Leki

Lekiem zwanym również lekarstwem i produktem leczniczym jest każda substancja, która nadaje się do bezpośredniego wprowadzenia do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej. Podanie leków ma na celu osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego. Niektóre produkty lecznicze, podawane w odpowiedniej, ściśle określonej dawce, stosowane są by zapobiec chorobie. Dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Sok z granatów nie jest aż tak popularny, jak sok z malin, a szkoda! Dlatego, że sok ten robiony z bardzo soczystych nasion granatów, zawiera więc wiele witamin i substancji odżywczych. Nazywany jest nawet najsilniejszym przeciwutleniaczem. Jego właściwości prozdrowotne, m.in. przeciwnowotworowe i odmładzające, są znane już od lat. Dowiedz się, jak możesz zrobić go samodzielnie w warunkach domowych!
Domowe sposoby na kaszel bazują na naturalnym lecznictwie ludowym, w połączeniu ze zdobyczami współczesnej medycyny. Dzięki temu można skutecznie wspomóc leczenie kaszlu mokrego i suchego. Jak najlepiej szybko pozbyć się kaszlu naturalnymi domowymi sposobami? Podpowiadamy.
Myśląc o narkotykach z apteki, niezorientowani w temacie najczęściej sądzą, że chodzi o nadużywanie syropów na kaszel czy tabletek dających pewien niewielki efekt odurzający. Niestety, ze środków powszechnie dostępnych bez recepty można domowym sposobem wytworzyć najgroźniejsze narkotyki, które nie tylko dają potężne efekty odurzające, ale też błyskawicznie uzależniają i totalnie wyniszczają organizm. Wśród nich jest legendarny krokodyl.
"Polska pozwala naszym dzieciom powoli umierać, kiedy lek jest na wyciągnięcie ręki. Ogłoszone właśnie zamknięcie ostatniej furtki do ich uratowania to najgorszy koszmar". "Dwa strzały w plecy - od urzędników i lekarzy. Jak mamy się z tego podnieść i wierzyć w człowieczeństwo?". Napływające do nas reakcje na zablokowanie dostępu do leczenia dla części dzieci i pacjentów z mukowiscydozą przez Ministerstwo Zdrowia i Zarząd Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy to morze rozpaczy, bezsilnej złości, ludzkich dramatów. Trudno się z tym zmierzyć na chłodno, profesjonalnie. Giną ludzie.
Hemoroidy to twój problem? W wielu przypadkach można sobie z nimi skutecznie poradzić lekami dostępnymi bez recepty. Trzeba jednak wiedzieć, jaki rodzaj hemoroidów masz. Są trzy i każdy wymaga nieco innego postępowania. Nie zdziw się, jeśli lekarz w aptece zapyta, z jakim konkretnie typem się mierzysz.
Jak coś ma jednocześnie hamować kaszel i działać wykrztuśnie? A jednak ludzie uwierzyli w takie cuda i wbrew opiniom specjalistów często twierdzą, że im akurat rzeczywiście taki syrop od wszystkiego pomaga. Czy to rzeczywiście możliwe, czy to tylko potęga marketingowej ściemy, pytamy farmaceutkę, Paulinę Front.
"Bianka jest na antybiotyku, kolejnym. Zmagamy się cały czas z niedożywieniem. Nasilił się kaszel. Nocami dziecko po prostu się dusi" - mówi mama 8-letniej Bianki chorej na mukowiscydozę. O tym, że można ratować zdrowie i życie ich dziecka, rodzice Bianki usłyszeli po raz pierwszy w kwietniu. Nikt z lekarzy nie powiedział im jednak, że leczenie jest bezpłatne i gwarantowane. Doradzono, by założyli zbiórkę.
Kojarzysz te wszystkie reklamy, w których zasmarkany, ledwo żywy człowiek, przyjmuje coś bez recepty i niemal natychmiast staje na nogi? To niekoniecznie ściema. Faktycznie niektóre leki bez recepty doskonale maskują objawy infekcji. Choroba się rozwija, możesz nią zarażać otoczenie, ale przez parę godzin czujesz się naprawdę nieźle. Kto by wtedy myślał o powikłaniach i skutkach ubocznych? A te mogą być poważne.
Jedni traktują modne "saszetki na przeziębienie" jak bezpieczne herbatki rozgrzewające. Inni widzą w nich potencjalnie silnie działające, skuteczne leki na objawy infekcji. Jak ostrzega Paulina Front, farmaceutka, rozczarować mogą się obie grupy. Dlaczego? Bo nie czytamy ulotek dołączonych do leków i wyrobów medycznych, a przede wszystkim zapominamy o istnieniu marek parasolowych.
Właśnie przechodzisz kurację antybiotykową, a tu się taka fajna imprezka trafiła... Generalnie wszyscy wiemy, że alkoholu z antybiotykami nie wolno łączyć. Tylko jak realnie niebezpieczne jest to połączenie? Jeśli planujesz przerwać kurację, żeby na przykład wznieść toast, najpierw to przeczytaj. Możesz się zdziwić.
Z domowymi odpadami medycznymi i ich odpowiedzialną utylizacją jest sporo kłopotów. Sporo osób naprawdę nie wie, co zrobić z resztką syropu, który został po leczeniu, przeterminowanymi tabletkami babci czy igłami wykorzystanymi do kontroli cukru. Coraz częściej zdarza się, ze odpowiedni, starannie opisany pojemnik znajdziesz na własnym osiedlu, ale to jednak kropla w morzu potrzeb. To co robić?
Po chwilowym spokoju na rynku, znowu nie jest dobrze. Nie dość, że ceny w aptekach rosną, to jeszcze w coraz większym tempie. Trudno w tych okolicznościach o optymizm. Zapewne to nic dziwnego, że skaczą ceny preparatów bardziej popularnych sezonowo, jak leki z witaminą D czy środki przeciwprzeziębieniowe. Niestety, nie tylko takich środków dotyczą spore podwyżki. Co drożeje najmniej i gdzie padły rekordy, dowiadujemy się z najnowszego raportu GdziePoLek.

Działanie produktów leczniczych polega na oddziaływaniu ze składnikami organizmu, co ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby, zahamowanie jej przyczyn i nieprzyjemnych objawów. Działanie produktu leczniczego uzależnione jest od jego budowy chemicznej, właściwości fizykochemicznych, wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżniamy dwa typy leków: lek innowacyjny, czyli produkt leczniczy, który został dopuszczony do obrotu w Polsce na podstawie pełnej dokumentacji oraz lek generyczny, czyli produkt leczniczy zawierający tą samą substancję czynną co lek innowacyjny, który został wyprodukowany na podstawie formuły zawartej w zgłoszeniu patentowym leku innowacyjnego, jednak dopiero po zakończeniu ochrony patentowej. Ceny leków generycznych są zazwyczaj zdecydowanie niższe.

Leki mogą być podawane doustnie (tabletki, kapsułki, syrop, zawiesina doustna), iniekcyjnie (ampułka, fiolka, ampułkostrzykawka), doodbytniczo (czopki), przezskórnie (maści, kremy, żele), wziewnie (aerozole do wdychania – najczęściej w lekach przeciwastmatycznych).

Każdy produkt leczniczy zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny zostaje poddany eksperymentalnym badaniom klinicznym. By lek został dopuszczony do obrotu niezbędne jest pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kontrolę nad całym procesem wytwarzania i obrotem leków sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.