Gadaj Zdrów

Gadaj Zdrów to format, który pokazuje ujęcie choroby nie tylko z medycznego punktu widzenia, lecz także porusza aspekt osamotnienia jednostki w problemie. Lekarz i pacjent spotykają się w studio z Filipem Rudąnacją, aby porozmawiać o tym, jak wygląda codzienne życie z chorobą, zmagania z ochroną zdrowia oraz refundowanie niezbędnych środków. Wszystko zostaje uzupełnione o fachową wiedzę gości, którzy wykładają nie tylko na polskich, ale i zagranicznych uniwersytetach.

Zaburzenia z pogranicza borderline mogą dotknąć każdego. Wiążą się bowiem z dwoma czynnikami. Pierwszy to oczywiście genetyka, na którą nie mamy wpływu. Jednak drugim czynnikiem jest nasze dzieciństwo. Poznajcie historię Pauli, u której zaburzenie z pogranicza borderline rozwinęło się przez traumatyczne przeżycia w młodości. Zapraszamy na najnowszy odcinek “Gadaj Zdrów”.
Infekcje pęcherza moczowego zdecydowanie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Pacjentki zwykle wiedzą, jakie objawy powinny wzbudzić czujność, jednak nie chroni ich to przed ryzykownymi zachowaniami, które mogą pogorszyć ich stan zdrowia. O tym, jak zminimalizować ryzyko zakażenia i po jakie preparaty dostępne bez recepty sięgnąć opowiedział w kolejnym odcinku “Gadaj Zdrów” urolog, dr Sławomir Poletajew. Zapraszamy!
O tym, że choruje na cukrzycę typu 1, Zuzia dowiedziała się tuż po zdaniu matury. Jako nastolatka na początku nie mogła pogodzić się z diagnozą, a codzienne kłucie się było dla niej trudnym przejściem. Obecnie Zuzia korzysta z pompy insulinowej, a choroba nie przeszkadza jej w codziennym funkcjonowaniu. O swoich zmaganiach z chorobą opowiedziała w “Gadaj Zdrów”.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że w naszym kraju na ten nowotwór choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet. Czy mają one zapewnione odpowiednie wsparcie ze strony personelu szpitalnego? Czy mogą zgłosić się o pomoc do psychologa? Jak wygląda leczenie zaawansowanego raka piersi? Na te i wiele innych pytań odpowiadają lek. Daria Świniuch – onkolog kliniczny, Adrianna Sobol – psychoonkolog i Barbara Jobda – pielęgniarka onkologiczna.
Autyzm nie zawsze oznacza to samo. Osoby w spektrum są tak samo zróżnicowane, jak osoby neurotypowe. Przykładem jest Justyna, która mimo szczególnej nadwrażliwości na dźwięki, zdołała przejść przez całą szkołę i z powodzeniem skończyć studia, zaś o tym, że ma autyzm dowiedziała się dopiero w dorosłości. Swoją historią dzieli się w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”.
Ewelina zachorowała na raka w wieku 27 lat. O nowotworze dowiedziała się przypadkiem, kiedy przytulała się z partnerem. Później zgłosiła się na badania. “Wiedziałam, że coś jest nie tak, bo pielęgniarka kazała mi stawić się osobiście po wynik” - przyznaje w rozmowie z Eweliną Celejewską, redaktor naczelną Poradnika Zdrowie. O swojej historii opowiedziała w nowym odcinku Gadaj Zdrów Extra.
Krztusiec to choroba, która dla zdrowych i silnych dorosłych nie stanowi zagrożenia. Objawia się jak zwykłe przeziębienie. Czy w takim razie powinniśmy się nią przejmować? Zdecydowanie TAK! Dlaczego? W specjalnym odcinku “Gadaj Zdrów Extra” wyjaśnia lek. Paweł Bartnik, ginekolog.

Materiał sponsorowany

Asia ma 31 lat, diagnozę usłyszała 8 lat temu. Od razu wiedziała, że coś jest nie tak, bo nagle przestała widzieć na jedno oko. Po trzech dniach od wystąpienia objawów i szeregu badań okazało się, że to stwardnienie rozsiane. O trudnej drodze do zaakceptowania diagnozy, o leczeniu i zachowaniu optymizmu w tej niełatwej sytuacji Asia opowiedziała w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”. Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.
W Polsce substancje psychodeliczne od razu kojarzą się z ciężkimi narkotykami. Powodem tego jest brak rzetelnej edukacji w naszym kraju. W “Gadaj Zdrów Extra” poruszyliśmy temat psylocybiny oraz medycznej marihuany. Zapraszamy do oglądania!
Karolina jest genetycznie obciążona rakiem piersi. Chociaż wiedziała o tym od kilku lat, to diagnoza była dla niej szokiem. Niestety, jej guz w chwili diagnozy miał 4 cm. Jak wygląda życie w trakcie leczenia? Czy nowotwór piersi zmienia patrzenie na świat? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.
Otyłość i nadwaga to coraz większy problem nie tylko wśród dorosłych, ale już dzieci. Okazuje się, że w Polsce aż 23% kobiet i 25% mężczyzn jest otyłych. U dzieci sprawa wygląda jeszcze gorzej, bo nadwagę ma już połowa nastolatków. Co można zrobić, aby przestać jeść w nadmiarze? Kiedy zgłosić się do lekarza? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.
Poronienie dotyka średnio 10-15 proc. wszystkich kobiet. Wśród nich znalazła się też Ania, która doświadczyła aż dwóch poronień. Okazuje się, że strata ciąży jest częstsza niż mogłoby się wydawać, jednak w naszym społeczeństwie to wciąż temat tabu. Przełamujemy je w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów, w którym Filip Rudanacja gości Annę i dr Ewę Surynt.

W Polsce o wielu możliwościach leczenia nadal się nie mówi. Pacjenci często nie wiedzą, jak poradzić sobie z daną chorobą, ani do kogo udać się po informacje. W formacie Gadaj Zdrów każda wątpliwość jest rozwiewana przez Filipa i jego gości.

Cechą charakterystyczną programu jest to, że nie tylko ekspert ma prawo głosu. Do programu zapraszani są bohaterowie, którzy od strony przeciętnego obywatela - a nie eksperta - opowiadają o zmaganiach z chorobą. Wszystko zostaje uzupełnione o wiedzę medyczną.

Poradnik Zdrowie od swojego powstania stawiał na eksperckość, której i w programie Gadaj Zdrów nie mogło zabraknąć. Skąd biorą się różne choroby? Jak je powstrzymać? Jak i kiedy uczyć profilaktyki? Dlaczego jedne choroby traktujemy poważnie, a inne ignorujmy lub się ich wstydzimy? Na te i inne pytania udzielają odpowiedzi eksperci światowego formatu, którzy wykładają nie tylko na polskich, ale i zagranicznych uczelniach, cieszą się autorytetem w środowisku medycznym i mają pod swoimi nazwiskami wiele naukowych publikacji i badań.

W Gadaj Zdrów nie ma tematów tabu. W programie poruszamy m.in. tematy dotyczące raka jąder, czy przeszczepów, ale także aborcji, poronienia i in-vitro. Nie pozwalamy, aby Polacy zostali w tyle ze swoją wiedzą medyczną. Program Gadaj Zdrów powstał po to, aby ciekawski pacjent mógł znaleźć odpowiedź na każde nurtujące go pytanie, a także szeroko poznał skalę niektórych problemów i zagadnień medycznych.