Aktualności

Aktualne dane na temat szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie i statystyki potwierdzonych przypadków zakażeń i zgonów w Polsce i na świecie. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
W Polsce trwa kwarantanna narodowa, która ma obowiązywać jak na razie do końca stycznia. Inne państwa europejskie tak samo nie znoszą obostrzeń epidemicznych – przedłużają obecne ograniczenia lub wprowadzają nowe po to, aby powstrzymać pandemię COVID-19. Zobacz, jak wygląda sytuacja w innych krajach!
Kolejność szczepień przeciw COVID-19 w ramach określonych wcześniej etapów została doprecyzowana. Informację o tym można znaleźć w Dzienniku Ustaw w opublikowanym rozporządzeniu Rady Ministrów przedłużającym aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia. Jaką kolejność ustalono w etapie zero i etapie pierwszym?
Ból gardła to w sezonie jesienno-zimowym częsta dolegliwość. Dla dzieci stanowi duży dyskomfort utrudniający zabawę i zdobywanie nowych umiejętności, dla rodziców – powód do niepokoju. Jak leczyć ból gardła szybko i kompleksowo?

Materiał sponsorowany

Paszport osoby zaszczepionej jest to kod QR pozwalający szybko potwierdzić odbyte szczepienie przeciw COVID-19. Jak poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska, będzie on wystawiany po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki. Paszport umożliwia też korzystanie z uprawnień, jakie przysługują osobom po szczepieniu.
Prawie 2 mln Polaków zaszczepiło się przeciw grypie. Od 1 października 2020 do 7 stycznia 2021 roku zarejestrowano 717 040 przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne. O tych danych poinformowała prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Od 15 stycznia 2020 roku rusza Centralna Rejestracja Pacjentów przeciw COVID-19. Narodowy Program Szczepień został podzielony na cztery etapy. Jako pierwsi szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia. Następni w kolejce są m.in. seniorzy i nauczyciele. Większość Polaków ma otrzymać szczepionkę w ostatnim etapie. Niemniej istnieje jeden wyjątek! Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą, masz szansę skorzystać ze szczepień we wcześniejszym terminie. Sprawdź listę schorzeń, które do tego uprawnianą.
Czy słaby stan jelit może pogorszyć prognozę przy infekcji COVID-19? Odpowiedzi udzielili naukowcy na podstawie najnowszych badań. Z tego artykułu dowiesz się, czy zaburzona flora jelitowa ma wpływ na zakażenie SARS-CoV-2!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że drugi rok pandemii COVID-19 może być trudniejszy niż pierwszy ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Szczególnie na półkuli północnej krążą coraz bardziej zakaźne warianty wirusa.
Rak jajnika to piąty najczęstszy nowotwór wśród Polek - rocznie taką diagnozę słyszy ok. 3,5 tys. kobiet. Od niedawna pacjentki z zaawansowanym rakiem jajnika w Europie mogą być leczone nowym inhibitorem PARP - poprawia on rokowania u wszystkich chorych, które odpowiedziały na chemioterapię pochodnymi platyny.
Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że zaczynają się szczepienia masowe. – 15 stycznia nastąpi otwarcie rejestracji na konkretny termin szczepienia dla osób pow. 80 r.ż. i uruchamiamy formularz zgłoszenia chęci szczepienia się dla wszystkich osób pow. 18 r.ż. na stronie rządowej – ogłosił Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej.
Fundusz Kompensacyjny – podstawowe założenia dotyczące projektu tej ustawy przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski z Rzecznikiem Praw Pacjenta Bartłomiejem Chmielowcem. Co to jest dokładnie Fundusz Kompensacyjny? Kto może ubiegać się o te świadczenia? Poznaj więcej szczegółów!