Choroby kobiece

Choroby kobiece to powszechna nazwa przypadłości układu rozrodczego oraz uciążliwych objawów ginekologicznych, które polegają na zaburzeniu delikatnej równowagi mikroflory i pH pochwy. Mogą pojawić się u kobiet bez względu na wiek i wymagają konsultacji ze specjalistą w celu znalezienia optymalnej metody leczenia. Diagnostyka chorób kobiecych jest realizowana na kilku płaszczyznach jednocześnie: jako konsultacja lekarska, badania obrazowe i farmakoterapia. Zapobieganie występowania chorób kobiecych jest w dużej mierze uzależnione od okresowych badań …

Adenomioza to stan określany jako „zła siostra” endometriozy. To dwa odrębne zaburzenia, ale często mogą występować jednocześnie. Około 50 proc. kobiet z adenomiozą ma również endometriozę. Czym różni się adenomioza od endometriozy?
Nawet 2 miliony Polek może cierpieć z powodu endometriozy. Tej choroby nie widać, a sprawia ogromny ból i jest jedną z przyczyn niepłodności. Polscy naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dokonali wyjątkowego odkrycia. Jako pierwsi na świecie opracowali nieinwazyjny test dla pacjentek cierpiących na to schorzenie. Propagator nauki i prezes Instytutu Lema Maciej Kawecki napisał, że jest to "wielki projekt".
Endometrioza potrafi być niezwykle agresywna i nadal pozostaje zagadkową chorobą, której przyczyny nie są w pełni znane. Choć najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym, mogą na nią chorować także panie po menopauzie i nastolatki. O tym, jak wyglądają objawy i leczenie endometriozy rozmawialiśmy z lekarzem Tadeuszem Oleszczukiem.
"Zimowa wagina" to termin wykorzystywany przez media, który określa pewien sezonowy problem narządów płciowych. Określenie stało się popularne dzięki położnej, która ostrzegała kobiety, że w czasie zimy ich pochwy przechodzą w inny tryb funkcjonowania. "Zimową waginę" na tapet postanowiła wziąć ginekolożka Jen Gunter, która tłumaczy, czy rzeczywiście kobiety mają się czym martwić.
Torbiel jajnika to zmiana, która tworzy się wewnątrz jajnika, na jego ścianie lub całkiem na zewnątrz. Wiele torbieli jajnika zanika samoczynnie, ale każdą trzeba zbadać. Które torbiele leczy się zachowawczo, a które lepiej usunąć?
Torbiel na jajniku (cysta) to łagodna zmiana, którą mogą mieć panie w każdym wieku. I choć nie zawsze cysty wymagają leczenia, nawet te najmniejsze torbiele jajników trzeba systematycznie kontrolować. Przyczyny torbieli jajników mogą być różne: zespół policystycznych jajników, endometrioza, skłonność do nich można także odziedziczyć. Dowiedz się, jakie są rodzaje torbieli jajników oraz jak przebiega ich leczenie.
Najnowsze badanie opublikowane w BMJ Medicine dowodzi, że szczepionki na COVID-19 powodują wydłużenie cyklu menstruacyjnego u kobiet. Zmiana ta była jednak tymczasowa. Odkrycie to jest zgodne z poprzednim badaniem nad wpływem szczepień na organizm kobiet.
Rak piersi jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów na świecie. Tylko w 2020 r. w jego wyniku zmarło prawie 700 tys. kobiet. Chociaż guzki należą do najbardziej typowych objawów tego raka, istnieją także inne potencjalne sygnały, które możesz łatwo zauważyć. Jeśli je dostrzeżesz, nie zwlekaj i udaj się do lekarza.
Masaż może stanowić remedium na wiele dolegliwości. Jego terapeutyczne korzyści są znane od dawna. Jak wynika z najnowszych badań, opublikowanych na łamach czasopisma "Menopause", masaż stóp może pomóc i przynieść natychmiastową ulgę w przypadku klimakterium. Zdaniem naukowców jest skuteczną metodą, która może przyczynić się do poprawy snu.
Choć kobiety powinny dbać o swoje zdrowie w każdym wieku, pewne schorzenia mogą zacząć się pojawiać dopiero po przekroczeniu czterdziestki. Im więcej mamy lat, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych przypadłości. Oto najczęstsze z nich.
Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, niesie ze sobą wiele niepokojących objawów. Jeżeli twoja miesiączka jest nieregularna (co 3-4 miesiące), tyjesz, choć jesz niewiele, przy tym na twarzy i plecach pojawił się trądzik, a pod nosem wąsik, wybierz się do ginekologa-endokrynologa. Jeśli zdiagnozuje PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, powinnaś zacząć leczenie, bo schorzenie to bywa przyczyną niepłodności.

Choroby kobiece obejmują wiele różnego rodzaju przypadłości. Jedną z częściej występujących jest infekcja bakteryjna pochwy. Może być wynikiem stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, ale także braku odpowiedniej higieny lub występowania schorzeń współistniejących, które obniżają odporność organizmu.

Do innych popularnych chorób kobiecych zalicza się torbiele występujące w okolicach jajników. To workowate struktury wypełnione płynem, występują u niemal co piątej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli, m.in. czynnościowe, tekaluteinowe, krwotoczne i endometrialne. Nie wszystkie z nich muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a wiele torbieli samoczynnie się wchłania.

Wśród chorób kobiecych wyróżnia się także PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dotyka on kilku grup kobiet – tych, które w życiu płodowym były wyeksponowane na zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych, pacjentek prowadzących niezdrowy tryb życia, jak również osób z nadwagą lub otyłością. Rozwój PCOS może prowadzić do wyindukowania chorób krążenia, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, a nawet pojawienia się nowotworów w obrębie układu moczo-płciowego.

Chorób kobiecych nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do istotnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i zaburzeń płodności. W zależności od postawionej diagnozy, leczeniem przypadłości zajmie się ginekolog lub endokrynolog. W sporadycznych przypadkach potrzebne mogą być też interwencje chirurgiczne.