Jak często kontrolować cholesterol? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wysoki cholesterol często nie powoduje żadnych objawów, ale może doprowadzić do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Jak często należy się badać? Eksperci przedstawiają zalecenia i tłumaczą, od czego zależy częstotliwość pomiarów kontrolnych.

Jak często kontrolować cholesterol? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Autor: Getty Images

Dlaczego podwyższony cholesterol jest tak niebezpieczny?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu przez długi czas nie powoduje żadnych dolegliwości. Zaczyna odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. Te zwężają światło tętnic, utrudniając dopływ krwi, tlenu oraz składników odżywczych do ważnych organów, takich jak serce czy mózg.

Z czasem blaszki miażdżycowe mogą pękać, co wywołuje reakcję zapalną i prowadzi do powstania zakrzepów. Skrzeplina może całkowicie zablokować naczynie krwionośne, prowadząc do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Cholesterol niepostrzeżenie uszkadza naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko niebezpiecznych problemów zdrowotnych. Regularne badania są kluczowe, aby wykryć problem na wczesnym etapie i zapobiec jego skutkom.

Kontrola poziomu cholesterolu

Jak często badać cholesterol we krwi?

Badanie cholesterolu, znane również jako panel lipidowy, wymaga jedynie niewielkiej próbki krwi z żyły łokciowej. Zwykle już po kilku godzinach wyniki są dostępne na stronie internetowej.

W Polsce zalecenia dotyczące częstotliwości badania poziomu cholesterolu we krwi zależą od wieku, stanu zdrowia oraz indywidualnych czynników ryzyka. Zdrowe osoby powinny oznaczać lipidogram co 4-6 lat, co pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Po 40. roku życia zaleca się wykonywanie badania przynajmniej raz na dwa lata, ponieważ prawdopodobieństwo rozwoju chorób sercowo-naczyniowych wzrasta wraz z wiekiem.

Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka powinny kontrolować poziom cholesterolu częściej, najlepiej raz do roku. Są to m.in. pacjenci z rodzinną historią chorób serca, nadwagą, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz palacze.

Regularne badania umożliwiają szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, co znacznie zmniejsza ryzyko poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

U dzieci i młodzieży pierwsze oznaczenie stężenia cholesterolu wykonuje się zazwyczaj między 9. a 11. rokiem życia, a kolejne w wieku 17-21 lat. W przypadku dzieci obciążonych dodatkowymi czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość czy cukrzyca, zaleca się częstsze badania, aby jak najwcześniej wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Osoby powyżej 65. roku życia powinny kontrolować poziom cholesterolu przynajmniej raz w roku. Obecnie warto skorzystać z programu Moje Zdrowie, po wypełnieniu ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta, można bezpłatnie wykonać podstawowe badania krwi. Regularne monitorowanie poziomu cholesterolu i innych parametrów krwi umożliwia skuteczne zapobieganie rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.