Leki

Lekiem zwanym również lekarstwem i produktem leczniczym jest każda substancja, która nadaje się do bezpośredniego wprowadzenia do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej. Podanie leków ma na celu osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego. Niektóre produkty lecznicze, podawane w odpowiedniej, ściśle określonej dawce, stosowane są by zapobiec chorobie. Dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Leki dostępne bez recepty to grupa leków, które może kupić każdy bez konsultacji z lekarzem i posiadania odpowiedniej, wystawionej przez niego recepty. Nadużywanie tego typu preparatów stanowi plagę XXI wieku. Można je kupić dosłownie wszędzie. Oprócz aptek są dostępne w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych, a nawet w kioskach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są to leki oraz, że przyjmowanie ich w sposób nieodpowiedni może szkodzić zdrowiu. Jakie są najczęstsze błędy podczas stosowania leków bez recepty?
Leki prokinetyczne stosuje się w zaburzeniach motoryki przewodu pokarmowego, gdzie występuje spowolniony pasaż jelitowy lub zbyt wolne opróżnianie żołądka. Dzięki swojemu działaniu zmniejszają liczbę wzdęć, minimalizują uczucie przepełnienia w żołądku i powodują, że funkcjonowanie układu pokarmowego staje się bardziej sprawne.
Choroba Hashimoto, inaczej limfocytarne zapalenie tarczycy, należy do najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych wśród kobiet. Jak każda choroba autoimmunologiczna – jest możliwa do wyciszenia, o ile lekarz zastosuje odpowiednie leczenie, a chory uzupełni dietę odpowiednimi suplementami. Sprawdź, jakie to suplementy.
Środki nootropowe to substancje naturalne lub syntetyczne, których celem jest zwiększenie funkcji poznawczych mózgu: koncentracji, percepcji, pamięci. Dzięki nim mózg pracuje sprawniej, a układ nerwowy się regeneruje. Ich stosowanie wymaga jednak rozwagi i wiedzy, bo niewłaściwe lub zbyt długie dawkowanie może być dla organizmu toksyczne.
Źle przechowywane lub przeterminowane leki mogą być tak samo groźne jak niewłaściwie użyte. Sprawdź, czy nie trzymasz w domu trucizny! Każdy z nas trzyma w domu środki przeciwbólowe, odkażające i przeciwgrypowe. Co robić z lekami, które zostały po kuracjach? Jak przechowywać antybiotyki?
Leki uspokajające to preparaty stosowane w celu przywrócenia równowagi psychicznej. Przyjmuje się je by złagodzić stres i napięcie nerwowe. Jakie są rodzaje laków uspokajających? Czy ziołowe tabletki uspokajające są skuteczne? Które leki uspakajające s na receptę? Jak działają, czy są bezpieczne i kiedy można się od nich uzależnić?
Badania wskazują, że większość Polaków ma niedobór witaminy D. Ale niewiele osób wie, że w pewnych sytuacjach witaminę D można również przedawkować, co jest równie groźne dla zdrowia, jak jej niedobory. W jaki sposób może dojść do przedawkowania witaminy D i jak organizm daje nam znać, że ma jej za dużo?
Dr n. med. Michał Chudzik opublikował w mediach społecznościowych wpis z listą leków, które jednocześnie przyjmowała 86-letnia pacjentka. - Lekarze zapisywali, ale nie mówili, żeby poprzednie odstawić - relacjonuje słowa kobiety dr Chudzik.
Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Pokrzywa zawiera wiele cennych witamin, mikroelementów i soli mineralnych pomocnych m.in. przy leczeniu kamicy nerkowej i artretyzmu.
Kozieradka to roślina, która znalazła zastosowanie w kuchni, kosmetyce i lecznictwie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Kozieradka m.in. łagodzi objawy choroby wrzodowej i obniża poziom cukru we krwi. W kosmetyce sławę zyskała jako antidotum na wypadające włosy. Z kolei w kuchni pełni rolę aromatycznej przyprawy. Sprawdź, jak jeszcze możesz wykorzystać kozieradkę.
Marihuana lecznicza, znana również jako marihuana medyczna, ciągle budzi kontrowersje, a przez wiele osób traktowana jest wręcz jako niebezpieczny narkotyk. Tymczasem wiadomo, że marihuana lecznicza w wielu przypadkach jest wręcz nieoceniona: pomaga uśmierzyć przewlekły ból, może być pomocna w leczeniu fibromialgii, stwardnienia rozsianego, epilepsji, zaburzeń ze spektrum autyzmu czy chorób reumatycznych. Jakie właściwości lecznicze i terapeutyczne ma marihuana lecznicza? W jaki sposób przebiega leczenie, kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę i czy do jej stosowania są jakieś przeciwwskazania?
Atropina to naturalny alkaloid, występujący między innymi w roślinie takiej jak pokrzyk wilcza jagoda, czyli Atropa belladonna. Atropina, pomimo, że dla większości kojarzona jest z kropelkami do oczu, posiada dosyć szerokie zastosowanie w medycynie. Jakie są właściwości atropiny? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania? Na jakie interakcje i skutki uboczne należy uważać, stosując atropinę?

Działanie produktów leczniczych polega na oddziaływaniu ze składnikami organizmu, co ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby, zahamowanie jej przyczyn i nieprzyjemnych objawów. Działanie produktu leczniczego uzależnione jest od jego budowy chemicznej, właściwości fizykochemicznych, wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżniamy dwa typy leków: lek innowacyjny, czyli produkt leczniczy, który został dopuszczony do obrotu w Polsce na podstawie pełnej dokumentacji oraz lek generyczny, czyli produkt leczniczy zawierający tą samą substancję czynną co lek innowacyjny, który został wyprodukowany na podstawie formuły zawartej w zgłoszeniu patentowym leku innowacyjnego, jednak dopiero po zakończeniu ochrony patentowej. Ceny leków generycznych są zazwyczaj zdecydowanie niższe.

Leki mogą być podawane doustnie (tabletki, kapsułki, syrop, zawiesina doustna), iniekcyjnie (ampułka, fiolka, ampułkostrzykawka), doodbytniczo (czopki), przezskórnie (maści, kremy, żele), wziewnie (aerozole do wdychania – najczęściej w lekach przeciwastmatycznych).

Każdy produkt leczniczy zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny zostaje poddany eksperymentalnym badaniom klinicznym. By lek został dopuszczony do obrotu niezbędne jest pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kontrolę nad całym procesem wytwarzania i obrotem leków sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.