Leki

Lekiem zwanym również lekarstwem i produktem leczniczym jest każda substancja, która nadaje się do bezpośredniego wprowadzenia do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej. Podanie leków ma na celu osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego. Niektóre produkty lecznicze, podawane w odpowiedniej, ściśle określonej dawce, stosowane są by zapobiec chorobie. Dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Oksykodon to silny lek przeciwbólowy należący do grupy opioidów. W medycynie stosuje się go głównie w postaci chlorowodorku. Oksykodon jest często mylony z morfiną, lecz jest lekiem alternatywnym wobec morfiny. W jaki sposób działa oksykodon i jak poprawnie go dawkować?
Pora dnia przyjmowania leków ma znaczenie. Niektóre lepiej brać rano, by pomagały radzić sobie z objawami choroby w ciągu dnia. Po inne lepiej nie sięgać wieczorem, ponieważ może się to skończyć nieprzespaną nocą. Neurolog przestrzega, jakich leków i suplementów nie należy przyjmować po godzinie 18.
Zapadła decyzja o wycofaniu z całej Unii Europejskiej leków, w których składzie można znaleźć folkodynę. Stosowane są one m.in. w leczeniu suchego kaszlu. Jak przekazał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, nie będą już dostępne w aptekach.
Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, mają postać niewielkich poduszeczek wypełnionych krwią. Występują u każdego jako anatomiczne struktury naczyniowe zlokalizowane w kanale odbytu. Odczuwalne są jednak dopiero wtedy, gdy pojawi się ich stan zapalny. Maść na hemoroidy ma za zadanie przynieść ulgę i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.
Kwercetyna należy do licznej i bardzo różnorodnej grupy związków pochodzenia roślinnego zwanej flawonoidami. To naturalny barwnik roślinny występujący w niektórych warzywach i owocach. Posiada szereg korzystnych właściwości np. przeciwnowotworowe czy przeciwzapalne. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po kwercetynę?
Flegamina to środek o działaniu wykrztuśnym, stosowany w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. W aptece dostępna jest w postaci syropu lub tabletek. Można kupić ją bez recepty. Jak działa flegamina i jakie substancje aktywne zawiera?
Skóra to jeden z największych narządów ludzkiego organizmu. Każdego dnia jesteśmy narażeni na sytuacje, w których ciągłość skóry może zostać naruszona. O ile zwykłe zadrapanie nie wymaga interwencji lekarskiej, to konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry i założenie opatrunku. Tormentiol jest jednym z produktów leczniczych stosowanych właśnie w przypadku uszkodzenia skóry.
Przepisy na domowe syropy na kaszel, zarówno ten suchy, jak i mokry, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nic dziwnego - syropy własnej roboty na kaszel są skuteczne i bezpieczne. Oto domowe przepisy na syropy na kaszel.
Domowe, sprawdzone sposoby na kaszel są wykorzystywane od pokoleń, dlatego wiadomo, że są skuteczne. Domowe sposoby na kaszel można wykorzystać na kaszel mokry, suchy i inne jego rodzaje. Poznaj siedem sprawdzonych sposobów na kaszel.
Ten niezbędny składnik odżywczy pozytywnie wpływa na układ nerwowy, usprawnia funkcje umysłowe i wspomaga utrzymanie prawidłowego metabolizmu tłuszczów. Tak ważne jest, by dbać o odpowiedni poziom tego związku w organizmie. W innym przypadku jego śladowe ilości mogą doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się cholesterolu i trójglicerydów w wątrobie, a dalej do stłuszczenia tego narządu.
Ta witamina jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, oddziałuje na stan psychiczny oraz dobre samopoczucie. Jej niedobór może znacząco odbić się na zdrowiu. Niektóre z objawów można zauważyć, bacznie obserwując skórę.
Morfologia jest jednym z podstawowych badań, które dostarcza bardzo wielu ważnych informacji na temat stanu zdrowia. Polega na ilościowej i jakościowej analizie krwi. Wiele czynników może jednak wpłynąć na wiarygodność wyników m.in. stres, alkohol niektórek leki, ale także... stosowanie popularnych suplementów diety zawierających "witaminę piękności". Jak to możliwe?

Działanie produktów leczniczych polega na oddziaływaniu ze składnikami organizmu, co ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby, zahamowanie jej przyczyn i nieprzyjemnych objawów. Działanie produktu leczniczego uzależnione jest od jego budowy chemicznej, właściwości fizykochemicznych, wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżniamy dwa typy leków: lek innowacyjny, czyli produkt leczniczy, który został dopuszczony do obrotu w Polsce na podstawie pełnej dokumentacji oraz lek generyczny, czyli produkt leczniczy zawierający tą samą substancję czynną co lek innowacyjny, który został wyprodukowany na podstawie formuły zawartej w zgłoszeniu patentowym leku innowacyjnego, jednak dopiero po zakończeniu ochrony patentowej. Ceny leków generycznych są zazwyczaj zdecydowanie niższe.

Leki mogą być podawane doustnie (tabletki, kapsułki, syrop, zawiesina doustna), iniekcyjnie (ampułka, fiolka, ampułkostrzykawka), doodbytniczo (czopki), przezskórnie (maści, kremy, żele), wziewnie (aerozole do wdychania – najczęściej w lekach przeciwastmatycznych).

Każdy produkt leczniczy zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny zostaje poddany eksperymentalnym badaniom klinicznym. By lek został dopuszczony do obrotu niezbędne jest pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kontrolę nad całym procesem wytwarzania i obrotem leków sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.