Częsta przyczyna anemii u kobiet. Prosty test da odpowiedź, czy to twój problem

Blada skóra, zmęczenie, uczucie zimna - objawy anemii są powszechnie znane, ale trzeba pamiętać, że przyczyna problemów bywa różna. Czasem na "słabą krew" rzeczywiście może pomóc dieta. Niepokojące wyniki badań trzeba jednak skonsultować z lekarzem i pamiętać, że morfologia to nieraz za mało. Przyda się jeszcze to badanie na początek.

Częsta przyczyna anemii u kobiet. Prosty test da odpowiedź, czy to twój problem
Autor: GettyImages

Niedobór żelaza to częsta przyczyna anemii. Dotyczy zwłaszcza kobiet, które mają obfite miesiączki. Żeby sprawdzić, czy to faktycznie twój problem, rozsądnym badaniem wydaje się kontrola poziomu żelaza we krwi. Tymczasem badaniem dającym więcej informacji jest kontrola poziomu ferrytyny.

Anemia. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Anemia - dlaczego ustalenie czy to niedobór żelaza jest tak ważne

Nawet "zwykła" anemia z niedoboru żelaza, jeśli nie będzie prawidłowo leczona, może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyna przyczyna niedokrwistości.

Niedobór, bądź kiepska jakość erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, zazwyczaj wynika z trzech zasadniczych powodów:

  1. doszło do znacznej utraty krwi i system musi to dopiero wyrównać, na przykład po urazie, wypadku, przy obfitych miesiączkach,
  2. brakuje składników niezbędnych do powstawania erytrocytów, czyli przede wszystkim żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12,
  3. szpik kostny nie pracuje prawidłowo lub choroba przewlekła "wyniszcza" organizm.

W każdym z tych przypadków po prostu wzięcie "jakiegoś" żelaza, bo "to na pewno to", nie jest dobrym rozwiązaniem. Czasem potrzebna jest konsultacja hematologiczna, kiedy indziej pomoc ginekologa, a kiedy indziej zastosowanie kwasu foliowego.

O tym wszystkim powinien zdecydować lekarz pierwszego kontaktu, chociaż do ginekologa warto się wybrać także bez jego zalecenia, jeśli nie byłaś w jego gabinecie od wielu miesięcy.

Ferrytyna - co to takiego

Co z tym wszystkim ma wspólnego ferrytyna? Pomaga szybko wykluczyć lub potwierdzić, że za problemem faktycznie stoi niedobór żelaza i ewentualnie skrócić ścieżkę diagnostyczną.

Jeśli wykonujesz morfologię, zrób przy okazji badanie ferrytyny. Jest bardziej miarodajne niż kontrola poziomu żelaza we krwi. Ten może być fałszywie niski czy wysoki w zależności od diety czy przyjmowanych suplementów.

Ferrytyna to rodzaj białka obecnego we wszystkich komórkach organizmu. Poziom ferrytyny informuje, jaki jest faktyczny zapas żelaza w organizmie. Dzięki ferrytynie nasz organizm wchłania i magazynuje żelazo. Jeśli problem z żelazem jest utrwalony, przewlekły i poważny, poziom ferrytyny zaalarmuje lekarza.

Ferrytyna - kiedy przeprowadza się to badanie

Lekarze najczęściej zlecają badanie stężenia ferrytyny, gdy podejrzewają niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza. Typowymi objawami niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza są:

  • zawroty głowy i omdlenia
  • zwiększona podatność na infekcje
  • bladość
  • przyspieszenie akcji serca (kołatania)
  • wzmożona senność
  • szum w uszach
  • nerwowość
  • złe samopoczucie  
  • łamliwość włosów i paznokci

Jeśli planujesz wykonać to badanie we własnym zakresie, nie zapomnij o klasycznej morfologii krwi. Dostarcza wielu bezcennych informacji, a twoje problemy nie muszą być związane z poziomem żelaza.