Plamienie z pochwy. Jakie mogą być przyczyny plamienia z pochwy?

Materiał partnerski Anna Ławniczak

Plamienie czyli krwiste lub brązowawe plamki na bieliźnie pojawiające się poza miesiączką często budzą niepokój. Plamienia jednak nie zawsze muszą oznaczać coś groźnego. Są takie, które wynikają z naszej fizjologii. Warto jednak wiedzieć, kiedy o plamieniach trzeba powiedzieć ginekologowi. Jakie mogą być przyczyny plamienia z pochwy?

Plamienie to niewielka ilość zabarwionej krwią wydzieliny z pochwy. Może mieć kolor jasnoczerwony lub ciemny wręcz brązowy, o rdzawym odcieniu. Czasem pojawia się w środku cyklu, czasem poprzedza okres, czasem pod koniec miesiączki, przedłużając jej trwanie. Zawsze warto zgłosić plamienie ginekologowi, który najlepiej rozwieje wszelkie wątpliwości i lęki. A w przypadku zaburzeń rozpocznie leczenie.

Plamienie w środku cyklu

Jeśli występuje często w okresie kiedy ma nastąpić owulacja - najprawdopodobniej jest prawidłowe. U pewnej grupy kobiet występuje tzw. plamienie okołoowulacyjne spowodowane nagłym zmniejszeniem stężenia estrogenów podczas jajeczkowania. Plamienie zazwyczaj jest skąpe, ale może trwać nawet do czterech dni. Ustaje z chwilą zwiększenia stężenia progesteronu.

Plamienia między miesiączkami, których nie da się powiązać z owulacją zawsze trzeba zgłosić lekarzowi. Jeżeli obok plamień występują obfite, bolesne miesiączki może to wskazywać na mięśniaki macicy. Gdy poza plamieniami pojawiają się: gorączka i nagłe skurczowe bóle brzucha - istnieje podejrzenie zapalenia przydatków.

Plamienia międzymiesiączkowe mogą także wskazywać na zakażenia dróg rodnych, istnienie nadżerki oraz rozwijający się proces nowotworowy.

Warto spróbować
Gynoxin Optima packshot

Autor: Recordati Polska Sp z o.o

materiał partnera

W przypadku grzybiczego zapalenia pochwy i sromu skutecznym sposobem na pokonanie infekcji jest stosowanie leku Gynoxin® OPTIMAzgodnie z zaleceniem zawartym w ulotce. Jeżeli jednak infekcja nie ustępuje lub objawy nasilają się – konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który indywidualnie dobierze sposób leczenia.

3 fakty o leku Gynoxin® OPTIMA:

  • Nie tylko usuwa objawy infekcji intymnej - świąd, pieczenie, upławy – ale też ją leczy1
  • Tylko 3 dni kuracji - aplikacja raz na dobę2
  • Skuteczność potwierdzona badaniami3,4,5,6

GYN/2019-10/37

  1. Hainer BL, Gibson MV. Am Fam Physician 2011;83(7):807-15
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Gynoxin® OPTIMA zatwierdzona dnia 17.07.2017 Wskazania do stosowania: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Odnosi się wyłącznie do okresu stosowania leku.
  3. Munoz Reyes JR, et al. Ginecol Obstet Mex; 2002;70:59-65
  4. Scienza G, et al. G Ital Ost Gin 1987;9(9):758-60
  5. De Cecco L, et al. Int J Drug Ther 1988; 5 (4): 296-301
  6. Sartani A, et al. Riv Ost Gin Perin 1988;3(2):184-9

Plamienie po stosunku

Krwawienie towarzyszące pierwszemu stosunkowi w życiu jest naturalne i prawidłowe. Wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej. Drobne krwawienia mogą się zdarzyć także kobietom prowadzącym już regularne życie seksualne. Ścianki pochwy są bardzo delikatne i łatwo o otarcia lub zadrapania.

Drobne krwawienie po stosunku może wynikać ze zbyt słabego nawilżenia pochwy, co sprzyja zranieniom. Zastosowanie preparatu nawilżającego (lubrykantu) powinno rozwiązać problem.

Krwawienia, które pojawiają się po stosunku często lub zawsze wymagają koniecznie konsultacji z lekarzem. Mogą bowiem być symptomem infekcji narządów rodnych lub choroby wenerycznej, świadczyć o istnieniu nadżerki, polipów szyjki macicy a nawet nowotworu. Krwawienia po stosunku są też objawem chlamydiozy czyli zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis.

Plamienie podczas stosowania antykoncepcji

Są powszechną dolegliwością podczas pierwszych trzech miesięcy zażywania pigułki hormonalnej. Mogą się pojawić przy każdej zmianie preparatu na inny rodzaj. Jeśli plamienia podczas zażywania pigułki hormonalnej nie trwają dłużej niż 6 miesięcy i nie nasilają się - można to uznać za normalny objaw przyzwyczajania się organizmu do antykoncepcji hormonalnej.

Gdy krwawienia przedłużają się poza ten okres lub stają się coraz bardziej intensywne - trzeba iść do ginekologa i zmienić rodzaj pigułki. Krwawienie i plamienie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może zdarzyć się także wtedy, gdy zapomnimy zażyć jedną lub więcej pigułek czy wtedy gdy odlepi się plasterek. Jest to tzw. plamienie z odstawienia wynikające z nagłego zmniejszenia stężenia dostarczanych z zewnątrz hormonów.

Plamienia międzymiesiączkowe mogą się również pojawić podczas pierwszych trzech miesięcy po włożeniu wkładki domacicznej. Są reakcją na obecność ciała obcego w macicy. Jeśli plamienia utrzymują się dłużej niż trzy miesiące lub stają się bardziej obfite, trzeba się skonsultować z ginekologiem. Najprawdopodobniej trzeba będzie zmienić metodę antykoncepcji.

