Dermatologia

Trądzik to uporczywe i przede wszystkim nieestetyczne zmiany skórne. Stany zapalne, objawiające się zaskórnikami, wypryskami, krostami czy przebarwieniami pojawiają się na skórze zarówno kobiety, jak i mężczyzn, powodując u nich dyskomfort, a niekiedy i wstyd przed pokazaniem się na ulicy. Jak sobie radzić z trądzikiem?

Materiał sponsorowany

Twardzina jest chorobą, której przyczyn dokładnie nie wyjaśniono. Bierze się pod uwagę np. podłoże genetyczne, immunologiczne, naczyniowe i szkodliwość środowiska zewnętrznego. W twardzinie wytwarzanie kolagenu przez fibroblasty jest nasilone. Początkowo występuje stwardniały obrzęk, a następnie stwardnienie i zaniki.
Osutka polekowa - co to jest? Kiedy pojawiają się osutki polekowe i jak je leczyć? Osutki polekowe mają różną postać w zależności od reakcji organizmu na leki.
Czerniak to nowotwór skóry, który wciąż trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Najważniejszą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby, które w znaczący sposób zwiększają szanse na wyleczenie. Jakie są objawy czerniaka? Jak przebiega jego leczenie?
Wyprysk pieniążkowaty, inaczej wyprysk mikrobowy, to jedna z odmian wyprysku kontaktowego. Zmiany na skórze kształtem przypominają monety, a najczęściej pojawiają się na skórze kończyn, tułowia i rąk. Jego przyczyny nie są znane. Wyprysk pieniążkowaty zazwyczaj pojawia się u dorosłych w średnim wieku, choć występuje również u dzieci. Jakie są objawy wyprysku pieniążkowatego oraz jak przebiega jego leczenie?
Atopowe zapalenie skóry sprawia mnóstwo problemów nie tylko chorym i ich rodzinom: niekiedy nawet lekarzom jest trudno postawić właściwą diagnozę i wdrożyć skuteczne leczenie. O tym, jakie objawy daje AZS, dlaczego tak często rozpoznaje się je u dzieci i czemu łatwo o mylną diagnozę, rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Joanną Narbutt, doświadczonym dermatologiem, konsultant krajową w dziedzinie dermatologii i wenerologii.
- Najczęściej występującą chorobą przewlekłą skóry u małych dzieci jest atopowe zapalenie skóry - mówiła podczas MEDYCZNYCH KOMPLETÓW Poradnikzdrowie.pl dr n. med. Małgorzata Skibińska. Około 20-30 proc. chorych na atopowe zapalenie skóry w dzieciństwie może mieć objawy skórne w wieku dorosłym.
Mikrobiom skóry to bakterie, wirusy, grzyby i roztocza, które zasiedlają jej powierzchnię. Jeśli są w równowadze ilościowej i gatunkowej, stanowią ochronę skóry, dzięki czemu nie pojawia się np. AZS, alergie, łupież i inne choroby skóry. Co wpływa na mikrobiom skóry?
Trądzik skupiony (acne conglobata) to postać trądziku pospolitego o ciężkim przebiegu. Charakterystyczne dla tej postaci choroby są liczne zaskórniki, torbiele ropne z tendencją do zlewania się i głębokie nacieki. Trądzik skupiony rozwija się głównie u mężczyzn, choć może występować również u kobiet. Jakie są przyczyny trądziku skupionego? Jak przebiega leczenie?
Zespół Rittera (gronkowcowy zespół oparzonej skóry, Staphylococcal scalled skin syndrome - SSSS) to rzadka choroba, charakteryzująca się uogólnionym zapaleniem skóry i spełzaniem naskórka. Występuje najczęściej u niemowląt i małych dzieci do 5 roku życia. Jakie są przyczyny i jak przebiega leczenie zespołu Rittera?
Rumień stwardniały (łac. erythema induratum) to schorzenie skóry powiązane z zakażeniem prątkiem gruźlicy. Sprawdź, czym charakteryzuje się rumień stwardniały, jakie są jego objawy, na czym polega diagnostyka oraz jak przebiega leczenie rumienia stwardniałego.
Zespół toksycznej nekrolizy naskórka, zwany również zespołem TEN lub zespołem Lyella, to nagła, zagrażająca życiu martwicza reakcja skóry wywołana przez niektóre leki lub zakażenia. Zespół TEN należy do bardzo rzadkich schorzeń, występuje jednak po przyjęciu stosunkowo często stosowanych leków. W przypadku jego wystąpienia niezwykle istotna jest szybka diagnostyka, ponieważ nieleczony, w krótkim czasie prowadzi do poważnych powikłań narządowych, a nawet śmierci.

Skóra – wszystko na temat chorób skórnych. Najczęstsze choroby skóry, takie jak: trądzik, grzybica skóry, alergia skórna, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, opryszczka, odparzenia, łysienie – przyczyny łysienia, łysienie plackowate, wypadanie włosów. Poznaj przyczyny chorób skóry, metody leczenia, objawy chorób. Dowiedz się jak złagodzić stan zapalny skóry. Skóra atopowa, skóra skłonna do podrażnień, skóra wrażliwa, naczynkowa, sucha skóra – zobacz jak odpowiednio pielęgnować skórę. Choroby skóry głowy – łupież, rodzaje łupieżu, jak pozbyć się łupieżu, łojotokowe zapalenie skóry objawy. Znajdziesz tu wszelkie niezbędne informacje.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020