Aktualności

Już za kilka miesięcy wariant Delta koronawirusa wywoła kolejną falę pandemii, a do końca sierpnia będzie odpowiedzialny za 90 proc. wszystkich nowych przypadków COVID-19 w Unii Europejskiej, ostrzegł dr Andrea Ammon, dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Wariant ten jest dużo bardziej zaraźliwy, niż dominujący do niedawna brytyjski wariant koronawirusa. Ale jest i dobra wiadomość.
Wariant Delta, który wcześniej występował pod nazwą indyjski wariant koronawirusa, jest kolejną odmianą wirusa SARS-CoV-2 wykrytą w Indiach. O jego istnieniu świat dowiedział się pod koniec marca, a o tym, że wariant indyjski (B.1.617 i jego bliski krewny B.1.618) „wchodzi do gry” w Europie ostrzegł specjalista, dr Paweł Grzesiowski. Skontaktowaliśmy się z ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, aby wyjaśnił, czy wariant Delta jest bardziej zakaźny i śmiertelny od pozostałych wariantów.
Aktualne dane na temat szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie i statystyki potwierdzonych przypadków zakażeń i zgonów w Polsce i na świecie. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
We włoskim dzienniku „Il Messaggero” ukazały się ostatnio opinie tamtejszych ekspertów na temat opalania w czasach pandemii wirusa SARS-CoV-2. Według nich ozdrowieńcy i osoby zaszczepione przeciw COVID-19 powinny w sezonie letnim ostrożnie korzystać ze słońca i bardziej dbać o skórę. O skomentowanie tych doniesień poprosiliśmy dermatologa dr Bartosza Pawlikowskiego.
Doniesienia na temat przypadków powikłań zakrzepowo-zatorowych po podaniu szczepionek przeciw COVID-19 wzbudziły niepokój u wielu osób. Tymczasem, jak przekonują eksperci, jest bardzo małe ryzyko wystąpienia tych zmian. A jeśli się pojawiają, to dlaczego dochodzi do powstania powikłań zakrzepowo-zatorowych? To zagadnienie poruszył prof. Piotr Pruszczyk podczas debaty online pt. „Uszkodzenia wielonarządowe wywołane przez SARS-CoV-2”.
Koronawirus atakuje niemal każdy narząd. Lista powikłań po przebyciu COVID-19 wciąż się wydłuża. Choroba ta może wywołać między innymi problemy kardiologiczne, w obrębie układu oddechowego czy zaburzenia laryngologiczne. Czy więc koronawirus może powodować nagłą i trwałą utratę słuchu? Na ten temat dla Poradnika Zdrowia wypowiedziała się dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML.
Osoby chore na cukrzycę są w tzw. grupie wysokiego ryzyka w przypadku zakażenia koronawirusem. Może ono dotyczyć zarówno ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19, jak i większego prawdopodobieństwa zgonu. O tym, czy pacjenci z cukrzycą powinni bardziej chronić się przed wirusem SARS-CoV-2 opowiedział prof. dr Krzysztof Strojek podczas debaty online pt. „Uszkodzenia wielonarządowe wywołane przez SARS-CoV-2”.
Od ponad roku żyjemy w pandemii wywołanej przez szybkie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Niektóre osoby przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub łagodnie, a inni wymagają hospitalizacji. Do czynników zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 zalicza się m.in. nadciśnienie tętnicze i choroby sercowo-naczyniowe. Czy w takim razie u chorych po łagodnym przebiegu choroby może dojść do trwałych uszkodzeń mięśnia sercowego?
Wariant Delta to nowe określenie na indyjski wariant koronawirusa, który w Polsce obecny jest od 2 maja. Jakie są objawy zakażenia wariantem Delta? Czy objawy zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa są inne niż objawy zakażenia pozostałymi wariantami?
Pacjenci z astmą ciężką mają okazję skorzystać z bezpłatnych badań morfologii krwi ze wzorem odsetkowym krwinek białych w ramach kampanii edukacyjnej “Posłuchaj Swoich Płuc”. Jest to badanie pomocnicze przeprowadzane w diagnostyce astmy ciężkiej eozynofilowej, dzięki któremu można stwierdzić eozynofilię.
Łuszczyca to choroba, która oprócz zmian na skórze, bólu i swędzeniu często także odbija się na zdrowiu psychicznych pacjentów. Sytuacja pacjentów w dobie pandemii znacznie się pogorszyła, gdyż dostęp do większości ośrodków klinicznych jest dla pacjentów mocno ograniczony. Wychodząc naprzeciw potrzebom chorych na łuszczycę i ich bliskich, Fundacja Amicus uruchomiła ogólnopolską infolinię „PSOs Łuszczyca”.
W dobie panującej pandemii koronawirusa na całym świecie realizowany jest program szczepień przeciw SARS-CoV-2. Na szczepienie mogą rejestrować się wszystkie osoby chętne, a szczepionki są dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Z biegiem czasu pojawia się coraz więcej pytań w związku ze szczepieniem i ryzykiem zakażenia po przyjęciu dwóch dawek preparatu przeciw COVID-19. Czy więc po szczepieniu może wyjść pozytywny wynik testu? Postanowiliśmy zgłębić ten temat!