Dermatologia

Łupież to łuszczący się naskórek głowy. Jest problemem natury estetycznej, który, gdy nas dotyka, powoduje także dyskomfort psychiczny, zawstydzenie. Ale przede wszystkim to choroba skóry głowy, którą należy leczyć. Dowiedz się, co powoduje, że skóra na głowie łuszczy się i poznaj apteczne, a także domowe sposoby na pozbycie się łupieżu.
Linie Beau (onychorrhexis) to poprzeczne bruzdy lub falujące wgniecenia na paznokciach. Obok plamek lub wyżłobień są jednymi z charakterystycznych typów zmian, jakie pojawiają się na paznokciach. O czym mogą świadczyć takie deformacje? Czy wymagają wizyty u specjalisty?
Potnica, będąca chorobą dermatologiczną, obejmuje dłonie i stopy. Najczęściej występuje u osób młodych i w średnim wieku. Przyczyny potnicy nie zostały do końca poznane, jednak znaczącą rolę odgrywa alergia kontaktowa, skaza atopowa i nadmierna potliwość. Co jeszcze warto wiedzieć o potnicy, i jak wygląda jej leczenie?
Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć. Grzybica nie zniknie sama, nie pomogą też domowe środki. Leczenie grzybicy paznokci jest skuteczne tylko pod okiem dermatologa. Dowiedz się, jak rozpoznać grzybicę paznokci oraz jak skutecznie ją leczyć.
Asfaltówka: czym jest? Wiele osób pielgrzymujących do miejsc świętych zmaga się nie tylko ze zwykłym zmęczeniem, odciskami na stopach, ale też bardzo bolesną wysypką – „asfaltówką”. Jest ona tak dotkliwa, że czasem uniemożliwia postawienie kolejnego kroku. Dowiedz się, jaka jest przyczyna asfaltówki i co należy robić, kiedy już pojawi się na naszym ciele!
Czerniak to rodzaj raka skóry, który może rozprzestrzeniać się na całym ciele. U mężczyzn najczęściej występuje na plecach a u kobiet na ramionach i kolanach. Charakterystycznym objawem czerniaka są pieprzyki zarówno nowe, jak i te ulegające znaczącym zmianom. Warto sprawdzać pieprzyki na skórze - podejrzenia mogą wzbudzić te, które zmieniają kształt, rozmiar lub kolor. Więcej o czerniaku opowie dermatolog i wenerolog dr Bartosz Pawlikowski z Kliniki Pawlikowski w Łodzi.
Kaszaki, choć najczęściej stanowią problem natury kosmetycznej, mogą niekiedy przerodzić się w stan zapalny. Mają postać niewielkich guzków wypełnionych masą łojową i rogową. Czym dokładnie są kaszaki, dlaczego powstają, i jak przebiega leczenie?
Łuszczyca plackowata, łuszczyca paznokci, łuszczyca głowy, łuszczyca krostkowa, łuszczyca stawowa ... każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z którąś z odmian łuszczycy wie, jak uciążliwa i niewdzięczna może być ta choroba. Czym jest łuszczyca? Jakie są objawy łuszczycy, jakie są jej przyczyny i rodzaje, i czy łuszczyca jest zaraźliwa?
Botoks, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, mezoterapia igłowa, dermabrazja, peeling głęboki - obecnie każdy z tych zabiegów można wykonać i w gabinecie kosmetycznym, i u dermatologa. Czy wkrótce to się zmieni? Polskie Towarzystwo Dermatologiczne po raz kolejny apeluje, by określone zabiegi mogli wykonywać tylko lekarze, a kwestie dotyczące zabiegów z zakresu medycyny estetycznej zostały prawnie uregulowane. A co to oznacza dla klientów?
Torbiel włosowa, często nazywana również zatoką włosową to zapalenie tkanki podskórnej. Zwykle rozwija się w szparze między pośladkami. Dokuczliwe zmiany najczęściej pojawiają się na wysokości kości ogonowej lub krzyżowej. Najczęściej zapalenie to wywołują bakterie, które naturalnie znajdują się na skórze.
Czerniak to nowotwór złośliwy, który wciąż trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Najważniejszą rolę w walce z czerniakiem odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby, które w znaczący sposób zwiększają szanse na wyleczenie. Czerniak to nie zawsze jednak nowotwór skóry, choć właśnie z nim kojarzony jest najczęściej. Jakie są objawy czerniaka? Jak wygląda czerniak skóry, czerniak paznokcia, czerniak guzkowy? Jak rozpoznać czerniaka i jak przebiega jego leczenie? Po jakim czasie czerniak daje przerzuty? Ile można żyć z czerniakiem złośliwym?
Znamiona olbrzymie tzw. znamiona barwnikowe to zmiany, które występują na skórze dziecka. Co dziś wiadomo na ich temat? Jak leczyć znamiona olbrzymie i czy zawsze warto...? Więcej o nich opowie dermatolog dr Bartosz Pawlikowski, który od lat specjalizuje się w dermatologii dziecięcej i laseroterapii.

Skóra – wszystko na temat chorób skórnych. Najczęstsze choroby skóry, takie jak: trądzik, grzybica skóry, alergia skórna, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, opryszczka, odparzenia, łysienie – przyczyny łysienia, łysienie plackowate, wypadanie włosów. Poznaj przyczyny chorób skóry, metody leczenia, objawy chorób. Dowiedz się jak złagodzić stan zapalny skóry. Skóra atopowa, skóra skłonna do podrażnień, skóra wrażliwa, naczynkowa, sucha skóra – zobacz jak odpowiednio pielęgnować skórę. Choroby skóry głowy – łupież, rodzaje łupieżu, jak pozbyć się łupieżu, łojotokowe zapalenie skóry objawy. Znajdziesz tu wszelkie niezbędne informacje.