Gadaj Zdrów

Gadaj Zdrów to format, który pokazuje ujęcie choroby nie tylko z medycznego punktu widzenia, lecz także porusza aspekt osamotnienia jednostki w problemie. Lekarz i pacjent spotykają się w studio z Filipem Rudąnacją, aby porozmawiać o tym, jak wygląda codzienne życie z chorobą, zmagania z ochroną zdrowia oraz refundowanie niezbędnych środków. Wszystko zostaje uzupełnione o fachową wiedzę gości, którzy wykładają nie tylko na polskich, ale i zagranicznych uniwersytetach.

Zmaga się z nią aż 8 milionów dorosłych, ale z roku na rok także coraz więcej dzieci. I chociaż otyłość jest chorobą, to wiele osób za taką jej nie uważa. Jednak bez leczenia nie ustępuje. Zaczyna się od nadwagi i niepostrzeżenie zamienia w chorobę przewlekłą. O tym czy osoba otyła może być zdrowa oraz co robić, aby kontrolować przyrost masy ciała - mówi Michał Undra, dietetyk i biohacker, który gościł w najnowszym odcinku programu Gadaj Zdrów.
Zaburzenia snu, problemy z pamięcią, ale przede wszystkim ból, nieraz tak silny, że trudno funkcjonować. Do tego przewlekłe zmęczenie, które wielu chorym odbiera chęć do życia. - Fibromialgia to jedna z najbardziej tajemniczych chorób. Nie zagraża życiu, ale bardzo je utrudnia - mówi dr n. med. Anna Błażucka, neurolog, która gościła w najnowszym odcinku programu Gadaj Zdrów.
Zaczynasz się bardzo szybko męczyć, bardzo długo spać i ciągle chce się pić - tak o objawach cukrzycy mówi Michał Figurski. O tym, że jest chory, dowiedział się mając 19 lat. I na własnej skórze przekonał się, jak groźna może być ta choroba. W rozmowie z Filipem Antonowiczem opowiada o tym, jak wyglądały jego zmagania z cukrzycą, zdradza, czemu założył Fundację Najsłodsi i namawia: Idź zrób ten cukier, nakłuj sobie ten paluszek, to naprawdę nic nie boli.
Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się o czymś zapomnieć. Ale kiedy to, że zapominamy, jest normalne, a kiedy może świadczyć o poważnej chorobie? Jakie mogą być przyczyny zaburzeń pamięci? Jak objawia się choroba Alzheimera, z jakimi problemami mierzą się chorzy i ich bliscy, w jaki sposób można ją leczyć - o tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów rozmawiamy z profesorem Konradem Rejdakiem, specjalistą neurologiem.
Historia Tomasza zaczyna się w 2002 roku, kiedy jego ówczesny partner go zdradził, a potem przekazał mu wirusa. Gdy Tomka zaniepokoił nawracający ból ucha, postanowił się przebadać. - Pamiętam, że gdy odbierałem wynik, lekarz, który mi go podawał, powiedział, że mam HIV i zostało mi tylko pół roku życia. Kupiłem kalendarz i po kolei wykreślałem dni, czekając, aż nadejdzie ten moment - wspomina Tomek. Zapraszamy na 2. część odcinka o wirusie HIV.
Depresja, zaburzenia lękowe, myśli samobójcze stają się codziennością polskich dzieci i nastolatków. Zaburzenia psychiczne diagnozuje się u coraz większej liczby młodych osób. Dlaczego? Jak rozmawiać z dzieckiem, u którego podejrzewamy depresję i co bezwzględnie powinno zaniepokoić? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów rozmawiamy z dr Agatą Miserą, psychiatrą i Filipem Antonowiczem, tatą nastolatki.

