Aktualności

Aktualne dane na temat szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie i statystyki potwierdzonych przypadków zakażeń i zgonów w Polsce i na świecie. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
Warto dbać o prawidłowy poziom witaminy D w organizmie – apelują naukowcy. Na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports” wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważne.
W Izraelu zatwierdzono podanie trzeciej dawki szczepionki firmy Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 osobom powyżej 60 roku życia. Doszczepienie powinno nastąpić po upływie co najmniej 5 miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki preparatu na koronawirusa. Jaka jest więc skuteczność trzeciej dawki? Naukowcy wyjaśniają w sporządzonym raporcie.
Eksperci z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN przekonują, że do efektywnej walki z pandemią potrzebny jest szerszy, nieodpłatny dostęp do danych, nie tylko dla decydentów, ale także dla naukowców, dziennikarzy i obywateli. - Takie dane powinny być dostępne dla mediów, przedsiębiorców i ogółu społeczeństwa – tłumaczą.
Czy szczepienia przeciw Covid-19 staną się dla nas tak samo normalne, jak szczepienie przeciw grypie? To prawdopodobne, mówi prof. Sylwia Kołtan, krajowy konsultant ds. immunologii klinicznej w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Wrzesień jest światowym miesiącem choroby Alzheimera (Alzheimer’s Disease International). Jego hasłem przewodnim w tym roku jest #KnowDementia #KnowAlzheimers – „Nie przeocz niepokojących objawów”. Z tej okazji warto bliżej przyjrzeć się zespołom otępiennym i zwrócić uwagę na osoby cierpiące na te objawy w obawie przed stygmatyzacją. Eksperci ostrzegają też, że COVID-19 może istotnie przyczynić się do zwiększenia liczby osób z zaburzeniami neuropoznawczymi.
Jak wykazało badanie przeprowadzone na zlecenie BBC, większość osób nie wróci po pandemii do biur w pełnym wymiarze godzin. Większość pracowników zadeklarowała też, że wolałaby pracować z domu w pełnym lub przynajmniej częściowym wymiarze.
Walczysz z nocnymi koszmarami po obejrzeniu horroru? Naukowcy mają dobrą wiadomość! Według nich podczas oglądania horroru trzymanie się za ręce z ukochaną osobą może znacząco obniżyć poziom odczuwanego lęku.
W Wielkiej Brytanii ruszyło największe na świecie badanie nad skutecznością testu Galleriego, który może być przełomem w dziejach medycyny. Za jego pomocą będzie można diagnozować aż… 50 rodzajów raka.
Naukowcy wciąż badają, jak wirus SARS-CoV-2 wpływa na nasz organizm. Na początku pandemii lekarze mówili, że powikłania choroby COVID-19 dotyczą tylko płuc. Dziś doszli do innych wniosków i podzielili się nimi na łamach czasopisma „The Scientist”.
Ponad 40 proc. badanych Polaków odnotowało u siebie poprawę nawyków żywieniowych w trakcie trwania pandemii. Największa ilość badanych, którzy zgłosili poprawę to osoby w przedziale wiekowym 23-35 lat, zamieszkujące duże miasta, posiadające wykształcenie wyższe i zarabiające od 4 do 7 tys. zł netto.
Długotrwała ekspozycja na występujący naturalnie w glebie arsen zaburza naturalną obronę antyoksydacyjną organizmu, co w konsekwencji może przyczyniać się do rozwoju chorób, takich jak cukrzyca typu 2. Związek między narażeniem na arsen a cukrzycą typu 2 zbadali właśnie naukowcy z College of Pharmacy University of Arizona.