Dermatologia

Atopowe zapalenie skóry głowy pojawia się zazwyczaj u niemowląt, choć nie tylko. Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba dermatologiczna, która dotyczy nawet 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych. Schorzenie to może wiązać się nie tylko z zajęciem skóry w miejscach typowych takich, jak zgięcia stawowe, ale również z zajęciem owłosionej skóry głowy. Jak objawia się atopowe zapalenie skóry głowy i jakie są możliwości leczenia tego schorzenia?
Każda rana pozostawia po sobie ślady. Niektóre nie zwracają niczyjej uwagi, ale bywają blizny, które są już problemem - przede wszystkim estetycznym. Są jednak metody, które pozwalają się skutecznie ich pozbyć.
Czerniak to nowotwór skóry, który wciąż trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Najważniejszą rolę w walce z czerniakiem odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby, które w znaczący sposób zwiększają szanse na wyleczenie. Jakie są objawy czerniaka? Jak przebiega jego leczenie?
Egzema, czyli wyprysk, to grupa chorób skóry o podobnych objawach, ale bardzo różnorodnych przyczynach. Egzema może być spowodowana zarówno kontaktem skóry z czynnikiem, na który jesteśmy uczuleni, jak i wynikać z innych mechanizmów (podrażnienie, łojotok, problemy z krążeniem żylnym). Objawy wypryskowe są również charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry, powstającego na podłożu alergicznym. Dowiedz się, jak rozpoznać egzemę, gdzie szukać przyczyn jej powstawania oraz jakie są dostępne metody leczenia.
Ziarnina to tkanka powstająca podczas gojenia się ran. Nie wszystkie jednak rany goją się właśnie poprzez ziarninowanie. Najczęściej ziarnina pojawia się w ranach po piercingu, np. w uchu, pępku czy nosie. Można ją również zaobserwować w zębodole po usunięciu zęba. Gdzie jeszcze może wystąpić proces ziarninowania? Czy wystąpienie ziarniny wymaga zastosowania jakiegoś leczenia? Dowiedz się, jak powstaje ziarnina.
Bliznowiec, czyli keloid, to zgrubiała skóra, która wytwarza się w miejscu dawnego zranienia lub innego przerwania ciągłości tkanek. Zwykle przybiera rozmiary wykraczające poza granice pierwotnego uszkodzenia. Choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, niestety bliznowiec jest bardzo oporny w leczeniu.
Usuwanie blizn to niełatwe zadanie, zwłaszcza, jeśli ślady po ranie na skórze mają już kilka lat. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym blizny można usunąć, a przynajmniej spłycić i rozjaśnić je na tyle, że staną się mniej widoczne. Poznaj domowe i niedomowe sposoby na usuwanie blizn. Które domowe sposoby usuwania blizn są najskuteczniejsze, a na które metody usuwania blizn szkoda czasu i pieniędzy?
Blizna po cesarce wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki kilku podstawowym zasadom pielęgnacji cięcia po cesarce, rana szybciej się zagoi, a blizna po cc będzie w przyszłości mniej widoczna. Jak pielęgnować bliznę po cesarce? Co robić, a czego unikać, by blizna po cc była jak najmniej widoczna?
Laserowe usuwanie blizn to ratunek dla oszpeconej bliznami skóry. Zabieg ten pozwala całkowicie usunąć blizny lub zmniejszyć je na tyle, że staną się dużo mniej widoczne. Warto jednak wiedzieć, że nie każdą bliznę można w ten sposób usunąć, nie każdy również może poddać się temu zabiegowi. Na czym polega zabieg laserowego usuwania blizn? Jakie blizny można usunąć w ten sposób, jak przebiega zabieg, jakich efektów można się spodziewać i w jaki sposób dbać później o skórę?
Blizna to ślad po uszkodzeniu skóry. Większość blizn, które tworzą się po niewielkich i płytkich zranieniach, z czasem znika bez śladu. Ale są też takie blizny, które wymagają leczenia. Od czego to zależy i jak postępować, by blizna stała się jak najmniej widoczna?
Głowa meduzy jest terminem zarezerwowanym dla charakterystycznego wyglądu skórnych powłok brzusznych, który powstaje na drodze określonych mechanizmów patofizjologicznych. Nazwa ta nawiązuje do mitologicznych włosów Meduzy, które bogini Atena zamieniła w pełzające węże w akcie zemsty. Czego objawem jest głowa meduzy? Jak go rozpoznać?
O chorobach skóry mówi się, że to jedne z chorób tabu, bo dla wielu chorych wciąż są krępującym tematem. Gdy zmiany skórne ujawniają się na rękach, nogach czy brzuchu – można je skryć pod ubraniami i uniknąć drażniących spojrzeń i pytań. Tych, które atakują skórę twarzy i głowy skutecznie ukryć się nie da. Można je za to skutecznie leczyć i łagodzić ich objawy. Które choroby skóry twarzy i głowy są najczęstsze i jak sobie z nimi poradzić?

Materiał sponsorowany

Skóra – wszystko na temat chorób skórnych. Najczęstsze choroby skóry, takie jak: trądzik, grzybica skóry, alergia skórna, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, opryszczka, odparzenia, łysienie – przyczyny łysienia, łysienie plackowate, wypadanie włosów. Poznaj przyczyny chorób skóry, metody leczenia, objawy chorób. Dowiedz się jak złagodzić stan zapalny skóry. Skóra atopowa, skóra skłonna do podrażnień, skóra wrażliwa, naczynkowa, sucha skóra – zobacz jak odpowiednio pielęgnować skórę. Choroby skóry głowy – łupież, rodzaje łupieżu, jak pozbyć się łupieżu, łojotokowe zapalenie skóry objawy. Znajdziesz tu wszelkie niezbędne informacje.