Aktualności

Telemedycyna nazywana jest również medycyną na odległość, ponieważ umożliwia świadczenie usług medycznych bez względu na bariery geograficzne. Telemedycyna wykorzystuje elementy medycyny, informatyki i telekomunikacji. Przeczytaj, na czym polega telemedycyna i jak wygląda sytuacja z telemedycyną w Polsce.
Książka Anny Szubińskiej to prawdziwa gratka dla miłośników pysznych nalewek! Jest to zbiór ponad 100 przepisów, wśród których można znaleźć zarówno tradycyjne nalewki, jak i te bardziej wyszukane. "Nalewki. Natura zamknięta w butelce" to obowiązkowa pozycja na półkach smakoszy naturalnych trunków.
Ostre rockowe brzmienie w służbie profilaktyki urologicznej? Takie połączenie możliwe jest tylko w Krakowie. Po raz piąty prof. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań urologicznych, otwartych rozmów o profilaktyce i dobrej zabawy — wszystko w ramach odbywającego się w dniach 23 – 28 września br. Festiwalu KultURO.
Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Prostaty, będą dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego nieco bardziej radosne niż wcześniejsze. Bo choć może nie rozwiązali jeszcze wszystkich problemów, z jakimi muszą się mierzyć na co dzień, to jednak po wielu miesiącach starań doczekali się zmian w programie lekowym i to zarówno w kontekście poszerzenia dostępu w ramach leczenia przed chemioterapią, jak i zniesienia ograniczeń wynikających z kryterium skali Gleasona.
Zbliżający się weekend niesie za sobą mnóstwo atrakcji na Bulwarach Wiślanych! Savoire-vivre w lesie, nauka o pszczołach, zajęcia fitness, pomoc chorym na mukowiscydozę, a może galeria sztuki? Na Bulwarach każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie też rozrywki - nie przegap koncertu zespołu Klinton!
100 000 zgonów rocznie z powodu nowotworów, 2 letni średni czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa i 12 miesięczny do kardiologa dziecięcego oraz 2,4 lekarza na 1000 mieszkańców. Takie drastyczne dane liczbowe przytaczają lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i apelują do Polaków o podpisanie manifestu o ogłoszenie w naszym kraju Narodowego Kryzysu Zdrowia.
Każdy mężczyzna w swoim życiu ma do odegrania wiele ról: syna, wnuka, ucznia, przyjaciela, partnera, męża, ojca czy pracownika. Czasem jednak życie obsadza go w nowej wyjątkowej roli – towarzysza choroby nowotworowej. – Obyśmy nigdy nie musieli się w nią wcielać. Ale jeśli zajdzie taka konieczność – odgrywajmy ją tak, jakby miała być to ta najważniejsza – życiowa rola – mówi Jakub Popławski, inicjator i producent kalendarza Power of Community.
W Polsce liczba osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosi ok. 1,68 mln, co stanowi ok. 7,7 proc. ludności Polski w tym wieku. Znalezienie zatrudnienia przez te osoby wiąże się jednak z ograniczeniami, a wielu pracodawców nie wie jak radzić sobie z tym wyzwaniem już na poziomie rekrutacji. Jest jednak wiele przykładów na polskim rynku, które udowadniają, że niepełnosprawni są tak samo efektywni jak ich pełnosprawni koledzy, dlatego nie powinni być dyskryminowani jako pracownicy. Poczta Polska od 3 lat systematycznie rekrutuje pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością – dynamika zatrudnienia takich pracowników wynosi ok. 20% rok do roku.
7 września w magicznej scenerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się 15. jubileuszowy Bieg po Nowe Życie. Ludzie biorący w nim udział pokazują, że po przeszczepieniu można prowadzić normalne, aktywne i ciekawe życie.
Sztuczna inteligencja (ang. AI – Artificial Intelligence) dynamicznie się rozwija i stanowi przyszłość medycyny. Nadal brakuje jednak regulacji na poziomie międzynarodowym – zwłaszcza legalnej definicji – określających sztuczną inteligencję i, co się z tym wiąże, jasności co do kwestii odpowiedzialności za ewentualne błędy lekarskie, które powstały przy stosowaniu sprzętu wspomaganego przez AI.
Od września 2019 roku warszawski Szpital Mazovia rozpoczyna wykonywanie zabiegów ginekologicznych w asyście Robota Da Vinci. To przełom przede wszystkim dla pacjentek z chorobami nowotworowymi narządu rodnego.
Od 7 września 2019r., na mocy ustawy z 19 lipca 2019r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. z 2019 r., poz. 1590) obowiązują nowe zasady wystawiania i realizowania recept.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019