Dermatologia

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem oraz opisem funkcji i struktury skóry, a także jej chorobami. Dermatologię dzieli się na dwie główne specjalności – dermatologię kliniczną i doświadczalną. Niepokojące objawy dotyczące skóry, włosów i paznokci należy skonsultować ze specjalistą w zakresie dermatologii. Wybór metody leczenia powiązany jest ściśle z rodzajem choroby, jej przyczynami i objawami.

Ceramidy to składowe warstwy rogowej naskórka. Kiedy ich brakuje, staje się on szorstki i bardziej podatny na skutki oddziaływania czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jaką jeszcze rolę pełnią ceramidy i zobacz, dlaczego nie powinno ich zabraknąć w dobrych dermokosmetykach o działaniu nawilżającym i regenerującym.

Materiał sponsorowany

Ten zdrowotny problem zdarza się często, a chorzy zazwyczaj trafiają do lekarza w późnym stadium dolegliwości. Jednak kiedy wystąpi, potrzebna jest operacja. O tym, z czym wiąże się torbiel pilonidalna i jak ją leczyć, opowiada chirurg Maciej Kowalewski.
Choć łuszczycę skóry głowy oraz łupież łączy jedna cecha wspólna, czyli łuszcząca się skóra, są to jednak dwie zupełnie inne jednostki chorobowe. Czym charakteryzuje się łuszczyca, a czym łupież? Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma schorzeniami?
Brytyjscy naukowcy opracowali specjalny opatrunek podgrzewany, który potrafi zniszczyć komórki nowotworowe. Wyniki ich badań napawają optymizmem, jednak wymagają dalszej i bardziej pogłębionej analizy. Okazuje się bowiem, że nowo odkryte narzędzie ma być przeznaczone dla pacjentów po leczeniu chirurgicznym czerniaka.
Bliznowiec, czyli keloid, to zgrubiała skóra, która wytwarza się w miejscu dawnego zranienia lub innego przerwania ciągłości tkanek. Zwykle przybiera rozmiary wykraczające poza granice pierwotnego uszkodzenia. Choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, niestety bliznowiec jest bardzo oporny w leczeniu.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która dotyka głównie małych dzieci. Szacuje się, że występuje nawet u 20% niemowląt między 3. a 6. miesiącem życia. Często nawraca jednak u osób dorosłych, które ze względu na genetyczne uwarunkowanie schorzenia muszą borykać się z nią przez całe życie. Jakie są przyczyny AZS i jak radzić sobie z nim w przypadku najmłodszych pacjentów?
Podejrzane zmiany na paznokciach zazwyczaj kojarzone są z grzybicą. Okazuje się jednak, że istnieje szereg innych schorzeń, które mogą wpływać na strukturę paznokci. Jednym z nich jest pośrodkowa Kanalikowa dystrofia paznokci Hallera. Dermatolog radzi, jak sobie poradzić z tym kłopotliwym schorzeniem.
Perfumy są jednym z elementów naszego wizerunku. Podkreślają osobowość i dodają pewności siebie. Choć perfum używa niemal każdy, większość osób robi to w nieodpowiedni sposób, który może zaszkodzić skórze. Dermatolożka radzi, jak poprawnie powinniśmy aplikować perfumy.
Juliana Pascarella zignorowała wysypkę na skórze. Początkowo myślała, że to nic poważnego. Z czasem wykwity rozprzestrzeniły się na całe ciało, a stan 21-latki zaczął się pogarszać. Konieczna była natychmiastowa interwencja lekarza. Wyniki badań ujawniły, że te "dziwne zmiany skórne" była objawem poważnej choroby.
Brodawki wirusowe, znane też jako popularne kurzajki, to nieestetyczne zmiany skórne, które mogą pojawić się w wielu miejscach na ciele: m.in. na twarzy, dłoniach lub stopach. W zależności od typu brodawki, może ona stanowić nie tylko defekt kosmetyczny, ale świadczyć również o groźnych zmianach nowotworowych. Czy brodawki wirusowe są zakaźne? Jakie są skuteczne sposoby ich leczenia i co powinna uwzględniać profilaktyka?
Wypadanie włosów to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać m.in. choroby - nie tylko te skóry głowy, lecz także ogólne. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny łysienia.
Mały Elliot West, gdy miał cztery miesiące, musiał walczyć z bolesną i uciążliwą chorobą, jaką jest egzema. Na jego skórze pojawiły się czerwone wykwity – najwięcej miał ich na buzi. Płakał po nocach z bólu. Na widok chłopca ludzie szeptali i z daleka wskazywali go palcami. Okazało się, że obecność tych zmian skórnych była skutkiem złej diety.

Do najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych przez dermatologa chorób należą: trądzik, atopowe zapalanie skóry (AZS), łupież, łuszczyca, grzybica, opryszczka, znamiona barwnikowe, rumień, nadmierna potliwość, łysienie, czy nowotwór skóry. Dermatolog zajmuje się również diagnozą chorób przenoszonych drogą płciową.

Podczas wizyty, dermatolog niepokojącym zmianom przygląda się gołym okiem, czasami korzysta z dermatoskopu – przede wszystkim przy kontroli zmian barwnikowych. Dermatoskop jest urządzeniem, które doświetla i powiększa znamiona i wykwity skórne, dzięki czemu są lepiej widoczne.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dana choroba wywołana jest bakteriami, dermatolog zaleca wykonanie wymazu ze skóry. W niektórych przypadkach kieruje na badanie krwi, zleca skontrolowanie poziomu hormonów lub wykonanie testów alergicznych.

Wizytę w poradni dermatologicznej zaleca się każdemu, kto zaobserwował u siebie zmiany skórne, pogorszenie stanu skóry, nadmierny łojotok, świąd skóry, łupież, pogorszenie stanu paznokci. Na regularne wizyty do dermatologa powinny zgłaszać się osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami skóry np. łuszczycą, trądzikiem.

By odbyć darmową wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) trzeba mieć skierowanie, które można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu. Do dermatologa można udać się również bez skierowania, ale tylko prywatnie, co oznacza, że za wizytę i badanie należy zapłacić.