Choroby kobiece

Jajowody odgrywają bardzo ważną rolę w procesie zapłodnienia i przetrwania zarodka przed zagnieżdżeniem się w macicy. Jajowody mają do spełnienia wiele zadań, ale są też podatne na różne schorzenia. Dowiedz się, jak wygląda budowa jajowodów, jakie pełnią funkcje i jakie dotyczą ich choroby.
Grzybica piersi najczęściej rozwija się, gdy dojdzie do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej w organizmie. Grzybem, który w takich sytuacjach atakuje jest Candida albicans. Przy podejrzeniu grzybicy piersi nie należy karmić dziecka. Konieczna jest natomiast szybka wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.
Atrofia endometrium, czyli atrofia błony śluzowej wyściełającej macicę, to najprościej mówiąc zanik. Może być naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się organizmu kobiety lub być spowodowany schorzeniami ginekologicznymi.
Biała, żółtozielonkawa, szara, a także różowa lub brązowa wydzielina z pochwy to upławy. Zmieniona barwa śluzu zwykle wskazuje na jedną z infekcji miejsc intymnych, jednak może być także objawem poważniejszych chorób, np. raka szyjki macicy. Sprawdź, o czym świadczy kolor wydzieliny z pochwy.
Jak leczyć pieczenie pochwy? Decyzję o formie terapii podejmuje ginekolog po rozpoznaniu przyczyny choroby. Leczenie infekcji pochwy, np. na tle bakteryjnym czy grzybiczym, polega na podawaniu odpowiednich leków. Może się jednak okazać, że leczenie farmakologiczne nie jest konieczne i by złagodzić pieczenie pochwy, wystarczy wypróbować domowe sposoby leczenia.
Domowe sposoby na swędzenie i pieczenie sromu mogą wykorzystać kobiety, u których np. pojawiła się reakcja alergiczna na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach lub proszku do prania. Stosowana w medycynie ludowej soda oczyszczona z pewnością ukoi podrażnioną strefę intymną. Jeśli jednak podejrzewasz infekcję bakteryjną lub grzybiczą, zrezygnuj z babcinych metod i jak najszybciej udaj się do ginekologa.
Wiecie co mnie najbardziej wkurza, gdy to piszę? Że Word podkreśla mi na czerwono słowo "endometrioza" odmieniane przez wszystkie przypadki! Udowadniając po raz kolejny, że wiedza o tej tak częstej chorobie, dotykającej jedną na dziesięć kobiet, jest przerażająco znikoma… - mówi Monika Ośka-Trzcińska, która z endometriozą zmaga się od 14. roku życia.
Endometrioza jest dość tajemniczym schorzeniem i stanowi duże wyzwanie dla współczesnej medycyny. Mimo dużej częstości występowania choroby, nadal nie ustalono, jaki jest dokładny mechanizm jej powstawania. Dowiedz się - przeczytaj lub posłuchaj - jaki jest dzisiejszy stan wiedzy na temat przyczyn występowania, diagnostyki oraz sposobów leczenia endometriozy. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są objawy endometriozy, jak wygląda jej diagnoza i jak przeprowadza się leczenie tej choroby.
Zespół Sheehana wiąże się z niedoczynnością przedniego płata przysadki, wynikającą z jego martwicy. Do martwicy dochodzi w wyniku niedokrwienia, spowodowanego wystąpieniem głębokiej hipotonii lub wstrząsu. Objawy te są wynikiem krwotoku w okresie okołoporodowym.
Najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet jest rak piersi. Około 18-20 procent wszystkich zmagających się z nim pacjentek stanowią te z rakiem piersi HER2 dodatnim. To szczególnie agresywna postać choroby - rak szybko się rozwija i daje przerzuty do węzłów chłonnych. Jednak wykrycie nowotworu we wczesnym stadium umożliwia jego całkowite wyleczenie - tak właśnie się stało w przypadku Aleksandry Boruckiej, bohaterki naszego artykułu. Poznajcie jej historię!

Materiał partnerski

Przerost endometrium to jeden z częściej występujących problemów ginekologicznych u kobiet. Może dotyczyć pań w każdym wielu, ale najczęściej dotyka kobiet po menopauzie. Zaniedbanie przerostu endometrium, czyli zaniechanie leczenia, może być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych w tym także chorób nowotworowych narządów rodnych.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – choroby kobiece – kompendium wiedzy o chorobach, które dotykają zarówno nastolatki, jak i panie dojrzałe. Miesiączka, menopauza, torbiele na jajnikach, grzybica pochwy, upławy, zespół policystycznych jajników, nadżerka, mięśniaki, rak piersi, rak szyjki macicy to nasze powszednie dolegliwości. Jak żyć z endometriozą? Jak uprawiać seks po operacjach ginekologicznych? Jak leczyć stan zapalny pochwy, zapalenie przydatków?

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski