Aktualności

Pod koniec października całą Polską wstrząsnęła historia śmierci ciężarnej 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Kobieta zmarła w 22. tygodniu ciąży w szpitalu z powodu wstrząsu septycznego – lekarze mieli czekać na obumarcie ciąży. Dziś minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił wyniki kontroli, jaką Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie.
Wiele z nas nie wyobraża sobie potraw bez keczupu. Dlaczego ten sos pomidorowy tak smakuje? Wyjaśnienie naukowe jest zaskakujące!
Wykrycie nowego wariantu Omikron w Polsce to tylko kwestia czasu – uważa zajmująca się projektem sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2 w Laboratorium Genetycznym Gyncentrum w Sosnowcu dr Emilia Morawiec. Czy nowa odmiana wirusa wyprze dotychczasowy, groźny wariant Delta?
Nie od dziś wiadomo, że przetworzona żywność to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Naukowcy zbadali skutki, jakie dieta bogata w ultra przetworzoną żywność (UPF) może przynieść osobom, które już zmagają się z problemami ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Nie tylko dla lekarzy, ale również dla pacjentów – część sesji tegorocznego XI Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego ma formułę otwartą, co oznacza, że udział w nich może wziąć każdy zainteresowany. Warto, ponieważ wśród poruszonych tematów będą również takie, które zainteresują zarówno ekspertów, jak i osoby chorujące na serce czy z zaburzeniami lipidowymi.
Prawie 1 na 5 osób z nadciśnieniem może nieumyślnie zażywać lek na inną chorobę, który powoduje, że ciśnienie krwi rośnie jeszcze bardziej. W celu analizy, naukowcy przeanalizowali dane z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z lat 2009-2018. Przyjrzeli się stosowaniu leków, o których wiadomo, że podnoszą ciśnienie krwi.
Aktualne dane na temat szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie i statystyki potwierdzonych przypadków zakażeń i zgonów w Polsce i na świecie. Sprawdź bieżące statystyki zachorowań na COVID-19.
Eksperci z University of California San Diego School of Medicine i Herbert Wertheim School of Public Health and Human Longevity Science postanowili sprawdzić, czy zwiększone, ale umiarkowane spożycie pojedynczej, bogatej w składniki odżywcze żywności może wymiernie poprawić ogólny stan zdrowia. Naukowcy pod lupę wzięli awokado.
Przypadek infekcji wariantem koronawirusa Omikron wykryto u mężczyzny, który nie wyjeżdżał za granicę, ani nie miał kontaktu z nikim, kto niedawno wrócił do kraju. Cała sytuacja miała miejsce w Saksonii.
Jak wynika z badań, których wyniki opublikowano w amerykańskim czasopiśmie „Molecular Therapy”, rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 może ograniczyć guma do żucia. Ale nie byle jaka guma …
Endometrioza to choroba, z którą zmaga się wiele kobiet w wieku od 20 do 40 lat. Jej objawy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Według najnowszych badań odpowiedni sposób, w jaki wyrażamy ból, może okazać się bardzo pomocny w diagnostyce tego schorzenia.
Pojawiła się mutacja Omikron w innych krajach, a w Polsce jesteśmy – jak przekazał minister Adam Niedzielski – „gdzieś w apogeum czwartej fali”. W związku z dość zmienną sytuacją epidemiczną szef resortu postanowił zwołać konferencję prasową i przedstawić „pakiet alertowy obostrzeń”. Jaki restrykcje będą obowiązywać od 1 grudnia?