Leki

Lekiem zwanym również lekarstwem i produktem leczniczym jest każda substancja, która nadaje się do bezpośredniego wprowadzenia do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej. Podanie leków ma na celu osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego. Niektóre produkty lecznicze, podawane w odpowiedniej, ściśle określonej dawce, stosowane są by zapobiec chorobie. Dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Toksyna botulinowa (botulina, botoks) jest powszechnie znana ze swoich właściwości przeciwzmarszczkowych. Mało kto wie, że toksyna botulinowa znalazła zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, lecz także w medycynie m.in. w leczeniu zeza, migreny,  nadpotliwości i problemów z oddawaniem moczu. Sprawdź, w jakich dolegliwościach może pomóc botoks.
Wykaz leków objętych refundacją jest aktualizowany co dwa miesiące. Najnowsze zmiany obowiązują od 1 lipca 2022 r. Te grupy pacjentów czekają spore zmiany.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu serii kolejnego leku. Tym razem chodzi o lek Angusta. Standardowe badanie stabilności wykazało zanieczyszczenie produktu, co uniemożliwia jego dalsze spożycie.
Przy przyjmowaniu leków, czy to na stałe, czy sporadycznie w przypadku niektórych dolegliwości, należy zachować czujność. Wszystko dlateog, że to, co jemy i pijemy wraz z lekiem może spowodować groźne komplikacje lub zmienić jego funkcjonalność. Oto najważniejsze produkty, na które warto zwrócić uwagę przy planowaniu posiłków i dawkowaniu leków.
Roztwór do wstrzykiwań stosowany do kontroli masy ciała u osób dorosłych - Saxenda - to kolejny lek, którego w ostatnim czasie niemal nie sposób było kupić w aptece. Niedługo jednak problemy z jego dostępnością mają się zakończyć - producent podał przybliżony termin dystrybucji do aptek nowej partii leku.
Jej niedobór ma większość Polaków, co potwierdzają badania. Warto jednak pamiętać, że w pewnych sytuacjach witaminę D można również przedawkować, co jest równie groźne dla zdrowia, jak jej deficyt. W jaki sposób może dojść do przedawkowania witaminy D i jak organizm daje nam znać, że ma jej za dużo?
Należą do najczęściej wybieranych leków i są obecne niemal w każdej domowej apteczce. Mają one na celu doraźne i krótkotrwałe maskowanie dolegliwości m.in. ból głowy. Mało kto zastanawia się, że często zażywanie w nadmiarze leków przeciwbólowych, zamiast pomóc, może poważnie zaszkodzić. Oto skutki uboczne, jakie mogę wystąpić po preparatach z zawartością kwasu acetylosalicylowego, potocznie zwanego aspiryną.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z aptek kilka serii popularnego leku, który wiele osób stosuje w celu leczenia bardzo częstej przypadłości. Powodem jest zanieczyszczenie mikrobiologiczne substancji czynnej, użytej do jego produkcji.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła pierwszy na świecie lek, przeznaczony do leczenia pacjentów z łysieniem plackowatym. Choroba ta co roku dotyka miliony osób na całym świecie i jak do tej pory nie było na nią skutecznej terapii. Nowy lek przeznaczony jest do leczenia systemowego co oznacza, że pomoże również wtedy, gdy łysienie dotyczy różnych lokalizacji na całym ciele. Co ciekawe, substancja czynna preparatu znana jest od dawna i wykorzystywana z powodzeniem w leczeniu innych chorób - atopowego zapalenia skóry i reumatoidalnego zapalenia stawów.
Koniczyna łąkowa to pospolita roślina z rodziny bobowatych. Jest stosowana w celu wspomagania pracy układu pokarmowego, układu nerwowego oraz przy łagodzeniu bóli menstruacyjnych.
Gdy już wyciśniesz sok z cytryny, nie wyrzucaj skórki - ze względu na jej cenne właściwości lecznicze możesz ją wykorzystać jako remedium na różne zdrowotne dolegliwości. Jakie prozdrowotne właściwości ma skórka cytryny i jak ją stosować, by odnieść jak najwięcej korzyści?
Tran ma wiele właściwości zdrowotnych. Odkryto je dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A i D tran pozytywnie wpływa na pracę mózgu i wzmacnia odporność organizmu w okresie jesienno-zimowych zachorowań. W jakich ilościach przyjmować tran, by wspomóc funkcjonowanie organizmu?

Działanie produktów leczniczych polega na oddziaływaniu ze składnikami organizmu, co ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby, zahamowanie jej przyczyn i nieprzyjemnych objawów. Działanie produktu leczniczego uzależnione jest od jego budowy chemicznej, właściwości fizykochemicznych, wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżniamy dwa typy leków: lek innowacyjny, czyli produkt leczniczy, który został dopuszczony do obrotu w Polsce na podstawie pełnej dokumentacji oraz lek generyczny, czyli produkt leczniczy zawierający tą samą substancję czynną co lek innowacyjny, który został wyprodukowany na podstawie formuły zawartej w zgłoszeniu patentowym leku innowacyjnego, jednak dopiero po zakończeniu ochrony patentowej. Ceny leków generycznych są zazwyczaj zdecydowanie niższe.

Leki mogą być podawane doustnie (tabletki, kapsułki, syrop, zawiesina doustna), iniekcyjnie (ampułka, fiolka, ampułkostrzykawka), doodbytniczo (czopki), przezskórnie (maści, kremy, żele), wziewnie (aerozole do wdychania – najczęściej w lekach przeciwastmatycznych).

Każdy produkt leczniczy zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny zostaje poddany eksperymentalnym badaniom klinicznym. By lek został dopuszczony do obrotu niezbędne jest pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kontrolę nad całym procesem wytwarzania i obrotem leków sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.