Aktualności

Dlaczego wirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 rozprzestrzenia się do skali pandemii, a SARS-CoV-1 odpowiedzialny za SARS wywołał mniejsze epidemie? Oba wirusy są zdolne do wielogodzinnego bytowania na powierzchniach, jednak osoby zarażone SARS-CoV-2 mogą zarażać innych zanim pojawią się u nich objawy choroby. Co więcej, na 1 osobę zdiagnozowaną przypada 5-10 osób z niewykrytą infekcją. W efekcie, do czasu zarejestrowania szczepionki lub leku przeciw COVID-19 skazani jesteśmy na zachowanie dystansu w relacjach społecznych, wzmożonej higieny i nieustannej dezynfekcji. Co jeszcze naukowcy wiedzą dziś o koronawirusie, a zwłaszcza tego jak się przed nim skutecznie chronić?
WHO na bieżąco monitoruje wszystkie dane z badań z całego świata i publikuje nowe informacje odnośnie koronawirusa. Tym razem Światowa Organizacja Zdrowia informuje nas o sposobach przenoszenia wirusa powodującego COVID-19 i nowych zaleceniach odnośnie zasad higieny, które mogą nas uchronić przed chorobą.
Przezorny zawsze ubezpieczony? Niby tak, ale nie można też popadać w paranoję i sterylizować kartonów z sokiem, który kupiło się w sklepie. A czy wirusa można przynieść do domu na butach? A może jest w kawie na wynos? A na gazecie? Cóż, sprawdźcie sami.
Koronawirus ma właściwości zwykłego wirusa, a więc posiada zdolność do mutacji. Naukowcy z Islandii przebadali prawie 10 tys. próbek i wykryli do tej pory 40 różnych mutacji wirusa. Jeden z pacjentów był zakażony dwiema odmianami koronawirusa.
- Znaleźliśmy się w trudnym położeniu, bo nasze władze zbyt późno zorientowały się, że powinniśmy przyjąć strategię izolacji społecznej, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, a dla naszego prezydenta ważniejsze są straty ekonomiczne, niż zdrowie obywateli – mówi specjalnie dla Poradnikzdrowie.pl, Sheila Vasconcellos, brazylijska dziennikarka.
Rozmowa z Anną Delą, pełnomocniczką ds. badań i rozwoju w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładzie Higieny.
Szwecja nie zamyka w domach ludzi - w kraju, w którym liczba zakażonych codziennie wzrasta o co najmniej kilkadziesiąt, a niekiedy o kilkaset nowych przypadków, życie toczy się niemal tak samo jak przed epidemią. Czy ta strategia ma sens? Czas pokaże.
Badania genomu koronawirusa SARS CoV-2 wskazują na pochodzenie od nietoperzy, ale naukowcom brakowało jak dotąd nosiciela pośredniego. Wydaje się, że zagadka została rozwiązana - naukowcy w "Nature" ogłosili, że brakującym ogniwem są najprawdopodobniej łuskowce.
Koronawirusy reagują na ciepło, ale czy na zimno? Naukowcy są zgodni, że wirus musiałby być baaaardzo długo zamrożony, żeby nie przetrwać.
Lekarka z Madrytu przyjmując pacjentów z koronawirusem zaobserwowała, że właściciele zwierząt rzadziej wykazywali objawy choroby. Czy zwierzęta są lekiem na całe zło?
Wiele osób nadal bagatelizuje koronawirsa. "A, taka mocniejsza grypa" - myślą i wychodzą z domu. A to na spacer, a to na zakupy każdego dnia, a to do znajomych. Zostańcie w domach. Koronawirus to poważne zagrożenie!
Koronawirus może trwale uszkadzać wątrobę nawet u osób, które zakażenie przeszły bezobjawowo. Naukowcy mają już pewne dowody na to, że wirus atakuje nie tylko układ oddechowy!

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020