Naprotechnologia alternatywą dla in vitro? Na czym polega naprotechnologia?

2022-06-20 16:47

Naprotechnologia to jedna z metod leczenia niepłodności. Niektórzy nazywają naprotechnologię nawet alternatywą dla in vitro. Tymczasem naprotechnologia w pierwszej kolejności pozwala na zdiagnozowanie przyczyn niepłodności, a leczy tylko niektóre z nich. Co to jest naprotechnologia i na czym polega? Jaka jest jej skuteczność?

Kobieta w ciąży u ginekologa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Naprotechnologia - skuteczność
  2. Czy naprotechnologia leczy niepłodność?
  3. Naprotechnologia - kiedy jest nieskuteczna?
  4. Naprotechnologia a in vitro

Naprotechnologia (Natural Procreative Technology – Metoda naturalnej prokreacji) to metoda diagnostyki i leczenia niektórych przypadków niepłodności, która zastała opracowana w latach 90. XX w. Jej twórca, prof. Thomas Hilgers, był przekonany, że większość par, która z niewiadomych przyczyn od lat bezskutecznie stara się o dziecko, została źle zdiagnozowana.

Jego zdaniem znalezienie prawdziwych przyczyn niepłodności może im umożliwić zajście w ciążę w sposób naturalny.

Gadaj Zdrów: Mama dwójki dzieci z in vitro: "Nie afiszuję się z tym"

Naprotechnologia - skuteczność

Naprotechnologia polega na bardzo dokładnej obserwacji kobiecego cyklu w oparciu o model Creightona. Każda para musi nauczyć się skrupulatnej obserwacji (nawet kilka razy dziennie) i zapisywania w specjalnych tabelach następujących parametrów:

Wyniki obserwacji są przekazywane lekarzowi, który dodatkowo wykonuje badania hormonalne i ultrasonograficzne. Dopiero wówczas może postawić diagnozę, tzn. określić jaka jest przyczyna niepłodności, i opracować indywidualną formę leczenia.

Może to być leczenie hormonalne, ginekologiczne lub chirurgiczne (histeroskopia, laparotomia, laparoskopia). Niekiedy wystarczy tylko zmiana stylu życia (zmiana diety, większa aktywność fizyczna, rzucenie palenia) lub współżycie w czasie wyznaczonym na moment owulacji, aby starania przyniosły oczekiwane efekty.

Pełny cykl naprotechnologiczny trwa 24 miesiące, jednak w niektórych przypadkach para może zacząć starać się o dziecko znacznie wcześniej. Moment planowanego poczęcia konsultuje się z lekarzem, który określa najbardziej sprzyjający czas do zapłodnienia w cyklu kobiety.

Czy naprotechnologia leczy niepłodność?

W większości przypadków (ok. 97 proc.) lekarz stawia prawidłową diagnozę. Nie gwarantuje to jednak wyleczenia niepłodności, a co za tym idzie - ciąży. Należy pamiętać, że naprotechnologia umożliwia wyleczenie niepłodności tylko za pomocą niewielkich zabiegów chirurgicznych, środków hormonalnych lub terapii. W związku z tym szansę na wyleczenie mają np. kobiety z zaburzeniami owulacji, endometriozą, torbielami jajników czy zaburzeniami hormonalnymi. W innych przypadkach jest nieskuteczna.

Czy naprotechnologia leczy niepłodność? Wyjaśnia ginekolog, Grzegorz Południewski

Naprotechnologia - kiedy jest nieskuteczna?

Naprotechnologia nie pomoże w przypadku bezpłodności albo niepłodności, która wynika z:

  • problemów genetycznych;
  • defektów anatomicznych u kobiety i mężczyzny;
  • uszkodzenia narządów rozrodczych, a co za tym idzie - ich dysfunkcji;
  • nieodwracalnych zmian spowodowanych endometriozą.

Ginekolog: Naprotechologia posługuje się osiągnięciami jeszcze z lat 30. ubiegłego wieku

Naprotechnologia a in vitro

Naprotechnologia nie jest alternatywą dla in vitro. Celem naprotechnologii jest przywrócenie możliwości naturalnego poczęcia, w związku z tym nie pomoże ona parom, u których przyczyny niepłodności są niemożliwe do wyleczenia i wykluczają możliwość naturalnego zapłodnienia. W tym przypadku ratunkiem jest tylko metoda in vitro.