Dermatologia

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem oraz opisem funkcji i struktury skóry, a także jej chorobami. Dermatologię dzieli się na dwie główne specjalności – dermatologię kliniczną i doświadczalną. Niepokojące objawy dotyczące skóry, włosów i paznokci należy skonsultować ze specjalistą w zakresie dermatologii. Wybór metody leczenia powiązany jest ściśle z rodzajem choroby, jej przyczynami i objawami.

Kiedyś dręczyły głównie niemowlaki, bo rodzice, niejednokrotnie za radą lekarzy, mieli skłonność do ich przegrzewania. Podczas tropikalnych upałów dopadają wiele osób. Generalnie potówki nie są groźne i łatwo się goją, ale mogą prowadzić do nadkażeń bakteryjnych, więc warto szybko się ich pozbyć.
Nie od dziś wiadomo, jak ważne jest nakładanie kremu z filtrem każdego dnia. Wiele osób jednak wciąż ma problem z tym, jaką ilość kremu powinniśmy nakładać. Na szczęście specjalistka zna rozwiązanie. Podzieliła się prostym trikiem, który w tym pomoże.
Była znana i lubiana w czasach PRL. Naturalna, mająca swoje korzenie w ludowym ziołolecznictwie, została z czasem zapomniana. Zupełnie niesłusznie, bo może wspomagać w różnego rodzaju zmianach skórnych, przy skaleczeniach, ugryzieniach, podrażnieniach. Co ciekawe, można przygotować ją samodzielnie.
Kurzajki powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV. Czasami same znikają, kiedy indziej zniszczone – odrastają. Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. Ale prawda jest taka, że pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i chimeryczne. Sprawdź, które sposoby na kurzajki są skuteczne.
Kurzajki to zmiany na skórze spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Potocznie nazywane brodawkami kurzajki pojawiają się głównie na stopach i dłoniach, jednak pozostałe części ciała również są na nie narażone. Jak wyglądają kurzajki? Jak rozpoznać, czy zmiany na skórze to faktycznie kurzajki i w jaki sposób się ich pozbyć?
Kurzajki to nie tylko problem estetyczny. Wywołuje je wirus, są bardzo zaraźliwe i niestety czasem bardzo trudno jest się ich pozbyć. Po czym poznać, że to kurzajka? Jak można złapać kurzajkę i jak usunąć ją ze skóry?
Blefaroplastyka, czyli usunięcie nadmiaru tłuszczu i skóry powiek, kojarzy się przede wszystkim z zabiegiem medycyny estetycznej. Niewiele osób jednak wie, że to świadczenie z koszyka świadczeń gwarantowanych, czyli można wykonać taką plastykę w ramach NFZ. Trzeba tylko spełnić określone kryteria.
Sporo osób uważa, że konsultacji lekarskiej i ewentualnie specjalistycznego leczenia wymaga oparzenie wyższego stopnia, z wyraźnymi oznakami uszkodzenia nie tylko skóry. Niestety, to nieprawda. "Zwykłe" poparzenie słoneczne, jeśli jest rozległe, może nawet wysłać do szpitala i zagrozić życiu.
Ludzkie ciało wciąż dla wielu jest ogromną tajemnicą. Większość osób nie ma pojęcia, że nasza skóra ozdobiona jest niewidzialnymi wzorami. Mają one nawet własną nazwę: linie Blaschko. Mogą również stać się widoczne w specyficznych okolicznościach.
Nie przepuszczają powietrza, sprzyjając infekcjom i podrażnieniom. Są źle tolerowane po depilacji intymnej. Potęgują potliwość, bywają przyczyną alergii i upławów. Może czasem warto odpuścić i o nich "zapomnieć”? Zwłaszcza że sama wizja wyjścia bez majtek niektórych zachęca do fantazjowania.
Nie ma takiej metody depilacji intymnej, która z pewnością pozwoli uniknąć podrażnień skóry. Wtedy, gdy już zamierzasz odsłaniać ciało, generalnie masz też niewielki wybór: szybko, niemal bez przygotowania, możesz okolice bikini co najwyżej ogolić. Po zabiegu zostały swędzące, czerwone kropki? Niestety, to częsty problem.
Fotonadwrażliwość, nazywana potocznie "alergią na słońce", nie jest tak częsta, jak się czasem sugeruje. Zdarza się jednak u wielu osób pod wpływem konkretnych czynników, choćby składników leków czy ziół. Okazuje się, że może jej sprzyjać także dieta.

Do najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych przez dermatologa chorób należą: trądzik, atopowe zapalanie skóry (AZS), łupież, łuszczyca, grzybica, opryszczka, znamiona barwnikowe, rumień, nadmierna potliwość, łysienie, czy nowotwór skóry. Dermatolog zajmuje się również diagnozą chorób przenoszonych drogą płciową.

Podczas wizyty, dermatolog niepokojącym zmianom przygląda się gołym okiem, czasami korzysta z dermatoskopu – przede wszystkim przy kontroli zmian barwnikowych. Dermatoskop jest urządzeniem, które doświetla i powiększa znamiona i wykwity skórne, dzięki czemu są lepiej widoczne.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dana choroba wywołana jest bakteriami, dermatolog zaleca wykonanie wymazu ze skóry. W niektórych przypadkach kieruje na badanie krwi, zleca skontrolowanie poziomu hormonów lub wykonanie testów alergicznych.

Wizytę w poradni dermatologicznej zaleca się każdemu, kto zaobserwował u siebie zmiany skórne, pogorszenie stanu skóry, nadmierny łojotok, świąd skóry, łupież, pogorszenie stanu paznokci. Na regularne wizyty do dermatologa powinny zgłaszać się osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami skóry np. łuszczycą, trądzikiem.

By odbyć darmową wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) trzeba mieć skierowanie, które można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu. Do dermatologa można udać się również bez skierowania, ale tylko prywatnie, co oznacza, że za wizytę i badanie należy zapłacić.