Ważne

Plamienie w ciąży

Takie przypadki za każdym razem trzeba zgłosić ginekologowi prowadzącemu ciążę. Przyczyny mogą być banalne: pojawiające się w pierwszych miesiącach skąpe krwawienia w terminie spodziewanej miesiączki, reakcja organizmu na zachodzące zmiany hormonalne, zmęczenie, krwawienie z zewnętrznej warstwy pęcherza płodowego. Ale bywa, że plamienia sygnalizują niebezpieczeństwo poronienia. Dlatego w ciąży o każdym takim epizodzie trzeba poinformować lekarza.

Plamienie przed miesiączką

Zdarza się czasem, że plamienie poprzedza okres. Pojawiają się plamki, tak jakby miał się zacząć, potem przerwa nawet kilka dni i dopiero wtedy zaczyna się właściwa miesiączka. Nie oznacza to nic strasznego, ale warto zgłosić to ginekologowi.

U kobiet regularnie miesiączkujących takie plamienie może oznaczać tzw. niedomogę lutealną czyli niewydolność ciałka żółtego czego konsekwencją jest niedostateczne wydzielanie progesteronu.

U kobiet po czterdziestce, wchodzących w okres klimakterium, plamienie przed miesiączką jest jednym z objawów zmniejszenia produkcji progesteronu czyli fizjologicznie zachodzących zmian w ich organizmie. Może się to objawiać także przez plamienie występujące na końcu miesiączki i przedłużające jej trwanie.

Plamienia po menopauzie

Menopauza to ostatnia prawidłowa miesiączka w życiu kobiety. Ale przez 6 do nawet 12 miesięcy po niej mogą pojawiać się nieregularne plamienia oraz krwawienia i nie ma się co nimi martwić. Natomiast każde plamienie lub krwawienie występujące później niż po roku od ostatniej prawidłowej miesiączki trzeba zgłosić lekarzowi i zbadać jego  przyczyny.

Powodem krwawienia mogą bowiem być mięśniaki macicy, przerost i polipy endometrium, polipy szyjki macicy, zanikowe zmiany endometrium prowadzące do odsłaniania zakończeń naczyń krwionośnych pod błona śluzową, a także nowotwory trzonu macicy. Każdy z tych problemów wymaga interwencji lekarskiej.

Nazwa produktu leczniczego: Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Postać farmaceutyczna: Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Chłopak
|

Witam może mi ktoś odpowiedzieć na dręczące pytanie
Uprawiałem sex z moją dziewczyną co prawda nawet nie 3 minuty bo od razu się przestraszyliśmy i ja nawet nie doszedłem
Sex był anty koncepcji i 4 dniu Okresu
Po 2/3 dniach pojawiła się brązowa wydzielina może to być objawem Ciąży czy jest to nie możliwe ?

Pati
|

Mam do was pytanko kobietki kochałam sie z chłopakiem on kończył we mnie teraz od paru dni mam temperaturę i nie wielkie plamienia bolące piersi i małe zawroty głowy czy to może byś ciąża

jaga
|

hej potrzebuje porady co to moze byc jestem 13 dni po miesiaczce i od 4 dni zmagalam sie z zapaleniem grzybicznym pochwy i od dzis dostalam lekkiego plamienia. Niby tej krwi jest nie wiele ale sie martwie a nie mam jak pojsc do lekarza.

Żaneta
|

Witam współżylam z narzeczonym po miesiaczce trzy dni ... polecialo mu mam duzy ... wiekszy brzuch chce mi sie jesc moje pytanie czy to może byc ciaza dodam ze to by byla druga w pierwszej tez tak mialam.Prosze o pomoc

Monika
|

Witam. Potrzebuję pomocy. Współżyłam z chłopakiem na początku dni płodnych, lecz nie skończył we mnie. Tydzień po owulacji dostałam krwawienia. Miesiączka planowana jest za 6 dni. Czym może być spowodowane to krwawienie? Pomocy.

andzia
|

Witam, chciałabym prosić o pomoc.
A mianowicie, zamiast miesiączki jak co miesiąc to bywa dostałam plamienia w kolorze ciemnobrązowym, prawdę powiedziawszy przypomina to jak kobiecie oczyszcza się organizm po porodzie, boli mnie brzuch, tylko te bóle sa tak jak skurcze, bądź kolka. Do lekarza mam dopiero za dwa tyg, ale bardzo mnie martwi ten stan. Proszę pomóżcie mi bo nie wiem co sie dzieje.

mama
|

hej miałam takie objawy w pierwszych tygodniach ciąży

Mimi
|

Witam... wraz z mężem staramy się o dziecko. Jestem dwa dni przed @ i dostałam brazowy śluz. Co to może oznaczać? Miesiaczkuje co 26 dni, regularnie. nigdy mi się takie coś nie pojawiło. Oczywiście kochałam się z mężem w dni płodne i nie tylko. Oczywiście zaczęłam brać od paru dni lek na tarczyce.

ma
|

Po pierwsze, plemniki mogą znajdować się również w preejakulacie - wydzielinie, która wydostaje się z cewki podczas stosunku często na długo przed orgazmem. Po drugie, łatwo w miłosnym uniesieniu o chwilę wahania a nawet całkowitego zapomnienia, a zbyt późne wyjęcie członka z pochwy prowadzi do tego, ze część ejakulatu trafi jednak do pochwy.

http://www.poradnikzdrowie....

ad
|

nie powinna być to ciąża jak uważacie i wiesz że nie doszedł w tobie