Wiadomości medyczne - aktualności i newsy

Medycyna to bardzo dynamiczna dziedzina nauki, a każdy dzień przynosi nowe odkrycia. Codziennie dowiadujemy się o wynalezieniu nowego leku lub nowej metody terapii choroby, której dotąd uznawano za trudną lub wręcz niemożliwą do wyleczenia, o nieznanych przyczynach zachorowań czy metodach profilaktyki, a nawet o nowo odkrytych chorobach. Trzymamy rękę na pulsie i o tym wszystkim piszemy w dziale Aktualności Poradnika Zdrowie.

Dlaczego nogi stają się ciężkie i opuchnięte?

Materiał sponsorowany

Na świecie duże zainteresowanie wzbudza coroczny plebiscyt "Word of the Year", który organizowany jest przez wydawcę słownika "Oxford English Dictionary". Ogłoszono oficjalne wyniki tegorocznego konkursu. Okazuje się, że wygrało słowo "goblin mode" tzw. tryb goblina. Definiuje stan, w który może popadać wielu Brytyjczyków. O czym mowa?
U 15-letniej Aleksandry Celic zdiagnozowano rzadki i wolnorosnący nowotwór złośliwy. Musiała przejść operację onkologiczną, która wymagała usunięcia gałki ocznej i jej resztek. Lekarze i rodzina wierzyli, że ta metoda leczenia przyniesie spodziewane rezultaty. Niestety dziewczynka odeszła po dzielnej i kilkuletniej walce z chorobą. "Zniosła to lepiej niż my, była taka odważna" - wyznała jej mama.
Rak płuc to jeden z najczęściej diagnozowanych i najbardziej śmiertelnych nowotworów. Właśnie taką diagnozę otrzymała matka dwójki dzieci Dina Ahmed. Kobieta skarżyła się na silne bóle pleców. 29-latka nie podejrzewała, że to może być objaw raka płuc.
Najnowsze informacje o stanie zdrowia Bruce'a Willisa nie napawają optymizmem. Gwiazdor amerykańskiego kina akcji w marcu tego roku poinformował, że cierpi na afazję i z tego powodu kończy karierę. Obecnie jego stan miał znacznie się pogorszyć: jak informuje jeden z amerykańskich portali: "Bruce nie może wiele powiedzieć i nie wygląda na to, żeby rozumiał wiele z tego, co mówią inni”.
Chora wątroba nie boli, ponieważ nie jest unerwiona. Dlatego objawy chorób wątroby łatwo przeoczyć. Istnieją jednak inne symptomy, które mogą wskazywać na to, że ten narząd niedomaga. Jednym z nich są zaburzenia snu, które mogą świadczyć o przewlekłej chorobie wątroby, w tym o jej niealkoholowym stłuszczeniu.
Europejska Agencja Leków (EMA) zakończyła przegląd preparatów zawierających folkodynę. Zawierają ją leki stosowane u dorosłych i dzieci w leczeniu suchego kaszlu oraz objawów przeziębienia i grypy. Agencja zaleca cofnięcie unijnych pozwoleń na dopuszczenie do obrotu tych preparatów. To rezultat niedawno przeprowadzonego badania, które wykazało, że te leki, mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne.
Celine Dion wyznała, że zmaga się z poważnym schorzeniem neurologicznym. Choroba postępuje, a jej objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie piosenkarki. O jej zdrowie walczy wielu specjalistów. Celine ciężko pracuje, aby móc powrócić do wykonywania swojego zawodu.
Wraz z końcem tego roku kończy się refundacja dwóch leków dla chorych na cukrzycę - potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. To roztwory insuliny we wstrzykiwaczu, które obniżają poziom glukozy we krwi.
Przez pierwsze 29 lat swojego życia Justin Cadelago nie skupiał się na zdrowiu serca, choć urodził się z wadą tego narządu. Lekarze zdołali naprawić ten problem, kiedy mężczyzna był noworodkiem. Jednak z czasem jego serce znowu dało o sobie znać. Przeszedł mini udar, ale zmienił swoje życie i pokochał bieganie.
Na początku listopada Jamie Thompson miał bóle brzucha. Ból był tak silny, że 37-latek udał się do szpitala. Badania ujawniły, że mężczyzna ma nie jeden, a trzy różne nowotwory. Niestety, zaledwie kilka tygodni po otrzymaniu diagnozy, Jamie zmarł, osieracając 5-letnią córkę.
Rak stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Polscy eksperci zidentyfikowali związki, które mają potencjał chemioterapeutyczny. Chodzi o glikoalkaloidy, które naturalnie występują w warzywach i owocach takich jak ziemniaki, papryka czy borówki.

Zawsze wiarygodne aktualności zdrowotne

Jeśli interesujesz się tematyką zdrowotną, to jesteś w dobrym miejscu, bo na naszej stronie znajdziesz najbardziej aktualne informacje. Aktualności zdrowotne to wymagająca tematyka. Aby być na bieżąco, śledzimy światowe i polskie media naukowe oraz agencje informacyjne, czerpiemy również wiedzę z innych wiarygodnych źródeł eksperckich. Zależy nam na tym, by nasi czytelnicy jako pierwsi otrzymali najważniejsze informacje o tym, co w zdrowiu piszczy - niezależnie od tego, czy chodzi o skuteczny lek na raka, czy o nowe objawy znanych chorób. Bardzo dbamy o sprawdzanie faktów, a każdy tekst z kategorii aktualności Poradnika Zdrowie odsyła do wyników recenzowanych badań naukowych. Najważniejsze doniesienia naukowe komentują znani polscy eksperci.

Piszemy też o tym, co dzieje się w Polsce

Chcemy być jak najbliżej naszych czytelników, dlatego w dziale aktualności nie pomijamy tematów, które dzieją się tuż obok nas: problemach polskiego systemu ochrony zdrowia, braku lekarzy i ciągle zbyt długich kolejkach w przychodniach, o prozdrowotnych akcjach i wydarzeniach. Piszemy też o tym, co nas i naszych czytelników bulwersuje lub drażni w ochronie zdrowia.

Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco, regularnie odwiedzaj dział Aktualności, możesz nas także obserwować w mediach społecznościowych i włączyć powiadomienia push, dzięki którym będziesz otrzymywać najważniejsze informacje - nie tylko z działu aktualności - które pojawią się w serwisie poradnikzdrowie.pl