Stan przedcukrzycowy dotyczy nawet 5 mln Polaków. Ciebie też? Sprawdź to [TEST]

Stan przedcukrzycowy dotyczy - wedle różnych statystyk - od 3 do nawet 5 milionów Polaków. Zlekceważony może prowadzić do poważnych chorób, w tym takich jak cukrzyca oraz czy choroby układu krążenia. Stan przedcukrzycowy zwykle nie daje żadnych objawów, dlatego bez wykonania badań nikt nie jest w stanie samodzielnie ocenić, czy ma stan przedcukrzycowy. Są jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą doprowadzić do jego rozwoju. Wykonaj test i sprawdź, czy możesz mieć stan przedcukrzycowy.

cukrzyca pomiar cukru
Autor: Getty Images

Stan przedcukrzycowy pojawia się, zanim rozwinie się cukrzyca. I wedle różnych badań dotyka od 3 do nawet 5 milionów Polaków. Wczesne rozpoznanie pozwala na identyfikację osób zagrożonych cukrzycą i wczesne podjęcie leczenia, a co za tym idzie - pozwala na redukcję ryzyka wystąpienie cukrzycy i jej groźnych powikłań, wśród których wymienia się m.in. niewydolność nerek, czy utratę wzroku.

Aby ostatecznie rozpoznać stan przedcukrzycowy, należy wykonać zlecone przez lekarza badania - oznaczenie stężenia glukozy we krwi lub tzw. krzywą glukozową. Warto również rozwiązać test, który co prawda nie jest narzędziem diagnostycznym, ale jego wynik może skłonić do wizyty u lekarza i wykonania odpowiednich badań.  

Odpowiedz więc szczerze na poniższe pytania i przekonaj się, czy jesteś w grupie osób, którym grozi cukrzyca.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do diabetologa?

Czy masz stan przedcukrzycowy?

Pytanie 1 z 11
Czy masz powyżej 45 lat?

Test pochodzi z raportu "Polska w stanie przedcukrzycowym" i został opracowany przez prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Strojka, Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Diabetologii.

Pamiętaj, że stan przedcukrzycowy może rozpoznać tylko lekarza na podstawie wyników badania poziomu cukru krwi. O stanie przedcukrzycowym można mówić wtedy, gdy po dwukrotnym badaniu na czczo (czyli co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku) okaże się, że jego poziom utrzymuje się między 100 a 125 mg%.