Dermatologia

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) to choroba skóry, której leczenie polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem lub substancjami drażniącym. W dalszej kolejności stosuje się leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie objawów wyprysku kontaktowego. Sprawdź, jak wyleczyć kontaktowe zapalenie skóry i jak mu zapobiegać?
Liszajec zakaźny - jest to bardzo zakaźna choroba skóry, której charakterystycznym objawem jest żółto-miodowy strup na skórze. Liszajec zazwyczaj przebiega łagodnie i trwa kilkanaście dni, choć nieleczony może doskwierać nawet kilka tygodni. Jakie są przyczyny choroby i jakie leczenie pozwala skutecznie pozbyć się liszajca?
Grzybica zaczyna się zwykle zupełnie niewinnie. Grzybica objawia się swędzeniem i pieczeniem, ale składamy to na karb nadmiernie wysuszonej skóry. Tymczasem mogą to być pierwsze oznaki grzybicy.
Twardzina jest chorobą, której przyczyn dokładnie nie wyjaśniono. Bierze się pod uwagę np. podłoże genetyczne, immunologiczne, naczyniowe i szkodliwość środowiska zewnętrznego. W twardzinie wytwarzanie kolagenu przez fibroblasty jest nasilone. Początkowo występuje stwardniały obrzęk, a następnie stwardnienie i zaniki.
Nie wszystkie znamiona są niebezpieczne, ale nawet tych niegroźnych, jeśli  tylko przeszkadzają albo nie można ich ukryć przed słońcem, warto się pozbyć. O metodzie usunięcia pieprzyka decyduje dermatolog. Na podstawie oględzin zmian – ich koloru, kształtu – potrafi odróżnić te "bezpieczne" od mogących przekształcić się w nowotwór.
Swędzenie skóry w nocy istotnie obniża jakość snu, a co za tym idzie, również funkcjonowanie pacjenta w ciągu dnia. Za świąd skóry mogą odpowiadać nie tylko schorzenia dermatologiczne, ale także choroby ogólnoustrojowe. Jakie przypadłości mogą powodować świąd skóry w nocy? Co robić w przypadku wystąpienia tego symptomu?
Znamiona na skórze - barwnikowe, naczyniowe i inne - mogą być wrodzone lub nabyte. Część z nich jest niegroźna, jednak niektóre mogą zmienić swój charakter i przekształcić się nawet w raka skóry. Sprawdź, jakie znamiona skóry się wyróżnia, jak wyglądają i które są najgroźniejsze.
Łuszcząca się skóra głowy to cecha wspólna zarówno łuszczycy owłosionej skóry głowy, jak i pospolitej przypadłości, nazywanej łupieżem. Są to jednak dwie zupełnie inne jednostki chorobowe. Czym charakteryzuje się łuszczyca, a czym łupież? Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma schorzeniami?
O chorobach skóry mówi się, że to jedne z chorób tabu, bo dla wielu chorych wciąż są krępującym tematem. Gdy zmiany skórne ujawniają się na rękach, nogach czy brzuchu – można je skryć pod ubraniami i uniknąć drażniących spojrzeń i pytań. Tych, które atakują skórę twarzy i głowy skutecznie ukryć się nie da. Można je za to skutecznie leczyć i łagodzić ich objawy. Które choroby skóry twarzy i głowy są najczęstsze i jak sobie z nimi poradzić?
Swędzenie skóry może być spowodowane brakiem jej odpowiedniego nawilżenia, podrażnieniem, ukąszeniem owada lub reakcją alergiczną. Świąd jest również objawem wielu chorób, nie tylko dermatologicznych. Co robić, gdy skóra silnie swędzi?
Łupież to łuszczący się naskórek głowy. Jest problemem natury estetycznej, który, gdy nas dotyka, powoduje także dyskomfort psychiczny, zawstydzenie. Ale przede wszystkim to choroba skóry głowy, którą należy leczyć. Dowiedz się, co powoduje, że skóra na głowie łuszczy się i poznaj apteczne, a także domowe sposoby na pozbycie się łupieżu.
Linie Beau (onychorrhexis) to poprzeczne bruzdy lub falujące wgniecenia na paznokciach. Obok plamek lub wyżłobień są jednymi z charakterystycznych typów zmian, jakie pojawiają się na paznokciach. O czym mogą świadczyć takie deformacje? Czy wymagają wizyty u specjalisty?

Skóra – wszystko na temat chorób skórnych. Najczęstsze choroby skóry, takie jak: trądzik, grzybica skóry, alergia skórna, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, opryszczka, odparzenia, łysienie – przyczyny łysienia, łysienie plackowate, wypadanie włosów. Poznaj przyczyny chorób skóry, metody leczenia, objawy chorób. Dowiedz się jak złagodzić stan zapalny skóry. Skóra atopowa, skóra skłonna do podrażnień, skóra wrażliwa, naczynkowa, sucha skóra – zobacz jak odpowiednio pielęgnować skórę. Choroby skóry głowy – łupież, rodzaje łupieżu, jak pozbyć się łupieżu, łojotokowe zapalenie skóry objawy. Znajdziesz tu wszelkie niezbędne informacje.