Materiał sponsorowany

Czerniak kojarzy się z nowotworem skóry. Tymczasem ten nowotwór może rozwinąć się w każdym narządzie, w którym znajdują się komórki barwnikowe - nawet w oku. O tym, jakie objawy mogą świadczyć o czerniaku oka i w jaki sposób okulista rozpoznaje ten nowotwór, Filip Antonowicz rozmawia z dr n. med. Katarzyną Kozak, onkolog kliniczną.
Pierwsze miesiące i lata życia dziecka urodzonego przed 36-37 tygodniem ciąży to często ogromne wyzwanie dla lekarzy. Ale walka o życie i zdrowie wcześniaka nie kończy się wraz z wypisem do domu – przejmują ją rodzice. Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć i o czym muszą pamiętać, by maluch miał szansę na zdrowe życie? O tym w najnowszym odcinku programu Gadaj Zdrów rozmawiamy z Magdaleną Sadecką-Makaruk, współzałożycielką Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom oraz Małgorzatą Wójcik, redaktor naczelną serwisu MjakMama.pl.

Materiał sponsorowany

Zdrowe i piękne włosy są atrybutem kobiecości. Ich nadmierne wypadanie może jednak doprowadzić do znacznego przerzedzenia włosów, a w konsekwencji do obniżenia nastroju i pogorszenia jakości życia. Dlatego ważne jest, aby nie czekać, aż włosy same przestaną wypadać, ale jak najszybciej udać się do specjalisty. Szybkie ustalenie przyczyny nadmiernego wypadania włosów może pozwolić zahamować ten proces i przywrócić im blask i zdrowy wygląd.

Materiał sponsorowany

Miastenia gravis to jedna z chorób autoimmunologicznych. Jej objawy są związane z osłabieniem mięśni i potrafią zmylić nawet lekarzy - dlatego wielu chorych latami czeka na właściwą diagnozę. Jak może objawiać się miastenia, jakie badania są konieczne do jej rozpoznania, czy można ją wyleczyć? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Anną Kosterą-Pruszczyk kierującą Katedrą i Kliniką Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Joanną Semrau, która od ośmiu lat choruje na miastenię.
Po jedzenie sięgamy, by zaspokoić głód. Problem pojawia się wówczas, gdy jedzenie zaspokaja również nasze inne potrzeby. Gdy nie radzimy sobie z problemami, jedzenie może również stać się formą ucieczki od codzienności lub nagrodą za nasze wysiłki. Łatwo wówczas wpaść w pułapkę uzależnienia. Jak z niego wyjść? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów opowiedzą nasi goście.
Pięć lat temu u Iwony wykryto jednocześnie raka endometrium i raka jajnika. Dziś mówi o sobie, że miała szczęście, bo trafiła na dobrych specjalistów. Ale czy tylko to zadecydowało o szczęśliwym zakończeniu leczenia? O tym w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”. Zapraszamy!

W Polsce o wielu możliwościach leczenia nadal się nie mówi. Pacjenci często nie wiedzą, jak poradzić sobie z daną chorobą, ani do kogo udać się po informacje. W formacie Gadaj Zdrów każda wątpliwość jest rozwiewana przez Filipa i jego gości.

Cechą charakterystyczną programu jest to, że nie tylko ekspert ma prawo głosu. Do programu zapraszani są bohaterowie, którzy od strony przeciętnego obywatela - a nie eksperta - opowiadają o zmaganiach z chorobą. Wszystko zostaje uzupełnione o wiedzę medyczną.

Poradnik Zdrowie od swojego powstania stawiał na eksperckość, której i w programie Gadaj Zdrów nie mogło zabraknąć. Skąd biorą się różne choroby? Jak je powstrzymać? Jak i kiedy uczyć profilaktyki? Dlaczego jedne choroby traktujemy poważnie, a inne ignorujmy lub się ich wstydzimy? Na te i inne pytania udzielają odpowiedzi eksperci światowego formatu, którzy wykładają nie tylko na polskich, ale i zagranicznych uczelniach, cieszą się autorytetem w środowisku medycznym i mają pod swoimi nazwiskami wiele naukowych publikacji i badań.

W Gadaj Zdrów nie ma tematów tabu. W programie poruszamy m.in. tematy dotyczące raka jąder, czy przeszczepów, ale także aborcji, poronienia i in-vitro. Nie pozwalamy, aby Polacy zostali w tyle ze swoją wiedzą medyczną. Program Gadaj Zdrów powstał po to, aby ciekawski pacjent mógł znaleźć odpowiedź na każde nurtujące go pytanie, a także szeroko poznał skalę niektórych problemów i zagadnień medycznych.