Dermatologia

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem oraz opisem funkcji i struktury skóry, a także jej chorobami. Dermatologię dzieli się na dwie główne specjalności – dermatologię kliniczną i doświadczalną. Niepokojące objawy dotyczące skóry, włosów i paznokci należy skonsultować ze specjalistą w zakresie dermatologii. Wybór metody leczenia powiązany jest ściśle z rodzajem choroby, jej przyczynami i objawami.

Grzybica skóry to jedna z najczęstszych chorób skóry. Nic dziwnego - grzybicą skóry łatwo się zarazić, jest przewlekła, a wyleczona ma tendencję do nawracania. Dodatkowo objawy grzybicy skóry często są mylone z objawami innych chorób skóry, co doprowadza do dalszego jej rozwoju i znacznie opóźnia skuteczne leczenie.
Wyprysk pieniążkowaty, inaczej wyprysk mikrobowy, to jedna z odmian wyprysku kontaktowego. Zmiany na skórze kształtem przypominają monety, a najczęściej pojawiają się na skórze kończyn, tułowia i rąk. Jego przyczyny nie są znane. Wyprysk pieniążkowaty zazwyczaj pojawia się u dorosłych w średnim wieku, choć występuje również u dzieci. Jakie są objawy wyprysku pieniążkowatego oraz jak przebiega jego leczenie?
Grzybica stóp to choroba, którą zwalczą leki dostępne bez recepty. W aptece bez recepty można kupić aerozole, kremy, maści, żele, płyny, a nawet sole, pudry lecznicze i zasypki ziołowe, które aplikuje się bezpośrednio na zakażone powierzchnie skóry stóp. Zastanawiasz się, który z nich wybrać? Sprawdź, jak działają leki na grzybicę bez recepty, czym się różnią i które z nich są najskuteczniejsze.
Egzema może dotknąć każdego. Czasem wystarczy nadmierne podrażnienie skóry lub kontakt z alergenem, by doszło do rozwoju tej choroby. Co więcej, może ona pojawić się tylko na chwilę lub towarzyszyć nam przez całe życie. O tym, jak długo z nami zostanie, decyduje m.in. odpowiednio dobrana pielęgnacja i farmakoterapia.

Materiał sponsorowany

53-letnia Honoure Stark z Toronto cierpi na raka skóry. Każdego dnia musi nakładać specjalny krem chemioterapeutyczny, który - jak twierdzi - bulgocze na jej twarzy, a na plecach pojawiają się czerwone, bolesne strupy, przez co wygląda jak "ofiara ataku kwasem". Kobieta przestrzega, że aby uniknąć podobnych cierpień, warto zawsze korzystać z ochrony przeciwsłonecznej.
Eksperci z Wielkiej Brytanii twierdzą, że około jedna piąta ich rodaków zachoruje na raka skóry. Ilość nowych przypadków osiągnęła rekordowy poziom. Według badaczy dane te są wynikiem m.in. starzejącego się społeczeństwa i ekspozycji na słońce - zwłaszcza w trakcie wakacji w obcych krajach.
Plamy na ciele, podpuchnięte oczy czy rumieńce nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą być także zwiastunem choroby. Bo skóra potrafi zdradzać stan zdrowia.
Łupież pstry (pityriasis versicolor) to zakażenie skóry grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Malassezia, które cechuje się występowaniem lekko złuszczających się plam o beżowym zabarwieniu. Skóra zaatakowana łupieżem swędzi, jest szorstka, nieleczona grzybica pozostawia na skórze nieładne przebarwienia. Jakie są przyczyny i objawy łupieżu pstrego? Jak przebiega jego leczenie?
Rumień wielopostaciowy wysiękowy może mieć postać łagodną albo ciężką. Typowe dla tej choroby są pęcherze i rumieniowe-obrzękowe zmiany pojawiające się na skórze oraz w obrębie błon śluzowych. Kiedy może pojawić się rumień wysiękowy wielopostaciowy i jak przebiega jego leczenie?
Rumień (z łac. erythema), czyli lokalne zaczerwienienie powierzchni skóry, to jeden z najczęstszych objawów dermatologicznych. Zmiany rumieniowe mogą być spowodowane miejscowym podrażnieniem, a także stanowić objaw stanu zapalnego lub infekcji w obrębie skóry. W niektórych schorzeniach z rumieniem współistnieją rozmaite objawy towarzyszące - w takich przypadkach rumień może stać się "samodzielną" jednostką chorobową. Niekiedy zmiany rumieniowe ustępują samoistnie, inne natomiast wymagają odpowiednio dobranego leczenia. Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania rumienia, które rodzaje rumienia występują najczęściej, jak rozpoznać rumień oraz jak przebiega jego leczenie.
Rumień guzowaty to choroba zapalna skóry i tkanki podskórnej, charakteryzująca się żywoczerwonymi guzami na skórze. Zmiany te ustępują samoistnie i nie postawiają blizn, niemniej jednak ich pojawienie się powinno być powodem do niepokoju. Rumień guzowaty może bowiem wskazywać na wiele chorób, w tym na zakażenie WZW, choroby zapalne jelit czy sarkoidozę. Jakie są przyczyny i pozostałe objawy rumienia guzowatego? Na czym polega leczenie tej choroby?
Gronkowiec skórny czyli staphylococcus epidermidis to bakteria, która nie jest groźna dla zdrowego człowieka chyba, że ma on obniżoną odporność. Gronkowiec skórny zajmuje trzecie miejsce na liście przyczyn zakażeń wewnątrzszpitalnych. Jakie choroby wywołuje gronkowiec skórny? Jak leczy się gronkowca skórnego?

Do najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych przez dermatologa chorób należą: trądzik, atopowe zapalanie skóry (AZS), łupież, łuszczyca, grzybica, opryszczka, znamiona barwnikowe, rumień, nadmierna potliwość, łysienie, czy nowotwór skóry. Dermatolog zajmuje się również diagnozą chorób przenoszonych drogą płciową.

Podczas wizyty, dermatolog niepokojącym zmianom przygląda się gołym okiem, czasami korzysta z dermatoskopu – przede wszystkim przy kontroli zmian barwnikowych. Dermatoskop jest urządzeniem, które doświetla i powiększa znamiona i wykwity skórne, dzięki czemu są lepiej widoczne.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dana choroba wywołana jest bakteriami, dermatolog zaleca wykonanie wymazu ze skóry. W niektórych przypadkach kieruje na badanie krwi, zleca skontrolowanie poziomu hormonów lub wykonanie testów alergicznych.

Wizytę w poradni dermatologicznej zaleca się każdemu, kto zaobserwował u siebie zmiany skórne, pogorszenie stanu skóry, nadmierny łojotok, świąd skóry, łupież, pogorszenie stanu paznokci. Na regularne wizyty do dermatologa powinny zgłaszać się osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami skóry np. łuszczycą, trądzikiem.

By odbyć darmową wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) trzeba mieć skierowanie, które można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu. Do dermatologa można udać się również bez skierowania, ale tylko prywatnie, co oznacza, że za wizytę i badanie należy zapłacić.