Choroby kobiece

Choroby kobiece to powszechna nazwa przypadłości układu rozrodczego oraz uciążliwych objawów ginekologicznych, które polegają na zaburzeniu delikatnej równowagi mikroflory i pH pochwy. Mogą pojawić się u kobiet bez względu na wiek i wymagają konsultacji ze specjalistą w celu znalezienia optymalnej metody leczenia. Diagnostyka chorób kobiecych jest realizowana na kilku płaszczyznach jednocześnie: jako konsultacja lekarska, badania obrazowe i farmakoterapia. Zapobieganie występowania chorób kobiecych jest w dużej mierze uzależnione od okresowych badań …

Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która może mieć różny wygląd i zapach. Są zwykle objawem infekcji, ale mogą też oznaczać alergię. Bez trudu odróżnisz upławy od normalnej wydzieliny z pochwy. O czym świadczy ich kolor?
Swędzenie pochwy nie zawsze wskazuje na infekcję. Może być spowodowane używaniem drażniących wrażliwą strefę intymną detergentów lub noszeniem ciasnej, nieprzewiewnej bielizny. Wtedy wystarczy zmienić proszek do prania i bieliznę. Jednak w przypadku infekcji grzybiczych i bakteryjnych lub innych chorób kobiecych konieczne jest leczenie pod kontrolą ginekologa. Jakie są przyczyny świądu pochwy i jak sobie z nim poradzić?
Grzybica pochwy przydarza się niemal każdej kobiecie. Jeśli masz szczęście, pojawia się raz i mija. Jednak zwykle kandydoza przyczepia się do nas na dłużej, nawraca i nie chce się poddać lekom. Jak leczyć skutecznie grzybicę pochwy?
Grzybica pochwy, zwana drożdżycą pochwy lub kandydozą, jest chorobą wywoływaną przez grzyby drożdżopodobne, a przede wszystkim przez gatunek Candida albicans. To niezwykle częsta infekcja intymna kobiet, z którą należy walczyć. Od czego można jej dostać? Jakie są objawy grzybicy pochwy i jak przebiega leczenie?
Problem tycia w trakcie menopauzy dotyczy większości kobiet – i tych szczupłych, i pełniejszych kształtów. Za dodatkowe kilogramy zwykle obwiniamy hormony. Jednak wiele w okresie przekwitania zależy od nas samych. Okazuje się, że w okresie menopauzy wcale nie musimy przybierać na wadze. Wystarczy zmienić dietę i styl życia, by utrzymać kilogramy w ryzach.
Menopauza i poprzedzające ją klimakterium (zwane też przekwitaniem) nadchodzi, gdy przysadka mózgowa zwalnia tempo, jajniki nie uwalniają jajeczek, a kobieta nie może zajść w ciążę. Z menopauzą wiąże się szereg uciążliwych objawów.  Za najbardziej znaną formę walki z objawami tego okresu Polki uznają terapię hormonalną, ale stosuje ją zaledwie 17% badanych.
Wczesna menopauza dotyczy kobiet, które nie ukończyły 40 roku życia. Często objawy przekwitania, takie jak zmiany w cyklu miesiączkowych, uderzenia gorąca, wahania nastroju, czy nadmierne wysuszenie skóry, składasz na karb przemęczenia. I zwlekasz z wizytą u ginekologa. To jednak błąd. Jakie są objawy wczesnej menopauzy? Co robić, gdy klimakterium pojawia się za wcześnie?
Krwawienia lub plamienia po menopauzie to częste przyczyny zgłaszania się pacjentek do ginekologa. Krwawienia lub plamienia po menopauzie są stanem nieprawidłowym i zwykle są spowodowane przez niegroźne zmiany w obrębie dróg rodnych. Jednak u niektórych kobiet - zwłaszcza u tych znajdujących się w grupie ryzyka - mogą wskazywać nawet na nowotwory.
Endometrioza to występowanie komórek błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. To choroba kobiecego układu rozrodczego, która dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym. Komórki endometrium obecne przy endometriozie poza macicą, reagują na zmiany hormonalne w trakcie cyklu. Prowadzi to do stanów zapalnych, a z czasem do nieodwracalnych zmian w organizmie kobiety. Leczenie endometriozy jedynie hamuje rozwój choroby i łagodzi jej skutki. Czym właściwie jest endometrioza? Czy można zajść w ciążę przy tej chorobie? Jakie są objawy endometriozy i jak się ją leczy?
Tradycyjne produkty do higieny podczas menstruacji mogą podrażniać, powodować infekcje, przynosić ból, dyskomfort, problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży, a także powodować poważne choroby. Dlatego wybór odpowiednich środków higienicznych jest niezwykle ważny dla kobiet. Kiedy stosujemy organiczne i certyfikowane podpaski, tampony lub wkładki GingerOrganic nasze miejsca intymne mają kontakt tylko z czystą, organiczną bawełną i niczym więcej, bez substancji chemicznych, chloru, dioksyn oraz alergizujących składników zapachowych. To najlepszy wybór dla naszego zdrowia i komfortu. I wyraz troski o siebie.
Adenomioza to stan określany jako „zła siostra” endometriozy. To dwa odrębne zaburzenia, ale często mogą występować jednocześnie. Około 50 proc. kobiet z adenomiozą ma również endometriozę. Czym różni się adenomioza od endometriozy?

Choroby kobiece obejmują wiele różnego rodzaju przypadłości. Jedną z częściej występujących jest infekcja bakteryjna pochwy. Może być wynikiem stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, ale także braku odpowiedniej higieny lub występowania schorzeń współistniejących, które obniżają odporność organizmu.

Do innych popularnych chorób kobiecych zalicza się torbiele występujące w okolicach jajników. To workowate struktury wypełnione płynem, występują u niemal co piątej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli, m.in. czynnościowe, tekaluteinowe, krwotoczne i endometrialne. Nie wszystkie z nich muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a wiele torbieli samoczynnie się wchłania.

Wśród chorób kobiecych wyróżnia się także PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dotyka on kilku grup kobiet – tych, które w życiu płodowym były wyeksponowane na zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych, pacjentek prowadzących niezdrowy tryb życia, jak również osób z nadwagą lub otyłością. Rozwój PCOS może prowadzić do wyindukowania chorób krążenia, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, a nawet pojawienia się nowotworów w obrębie układu moczo-płciowego.

Chorób kobiecych nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do istotnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i zaburzeń płodności. W zależności od postawionej diagnozy, leczeniem przypadłości zajmie się ginekolog lub endokrynolog. W sporadycznych przypadkach potrzebne mogą być też interwencje chirurgiczne.