Od dziś dostępna jest nowa lista leków refundowanych. Na liście ponad 40 terapii
Dziś 1 lipca 2025 roku w życie wchodzi Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie listy leków refundowanych. Oznacza to, że państwo sfinansuje 18 nowych terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne. Szczegóły poniżej.

Nowe leki refundowane już dostępne. Zmiany od 1 lipca
Podczas konferencji poinformowano, że na listę leków refundowanych trafi:
- 18 nowych terapii onkologicznych (7 terapii chorób rzadkich),
- 23 terapie nieonkologiczne (5 terapii chorób rzadkich),
- nowy lek na wykazie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży.
Jak podkreślił wiceminister, na ten moment w ciągu ostatnich dwóch miesięcy udało się wprowadzić na listę refundacyjną siedem nowych terapii onkologicznych z listy leków o ugruntowanej skuteczności stosowanych do tej pory w onkologii.
Ważną nowością jest nowy lek na wykazie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży. Chodzi oczywiście o insulinę, objęcie refundacją insuliny dużej w leczeniu cukrzycy u osób powyżej 6 roku życia
- podkreślił Marek Kos i dodał: Chcemy przekazać informacje dla pacjentów o objęcie terapiami wiele nowych osób, wiele nowych schorzeń.
Refundacja terapii onkologicznych. Nowa lista chorób od 1 lipca
W trakcie konferencji jako pierwsze omówiono terapie onkologiczne, Marek Kos zaznaczył, że w grę wchodzi bardzo ważna pozycja oczekiwana nie tylko przez same pacjentki, ale i środowisko medyczne. A mianowicie chodzi o leczenie raka piersi u osób z nieoperacyjnym lub przerzutowym rakiem piersi z niską ekspresją HER2, po niepowodzeniu wcześniejszego leczenia przeciwnowotworowego.
Poza tym pod uwagę wzięto także leczenie chorych dorosłych z pierwotnym zaawansowanym lub nawrotowym nowotworem podścieliskowym przewodu pokarmowego.
Oznacza to, że na listę leków refundowanych w ww. zakresie trafią:
- Enhert (trastuzumab derukstekan)
- Qiniock (ripertynib)
Kolejne leki objęte dofinansowaniem z budżetu państwa w zakresie onkologii, które będą dostępne od 1 lipca 2025 roku to:
- Keytruda (pembrolizumab) - leczenie II linii raka urotelialnego miejscowo zaawansowanego
- Balversa (redafitynib) - leczenie II lub III linii raka urotelialnego miejscowo zaawansowanego
- Opdivo (niwolumab) - leczenie pierwszej linii nivolumabem w skojarzeniu z cisplatyną i gemcytobiną raka urotelialnego w stadium miejscowego zaawansowania
- Keytruda (pembrolizumab) - leczenie okołooperacyjne pacjentów niedrobnokomórkowym rakiem płuc, niezależnie od statusu PTL-1
- Keytruda (pembrolizumab) - leczenie uzupełniające pembrolizumabem w monoterapii u pacjentów z rakiem płuc po radykalnym leczeniu chirurgicznym, jak również adiuwantowej chemioterapii
- Tagrisso (ozymetrynib) - leczenie pierwszej linii ozymetrynibem w skojarzeniu z chemioterapią chorych na miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca z mutacją w genie EGFR
- Rebizol (luspatercept) - rozszerzenie refundacji dla pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi z niedokrwistością zależną od transfuzji na I linię leczenia i o populację bez syderowlastów pierścieniowatych od II linii
- Bosutynib - rozszerzenie refundacji dla dorosłych pacjentów z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową w fazie przewlekłej z wysokim ryzykiem według ELTS
- Nilotynib - rozszerzenie refundacji dla dorosłych pacjentów z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową w fazie przewlekłej z wysokim ryzykiem według ELTS.
Leki o ugruntowanej skuteczności w onkologii. Refundacja lipiec 2025
Kolejną grupą leków objętych najnowszą refundacją dostępną już od 1 lipca są leki o ugruntowanej skuteczności w onkologii. Na listę trafiło siedem pozycji, a pod uwagę wzięto:
- raka płuc,
- raka wątrobowokomórkowego,
- białaczkę szpikową,
- białaczkę limfoblastyczną,
- raka piersi oraz raka jelita grubego.
Leki, których celem jest zwalczenie ww. chorób i które będą objęte refundacją to:
- Dasatynib - leczenie dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną przewlekłą białaczką szpikową.
- Dasatynib - leczenie dzieci i młodzieży z nowo rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną w skojarzeniu z chemioterapią.
- Nab-paklitaksel - leczenie w monoterapii przerzutowego raka piersi.
- Nab-paklitaksel - leczenie w skojarzeniu z karboplatyną pierwszego rzutu niedrobnokomórkowego raka płuc.
- Cyramza (ramucyrumab) - leczenie w monoterapii nieoperacyjnego przerzutowego lub miejscowo zaawansowanego raka wątrobowokomórkowego.
- Stivarga (regorafenib) - leczenie w monoterapii nieoperacyjnego przerzutowego lub miejscowo zaawansowanego raka wątrobowokomórkowego.
- Stivarga (regorafenib) - leczenie w monoterapii nieoperacyjnego przerzutowego lub miejscowo zaawansowanego raka jelita grubego.
Refundacja terapii nieonkologicznych. 23 pozycje dostępne już od lipca 2025
Ostatnia grupa leków, która będzie dostępna dla pacjentów już od 1 lipca, dotyczy chorób, które nie wchodzą w zakres schodzeń onkologicznych. A zatem mówimy aż o 23 pozycjach a wśród nich m.in. takie schorzenia jak:
- Ataksja Friedreicha
- Atopowe zapalenie skóry (AZS)
- Łysienie plackowate
- Stwardnienie Rozsiane (SM)
- Narkolepsja
- Schizofrenia
- i wiele innych
Poniżej podajemy dokładny opis 23 leków wymienionych przez wiceministra zdrowia Marka Kosa, które już niebawem zostaną objęte finansowaniem z budżetu państwa.
- Skyclarys (omaweloksolon) - leczenie pacjentów z ataksją Friedreicha. Pierwszy lek zarejestrowany w tej jednostce chorobowej.
- Livmarli (maraliksybat) - leczenie świądu w przebiegu cholestazy u pacjentów z zespołem Alagille'a (ALGS).
- Ebglyss (lebrykizumab) - leczenie pacjentów w wieku 12 lat i powyżej z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry.
- Litfulo (ritiecytynib) - leczenie ciężkich przypadków łysienia plackowatego u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszej.
- Taveneos (awakopan) - leczenie pacjentów z ciężką, czynną ziarniniakowatością z zapaleniem naczyń (GPA) lub mikroskopowym zapaleniem naczyń (MPA).
- Briumvi (ublituksymab) - kolejne przeciwciała monokloalne anty CD20 dla pacjentów leczonych w ramach I linii leczenia rzutowo-remisyjnej postaci SM.
- Ocrevus (okrelizumab) - leczenie I linii rzutowo-remisyjnej postaci SM. Postać podskórna obecnego już w refundacji okrelizumabu.
- HyQvia (normalna immunoglobina ludzka) - druga immunoglobina podskórna stosowana u pacjentów z przewlekłą zapalną demielinizacyjną polineuropatią jako leczenie podtrzymujące po stabilizacji za pomocą IVIg
- Vyepti (eptimezumab) - przeciwciało monokloalne stanowiące alternatywę w II linii leczenia profilaktycznego migreny przewlekłej.
- EpiPen Jr. (epinefryna) - leczenie nagłych przypadków ciężkich reakcji alergicznych (anafilaksji) na użądlenia lub ukąszenia owadów, pożywienie, leki lub inne alergeny, a także w anafilaksji idiopatycznej lub wywołanej wysiłkiem fizycznym.
- EpiPen Senior (epinefryna) - leczenie nagłych przypadków ciężkich reakcji alergicznych (anafilaksji) na użądlenia lub ukąszenia owadów, pożywienie, leki lub inne alergeny, a także w anafilaksji idiopatycznej lub wywołanej wysiłkiem fizycznym.
- Actimodan (modafinil) - druga opcja terapeutyczna dla pacjentów z narkolepsją.
- Reagila (karioprazyna) - leczenie schizofrenii po niepowodzeniu lub przeciwwskazaniach co do najmniej jednego leku przeciwpsychotycznego II generacji.
- Jardiance (empagliflozyna) - rozszerzenie wskazania refundacyjnego dla pacjentów z cukrzycą typu 2 stosujących co najmniej jeden lek hipoglikemizujący i mają hemoglobinę glikowaną większą lub równą 7 oraz bardzo wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe.
- Jardiance (empagliflozyna) - rozszerzenie wskazania refundacyjnego o pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory serca.
- Jardiance (empagliflozyna) - rozszerzenie wskazania refundacyjnego o pacjentów z przewlekłą chorobą nerek poprzez obniżenie kryterium związanym z szacunkowym wskaźnikiem filtracji kłębuszkowej.
- Bellix (bilastyna) - w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki.
- Grazax (standaryzowany wyciąg alergenowy pyłku trawy, tymatki łąkowej) - leczenie modyfikujące nieżytu nosa i zapalenia spojówek, wywołanego przez pyłki traw.
- Lokeima (cyklokrzemian sodowo-cyrkonowy) - kolejna opcja terapeutyczna w leczeniu hiperkalemii.
- Toujeo (insulina glargine) - rozszerzenie wskazania refundacyjnego poprzez udostępnienie w populacji od 6 r.ż. wraz z jednoczesnym umieszczeniem na wykazie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży.
- Mibrex (rywaroksaban) - nowe wskazanie dla rywaroksabanu w dawce 2,5 mg w zakresie profilaktyki zdarzeń zakrzepowych na podłożu miażdżycowym.
- Tolutris (telmisartan + amlodypina + hydrochlorotiazyd) - leczenie nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych w przypadkach innych niż określone w ChPL.
- Vabinxo (walsartan + indapamid) - leczenie nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych w przypadkach innych niż określone w ChPL.
Jakie kryteria były brane pod uwagę przy wyborze nowych leków na listę refundacyjną?
O tym, czy lek trafi na listę refundacyjną decyduje Minister Zdrowia, natomiast jak wiadomo, nie podejmuje decyzji samodzielnie. Duże znaczenie ma rekomendacja EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Natomiast jak pokazuje praktyka, od czasu uzyskania rekomendacji dostęp do danego leku dla Polaków wynosi średnio ok. 900 dni. A to pokazuje, że wciąż jesteśmy na szarym końcu w europejskich statystykach.
Po złożeniu wniosku o refundację przez producenta (wielu tego nie robi ze względu na skomplikowane polskie procedury) zaczyna się długa droga opiniowania w AOTMiT, gdzie brane są pod uwagę zarówno kwestie skuteczności, jak i ekonomia. Pozytywna rekomendacja wciąż jednak nie daje gwarancji refundacji, a refundacja dostępności leku.
Jak pacjenci dowiadują się czy ich leki znajdują się na nowej liście refundacyjnej?
Wbrew pozorom lista leków refundowanych jest publiczna, a to oznacza, że każdy może sprawdzić, czy jego lek został objęty refundacją. W tym celu wystarczy wejść na stronę https://leki.gov.pl. To tam znajduje się wyszukiwarka. Można sprawdzić, czy interesujący nas lek trafił na listę, jeśli tak to, dla jakich wskazań medycznych i jaka jest procentowa wartość dofinansowania np. 100%, 50%, ryczałt.