Choroby kobiece

Choroby kobiece to powszechna nazwa przypadłości układu rozrodczego oraz uciążliwych objawów ginekologicznych, które polegają na zaburzeniu delikatnej równowagi mikroflory i pH pochwy. Mogą pojawić się u kobiet bez względu na wiek i wymagają konsultacji ze specjalistą w celu znalezienia optymalnej metody leczenia. Diagnostyka chorób kobiecych jest realizowana na kilku płaszczyznach jednocześnie: jako konsultacja lekarska, badania obrazowe i farmakoterapia. Zapobieganie występowania chorób kobiecych jest w dużej mierze uzależnione od okresowych badań …

Nietrzymanie moczu należy do najczęstszych chorób cywilizacyjnych, wyprzedzając m.in. nadciśnienie, depresję, czy cukrzycę. Szacuje się, że problem NTM dotyczy co trzeciej kobiety na świecie. Mimo to, duża część chorych nie konsultuje z lekarzem swoich dolegliwości lub zjawia się w gabinecie długo po doświadczeniu pierwszych symptomów. To błąd, bo z NTM można skutecznie walczyć.

Materiał sponsorowany

Zapalenie pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości kobiecych, przy czym aż 90 procent przypadków zapalenia pochwy jest skutkiem zakażenia drobnoustrojami: bakteriami, grzybami i rzęsistkiem, bądź ma podłoże wirusowe. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia pochwy? Jak przebiega leczenie zapalenia pochwy?
Domowe sposoby na swędzenie pochwy mogą być alternatywą dla aptecznych specyfików, pod warunkiem, że przyczyną dolegliwości jest np. alergia, a nie infekcja bakteryjna lub grzybicza. Niektóre domowe metody na świąd pochwy nie zostały zaaprobowane przez ginekologów, bo mogą jedynie doprowadzić do zaostrzenia infekcji intymnych. Sprawdź, jak wyleczyć swędzenie pochwy domowymi sposobami i poznaj największe mity dotyczące postępowania przy infekcjach pochwy.
Swędzenie i pieczenie sromu to często spotykana kobieca dolegliwość. Przyczyny świądu okolic intymnych są różne. Jedną z nich może być np. alergia na proszek do prania lub substancje zwarte w kosmetykach, które podrażniają wrażliwe i podatne na działanie środków chemicznych wargi sromowe. Dowiedz się, jakie są jeszcze przyczyny swędzenia i pieczenia sromu oraz jak wyleczyć swędzenie warg sromowych.
PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, obrósł legendą i anegdotami. Fakt, wiele kobiet tydzień przed miesiączką zaczyna się dziwnie zachowywać - zmienia im się temperament i upodobania. Co jest prawdą, a co mitem? Jakie są objawy i przyczyny PSM? Czy zespół napięcia przedmiesiączkowego można leczyć?
Wiele nastolatek pyta o objawy, które mogą pojawić się przed pierwszą miesiączką. Pierwszy w życiu okres pojawia się zwykle między 12. a 14. rokiem życia i jest jednym z etapów pokwitania. Kiedy jednak się go spodziewać?
Miesiączka towarzyszy nam od czasu dojrzewania do menopauzy. Poza przerwą na ciążę miesiączka pojawia się zwykle co miesiąc. Powinnyśmy więc wiedzieć o menstruacji wszystko, ale nie zawsze tak jest. Poznaj prawdy i mity dotyczące miesiączki i dowiedz się, na czym polega cykl miesiączkowy.
41-letnia wówczas Lucinda przez prawie 10 lat borykała się z wieloma nieswoistymi objawami. Dokuczały jej problemy z jelitami, nocne poty, mgła mózgowa, infekcje ucha, drażliwy nastrój i inne dolegliwości, których przyczyny nie potrafił zdiagnozować żaden specjalista. Prawidłową diagnozę postawił w końcu dentysta.
Zanikowe/atroficzne zapalenie pochwy (atrofia pochwy) jest częstą dolegliwością u kobiet po menopauzie i znacznie obniża jakość ich życia, zwłaszcza tego seksualnego. Zanik pochwy może pojawić się także u młodszych kobiet - najczęściej tych z problemami hormonalnymi. Jakie są przyczyny i objawy zanikowego/atroficznego zapalenia pochwy? Na czym polega leczenie tego schorzenia?
Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Upławy mogą mieć kolor szary, żółty, zielony, mogą być obfite, pieniste, wodniste, mieć przykry zapach - cuchnący, rybi a także konsystencję serowatą czy śluzowatą. Upławy są zwykle objawem infekcji, ale mogą też oznaczać alergię. Bez trudu odróżnisz je od normalnej wydzieliny z pochwy.
Ból owulacyjny związany jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, co objawia się bólem w podbrzuszu. Mogą mu także towarzyszyć inne objawy, np. nudności. Jednak nie każdy ból w środku cyklu jest bólem owulacyjnym. Sprawdź, jak rozpoznać ból owulacyjny, jak długo trwa i jakie są sposoby na złagodzenie bólu jajników podczas jajeczkowania.

Choroby kobiece obejmują wiele różnego rodzaju przypadłości. Jedną z częściej występujących jest infekcja bakteryjna pochwy. Może być wynikiem stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, ale także braku odpowiedniej higieny lub występowania schorzeń współistniejących, które obniżają odporność organizmu.

Do innych popularnych chorób kobiecych zalicza się torbiele występujące w okolicach jajników. To workowate struktury wypełnione płynem, występują u niemal co piątej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli, m.in. czynnościowe, tekaluteinowe, krwotoczne i endometrialne. Nie wszystkie z nich muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a wiele torbieli samoczynnie się wchłania.

Wśród chorób kobiecych wyróżnia się także PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dotyka on kilku grup kobiet – tych, które w życiu płodowym były wyeksponowane na zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych, pacjentek prowadzących niezdrowy tryb życia, jak również osób z nadwagą lub otyłością. Rozwój PCOS może prowadzić do wyindukowania chorób krążenia, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, a nawet pojawienia się nowotworów w obrębie układu moczo-płciowego.

Chorób kobiecych nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do istotnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i zaburzeń płodności. W zależności od postawionej diagnozy, leczeniem przypadłości zajmie się ginekolog lub endokrynolog. W sporadycznych przypadkach potrzebne mogą być też interwencje chirurgiczne.