Dermatologia

Każde zranienie lub chirurgiczne cięcie pozostawia ślad na skórze. Od czego zależą wielkość, kolor i kształt blizny? Czy można ją zmniejszyć? Jak twierdzi Bartosz Pawlikowski, dermatolog, można wiele zrobić, by blizna była mniej widoczna, wygładzona. Sprawdź, kiedy pomogą kremy, laser, ostrzykiwanie, sterydy lub presoterapia.
Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, bo nie złośliwieje. Stanowi natomiast problem estetyczny i dlatego wiele osób decyduje się na usunięcie włókniaka. Jak się pozbyć włókniaków?
Zastrzał to ropne zapalenie, które zwykle powstaje na palcach rąk. Najczęściej pojawia się w wyniku ukłucia zanieczyszczonym przedmiotem. Z reguły jest to zastrzał skórny, jednak w zależności od głębokości zapalenia, ma on kilka rodzajów. Jak leczy się zastrzał?
Zanokcica dotyczy wału paznokciowego, czyli fałdu skóry otaczającego paznokieć. Może pojawiać się jako naciek zapalny lub ropień. Zwykle powinna być leczona, gdyż może przeobrazić się w postać przewlekłą. Dowiedz się, jak wyleczyć zanokcicę.
Trądzik różowaty charakteryzuje się zaczerwienieniem, pajączkami oraz krostkami. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia hormonalne i zaburzenia naczyniowo-ruchowe, winne są też geny. Na problemy z trądzikiem różowatym narażone są częściej osoby o jasnej karnacji i skórze naczynkowej.
Łupież pstry (pityriasis versicolor) to zakażenie skóry grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Malassezia, które cechuje się występowaniem lekko złuszczających się plam o beżowym zabarwieniu. Skóra zaatakowana łupieżem swędzi, jest szorstka, nieleczona grzybica pozostawia na skórze nieładne przebarwienia. Jakie są przyczyny i objawy łupieżu pstrego? Jak przebiega jego leczenie?
Łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) charakteryzuje się łuszczącą skórą we włosach, na twarzy i innych miejscach na ciele. Łojotokowe zapalenie skóry to najczęściej problem osób w wieku dojrzewania, choć może się pojawić także u niemowląt i dorosłych. Jakie są przyczyny i objawy łojotokowego zapalenia skóry? Na czym polega leczenie ŁZS?
Czyrak to bolesny, brzydki wrzód. Najpierw pojawia się krostka, w której zaczyna zbierać się ropa albo ropa z krwią. Tego typu krostki świadczą o chorobie bakteryjnej, wywołanej przez gronkowca. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są przyczyny pojawienia się czyraka i jak się go pozbyć.
Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć. Grzybica nie zniknie sama, nie pomogą też domowe środki. Leczenie grzybicy paznokci jest skuteczne tylko pod okiem dermatologa. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak rozpoznać grzybicę paznokci oraz jak skutecznie ją leczyć.
Liszaj płaski to swędzące, płaskie, wieloboczne, purpurowe grudki. Liszaj płaski może zajmować skórę, błony śluzowe (np. jamy ustnej), a także owłosioną skórę głowy, paznokcie i okolice narządów płciowych. Szczególnie niebezpieczne są zmiany w obrębie jamie ustnej, ponieważ mogą doprowadzić do rozwoju raka jamy ustnej. Jakie są przyczyny i objawy liszaja płaskiego. Na czym polega leczenie tej choroby?
Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Niestety, leczenie grzybicy paznokci pod okiem doświadczonego lekarza to jedyna gwarancja na skuteczne pozbycie się grzybicy paznokci. Zamiast leczyć grzybicę w domu trzeba jak najszybciej pójść do lekarza dermatologa.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, w którego przebiegu można jedynie minimalizować objawy poprzez odpowiednie leki. Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd - bywa on tak uciążliwy, że chory nie może spać i normalnie funkcjonować. Atopowe zapalenie skóry kojarzy się głównie z dziećmi, ale chorują też dorośli. Sama atopia jest wrodzoną predyspozycję do reakcji alergicznych w odpowiedzi na rozmaite antygeny. W przypadku AZS reakcje te dotyczą skóry.

Skóra – wszystko na temat chorób skórnych. Najczęstsze choroby skóry, takie jak: trądzik, grzybica skóry, alergia skórna, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, opryszczka, odparzenia, łysienie – przyczyny łysienia, łysienie plackowate, wypadanie włosów. Poznaj przyczyny chorób skóry, metody leczenia, objawy chorób. Dowiedz się jak złagodzić stan zapalny skóry. Skóra atopowa, skóra skłonna do podrażnień, skóra wrażliwa, naczynkowa, sucha skóra – zobacz jak odpowiednio pielęgnować skórę. Choroby skóry głowy – łupież, rodzaje łupieżu, jak pozbyć się łupieżu, łojotokowe zapalenie skóry objawy. Znajdziesz tu wszelkie niezbędne informacje.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020