Gadaj Zdrów

Gadaj Zdrów to format, który pokazuje ujęcie choroby nie tylko z medycznego punktu widzenia, lecz także porusza aspekt osamotnienia jednostki w problemie. Lekarz i pacjent spotykają się w studio z Filipem Rudąnacją, aby porozmawiać o tym, jak wygląda codzienne życie z chorobą, zmagania z ochroną zdrowia oraz refundowanie niezbędnych środków. Wszystko zostaje uzupełnione o fachową wiedzę gości, którzy wykładają nie tylko na polskich, ale i zagranicznych uniwersytetach.

Asia ma czerniaka z przerzutami, chociaż te pojawiły się dopiero 4 lata później. O tym, jak musiała przekonywać lekarzy, by zrobili jej tomograf komputerowy oraz jak wygląda opieka nad pacjentem z nowotworem skóry opowiedziała w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów. Zapraszamy!
Tomek ma HIV od prawie 20 lat, odkąd to jego niewierny partner przekazał mu wirusa. Chociaż pogodzenie się dwoma ciosami na raz było trudne, dziś Tomek udowadnia, że choroba nie ogranicza ani w życiu, ani w miłości. Zapraszamy na 2 część odcinka o wirusie HIV. Zapraszamy!
Tomek ma HIV od prawie 20 lat, ale mimo to w wynikach badań wirus jest “niewykrywalny”. Chociaż na początku nie było mu lekko, dziś Tomek szerzy świadomość na temat wirusa. Jaką drogę musiał przejść, aby zaakceptować swoją chorobę? O tym w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”. Zapraszamy!
Ida piętnaście lat temu wygrała walkę z rakiem szyjki macicy. Chociaż pamiętała o badaniach profilaktycznych, to w chwili wykrycia guz naciekał m.in. na macicę i przewody moczowe. Dziś Ida prowadzi swoją fundację i edukuje na temat zagrożeń związanych z wirusem HPV. Jak wygląda świadomość w społeczeństwie na temat raka szyjki macicy? O tym w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”. Zapraszamy!
Paulina ma bielactwo nabyte, które zaczęło się pojawiać, gdy miała 9 lat. Chociaż w szkole nie miała lekko, dziś ze swojej choroby zrobiła atut. Jaką drogę musiała przejść, aby zaakceptować swój wygląd? Jak wygląda świadomość w społeczeństwie na temat bielactwa? O tym w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”. Zapraszamy!
Depresja to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych na świecie. Przyczyny zaburzenia są różne, ale eksperci zgodnie twierdzą, że kluczową kwestią jest nasze dzieciństwo. W najnowszym odcinku psycholog Małgorzata Matusiak opowiedziała, czym jest i skąd się bierze depresja. Zapraszamy na najnowszy odcinek Gadaj Zdrów.
Padaczka to jedna z chorób neurologicznych. Może spotkać każdego i to bez względu na wiek. O tym, że na epilepsję można zachorować w każdej chwili, przekonała się Weronika, u której zdiagnozowano padaczkę, gdy miała 17 lat. Z jakimi trudnościami na co dzień spotykają się osoby z epilepsją? O tym w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”.
Zaburzenia z pogranicza borderline mogą dotknąć każdego. Wiążą się bowiem z dwoma czynnikami. Pierwszy to oczywiście genetyka, na którą nie mamy wpływu. Jednak drugim czynnikiem jest nasze dzieciństwo. Poznajcie historię Pauli, u której zaburzenie z pogranicza borderline rozwinęło się przez traumatyczne przeżycia w młodości. Zapraszamy na najnowszy odcinek “Gadaj Zdrów”.
Infekcje pęcherza moczowego zdecydowanie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Pacjentki zwykle wiedzą, jakie objawy powinny wzbudzić czujność, jednak nie chroni ich to przed ryzykownymi zachowaniami, które mogą pogorszyć ich stan zdrowia. O tym, jak zminimalizować ryzyko zakażenia i po jakie preparaty dostępne bez recepty sięgnąć opowiedział w kolejnym odcinku “Gadaj Zdrów” urolog, dr Sławomir Poletajew. Zapraszamy!
O tym, że choruje na cukrzycę typu 1, Zuzia dowiedziała się tuż po zdaniu matury. Jako nastolatka na początku nie mogła pogodzić się z diagnozą, a codzienne kłucie się było dla niej trudnym przejściem. Obecnie Zuzia korzysta z pompy insulinowej, a choroba nie przeszkadza jej w codziennym funkcjonowaniu. O swoich zmaganiach z chorobą opowiedziała w “Gadaj Zdrów”.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że w naszym kraju na ten nowotwór choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet. Czy mają one zapewnione odpowiednie wsparcie ze strony personelu szpitalnego? Czy mogą zgłosić się o pomoc do psychologa? Jak wygląda leczenie zaawansowanego raka piersi? Na te i wiele innych pytań odpowiadają lek. Daria Świniuch – onkolog kliniczny, Adrianna Sobol – psychoonkolog i Barbara Jobda – pielęgniarka onkologiczna.
Autyzm nie zawsze oznacza to samo. Osoby w spektrum są tak samo zróżnicowane, jak osoby neurotypowe. Przykładem jest Justyna, która mimo szczególnej nadwrażliwości na dźwięki, zdołała przejść przez całą szkołę i z powodzeniem skończyć studia, zaś o tym, że ma autyzm dowiedziała się dopiero w dorosłości. Swoją historią dzieli się w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”.

W Polsce o wielu możliwościach leczenia nadal się nie mówi. Pacjenci często nie wiedzą, jak poradzić sobie z daną chorobą, ani do kogo udać się po informacje. W formacie Gadaj Zdrów każda wątpliwość jest rozwiewana przez Filipa i jego gości.

Cechą charakterystyczną programu jest to, że nie tylko ekspert ma prawo głosu. Do programu zapraszani są bohaterowie, którzy od strony przeciętnego obywatela - a nie eksperta - opowiadają o zmaganiach z chorobą. Wszystko zostaje uzupełnione o wiedzę medyczną.

Poradnik Zdrowie od swojego powstania stawiał na eksperckość, której i w programie Gadaj Zdrów nie mogło zabraknąć. Skąd biorą się różne choroby? Jak je powstrzymać? Jak i kiedy uczyć profilaktyki? Dlaczego jedne choroby traktujemy poważnie, a inne ignorujmy lub się ich wstydzimy? Na te i inne pytania udzielają odpowiedzi eksperci światowego formatu, którzy wykładają nie tylko na polskich, ale i zagranicznych uczelniach, cieszą się autorytetem w środowisku medycznym i mają pod swoimi nazwiskami wiele naukowych publikacji i badań.

W Gadaj Zdrów nie ma tematów tabu. W programie poruszamy m.in. tematy dotyczące raka jąder, czy przeszczepów, ale także aborcji, poronienia i in-vitro. Nie pozwalamy, aby Polacy zostali w tyle ze swoją wiedzą medyczną. Program Gadaj Zdrów powstał po to, aby ciekawski pacjent mógł znaleźć odpowiedź na każde nurtujące go pytanie, a także szeroko poznał skalę niektórych problemów i zagadnień medycznych.