Leczenie niepłodności

O leczeniu niepłodności można mówić, kiedy kobieta pomimo starań o dziecko w terminie 12 miesięcy nie zachodzi w ciążę. Może to oznaczać poważne komplikacje zdrowotne i zazwyczaj wymaga konsultacji ze specjalistą, a niekiedy również podjęcia leczenia lub terapii hormonalnej. Szacuje się, że obecnie nawet 15% par w wieku prokreacyjnym jest dotkniętych niepłodnością, a rosnące tempo życia i pogarszający się stan zdrowia sprawiają, że ten odsetek stale wzrasta.

Naprotechnologia to jedna z metod leczenia niepłodności. Niektórzy nazywają naprotechnologię nawet alternatywą dla in vitro. Tymczasem naprotechnologia w pierwszej kolejności pozwala na zdiagnozowanie przyczyn niepłodności, a leczy tylko niektóre z nich. Co to jest naprotechnologia i na czym polega? Jaka jest jej skuteczność?
Bezpłodność i niepłodność, choć brzmią podobnie i często używane są naprzemiennie, oznaczają zupełnie coś innego. Kiedy mówimy o bezpłodności, a w jakim przypadku para boryka się z niepłodnością? Dowiedz się, jakie są przyczyny tych schorzeń i na czym polega ich diagnostyka.
Bezpłodność jest całkowitym, nieodwracalnym i dożywotnim pozbawieniem możliwości posiadania własnego dziecka. Problem poczęcia dziecka dotyczy coraz to większej liczby par. Skuteczność zachodzenia w ciążę na jeden cykl, u młodych zdrowych ludzi sięga 20%. Czym jest bezpłodność, jakie są jej przyczyny i co najważniejsze, czy bezpłodność można leczyć?
Bezpłodność jest współcześnie problemem wielu par. Doprowadzać do tego zjawiska mogą rozmaite czynniki. Czasami pewne zaburzenia prowadzące do niemożności zajścia w ciążę dotyczą partnerki, a czasami partnera. Przeczytaj, jakie badania wykonywane są w diagnostyce bezpłodności u kobiet, a jakie u mężczyzn, a także dowiedz się, dlaczego bezpłodność i niepłodność to terminy określające dwa odmienne problemy zdrowotne.
Byłaś pewna, że tym razem uda się zajść w ciążę. Niestety, pojawiła się miesiączka. Tracisz już nadzieję, chęci i siły. Spokojnie, jeszcze nic nie jest przesądzone. Warto natomiast zrobić kilka badań, aby sprawdzić, co jest przyczyną niepłodności, i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie. Jak wygląda i na czym polega diagnostyka niepłodności? Jakie badania są konieczne, by stwierdzić niepłodność?
Niemal w połowie przypadków par, które bezskutecznie starają się o dziecko, przyczyną kłopotów jest niepłodność męska. Dlatego właśnie mężczyźni powinni być badani razem ze swoimi partnerkami. Czym jest niepłodność męska, w jaki sposób jest diagnozowana, jak przebiega jej leczenie?
Niedrożność jajowodów jest przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę u co czwartej polskiej pary. Niedrożność jajowodów pojawia sie zwykle w wyniku stanów zapalnych dróg rodnych, które prowadzą do powstania zgrubień ścian jajowodów i zrostów, zamykających plemnikom drogę do komórki jajowej. Jak leczy się niedrożność jajowodów?
Niepłodność immunologiczna to dowód na to, że przeszkodą w zajściu w ciążę bywa również własny system odpornościowy. Zarówno organizm kobiety, jak i organizm mężczyzny może w określonej sytuacji traktować komórki rozrodcze  jako wroga i wysyłać przeciwko nim przeciwciała. Czy można leczyć niepłodność immunologiczną?
Niepłodność to coraz częstszy problem. Już niemal co piąta para potrzebuje pomocy lekarzy, aby mieć dziecko. Na szczęście medycyna potrafi im pomóc coraz skuteczniej. W Polsce również dostępne są najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Zobacz, jakie badania diagnozują niepłodność męską i kobiecą.
Inseminacja to jedna z najprostszych metod wspomagania rozrodu. Inseminacja możliwa jest wtedy, gdy kobieta ma drożne jajowody. Zabiegu nie przeprowadza się u pań, które mają zmiany zapalne w narządach rodnych, mięśniaki macicy uniemożliwiające donoszenie ciąży. Do zapłodnienia wykorzystuje się plemniki partnera lub z banku nasienia. Jak przebiega inseminacja i ile kosztuje?
In vitro dla wielu par bezskutecznie starających się o dziecko jest jedyną szansą na posiadanie potomstwa. Na czym polega sztuczne zapłodnienie metodą in vitro? Ile kosztuje in vitro i czy jest refundowane? Jak wygląda przygotowanie do in vitro i przebieg zabiegu in vitro, kiedy można spodziewać się efektów?
Przyczyny niepłodności w około 40 procentach leżą po stronie kobiety, 40 procentach po stronie mężczyzny, a w pozostałych 20 procentach - u obojga partnerów lub w ogóle nie da się ich wykryć. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny niepłodności kobiety? Co powoduje kłopoty z zajściem w ciążę?

Najpopularniejsze metody leczenia niepłodności obejmują leczenie hormonalne, inseminację domaciczną oraz sztuczne zapłodnienie in vitro.

Podstawową metodą jest leczenie hormonalne. Stosuje się je w przypadku występowania nieregularnych cykli menstruacyjnych, ich całkowitego braku, ale także w sytuacji, kiedy nie jest możliwe jednorazowe ustalenie przyczyny trudności z zajściem w ciążę. Stymulacja hormonalna polega na podawaniu przez kilka miesięcy tabletek lub zastrzyków zawierających HCG (gonadotropinę kosmówkową). Po wykształceniu się wystarczającej liczby komórek jajowych pacjentka kończy kurację hormonalną. Przy tej metodzie konieczne może być odbywanie stosunku w określone dni uzależnione do stężenia hormonów w organizmie.

Inseminacja domaciczna polega na bezpośrednim wprowadzeniu nasienia do dróg rodnych kobiety. Nasienie mężczyzny jest poddawane analizie laboratoryjnej i są z niego ekstrahowane plemniki wykazujące największą żywotność. Zaleceniami do inseminacji mogą być np. endometrioza lub zaburzenia ejakulacji.

Zapłodnienie in vitro to doprowadzenie do zapłodnienia komórki jajowej pozaustrojowo i wprowadzenie zarodka do organizmu matki, gdzie zagnieżdża się on w ścianie macicy.

Powodów niepłodności można wymienić wiele i występują one u partnerów obojga płci. U kobiet jest to zazwyczaj niewłaściwa dieta, stres i zaburzenia gruczołów hormonalnych (podwzgórze, przysadka, jajniki), ale także nadmierny wysiłek fizyczny. U mężczyzn za niepłodność często odpowiada zła dieta, stosowanie używek, niska aktywność fizyczna, noszenie obcisłej bielizny oraz przegrzewanie jąder.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza