Choroby kobiece

Światowa Organizacja Zdrowia określiła niepłodność jako chorobę cywilizacyjną. Techniki rozrodu wspomaganego są kosztowne, a obecnie dostęp do nich jest utrudniony, dlatego wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. O skalę tego problemu zapytaliśmy ginekologa dr Tadeusza Oleszczuka. Czy możemy uniknąć bezpłodności?
Dane statystyczne pokazują, że nawet co czwarta osoba zachoruje na raka. Mimo rozwoju medycyny z roku na rok coraz więcej Polek umiera na nowotwory. Najwięcej kobiet choruje na nowotwór piersi. Dlaczego mimo ciągłego postępu medycyny ta sytuacja się pogarsza? Czy jest coś, co my kobiety możemy zrobić, by nie zachorować na raka i nie umierać przedwcześnie? Zapytaliśmy o to ginekologa dr Tadeusza Oleszczuka.
Wizyta u ginekologa nie tylko nastolatkom kojarzy się ze stresem i dyskomfortem, a przecież to lekarz, jak każdy inny i regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym powinny przychodzić kobietom naturalnie. - Wizyta u ginekologa to głównie rozmowa – tłumaczy ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk, którego zapytaliśmy o przebieg i przygotowanie do wizyty, a także o to, o co może zapytać specjalista.
W ciągu ostatnich 20-25 lat diametralnie zmieniło się podejście do leczenia zaawansowanego raka piersi. Przede wszystkim dokonał się ogromny postęp w naszej wiedzy na temat biologii raka piersi. Dzięki temu doszło do indywidualizacji postępowania w stosunku do chorych – mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Materiał partnerski

Grzybica pochwy, zwana drożdżycą pochwy lub kandydozą, jest chorobą wywoływaną przez grzyby drożdżopodobne, a przede wszystkim przez gatunek Candida albicans. To niezwykle częsta infekcja intymna kobiet, z którą należy walczyć. Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?
Endometrioza występuje z dużą częstotliwością, mimo to nadal nie ustalono, jaki jest mechanizm jej powstawania. Dlatego też leczenie endometriozy jedynie łagodzi jej skutki. Czym właściwie jest endometrioza? Jak się objawia endometrioza i jak należy ją leczyć?
Endometrioza jest podstępną chorobą dotykającą przeważnie kobiety w wieku rozrodczym. Choć fizjologicznie komórki nabłonka macicy powinny ulegać złuszczeniu i wydalaniu podczas comiesięcznej menstruacji, na skutek różnorodnych zaburzeń hormonalnych, komórki te mogą „podróżować” w odleglejsze rejony organizmu. Gdzie najczęściej występują ogniska endometriozy? Na czym polega leczenie?
Szacuje się, że nawet do 50% kobiet skarżących się na bóle w okolicach miednicy może usłyszeć w gabinecie lekarza ginekologa diagnozę: endometrioza. Czym jest ta tajemnicza choroba? Jakie dolegliwości i objawy mogą wskazywać na jej istnienie?
Endometrioza dotyka około 10 proc. (190 milionów) kobiet i młodych dziewczyn w wieku rozrodczym na całym świecie. Jest to najnowsza informacja, jaką podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czym jest właściwie endometrioza i czy można ją wyleczyć?
Endometrioza jest chorobą przewlekłą, która atakuje kobiety w wieku rozrodczym. Choć endometrioza nie u wszystkich kobiet może powodować bezpłodność, bardzo często jest jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Więcej o tym, jak endometrioza wpływa na płodność, mówi dr Jacek Tulimowski.
Forma terapii endometriozy zależy od kilku istotnych czynników. Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju leczenia należy przeprowadzić niezbędne badania. Endometriozę można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i operacyjnie. O formach terapii tego schorzenia opowiedział dr Jacek Tulimowski - ginekolog. Obejrzyj video.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – choroby kobiece – kompendium wiedzy o chorobach, które dotykają zarówno nastolatki, jak i panie dojrzałe. Miesiączka, menopauza, torbiele na jajnikach, grzybica pochwy, upławy, zespół policystycznych jajników, nadżerka, mięśniaki, rak piersi, rak szyjki macicy to nasze powszednie dolegliwości. Jak żyć z endometriozą? Jak uprawiać seks po operacjach ginekologicznych? Jak leczyć stan zapalny pochwy, zapalenie przydatków?