Wiadomości medyczne - aktualności i newsy

Medycyna to bardzo dynamiczna dziedzina nauki, a każdy dzień przynosi nowe odkrycia. Codziennie dowiadujemy się o wynalezieniu nowego leku lub nowej metody terapii choroby, której dotąd uznawano za trudną lub wręcz niemożliwą do wyleczenia, o nieznanych przyczynach zachorowań czy metodach profilaktyki, a nawet o nowo odkrytych chorobach. Trzymamy rękę na pulsie i o tym wszystkim piszemy w dziale Aktualności Poradnika Zdrowie.

Chorzy na małpią ospę, zakażeni jej wirusem lub tylko podejrzani o zakażenie obowiązkowo trafią do szpitala. A w przypadku narażenia na kontakt z małpią ospą nałożona zostanie obowiązkowa, 21-dniowa kwarantanna - wynika z najnowszych przepisów, podpisanych przez ministra zdrowia.
Popularny krem został wycofany z obrotu. Wróci do sprzedaży dopiero w przyszłym roku. Koniecznie sprawdź, czy masz go w swoim domu.
Demencja nie jest chorobą, tylko zespołem różnych objawów, który często towarzyszy innym schorzeniom. Zmiany w zachowaniu to pierwszy sygnał, że w organizmie bliskiej osoby może rozwijać się otępienie. Eksperci podkreślają, że dwa wczesne objawy demencji są nietypowe i mają związek z preferencjami żywieniowymi.
Amanda Nchoma, 19-letnia mieszkanka Manchesteru, cierpi na bardzo nietypową przypadłość. Jej biust jest tak duży, że uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. "Nie znoszę tego, że są takie duże – ramiączka od stanika zostawiają mi blizny na ramionach" - żali się dziewczyna.
Do czynników ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona można zaliczyć m.in. wiek, pokrewieństwo oraz płeć męską. Dokładna przyczyna tej choroby neurodegradacyjnej wciąż nie została poznana. Istnieją jednak sposoby, które mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Dowiedz się, co radzą naukowcy.
Dorastałeś z psem? A może twoje dzieci mają najlepszego przyjaciela w postaci czworonoga? Okazuje się, że dorastanie w dużej rodzinie lub rodzinie, której częścią jest pies, może w pewnym stopniu uchronić przed ciężką i nieuleczalną chorobą jelit. Jak to możliwe?
Ten rak nie oszczędza Polaków - statystyki pokazują, że to trzeci najczęstszy nowotwór diagnozowany wśród mężczyzn i drugi, na który zapadają Polki. Jego objawy łatwo jest zbagatelizować, przypisując je banalnym dolegliwościom - dlatego rozwija się przez lata i jest wykrywany, gdy za późno już na skuteczne leczenie. Pewne symptomy raka jelita grubego można jednak zauważyć w trakcie wizyty w toalecie.
Czy nadciśnienie tętnicze da się wyleczyć? Historia zdrowotna mamy jednego z polskich lekarzy udowadnia, że z nadciśnieniem da się wygrać. Wystarczy tylko wprowadzić zmianę w sposobie naszego żywienia. Ekspert wyjaśnia, jak można to zrobić.
Ministerstwo zdrowia pracuje nad programem "Młody dydaktyk", w ramach którego zdolni studenci VI roku medycyny mieliby prowadzić zajęcia z przedmiotów podstawowych dla studentów, którzy dopiero zaczęli studia. W założeniu program ten miałby rozwiązać braki wśród kadry na wydziałach lekarskich. Zdecydowanie krytykują go jednak lekarze-praktycy. O sprawie poinformował TVN24.
Dwuletnia Baelyn Schwab zachorowała na tajemnicze zapalenie wątroby. Jej skóra i oczy były aż nienaturalnie żółte. Zrozpaczona matka nie mogła uwierzyć w to, co spotkało jej biedną małą córeczkę „To nie jest moje dziecko” - lamentowała.
Tętniaki aorty mogą przez wiele lat rozwijać się bez żadnych objawów, a do ich wykrycia niejednokrotnie dochodzi dopiero, gdy tętniak pęknie, co może skończyć się śmiercią. Tymczasem, jak twierdzą badacze z Yale University, o ryzyku tętniaka może ostrzegać prosty test, który w dodatku można wykonać szybko i bez żadnych kosztów.
Ofiarami tego nowotworu padli m.in. Patrick Swayze, Steve Jobbs i Anna Przybylska. Badacze z Johns Hopkins University mają nadzieję, że za jakiś czas uda się zapobiec kolejnym zgonom z jego powodu. Zespół naukowców właśnie profilaktycznie zaszczepił przeciw rakowi trzustki pierwszą ochotniczkę - kobietę z rodzinną historią występowania tej choroby.

Zawsze wiarygodne aktualności zdrowotne

Jeśli interesujesz się tematyką zdrowotną, to jesteś w dobrym miejscu, bo na naszej stronie znajdziesz najbardziej aktualne informacje. Aktualności zdrowotne to wymagająca tematyka. Aby być na bieżąco, śledzimy światowe i polskie media naukowe oraz agencje informacyjne, czerpiemy również wiedzę z innych wiarygodnych źródeł eksperckich. Zależy nam na tym, by nasi czytelnicy jako pierwsi otrzymali najważniejsze informacje o tym, co w zdrowiu piszczy - niezależnie od tego, czy chodzi o skuteczny lek na raka, czy o nowe objawy znanych chorób. Bardzo dbamy o sprawdzanie faktów, a każdy tekst z kategorii aktualności Poradnika Zdrowie odsyła do wyników recenzowanych badań naukowych. Najważniejsze doniesienia naukowe komentują znani polscy eksperci.

Piszemy też o tym, co dzieje się w Polsce

Chcemy być jak najbliżej naszych czytelników, dlatego w dziale aktualności nie pomijamy tematów, które dzieją się tuż obok nas: problemach polskiego systemu ochrony zdrowia, braku lekarzy i ciągle zbyt długich kolejkach w przychodniach, o prozdrowotnych akcjach i wydarzeniach. Piszemy też o tym, co nas i naszych czytelników bulwersuje lub drażni w ochronie zdrowia.

Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco, regularnie odwiedzaj dział Aktualności, możesz nas także obserwować w mediach społecznościowych i włączyć powiadomienia push, dzięki którym będziesz otrzymywać najważniejsze informacje - nie tylko z działu aktualności - które pojawią się w serwisie poradnikzdrowie.pl