Gadaj Zdrów

Gadaj Zdrów to format, który pokazuje ujęcie choroby nie tylko z medycznego punktu widzenia, lecz także porusza aspekt osamotnienia jednostki w problemie. Lekarz i pacjent spotykają się w studio z Filipem Rudąnacją, aby porozmawiać o tym, jak wygląda codzienne życie z chorobą, zmagania z ochroną zdrowia oraz refundowanie niezbędnych środków. Wszystko zostaje uzupełnione o fachową wiedzę gości, którzy wykładają nie tylko na polskich, ale i zagranicznych uniwersytetach.

Asia ma 31 lat, diagnozę usłyszała 8 lat temu. Od razu wiedziała, że coś jest nie tak, bo nagle przestała widzieć na jedno oko. Po trzech dniach od wystąpienia objawów i szeregu badań okazało się, że to stwardnienie rozsiane. O trudnej drodze do zaakceptowania diagnozy, o leczeniu i zachowaniu optymizmu w tej niełatwej sytuacji Asia opowiedziała w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”. Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.
W Polsce substancje psychodeliczne od razu kojarzą się z ciężkimi narkotykami. Powodem tego jest brak rzetelnej edukacji w naszym kraju. W “Gadaj Zdrów Extra” poruszyliśmy temat psylocybiny oraz medycznej marihuany. Zapraszamy do oglądania!
Karolina jest genetycznie obciążona rakiem piersi. Chociaż wiedziała o tym od kilku lat, to diagnoza była dla niej szokiem. Niestety, jej guz w chwili diagnozy miał 4 cm. Jak wygląda życie w trakcie leczenia? Czy nowotwór piersi zmienia patrzenie na świat? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.
Otyłość i nadwaga to coraz większy problem nie tylko wśród dorosłych, ale już dzieci. Okazuje się, że w Polsce aż 23% kobiet i 25% mężczyzn jest otyłych. U dzieci sprawa wygląda jeszcze gorzej, bo nadwagę ma już połowa nastolatków. Co można zrobić, aby przestać jeść w nadmiarze? Kiedy zgłosić się do lekarza? O tym w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów.
Poronienie dotyka średnio 10-15 proc. wszystkich kobiet. Wśród nich znalazła się też Ania, która doświadczyła aż dwóch poronień. Okazuje się, że strata ciąży jest częstsza niż mogłoby się wydawać, jednak w naszym społeczeństwie to wciąż temat tabu. Przełamujemy je w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów, w którym Filip Rudanacja gości Annę i dr Ewę Surynt.
Tym razem w Gadaj Zdrów Filip Rudanacja spotyka się z Magdą, która od wielu lat zmaga się z endometriozą, oraz dr. n. med. Mikołajem Karmowskim. Nasi goście opowiedzą o endometriozie - chorobie, która dotyka ok. 300 mln kobiet na całym świecie, w tym 2 mln w samej Polsce. Na czym polega ta choroba? Jak wygląda życie z endometriozą? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w nowym Gadaj Zdrów.
W najnowszym odcinku zdrowotnego talk-show “Gadaj Zdrów” Filip Rudanacja gości Mateusza Andziaka, u którego kilka miesięcy temu zdiagnozowano raka jąder, oraz dr Iwonę Skoneczną - onkolog ze Szpitala Grochowskiego. Goście programu opowiadają o życiu z nowotworem i możliwościach jego leczenia. Zapraszamy do oglądania!
W Polsce prawie 2 mln osób ma problemy ze wzrokiem, a 100 tys. z nich jest całkowicie niewidomych. O tym, jak sytuacja tych osób wygląda w Polsce opowiedziała Monika Dubiel, która zaczęła tracić wzrok już jako małe dziecko. W nowym odcinku "Gadaj Zdrów" towarzyszył jej dr Piotr Woźniak - znany jako @dr_wzrok. Zapraszamy do oglądania!
W Polsce wykonuje się ok. 2 tys. przeszczepów rocznie. Najwięcej narządów pobiera się od zmarłych dawców. W drugim odcinku Gadaj Zdrów o przeszczepie opowiedzieli Adam i Grażyna Borkowscy oraz prof. Roman Danielewicz, na co dzień wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i były dyrektor Poltransplantu.
W pierwszym odcinku nowego talk-show Poradnika Zdrowie - Gadaj Zdrów - Filip Rudanacja wypytuje swoich gości o in vitro. O przebiegu całej procedury, kosztach, tabu i wszelkich kontrowersjach, jakie przez lata narosły wokół in vitro opowiadają Aneta - mama dwójki dzieci, które przyszły na świat dzięki tej metodzie - oraz dr Jarosław Niemoczyński, ginekolog i ekspert Kliniki Bocian. Zobacz wideo!

W Polsce o wielu możliwościach leczenia nadal się nie mówi. Pacjenci często nie wiedzą, jak poradzić sobie z daną chorobą, ani do kogo udać się po informacje. W formacie Gadaj Zdrów każda wątpliwość jest rozwiewana przez Filipa i jego gości.

Cechą charakterystyczną programu jest to, że nie tylko ekspert ma prawo głosu. Do programu zapraszani są bohaterowie, którzy od strony przeciętnego obywatela - a nie eksperta - opowiadają o zmaganiach z chorobą. Wszystko zostaje uzupełnione o wiedzę medyczną.

Poradnik Zdrowie od swojego powstania stawiał na eksperckość, której i w programie Gadaj Zdrów nie mogło zabraknąć. Skąd biorą się różne choroby? Jak je powstrzymać? Jak i kiedy uczyć profilaktyki? Dlaczego jedne choroby traktujemy poważnie, a inne ignorujmy lub się ich wstydzimy? Na te i inne pytania udzielają odpowiedzi eksperci światowego formatu, którzy wykładają nie tylko na polskich, ale i zagranicznych uczelniach, cieszą się autorytetem w środowisku medycznym i mają pod swoimi nazwiskami wiele naukowych publikacji i badań.

W Gadaj Zdrów nie ma tematów tabu. W programie poruszamy m.in. tematy dotyczące raka jąder, czy przeszczepów, ale także aborcji, poronienia i in-vitro. Nie pozwalamy, aby Polacy zostali w tyle ze swoją wiedzą medyczną. Program Gadaj Zdrów powstał po to, aby ciekawski pacjent mógł znaleźć odpowiedź na każde nurtujące go pytanie, a także szeroko poznał skalę niektórych problemów i zagadnień medycznych.