Wiadomości medyczne - aktualności i newsy

Medycyna to bardzo dynamiczna dziedzina nauki, a każdy dzień przynosi nowe odkrycia. Codziennie dowiadujemy się o wynalezieniu nowego leku lub nowej metody terapii choroby, której dotąd uznawano za trudną lub wręcz niemożliwą do wyleczenia, o nieznanych przyczynach zachorowań czy metodach profilaktyki, a nawet o nowo odkrytych chorobach. Trzymamy rękę na pulsie i o tym wszystkim piszemy w dziale Aktualności Poradnika Zdrowie.

Niemieckie badanie na obecność metali ciężkich wykluczyło rtęć jako powód śnięcia ryb w Odrze. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała, że próbki wody z rzeki zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji. Jak zapewniła, "wszystkie laboratoria pracują 24 godziny na dobę".
Nowe badanie wykazało, że zarówno zbyt dużo, jak i zbyt mało snu wiąże się z gorszą wydajnością poznawczą i zdrowiem psychicznym, w tym lękiem i depresją. Korzystnym dla zdrowia rozwiązaniem okazała się stała ilość snu. Ile godzin trzeba spać, żeby się wyspać? Badania przeprowadzono na grupie dorosłych w wieku od 38 do 73 lat.
Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma wpływ na odporność, apetyt i nerwy, a to, że ci jej brakuje, możesz zauważyć, spoglądając na swoje paznokcie. Paznokcie są bowiem cennym źródłem informacji o stanie zdrowia. Ich wygląd może świadczyć o niedoborach ważnych elementów.
Milion złotych nagrody wyznaczyła policja za wskazanie sprawców gigantycznego skażenia Odry, w efekcie którego w rzece pływają tony śniętych ryb. Sytuację wyjaśnia prokuratura i inspektoraty ochrony środowiska. Komunikat w tej sprawie wydała również Dolnośląska Izba Aptekarska. Eksperci radzą w nim, co robić w razie kontaktu ze skażoną wodą.
Migrena to ciężki przeciwnik, który bez żadnego ostrzeżenia może doprowadzić do silnych bólów głowy, nudności i innych dolegliwości. Potrafi uprzykrzyć życie. Dla wszystkich, którzy cierpią na tę chorobę, pojawił się nowy promyk nadziei w postaci preparatów z konopi. Według najnowszych badań mogą one okazać się pomocne w walce z napadami tej choroby.
Naukowcy z Uniwersytetu Yale są przekonani, że o ryzyku istnienia ukrytego tętniaka może ostrzegać prosty test, który każdy może wykonać w domu - szybko i bez żadnych kosztów. To o tyle istotne, że tętniaki aorty przez wiele lat mogą rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych objawów. Do ich wykrycia często dochodzi wówczas, kiedy taki tętniak pęknie, a to już sytuacja zagrażająca życiu.
Na obecność raka płuca mogą wskazywać nie tylko takie objawy, jak kaszel czy plucie krwią, ale również sygnały mniej oczywiste, które rozwijają się wraz z postępem choroby. Nie sposób ich przeoczyć, gdyż lokują się na twarzy, a więc w miejscu, na które każdy z nas patrzy przynajmniej kilka razy dziennie. Co powinno zaniepokoić?
Firma Pfizer rozpoczęła trzecią fazę badań klinicznych nad szczepionką przeciw boreliozie. Testy odbybwać się będą w krajach europejskich, m. in. w Polsce i na terenie Stanów Zjednoczonych. Są to regiony, w których odnotowuje się najwięcej przypadków boreliozy.
Dakota Cooke cierpi na hirsutyzm od 13. roku życia. Pojawiło się na jej twarzy nieestetyczne, wprawiające w zakłopotanie owłosienie. Musiała zmierzyć się z goleniem brody – robiła to nawet dwa razy dziennie. Nie ukrywa, że wcześniej był to dla niej duży kompleks, który odbierał jej radość z życia. Dziś nie skarży się na brodę, w pełni zaakceptowała swój wygląd. Uważa, że to jej wielki atut.
Część szpitali nie ma pieniędzy na podwyżki pensji dla medyków. Ci zamierzają kierować sprawy do sądów. Rosną też koszty utrzymania szpitali, a po dodatkowe pieniądze wyciągają ręce również m.in. firmy dostarczające szpitalny catering, sprzątające czy dostawcy materiałów medycznych. Cała ta sytuacja może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie szpitali i przełożyć się na problemy dla pacjentów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
Niemcy zbadali próbki wody pochodzące z Odry. Wyniki badań są zatrważające. Okazuje się że w rzece wykryto wysokie stężenie rtęci. Stanowi ono poważne zagrożenie dla środowiska. Czy można mówić o katastrofie ekologicznej?
Karolina jest genetycznie obciążona rakiem piersi. Chociaż wiedziała o tym od kilku lat, to diagnoza była dla niej szokiem. Niestety, jej guz w chwili diagnozy miał 4 cm. Jak wygląda życie w trakcie leczenia? Czy nowotwór piersi zmienia patrzenie na świat? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.

Zawsze wiarygodne aktualności zdrowotne

Jeśli interesujesz się tematyką zdrowotną, to jesteś w dobrym miejscu, bo na naszej stronie znajdziesz najbardziej aktualne informacje. Aktualności zdrowotne to wymagająca tematyka. Aby być na bieżąco, śledzimy światowe i polskie media naukowe oraz agencje informacyjne, czerpiemy również wiedzę z innych wiarygodnych źródeł eksperckich. Zależy nam na tym, by nasi czytelnicy jako pierwsi otrzymali najważniejsze informacje o tym, co w zdrowiu piszczy - niezależnie od tego, czy chodzi o skuteczny lek na raka, czy o nowe objawy znanych chorób. Bardzo dbamy o sprawdzanie faktów, a każdy tekst z kategorii aktualności Poradnika Zdrowie odsyła do wyników recenzowanych badań naukowych. Najważniejsze doniesienia naukowe komentują znani polscy eksperci.

Piszemy też o tym, co dzieje się w Polsce

Chcemy być jak najbliżej naszych czytelników, dlatego w dziale aktualności nie pomijamy tematów, które dzieją się tuż obok nas: problemach polskiego systemu ochrony zdrowia, braku lekarzy i ciągle zbyt długich kolejkach w przychodniach, o prozdrowotnych akcjach i wydarzeniach. Piszemy też o tym, co nas i naszych czytelników bulwersuje lub drażni w ochronie zdrowia.

Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco, regularnie odwiedzaj dział Aktualności, możesz nas także obserwować w mediach społecznościowych i włączyć powiadomienia push, dzięki którym będziesz otrzymywać najważniejsze informacje - nie tylko z działu aktualności - które pojawią się w serwisie poradnikzdrowie.pl