężeniem bilirubiny w surowicy krwi. Dochodzi do niej z różnych powodów, w tym z powodu utrudnionego (przez powiększone węzły chłonne) odpływu żółci z wątroby do jelit czy uciskaniem dróg żółciowych przez guz. Objaw ten występuje u 9 na 10 chorych na raka trzustki.

Plamista wysypka na ciele

Plamista wysypka (plamica) to jeden z objawów mogących świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki – jednak nie jest to objaw specyficzny, gdyż pojawia się u około 5 proc. chorych. Wysypka ma niebieskawy kolor, a plamy lokują się zazwyczaj w okolicach pępka (plama okala pępek) i po bokach ciała – spowodowana jest gromadzeniem się w tkance podskórnej krwotocznego płynu z otrzewnej.

Bolesne guzki pod skórą

Są związane z martwicą tkanki podskórnej towarzyszącą zapaleniu trzustki,  mogą również zwiastować raka trzustki. Najczęściej pojawiają się u osób między 30, a 40 rokiem życia. Guzki lub grudki mają średnicę od 1 do nawet 5 cm, są bolesne, pojawiają się najczęściej na ramionach, tułowiu, udach i podudziach, a także na pośladkach.

W ciężkiej postaci choroby mogą pękać, i wtedy uwalniają lepki płyn. Gdy się zagoją (co trwa 2-3 tygodnie), zostawiają po sobie dość głębokie, przebarwione blizny – ale jednocześnie w okolicy zmian już zagojonych tworzą się nowe. Martwiczym wykwitom towarzyszy często gorączka, wymioty, ból brzucha.

Rumień wędrujący nekrolityczny

Określany również jako rumień wędrujący martwy. Świadczy o glukagonomie – jednym z guzów trzustki i może pojawić się nawet na dwa lata przed postawieniem diagnozy. Początkowo lokuje się na kończynach i przypomina rumień towarzyszący boreliozie. W jego centralnej części jest swędzący pęcherz, który pęka i tworzy ognisko martwicy z ciemnym, martwiczym strupem, który po wygojeniu pozostawia po sobie przebarwienie.

Następnie może wędrować w inne okolice ciała – np. okolice krocza, dolnej części ciała czy nawet ust. Wraz z rozwojem choroby pęcherzy przybywa, przez co po pewnym czasie granice zmian skórnych zaczynają się zacierać i stają się nieregularne. 

Utrata masy ciała

Objawem chorej trzustki może być chudnięcie, które trudno jest wytłumaczyć dietą. Utrata masy ciała może być zarówno objawem ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki, jak i raka trzustki i zawsze wymaga diagnozy.

Może wiązać się bowiem zarówno z zaburzeniami trawienia i wchłaniania, związanym z uszkodzeniem tego narządu, jak i z procesem zapalnym w obrębie trzustki, w którego trakcie dochodzi do aktywacji wielu czynników zapalnych, a bezpośrednim skutkiem może być m.in. wzrost zapotrzebowania kalorycznego, którego nie pokrywa dieta.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE