Leki

Lekiem zwanym również lekarstwem i produktem leczniczym jest każda substancja, która nadaje się do bezpośredniego wprowadzenia do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej. Podanie leków ma na celu osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego. Niektóre produkty lecznicze, podawane w odpowiedniej, ściśle określonej dawce, stosowane są by zapobiec chorobie. Dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Ozempic, a także inne słynne leki na cukrzycę, które okazały się hitem na odchudzanie wskutek bardzo dużego zainteresowania konsumentów, nie zawsze są dostępne. Ponieważ podaż nie idzie w parze z popytem, na rynku pojawiły się podróbki. Są tańsze, ale czy równie skuteczne i przede wszystkim, czy bezpieczne dla pacjentów?
Witamina D od kilku lat zyskuje coraz większą popularność, która wynika m.in. z rosnącej świadomości dotyczącej wpływu tej witaminy na stan zdrowia. Witamina D, jak sądzą japońscy naukowcy, może mieć jeszcze jedną istotną korzyść dla zdrowia i życia. Ale pod pewnym warunkiem. Jakim?
Już po miesiącu stosowania eksperymentalnej tabletki 3w1, znanej jako GMRx2, aż u 81 proc. pacjentów z nadciśnienie udało się opanować ciśnienie. Ta poprawa utrzymywała się przez sześć miesięcy.
Najpierw pojawia się ból, nieraz sztywność. Z czasem dołącza się ograniczenie ruchomości i strach o przyszłość. Choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do niesprawności i obniża jakość życia, a popularne terapie wciąż nie przynoszą zadowalających efektów. Nowy lek w żelu to zmieni?
Jeśli lubisz "rozwiązywać" problemy zdrowotne z pomocą suplementów, mamy doskonały dowód, że nie tędy droga. Niedobór wapnia, kojarzony przede wszystkim z osłabieniem zębów i kości, powoduje problemy w wielu narządach. Zazwyczaj nie pokonasz go jednak poprzez uzupełnienie w organizmie wyłącznie tego pierwiastka.
Działania niepożądane leków są czymś, co niepokoi niejedną osobę. Określa się je na podstawie badań przedklinicznych i klinicznych, których zadaniem jest również wykazanie i potwierdzenie działania leczniczego związku. Z jakimi rodzajami działań niepożądanych możemy mieć do czynienia?
Nadciśnienie to stan podwyższonego ciśnienia krwi - powyżej granic normy. Wiele osób z tym stanem musi przyjmować leki. Jak to jednak wygląda latem i co pacjenci powinni wiedzieć? Przede wszystkim powinni zadbać o bilans płynów.
Stosując antybiotyki i wiele innych leków zawsze musimy się liczyć z wystąpieniem niepożądanych reakcji ze strony z organizmu. W przypadku tych dwóch grup silnych leków przeciwbakteryjnych poważne epizody zdarzają się jednak znacznie częściej niż w przypadku innych preparatów. Trzeba to mieć na uwadze.
Jeśli stosujesz przewlekle leki i nie zastanawiasz się, jak je transportować w samochodzie czy w samolocie, to źle. Farmaceutyki, nawet takie, które nie muszą być przechowywane w lodówce, też mają bezpieczny zakres temperatur. Trudno byłoby znaleźć leki, które dobrze znoszą upały czy chłód luku bagażowego. To co robić?
Nawet 40 proc. seniorów, którzy trafiają do szpitala, i ok. 20 proc. tych, którym poziom witaminy B skontrolowano w warunkach ambulatoryjnych, ma niedobór witaminy B1. Może być skutkiem braku apetytu i niezbilansowanej diety, ale nie tylko.
Jeśli przyjmujemy leki - zarówno na stałe, jak i sporadycznie - musimy zachować czujność. Wszystko, co jemy i pijemy wraz z lekiem, może spowodować groźne komplikacje lub zmienić jego działanie. Przedstawiamy listę najważniejszych produktów, na które warto zwrócić uwagę przy planowaniu posiłków i dawkowaniu leków.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała zawarcie ugód z lekarzami, którzy mieli jakoby "niesłusznie" wystawić recepty na refundowane preparaty mlekozastępcze. Ta decyzja jest podyktowana przegranymi przez NFZ dwiema sprawami w sądzie. Konsekwencje katowickiego wyroku mogą być jednak poważniejsze niż te ugody.

Działanie produktów leczniczych polega na oddziaływaniu ze składnikami organizmu, co ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby, zahamowanie jej przyczyn i nieprzyjemnych objawów. Działanie produktu leczniczego uzależnione jest od jego budowy chemicznej, właściwości fizykochemicznych, wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżniamy dwa typy leków: lek innowacyjny, czyli produkt leczniczy, który został dopuszczony do obrotu w Polsce na podstawie pełnej dokumentacji oraz lek generyczny, czyli produkt leczniczy zawierający tą samą substancję czynną co lek innowacyjny, który został wyprodukowany na podstawie formuły zawartej w zgłoszeniu patentowym leku innowacyjnego, jednak dopiero po zakończeniu ochrony patentowej. Ceny leków generycznych są zazwyczaj zdecydowanie niższe.

Leki mogą być podawane doustnie (tabletki, kapsułki, syrop, zawiesina doustna), iniekcyjnie (ampułka, fiolka, ampułkostrzykawka), doodbytniczo (czopki), przezskórnie (maści, kremy, żele), wziewnie (aerozole do wdychania – najczęściej w lekach przeciwastmatycznych).

Każdy produkt leczniczy zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny zostaje poddany eksperymentalnym badaniom klinicznym. By lek został dopuszczony do obrotu niezbędne jest pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kontrolę nad całym procesem wytwarzania i obrotem leków sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.