Choroby kobiece

Endometrioza jest podstępną chorobą dotykającą przeważnie kobiety w wieku rozrodczym. Choć fizjologicznie komórki nabłonka macicy powinny ulegać złuszczeniu i wydalaniu podczas comiesięcznej menstruacji, na skutek różnorodnych zaburzeń hormonalnych, komórki te mogą „podróżować” w odleglejsze rejony organizmu. Gdzie najczęściej występują ogniska endometriozy? Na czym polega leczenie?
Szacuje się, że nawet do 50% kobiet skarżących się na bóle w okolicach miednicy może usłyszeć w gabinecie lekarza ginekologa diagnozę: endometrioza. Czym jest ta tajemnicza choroba? Jakie dolegliwości i objawy mogą wskazywać na jej istnienie?
Endometrioza dotyka około 10 proc. (190 milionów) kobiet i młodych dziewczyn w wieku rozrodczym na całym świecie. Jest to najnowsza informacja, jaką podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czym jest właściwie endometrioza i czy można ją wyleczyć?
Endometrioza jest chorobą przewlekłą, która atakuje kobiety w wieku rozrodczym. Choć endometrioza nie u wszystkich kobiet może powodować bezpłodność, bardzo często jest jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Więcej o tym, jak endometrioza wpływa na płodność, mówi dr Jacek Tulimowski.
Forma terapii endometriozy zależy od kilku istotnych czynników. Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju leczenia należy przeprowadzić niezbędne badania. Endometriozę można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i operacyjnie. O formach terapii tego schorzenia opowiedział dr Jacek Tulimowski - ginekolog. Obejrzyj video.
Endometrioza występuje z dużą częstotliwością, mimo to nadal nie ustalono, jaki jest mechanizm jej powstawania. Dlatego też leczenie endometriozy jedynie łagodzi jej skutki. Czym właściwie jest endometrioza? Jak się objawia endometrioza i jak należy ją leczyć?
Przerost endometrium to jeden z częściej występujących problemów ginekologicznych u kobiet. Może dotyczyć pań w każdym wielu, ale najczęściej dotyka kobiet po menopauzie. Zaniedbanie przerostu endometrium, czyli zaniechanie leczenia, może być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych w tym także chorób nowotworowych narządów rodnych.
Zalecenia po mastektomii dotyczą wielu różnych aspektów. Pacjentkom zwraca się uwagę przede wszystkim na to, co powinny robić w celu uniknięcia wystąpienia u nich obrzęku limfatycznego. Dostają również wskazówki, jak utrzymać prawidłową postawę oraz kiedy udać się na badania kontrolne. Informowane są także o możliwości skorzystania z pomocy psychologa w celu poradzenia sobie z tą sytuacją. Co jeszcze powinny wiedzieć kobiety po mastektomii?
Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, niesie ze sobą wiele niepokojących objawów. Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym na twarzy i plecach pojawił się trądzik, a pod nosem wąsik, wybierz się do ginekologa-endokrynologa. Jeśli zdiagnozuje PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, powinnaś zacząć leczenie, bo schorzenie to bywa przyczyną niepłodności.
Guzy jajników wykrywane są u kobiet niezależnie od wieku, jednak mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi, predyspozycjami genetycznymi lub menopauzą. Mianem guza jajnika określa się zarówno zmiany złośliwe, jak i łagodne, występujące w obrębie struktury jajnika. Choć diagnoza o guzie jajnika może wywoływać w nas negatywne skojarzenia i obawy, należy pamiętać, że większość tego typu zmian nie ma podłoża nowotworowego. Przy odpowiednim leczeniu jest niegroźna i całkowicie uleczalna.
Ból jajnika przed okresem to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, o czym wie chyba każda kobieta. Kłucie w jajniku zazwyczaj jest dosyć silne i pojawia się na kilka dni przed spodziewanym terminem miesiączki. Kiedy ból jajnika przed okresem jest naturalny, a kiedy powinien budzić niepokój? W jaki sposób można łagodzić ten nieprzyjemny objaw?

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – choroby kobiece – kompendium wiedzy o chorobach, które dotykają zarówno nastolatki, jak i panie dojrzałe. Miesiączka, menopauza, torbiele na jajnikach, grzybica pochwy, upławy, zespół policystycznych jajników, nadżerka, mięśniaki, rak piersi, rak szyjki macicy to nasze powszednie dolegliwości. Jak żyć z endometriozą? Jak uprawiać seks po operacjach ginekologicznych? Jak leczyć stan zapalny pochwy, zapalenie przydatków?