BÓL BRZUCHA - o czym może świadczyć ból brzucha?

Materiał partnerski Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Ból brzucha może sygnalizować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Ból brzucha może być także objawem groźnej choroby. Lista schorzeń, którym towarzyszy, jest bardzo długa. Dowiedz się, o czym może świadczyć ból brzucha z biegunką i zaparciami, a o czym nasilający się przy uciskaniu.

Posłuchaj, co może oznaczać ból brzucha z lewej strony i kiedy informuje o zagrożeniu życia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ból brzucha to zawsze nieprzyjemne uczucie. Jeśli dodatkowo towarzyszą mu gorączka, biegunka, wymioty, zaparcia, trudności w oddychaniu powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.

Ból brzucha:

 • ostry, promieniujący do pleców i klatki piersiowej
  Jeśli towarzyszy mu gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha i pocenie się, może świadczyć o zapaleniu trzustki lub pęcherzyka żółciowego. Najlepiej wezwać karetkę - może dojść do wstrząsu, który grozi śmiercią.
 • nasilający się w górnej prawej ćwiartce
  Gdy występuje razem z gorączką, zmęczeniem, nudnościami i wymiotami, informuje o zapaleniu wątroby lub raku trzustki. Taką diagnozę potwierdza ciemny mocz, jasny stolec, zażółcenie białek oczu i skóry.
 • nasilający się przy uciskaniu, zwykle po lewej stronie
  To najczęstsze objawy uchyłków jelita grubego. Innymi symptomami są nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia lub cienkie, tzw. ołówkowe stolce.
 • kurczowy w środkowej części
  Często pojawia się w nocy, promieniuje do prawego boku lub pleców. Dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty i gazy - to może być objaw ataku kolki wątrobowej (żółciowej). Trzeba wezwać lekarza i powstrzymać się od jedzenia i picia.

Wypróbuj
Buscopan Forte

Autor: Ipsen Poland Sp. z o.o.

materiał partnera

Jeśli ból brzucha jest silny i dokuczliwy, można sięgnąć po leki przeciwbólowe lub rozkurczowe. W tym ostatnim przypadku sprawdzą się te zawierające butylobromek hioscyny.1 Jest on składnikiem produktu leczniczego Buscopan FORTE. Lek ten jest polecany w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego - zaburzeniach czynnościowych w obrębie przewodu pokarmowego, bolesnych skurczach żołądka, kolce jelitowej czy zespole jelita drażliwego. Można po niego sięgnąć także w stanach skurczowych dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa).

Buscopan FORTE zaczyna działać już po 15 minutach2, dlatego sprawdzi się również przy dolegliwościach w obrębie układu moczowo-płciowego, takich jak bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową.

Kiedy ból brzucha może być groźny? Wyjaśnia dr Piotr Gryglas

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

miesięcznik "Zdrowie"

Źródła:

1. Bartnik W., Chojnacki J., Paradowski L., Skrzydło-Radomańska B., Tomecki R., Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego,
„Gastroenterologia Kliniczna” 2009, tom 1, nr 1, str. 9–17
2. Lacy B.E., Wang F., Bhowal S., Schaefer E.: On-demand hyoscine butylbromide for treatment of self-reported functional cramping abdominal pain. Scand J Gastroenterol 2013; 48 (8): 926-935

.

Buscopan Forte, 20 mg hioscyny butylobromku. Tabletki powlekane. WSKAZANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego(zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych(zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową) PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na inną substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni. Patologiczne poszerzenie jelita grubego. Rzadkie zaburzenia dziedziczne mogące uniemożliwiać przyjmowanie substancji pomocniczej (związane z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub nieodoborem sacharazy – izomaltazy) PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Consumer HealthCare

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
RWika Wika
|

Już mam bóle brzucha tam gdzie znajduje się żołądek i zawsze jest strasznie bolący aż muszę za każdym razem brać tabletki. Co to może znaczyć?

Lukasz
|

Od kilku lat boli mnie brzuch po prawej stronie, promieniuje do pleców, wszystkie wyniki badań mam bardzo dobre kolonoskopia, gastroskopia nic nie wykazały. ostatnio lekarz rodzinny mnie do psychiatry wysłał. czy ktoś ma podobne dolegliwości?

Pan znawca
|

Reklama ?

Dzika
|

takie przewlekle bole brzucha moga tez byc skutkiem IBS, dlatego nie powinno sie ich bagatelizowac i nalezy skonsultowac to z lekarzem. U mnie dopiero odpowiednia dieta, leki i intesta - preparat na regulacje perystaltyki jelit pomogly i pozwolily pozbyc sie problemu :)

do kaji
|

Zaparcia raz na 2-3 miesiąca. Próbowałaś zmienić dietę? Może to też być od stresu. Po zmianie diety oraz miejsca zamieszkania, przeszło u mnie jak ręką odjął.

Semper
|

Witam, od pewnego czasu boli mnie brzuch... zaczęlo się to dosyć dawno z rok temu... chodzi o to że normalnie gdy jestem w domu to wszystko jest w porządku ale gdy jestem w szkole lub nawet ostatnio gdy spotykam się ze znajomymi to brzuch zaczyna boleć i robi się taki jakby nadmuchany, większy niż zwykle, twardy, ale co najgorsze pobolewa... ten bol nie jest jakos specjalnie mocny i wczesniej bagatelizowalem to, ale teraz sam juz nie wiem. boje sie ze to cos powaznego. Wątpie żeby to bylo przez stres, w szkole jestem raczej lubiany, ucze sie dobrze wiec nie mam powodu do stresu a spotkania ze znajomymi są przecież przyjemnoscia.
Licze na szybka porade

Marysia
|

Dzień dobry!
Ja mam dosyć dziwne bóle brzucha
Przechodzą mi do nerek mam biegunkę i osłabienie prosiłam mamę by mnie wzięła do lekarza bo nie wytrzymam ale moja mama mówi że mam okres A te bóle są od dobrego miesiąca.
Proszę o pomoc !

kaja
|

Mnie często boli brzuch z moich nieudolnych jelit :( to jest jakaś makabra... raz na 3 miesiące mam zaparcia przynajmniej 2-3 dni.

nopain
|

Częste bóle brzucha mogą być efektem spożywania np żółcieni pomarańczowej która jest dodatkiem koloryzującym do bardzo wielu produktów spożywczych. Kolorowe napoje, żelki, syropy, słodycze wszędzie mozna to spotkać. Na etykiecie będzie to oznaczone jako E110. Lepiej unikać.

Ankasa
|

Trzeba przyznać, że dobry ten sok triphala na moje jelita