Grypa żołądkowa - objawy. Jak leczyć grypę żołądkową?

2020-05-13 15:01

Grypę żołądkową wywołują wirusy powodujące zakażenie układu pokarmowego.  Jej objawy są wyjątkowo burzliwe i nieprzyjemne. Sprawdź czy masz objawy grypy żołądkowej i sprawdź,  jak ją leczyć.

Grypa żołądkowa - objawy. Grypa żołądkowa (inaczej jelitowa) to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Grypa żołądkowa wywołana jest atakiem wirusów - najczęściej są to rotawirusy, czasem norowirusy lub adenowirusy. Wnikają one w błonę śluzową jelita i niszczą ją powodując wystąpienie bardzo nieprzyjemnych objawów.

Grypa żołądkowa - objawy

Objawem grypy żołądkowej jest silna wodnista biegunka. Zwykle trwa 2-3 dni, ale w niektórych przypadkach może się przeciągnąć nawet do 9 dni. Często towarzysza jej nudności i wymioty. W grypie żołądkowej może również  występować gorączka, czasem bardzo wysoka, ponad 39 st.C. Objawy grypy żołądkowej pojawiają się nagle. Czujemy się bardzo źle, mamy dreszcze i jesteśmy osłabieni, że czasem trudność sprawia dojście do toalety.

Grypa żołądkowa - jak radzić sobie z objawami grypy żołądkowej

Leku na grypę żołądkową nie ma. Należy łagodzić objawy i uzupełniać płyny. Niezbędne jest picie rozpuszczonej mieszanki składników mineralnych, tzw. elektrolitów, bo intensywne wymioty oraz biegunka pozbawiają nas ważnych minerałów.

Należy też utrzymywać w domu wyjątkowy reżim higieniczny. Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa. Rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem brudnych rąk oraz drogą kropelkową. Dlatego należy często myć ręce.

Gdy chory jest w domu - po każdym kontakcie z nim, dotykaniu przedmiotów, których on używa, po myciu urządzeń sanitarnych. Poza tym należy myć ręce zawsze: po powrocie do domu, po wyjściu z toalety, zanim przystąpimy do przygotowywania jedzenia.

Podczas choroby w domu należy znacznie częściej myć urządzenia sanitarne (ideałem byłoby po każdym użyciu sedesu i umywalki czy wanny przez chorego) i spuszczać wodę zawsze przy zamkniętej klapie sedesu. Warto przecierać też klamki słuchawkę telefonu oraz klawiaturę komputera czy pilota.

Jak zwalczyć grypę żołądkową?

Grypa żołądkowa i grypa jelitowa to ta sama choroba, wywoływana przez wirusy. Objawy grypy żołądkowej są bardzo dokuczliwe, jednak szybko mijają i nie powodują komplikacji po chorobie. O tym, jak walczyć z grypą żołądkową opowiada nasz ekspert - lek. med. Joanny Pietroń z Centrum Medycznego Damiana w Warszawie.

Grypa żołądkowa - jak z nią walczyć?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
helusin
|

to zwroc sie ze swoim problemem do kogos ci bliskiego mamy taty babci cioci sasiadki .....i opowiedz o tym co dzieje sie z toba. mozna tez wybrac sie bezposrednio do lekarza .moze lekarz - to najlepszy pomysl. zycze ci duzo zdrowka i nie martw sie bo niedlugo bedziesz zdrowa jak rybka.Pozdrawiam Cie serdecznie i zycze ci duzo szczescia w zyciu i milosci od ludzi. pa Danuta ps. jestes madrym dzieckiem .

danuta
|

mam pytanie - w jaki sposob pani sterylizuje wycieraczke pod drzwiami??Do sterylizowania trzebaby miec w domu specjalny sterylizator , a nie sadze, aby go pani miala. Czyzby byla pani pielegiarka i wykorzystywala do swojego osobistego uzytku sterylizatory lub autoklawy przeznaczone do sterylizacji sprzetu medycznego?

Aga.Madryt
|

jak ja mam sie oszczedzac jak jestem w pracy i trzy radzy dziennie podnosze sparalizowanego faceta wazacego 100 kilo i na dodatek obydwoje mamy grype zoladkowa co poczac w takim przypadku goraczke tez obydwoje mamy
blagam o pomysl

kari
|

jestem dzieckiem bardzo boli mnie głowa mam dreszcze jeździ mi w brzuchu mam biegunkę bolą mnie kości mam temperaturę 37:5 37:2 37:6 35:5 boli mnie brzuch i wymiotuje.

Agnieszka
|

Witam, jak dla mnie to takie treściwe informacje są bardzo ważne i pomocne od Bożego Narodzenia męczę się z grypą żołądkową, jestem już tak zmęczona że nawet pisanie na klawiaturze sprawia mi problem, ale wiem że muszę to przetrzymać, a wracając do kwestii higieny to u mnie jest na piątkę z plusem , ja to nawet sterylizuję wycieraczkę przed drzwiami. Pozdrawiam i życzę zdrowia.