Choroby kobiece

Choroby kobiece to powszechna nazwa przypadłości układu rozrodczego oraz uciążliwych objawów ginekologicznych, które polegają na zaburzeniu delikatnej równowagi mikroflory i pH pochwy. Mogą pojawić się u kobiet bez względu na wiek i wymagają konsultacji ze specjalistą w celu znalezienia optymalnej metody leczenia. Diagnostyka chorób kobiecych jest realizowana na kilku płaszczyznach jednocześnie: jako konsultacja lekarska, badania obrazowe i farmakoterapia. Zapobieganie występowania chorób kobiecych jest w dużej mierze uzależnione od okresowych badań …

Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet. Ból brzucha w trakcie miesiączki bywa nie do zniesienia. Tylko co czwarta młoda kobieta ma bezbolesne menstruacje. Pozostałym co miesiąc cierpienie odbiera chęć do życia na kilka dni. Skąd się biorą bolesne miesiączki?

Materiał partnerski

Vulvodynia (wulwodynia) objawia się silnym bólem sromu, który utrudnia kobietom nie tylko seks, ale też uprawianie sportów, a nawet zwyczajne siedzenie na krześle. Leczenie vulvodynii jest trudne, a wstydliwość pacjentek jeszcze bardzie je komplikuje. Jakie są przyczyny i objawy vulvodynii?
Torbiel jajnika to zmiana, która tworzy się wewnątrz jajnika, na jego ścianie lub całkiem na zewnątrz. Wiele torbieli jajnika zanika samoczynnie, ale każdą trzeba zbadać. Które torbiele leczy się zachowawczo, a które lepiej usunąć torbiel na jajniku?
Renata ma 47 lat. Jest szczęśliwą żoną, mamą i babcią. Na co dzień pracuje w przedszkolu, jednak choroba wyłączyła ją z życia zawodowego aż na trzy lata. Gdy miała 44 lata usłyszała diagnozę: nowotwór piersi. O tym, w jakich okolicznościach wykryto u niej chorobę oraz jak poradziła sobie na ścieżce onkologicznej opowiada uśmiechnięta i przyznaje, że choć rak jej wiele odebrał, to jeszcze więcej ofiarował.
Miesiączka towarzyszy nam od czasu dojrzewania do menopauzy. Poza przerwą na ciążę miesiączka pojawia się zwykle co miesiąc. Powinnyśmy więc wiedzieć o menstruacji wszystko, ale nie zawsze tak jest. Poznaj prawdy i mity dotyczące miesiączki i dowiedz się, na czym polega cykl miesiączkowy.
Torbiele jajników (cysty) to łagodne zmiany, które mogą mieć panie w każdym wieku. I choć nie zawsze cysty wymagają leczenia, nawet te najmniejsze torbiele jajników trzeba systematycznie kontrolować. Przyczyny torbieli jajników mogą być różne: zespół policystycznych jajników, endometrioza, skłonność do nich można także odziedziczyć. Dowiedz się, jakie są rodzaje torbieli jajników oraz jak przebiega ich leczenie.
Przerost endometrium to jeden z częściej występujących problemów ginekologicznych u kobiet. Może dotyczyć pań w każdym wielu, ale najczęściej dotyka kobiet po menopauzie. Zaniedbanie przerostu endometrium, czyli zaniechanie leczenia, może być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych w tym także chorób nowotworowych narządów rodnych.
W ramach cyklu #OnkoHero przedstawiamy poruszające, a zarazem budujące historie pacjentów onkologicznych. O trudach walki z rakiem, emocjach, sile ducha i motywacji z Magdą Surynowicz-Brodowską, która zachorowała na nowotwór piersi rozmawia red. Marcelina Dzięciołowska.
Nowe badania pokazują, że dziewczęta z cukrzycą typu 2 mogą być bardziej narażone na rozwój choroby znanej jako zespół policystycznych jajników (PCOS). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA Network Open.
Brak owulacji jest jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Jeśli przyczyny bezowulacyjnego cyklu nie wynikają z przeszkód anatomicznych np. niedrożnych jajników, bardzo często można je zlikwidować dzięki odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu, zmianie diety oraz odmianie stylu życia.
Pani Agata choruje na nowotwór jajników. Przez ponad 20 lat pracowała w zagranicznej korporacji, gdzie jak sama przyznaje - nauczyła się zadaniowości. Nie miała pojęcia, że w przyszłości umiejętność ta przyda się jej w batalii z rakiem. Obecnie pracuje w Biurze Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych na jednej z warszawskich uczelni wyższych.

Choroby kobiece obejmują wiele różnego rodzaju przypadłości. Jedną z częściej występujących jest infekcja bakteryjna pochwy. Może być wynikiem stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, ale także braku odpowiedniej higieny lub występowania schorzeń współistniejących, które obniżają odporność organizmu.

Do innych popularnych chorób kobiecych zalicza się torbiele występujące w okolicach jajników. To workowate struktury wypełnione płynem, występują u niemal co piątej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli, m.in. czynnościowe, tekaluteinowe, krwotoczne i endometrialne. Nie wszystkie z nich muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a wiele torbieli samoczynnie się wchłania.

Wśród chorób kobiecych wyróżnia się także PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dotyka on kilku grup kobiet – tych, które w życiu płodowym były wyeksponowane na zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych, pacjentek prowadzących niezdrowy tryb życia, jak również osób z nadwagą lub otyłością. Rozwój PCOS może prowadzić do wyindukowania chorób krążenia, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, a nawet pojawienia się nowotworów w obrębie układu moczo-płciowego.

Chorób kobiecych nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do istotnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i zaburzeń płodności. W zależności od postawionej diagnozy, leczeniem przypadłości zajmie się ginekolog lub endokrynolog. W sporadycznych przypadkach potrzebne mogą być też interwencje chirurgiczne.