Dermatologia

Zespół Rittera (gronkowcowy zespół oparzonej skóry, Staphylococcal scalled skin syndrome - SSSS) to rzadka choroba, charakteryzująca się uogólnionym zapaleniem skóry i spełzaniem naskórka. Występuje najczęściej u niemowląt i małych dzieci do 5 roku życia. Jakie są przyczyny i jak przebiega leczenie zespołu Rittera?
Rumień stwardniały (łac. erythema induratum) to schorzenie skóry powiązane z zakażeniem prątkiem gruźlicy. Sprawdź, czym charakteryzuje się rumień stwardniały, jakie są jego objawy, na czym polega diagnostyka oraz jak przebiega leczenie rumienia stwardniałego.
Zespół toksycznej nekrolizy naskórka, zwany również zespołem TEN lub zespołem Lyella, to nagła, zagrażająca życiu martwicza reakcja skóry wywołana przez niektóre leki lub zakażenia. Zespół TEN należy do bardzo rzadkich schorzeń, występuje jednak po przyjęciu stosunkowo często stosowanych leków. W przypadku jego wystąpienia niezwykle istotna jest szybka diagnostyka, ponieważ nieleczony, w krótkim czasie prowadzi do poważnych powikłań narządowych, a nawet śmierci.
Przyłuszczyca to choroba o nieznanej etiologii. Wbrew pozorom, nie jest związana z łuszczycą. Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niejasne dermatologiczne schorzenie.
Mikroflora skóry głowy składa się z milionów mikroorganizmów. Na czole, w okolicach nosa, w brwiach, rzęsach i włosach żyją bakterie, grzyby, a nawet wirusy. Dzięki takiej mikroflorze skóry głowy żyje nam się lepiej, jednak czasem ten mikrobiom może przysporzyć wielu problemów. Co warto wiedzieć na temat mikroflory skóry głowy?
Potówki u dzieci mogą się pojawiać w efekcie przegrzania ciała. Potówki u osób dorosłych występują najczęściej w klimacie tropikalnym. Jak rozpoznać potówki? Jakie są Ich rodzaje? Na czym polega leczenie potówek?
Rumień polekowy trwały (Erythema fixum) to zmiana pojawiająca się na skórze, zawsze w tym samym miejscu, która ma związek z przyjmowaniem niektórych leków.
Odleżyny goją się trudno i sprawiają ból - niepotrzebnie, gdyż są sposoby, dzięki którym można ich uniknąć. Warto wiedzieć, po czym rozpoznać, że na ciele bliskiej osoby tworzą się odleżyny i jak temu zapobiec.

Materiał sponsorowany

Zaczerwienienie, pęcherz czy otarcie skóry – to pierwsze sygnały świadczące o tym, że u chorego leżącego przez dłuższy czas w łóżku pojawiły się odleżyny. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ odleżyny to dolegliwość postępująca, która w efekcie może prowadzić do poważnego problemu zdrowotnego, jakim jest martwica. Wyjaśniamy, jak do niej nie dopuścić.

Materiał sponsorowany

Leczenie odleżyn nie jest proste, ponieważ dolegliwość ta ma tendencję do nasilania się. Dlatego ważne jest zapobieganie powstawaniu bolesnych zmian, ale i likwidowanie pierwszych objawów, by nie dopuścić do ich pogłębienia. Oto sprawdzone sposoby na odleżyny.

Materiał sponsorowany

Mówi się, że w leczeniu odleżyn najważniejsza jest profilaktyka. To prawda, ale rzeczywistość opieki nad chorym jest taka, że nie zawsze udaje się wyprzedzić tę dolegliwość i jej zapobiec. Co wtedy? Jak leczyć odleżyny? Przede wszystkim stosując odpowiednie kosmetyki, środki higieniczne i preparaty lecznicze.

Materiał sponsorowany

Gdy stan zdrowia bliskiej osoby nie pozwala jej na samodzielną toaletę, trzeba jej w tym pomóc. W jaki sposób umyć chorego, który leży w łóżku? Jak wygląda kąpiel w łóżku, jakie są jej etapy, jak osobie leżącej umyć głowę w łóżku i jak najwygodniej umyć chorego bez wody?

Materiał sponsorowany

Skóra – wszystko na temat chorób skórnych. Najczęstsze choroby skóry, takie jak: trądzik, grzybica skóry, alergia skórna, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, opryszczka, odparzenia, łysienie – przyczyny łysienia, łysienie plackowate, wypadanie włosów. Poznaj przyczyny chorób skóry, metody leczenia, objawy chorób. Dowiedz się jak złagodzić stan zapalny skóry. Skóra atopowa, skóra skłonna do podrażnień, skóra wrażliwa, naczynkowa, sucha skóra – zobacz jak odpowiednio pielęgnować skórę. Choroby skóry głowy – łupież, rodzaje łupieżu, jak pozbyć się łupieżu, łojotokowe zapalenie skóry objawy. Znajdziesz tu wszelkie niezbędne informacje.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski