Ciąża i dziecko

Angina u dzieci jest chorobą wywoływaną przez paciorkowce. Pierwsze objawy anginy u dzieci to ból gardła, szybko rosnąca temperatura. Anginy u dziecka nie wolno lekceważyć, bo czasem daje groźne powikłania. W przypadku anginy chore dziecko musi obejrzeć lekarz i przepisać antybiotyki.
Fakty i mity na temat szczepień narosły wokół sporu o ich skuteczność i bezpieczeństwo. Zdecydowana większość lekarzy jest za stosowaniem nie tylko szczepień ochronnych obowiązkowych, ale także tych zalecanych. Przeciwnicy są natomiast zdania, że namawia się nas na zbyt wiele szczepień, a preparaty używane do ich wykonywania mogą być groźne dla zdrowia. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną ci drudzy nie mają jednak racji.
Jak się robi test ciążowy? Używając próbki moczu. Ale już niedługo możliwe będzie sprawdzenie, czy jesteś w ciąży, korzystając z próbki śliny. Właśnie pojawił się na rynku innowacyjny test.
Gorączka u dziecka często pojawia się nagle i szybko rośnie. Dlatego, gdy zauważysz jej objawy, zacznij regularnie mierzyć dziecku temperaturę. Ponieważ wysoka gorączka u najmłodszych może być bardzo niebezpieczna. Sprawdź, kiedy i jak należy obniżyć gorączkę u dziecka. Co robić z rozpalonym dzieckiem?
Sepsa u dzieci (posocznica) to reakcja na zakażenie bakteryjne meningokokami lub pneumokokami. Sepsa u dzieci postępuje bardzo szybko i może doprowadzić do zagrożenia życia. Objawy sepsy to głównie wysoka gorączka, senność, niekiedy wybroczyny na skórze. Czy sepsa u dzieci jest wyleczalna i jakie są rokowania?
Twoje dziecko ma trudności z wymową, połyka głoski, niewyraźnie wymawia "r"? Czym prędzej wybierzcie się do specjalisty. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym jej efekty będą lepsze.
Odparzenia to zaczerwienienia na skórze pod pieluszką niemowlęcia. Na początku mogą być niewielkie, jednak jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, to po pewnym czasie rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry. Oto sprawdzone sposoby na to, jak szybko wyleczyć odparzenia u dziecka.
Czop śluzowy to gęsta wydzielina znajdująca się w kanale szyjki macicy u kobiet będących w ciąży. Zapobiega przedostaniu się drobnoustrojów do rozwijającego się w brzuchu płodu. Czop wypada przed porodem i jest jednym z pierwszych sygnałów zbliżającego się rozwiązania.
Błahe z pozoru przeziębienie u dzieci może skończyć się poważną chorobą, wymagającą kuracji antybiotykowej - np. zapaleniem ucha środkowego i migdałków. Ale infekcja może również przenieść się do krtani, tchawicy, oskrzeli, płuc dziecka. Co robić, gdy dziecko ma gorączkę? Jak leczyć ból gardła, katar i kaszel u malucha?
Kaszel u dziecka może być suchy, mokry, alergiczny, a nawet szczekający. Bez względu na rodzaj, potrafi dać się dziecku we znaki. Tłumaczymy, jak rozpoznać rodzaje kaszlu u dziecka, jak szybko się go pozbyć, kiedy leczyć kaszel u dziecka domowymi sposobami, a kiedy udać się z nim do lekarza.
Mało osób zdaje sobie sprawę, że ślina, śluz czy łzy to pierwsza linia obrony przed patogenami. Jeśli organizm ma dobrze działające mechanizmy obronne, np. zdrowe błony śluzowe, łatwiej radzi sobie z drobnoustrojami, które próbują do niego wtargnąć. Zobacz, jak prawidłowo dbać o błonę śluzową nosa.

Materiał sponsorowany

Katar to bardzo częsta dolegliwość u dzieci, będąca wynikiem infekcji, alergii lub innego czynnika wywołującego nieżyt nosa. Jeśli wydzielina w nosie jest płynna – łatwo ją usunąć i ulżyć dziecku. Kiedy jest gęsta i utrudnia oddychanie – budzi to w dziecku niepokój i rozdrażnienie, spotęgowane niewyspaniem. Ponadto spływanie wydzieliny z nosa po ścianie gardła sprzyja rozwojowi kaszlu, który nasila się nocą w wyniku zmian pozycji ciała. Sprawdź, jak pomóc maluchowi, gdy męczy się z zatkanym nosem.

Materiał sponsorowany

Ciąża i dziecko jest to szeroki temat, o którym można pisać bez końca. W tym dziale przygotowaliśmy wiele artykułów, będących świetnym źródłem informacji i porad dla przyszłych rodziców.

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na upragnione dziecko zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. W ciągu tych dziewięciu miesięcy oboje angażują się w przygotowania do nowej roli w życiu – rodzicielstwa. Podczas ciąży przyszła mama musi kontrolować swój stan zdrowia i rozwijającego się w brzuchu maluszka. Konieczne są regularne wizyty u lekarza ginekologa, wykonywanie wszystkich zleconych badań, troska o właściwie zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu i wypoczynku.

Ciąża i dziecko – zdrowie w ciąży jest zarówno ważne dla mamy, jak i dziecka

W tym całym procesie kluczową rolę odgrywa również prawidłowa higiena jamy ustnej. Dlatego, że ciąża ma wpływ na zmianę poziomu hormonów w organizmie, przez co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, czyli złożonej grupy chorób dziąseł. Mogą one grozić powikłaniami ciążowymi. Kobiety, spodziewające się dziecka, powinny zatem regularnie chodzić do dentysty na wizyty kontrolne, aby uniknąć poważnych problemów stomatologicznych.

Około 21. tygodnia ciąży można zapisać się do szkoły rodzenia. Typowy program obejmuje m.in. cykl wykładów na temat ciąży i przebiegu porodu czy praktyczny kurs opieki nad noworodkiem. Zajęcia trwają średnio od 2 do 3 miesięcy. Uzyskane informacje mają przygotować przyszłych rodziców do porodu, okresu połogu oraz opieki nad noworodkiem.

W procesie wychowywania wiodąca rola przypada zawsze matce i ojcu. Z opieką nad maluszkiem wiążą się urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza