Dermatologia

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem oraz opisem funkcji i struktury skóry, a także jej chorobami. Dermatologię dzieli się na dwie główne specjalności – dermatologię kliniczną i doświadczalną. Niepokojące objawy dotyczące skóry, włosów i paznokci należy skonsultować ze specjalistą w zakresie dermatologii. Wybór metody leczenia powiązany jest ściśle z rodzajem choroby, jej przyczynami i objawami.

Działanie światła słonecznego kojarzone jak zarówno pozytywnie – z piękną wakacyjna opalenizną, ale także z negatywnymi następstwami zbyt intensywnego korzystania z nich – oparzeniami słonecznymi, przyspieszonym starzeniem się skóry czy nowotworami skóry. Na leczenie których chorób działanie słońca pomaga, a na których szkodzi?
Łupież pstry (pityriasis versicolor) to zakażenie skóry grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Malassezia, które cechuje się występowaniem lekko złuszczających się plam o beżowym zabarwieniu. Skóra zaatakowana łupieżem swędzi, jest szorstka, nieleczona grzybica pozostawia na skórze nieładne przebarwienia. Jakie są przyczyny i objawy łupieżu pstrego? Jak przebiega jego leczenie?
Zdarza ci się skubać skórę, zwłaszcza, gdy pojawiają się na niej niedoskonałości? O ile niewielka ingerencja w powłokę skóry od czasu do czasu nie jest niczym groźnym, o tyle kompulsywne drapanie i skubanie jej może stanowić już poważny problem. Czym jest dermatillomania? Jak przejawia się w sferze fizycznej i psychicznej oraz czy da się ją wyleczyć?
O świetle niebieskim coraz częściej mówi się w kontekście chorób oczu i chorób skóry. I o ile w przypadku oka szala przechyla się na tę złą stronę, o tyle w przypadku skóry kwestie są nierozstrzygnięte. Niektórzy dermatolodzy twierdzą, że dzięki niemu można leczyć choroby skóry, zaś wybrani producenci kosmetyków uważają je za szkodliwy czynnik, przed którym należy chronić nasz naskórek, chociażby przy pomocy specjalnych kremów.
Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć. Grzybica nie zniknie sama, nie pomogą też domowe środki. Leczenie grzybicy paznokci jest skuteczne tylko pod okiem dermatologa. Dowiedz się, jak rozpoznać grzybicę paznokci oraz jak skutecznie ją leczyć.
Choroba Morgellonów sprawia, że pacjenci mają swędzące zmiany skórne, czują obecność robaków pod skórą, a także w ich skórze znaleźć można różne włókna. Tak naprawdę nie wiadomo jednak, czy morgellonkę można w ogóle nazywać chorobą – większość lekarzy sądzi, że choroby Morgellonów po prostu nie ma, a część ludzi uważa, że za jej występowanie odpowiadają... kosmici.
Domowe sposoby na wrastający paznokieć są przeznaczone dla osób, u których nie widać jeszcze pierwszych oznak infekcji. Z problemem wrastających paznokci mogą sobie poradzić dzięki metodom stosowanym w tradycyjnej medycynie ludowej. Dzięki nim proces dalszego wrastania paznokcia zostanie zahamowany, a istniejący ból i związany z nim dyskomfort wyraźnie zmniejszony. Dowiedz się, jak domowymi sposobami wyleczyć wrastające paznokcie.
Zmiany na ustach to nie tylko krostki, grudki, pęcherzyki, pęknięcia, ale też wszelkiego rodzaju plamki i przebarwienia. Czasem zmiany na ustach to jedynie problem estetyczny, któremu łatwo przeciwdziałać, ale zdarza się również, że mogą one wskazywać na poważniejszą chorobę. Poznaj najczęstsze przyczyny zmian na ustach i zobacz, jak je leczyć.
Wyprysk pieniążkowaty, inaczej wyprysk mikrobowy, to jedna z odmian wyprysku kontaktowego. Zmiany na skórze kształtem przypominają monety, a najczęściej pojawiają się na skórze kończyn, tułowia i rąk. Jego przyczyny nie są znane. Wyprysk pieniążkowaty zazwyczaj pojawia się u dorosłych w średnim wieku, choć występuje również u dzieci. Jakie są objawy wyprysku pieniążkowatego oraz jak przebiega jego leczenie?
Zanokcica dotyczy wału paznokciowego, czyli fałdu skóry otaczającego paznokieć. Może pojawiać się jako naciek zapalny lub ropień. Zwykle powinna być leczona, gdyż może przeobrazić się w postać przewlekłą. Dowiedz się, jak wyleczyć zanokcicę.
Kurzajki to nic innego, jak wywołane przez wirusy brodawki. Niestety kurzajki są bardzo zaraźliwe i czasem dość trudno się ich pozbyć. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić.
Grzybica skóry to jedna z najczęstszych chorób skóry. Nic dziwnego - grzybicą skóry łatwo się zarazić, jest przewlekła, a wyleczona ma tendencję do nawracania. Dodatkowo objawy grzybicy skóry często są mylone z objawami innych chorób skóry, co doprowadza do dalszego jej rozwoju i znacznie opóźnia skuteczne leczenie.

Do najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych przez dermatologa chorób należą: trądzik, atopowe zapalanie skóry (AZS), łupież, łuszczyca, grzybica, opryszczka, znamiona barwnikowe, rumień, nadmierna potliwość, łysienie, czy nowotwór skóry. Dermatolog zajmuje się również diagnozą chorób przenoszonych drogą płciową.

Podczas wizyty, dermatolog niepokojącym zmianom przygląda się gołym okiem, czasami korzysta z dermatoskopu – przede wszystkim przy kontroli zmian barwnikowych. Dermatoskop jest urządzeniem, które doświetla i powiększa znamiona i wykwity skórne, dzięki czemu są lepiej widoczne.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dana choroba wywołana jest bakteriami, dermatolog zaleca wykonanie wymazu ze skóry. W niektórych przypadkach kieruje na badanie krwi, zleca skontrolowanie poziomu hormonów lub wykonanie testów alergicznych.

Wizytę w poradni dermatologicznej zaleca się każdemu, kto zaobserwował u siebie zmiany skórne, pogorszenie stanu skóry, nadmierny łojotok, świąd skóry, łupież, pogorszenie stanu paznokci. Na regularne wizyty do dermatologa powinny zgłaszać się osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami skóry np. łuszczycą, trądzikiem.

By odbyć darmową wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) trzeba mieć skierowanie, które można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu. Do dermatologa można udać się również bez skierowania, ale tylko prywatnie, co oznacza, że za wizytę i badanie należy zapłacić.