Choroby kobiece

Choroby kobiece to powszechna nazwa przypadłości układu rozrodczego oraz uciążliwych objawów ginekologicznych, które polegają na zaburzeniu delikatnej równowagi mikroflory i pH pochwy. Mogą pojawić się u kobiet bez względu na wiek i wymagają konsultacji ze specjalistą w celu znalezienia optymalnej metody leczenia. Diagnostyka chorób kobiecych jest realizowana na kilku płaszczyznach jednocześnie: jako konsultacja lekarska, badania obrazowe i farmakoterapia. Zapobieganie występowania chorób kobiecych jest w dużej mierze uzależnione od okresowych badań …

Długi covid zaburza hormony i uniemożliwia kobietom godne wchodzenie w wiek dojrzały, przekonuje dr n. med. Jakub Bukowczan, endokrynolog, diabetolog i specjalista leczenia zaburzeń hormonalno-metabolicznych, wywołanych przez zakażenie SARS-Cov-2. Co tak naprawdę się dzieje i co można na to poradzić?
Buty? Skarpetki? Co tak naprawdę trzeba zdjąć u ginekologa? Najprościej zapytać, ale wiele pacjentek w jego gabinecie krępuje się, czuje nieswojo i niekoniecznie chce zadawać "głupie pytania". W takim razie my poprosiliśmy o wyjaśnienia prof. Marzenę Dębską.
116 dni temu nowoczesne leczenie immunologiczne raka szyjki macicy znalazło się na liście refundacyjnej, co teoretycznie oznacza, że powinno być dostępne bezpłatnie dla zakwalifikowanych Polek. W praktyce terapia jest dostępna dla garstki pacjentek w województwie świętokrzyskim. Skandal? Nie, polska norma.
Choroba jednak nie wybiera. Historia Ewy Chodakowskiej pokazuje, że może dopaść każdego. Zadbana i wysportowana trenerka personalna w 2022 roku musiała zmierzyć się z diagnozą: nowotwór jajnika. Teraz wraca do tematu.
Rak piersi to jeden z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów na świecie. Do jego najbardziej typowych objawów należą guzki wyczuwalne w piersiach. Ale nie są to bynajmniej jedyne symptomy tego nowotworu. Istnieją także inne potencjalne sygnały, które możesz łatwo zauważyć. Jeśli je dostrzeżesz, nie zwlekaj i udaj się do lekarza
Lekarzom ze szpitala w Grudziądzu przyszło zmierzyć się z gigantycznym nowotworem kobiecym. Operacja guza, który miał 40 cm i ważył 14,46 kg! Zabieg zakończył się sukcesem, ale ten ma gorzki smak.
Do tej pory było oczywiste, że właściwie używane tampony są bezpiecznym, wygodnym środkiem higienicznym podczas menstruacji. Teraz jednak okazuje się, że mogą mieć nieznany, dodatkowy wsad - groźny dla zdrowia.
Według ginekolożki Anny Orawskiej wiele kobiet nie wie, jak prawidłowo usiąść na fotelu ginekologicznym. Tymczasem ma to ogromne znaczenie, jeśli badanie ma być właściwie przeprowadzone. Obejrzyj zabawny filmik, a nie popełnisz więcej tego błędu.
Czy można czerpać radość z seksu i osiągnąć szczęście, gdy w sypialni stale towarzyszy ci wstyd, poczucie winy oraz ksiądz? Według Violetty Nowackiej, psycholożki, terapeutki i edukatorki seksualnej, autorki książki: "Boże, daj orgazm", to możliwe, ale nie zrobi się samo. Czasem najlepszym lekiem jest kobiecy krąg i podróż do przeszłości.
550 tysięcy kary dla placówki za odmowę przeprowadzenia aborcji w sytuacji, gdy kobieta miała do niej prawo nawet przy drakońskich ograniczeniach w Polsce, to dużo? Zdania są podzielone, burza wokół sprawy nie ustaje. Tak ostatecznie wyceniono ludzki dramat i nie uznano tłumaczeń szpitala, bo fakty są przytłaczające. "Nie mogło być wątpliwości".
Kobiety nieraz słyszą, że jeśli zrobią sobie solidny przegląd stanu zdrowia raz w roku, to w zasadzie są bezpieczne. W przypadku nowotworu, który zabija 2,5 tysiąca Polek rocznie, czasem to za mało. Jest podstępny, agresywny, objawy usypiają czujność, a w ciągu pół roku może rozwinąć się do zaawansowanego stadium. Jak się ratować?

Choroby kobiece obejmują wiele różnego rodzaju przypadłości. Jedną z częściej występujących jest infekcja bakteryjna pochwy. Może być wynikiem stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, ale także braku odpowiedniej higieny lub występowania schorzeń współistniejących, które obniżają odporność organizmu.

Do innych popularnych chorób kobiecych zalicza się torbiele występujące w okolicach jajników. To workowate struktury wypełnione płynem, występują u niemal co piątej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli, m.in. czynnościowe, tekaluteinowe, krwotoczne i endometrialne. Nie wszystkie z nich muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a wiele torbieli samoczynnie się wchłania.

Wśród chorób kobiecych wyróżnia się także PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dotyka on kilku grup kobiet – tych, które w życiu płodowym były wyeksponowane na zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych, pacjentek prowadzących niezdrowy tryb życia, jak również osób z nadwagą lub otyłością. Rozwój PCOS może prowadzić do wyindukowania chorób krążenia, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, a nawet pojawienia się nowotworów w obrębie układu moczo-płciowego.

Chorób kobiecych nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do istotnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i zaburzeń płodności. W zależności od postawionej diagnozy, leczeniem przypadłości zajmie się ginekolog lub endokrynolog. W sporadycznych przypadkach potrzebne mogą być też interwencje chirurgiczne.