Aktualności

500 rowerów trójkołowych, 1000 balkoników, 1000 wózków, 1000 par kul ortopedycznych - i to jeszcze nie wszystko! Fundacja Eco Textil uruchomiła bezpłatną, internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych czasowo i trwale . 
Operacja przeszczepu płuc i wątroby trwała 14 godzin, odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Najpierw zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Roberta Króla przeszczepił pacjentowi wątrobę, a następnie kardiochirurdzy kierowani przez dr. Macieja Urlika dokonali przeszczepu obu płuc.
Rusza program wykorzystania autologicznych komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu dzieci z porażeniem mózgowym. Komórki macierzyste można pobrać tylko raz, przy porodzie. Mogą one zostać wykorzystane do leczenia dzieci z chorobami neurologicznymi, takimi jak autyzm, rozszczep kręgosłupa czy mózgowe porażenie dziecięce.
Konkurs plakatowy "Poskromienie cukrzycy" to jedna z aktywności zaplanowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Dłuższe życie z cukrzycą". Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane podczas Światowego Dnia Cukrzycy.
Życie. Dzień za dniem. Wszystkie podobne, ale nie wszystkie tak samo ważne. Jest dzień, który znaczy więcej niż inne. To dzień na U.  Dzień, którego raz w roku potrzebuje każda kobieta, by zrobić badanie USG piersi i potwierdzić ich zdrowie. 15 października, w Dzień Zdrowia Piersi, startuje nowa kampania Fundacji Rak'n'Roll w partnerstwie z Avon Kontra Rak Piersi, zachęcająca Polki do regularnych badań.
Okazuje się, że 30-latkowie to grupa najczęściej korzystająca ze zwolnień lekarskich. Wśród specjalistów, do których chodzą najwięcej, są ginekolog, dermatolog, ortopeda oraz endokrynolog. Swój stan zdrowia sprawdzają regularnie. Badania laboratoryjne stanowią ponad połowę świadczeń medycznych, z których korzystają.
Światowy Dzień Reumatyzmu przypadający na 12 października to okazja, aby zwrócić uwagę na fakt, że mamy coraz większe możliwości leczenia dla osób ze zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), aby mogły żyć w jak najmniejszym stopniu ograniczone w chorobie. Farmakoterapia to część sukcesu. Liczy się kompleksowe podejście do pacjenta. Przypominają o tym inicjatorzy kampanii "RZS - nie rezygnuj".
Cezary Kępka - przewodniczący Komitetu Organizacyjnego oraz Tomasz Hryniewiecki - przewodniczący Komitetu Naukowego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Sympozjum naukowo-szkoleniowym Instytutu Kardiologii w Warszawie, które odbędzie się 9 listopada 2019 r. w Warszawie.
Greg L. Semenza, sir Peter J. Ratcliffe i William G. Kaelin - to nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Ci trzej naukowcy - niezależnie od siebie - zbadali mechanizm dostosowywania się ludzkiego organizmu do różnego stężenia tlenu.
Polskie Towarzystwo Onkologii oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej serdecznie zapraszają na konferencję prasową z okazji Światowego Dnia Onkologii i inauguracji kampanii „Ty decydujesz, czy zachorujesz!”, która odbędzie się 4 października 2019 roku.
Fundacja DKMS już po raz trzeci ogłasza październik Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. Celem tego projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ideę dawstwa, edukację, a także pokazanie, jak ważną rolę odgrywają Dawcy szpiku w procesie walki z nowotworami krwi. Jakie pytania i zagadnienia najczęściej interesują osoby, które rozważają rejestrację w bazie Dawców szpiku Fundacji DKMS?
Prawo do informacji, świadczeń gwarantowanych w warunkach domowych czy świadczeń pieniężnych – wiedza na temat przysługujących opiekunom praw to pierwszy krok do efektywnego korzystania z dostępnego wsparcia. W odpowiedzi na tę potrzebę powstała Karta Praw Opiekuna – unikatowy dokument, będący praktycznym narzędziem, wspierającym opiekunów w ich codziennych obowiązkach.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski