Ciąża i dziecko

Depresja poporodowa to choroba, z którą zmaga się około 20 proc. kobiet na całym świecie. Przedłużające się zaburzenia nastroju, problemy ze snem czy pogorszony apetyt są powodem do niepokoju. Depresja poporodowa nie ustępuje samoistnie, a wymaga leczenia.
Dziś Brydee jest szczęśliwą siedmiolatką, która ma za sobą ciężką walkę z rzadką chorobą. W okresie niemowlęcym bardzo często chorowała. Jej mama chodziła z nią od lekarza do lekarza, żeby dowiedzieć się, dlaczego jej córka ma tak słabą odporność. To, czego się dowiedziała, nie chciałby usłyszeć żaden rodzic. Okazało się, że jej pociecha cierpi na młodzieńczą białaczkę mielomonocytową. Lekarze dawali dziewczynce 50 proc. szans na przeżycie.
29-letnia Lindsey Gritton spodziewała się drugiej córeczki. Gdy była w 34. tygodniu ciąży wykryła niewielki guzek w piersi. Początkowo myślała, że może to być objaw zatkania kanalika mlecznego, czyli powszechnej przypadłości kobiet karmiących piersią. Diagnoza okazała się o wiele gorsza – rak przewodowy piersi w IV stadium zaawansowania. "Powiedziano mi, że piekący ból to zatkany przewód mleczny. Teraz walczę o życie" – wyznała.
Dominika Gwit-Dunaszewska za kilka miesięcy powita na świecie swoje pierwsze dziecko. Nie ukrywa, że jest to dla niej wielkie szczęście i spełnienie marzeń. Ostatnio jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Najnowsze zdjęcie z Instastory, na którym aktorka jest w masce tlenowej, zaniepokoiło fanów. Wydała krótkie oświadczenie, co się z nią dzieje.
Historia tej rodziny stała się internetową sensacją. 30-letnia Cambria Hauck urodziła czwórkę dzieci. Niestety ostatni poród był skomplikowany i musiała mieć usuniętą całą macicę. Wspólnie z mężem chcieli mieć więcej potomstwa. Jej 56-letnia teściowa, Nancy Hauck, zaproponowała, że zostanie surogatką. Teraz nosi pod swoim sercem wnuczkę i odlicza dni do porodu.
Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy organizm przyszłej mamy postrzega jej własne dziecko jako coś obcego i atakuje je przeciwciałami. Na szczęście, medycyna potrafi sobie radzić z konfliktem serologicznym. Czym jest antygen D i kiedy podaje się immunoglobulinę anty D? Jakie są przyczyny powstania konfliktu serologicznego oraz jak mu zapobiegać?
Stało się. Twoje dziecko zachorowało i lekarz zdecydował o podaniu antybiotyku. Mogłoby się wydawać, że to mało skomplikowane zadanie, jednak w rzeczywistości trzeba pamiętać o wielu ważnych aspektach antybiotykoterapii u dziecka. Na co musisz zwrócić uwagę, żeby leczenie było skuteczne?

Materiał partnerski

Mózgowe porażenie dziecięce to zaburzenia mające ogromny wpływ na jakość życia małego pacjenta. Dzieci te mają nie tylko problemy z poruszaniem się czy mówieniem, ale również z prawidłowym rozwojem i wzrostem. Prawidłowe odżywianie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) jest niezbędnym warunkiem do wykorzystania ich potencjału wzrastania i rozwoju. Ekspertka wyjaśnia, jak zapobiec problemom z przyrostem wagi czy zmniejszeniem masy mięśniowej u dzieci z MPD z pomocą narzędzia FNST do oceny żywienia małego pacjenta.

Materiał sponsorowany

Lęk separacyjny to zaburzenie, w którym pacjent wyjątkowo obawia się rozłąki ze swoim bliskim. Lęk separacyjny jest również związany z uporczywymi myślami dotyczącymi rozstania z ukochanymi ludźmi, ale i z dolegliwościami fizycznymi. Jednostka ta występuje przede wszystkim u dzieci, ale lęk separacyjny spotykany jest również i u dorosłych. Jak można stwierdzić, że doświadczamy lęku separacyjnego? Jakie są jego objawy?
Ojcostwo to jedno z najwspanialszych doświadczeń w życiu mężczyzny. Ale jednocześnie olbrzymie wyzwanie, na które wielu mężczyzn nie jest przygotowanych, zarówno psychicznie jak i fizycznie. A ich problemy są niestety pomijane i lekceważone.
Katar u niemowlaka to nie lada problem - dzieci do 1. roku życia oddychają bowiem wyłącznie przez nos, i to aż 50 razy na minutę. Jednak kanały nosowe u niemowląt są jeszcze bardzo wąskie. Dlatego zwykły katar u niemowlaka, który przecież często dokucza niemowlętom – jest i dla dziecka, i dla rodziców trudny do zniesienia, może być też przyczyną groźnych chorób, na przykład zapalenia zatok czy uszu. Dowiedz się, jak ulżyć niemowlęciu podczas uporczywego kataru.
Donośny płacz dziecka, podkurczanie nóżek – to ewidentne objawy kolki niemowlęcej. Ponieważ są niezwykle uporczywe i trwają nawet kilka miesięcy, warto poznać sposoby, które pomogą radzić sobie z tą dolegliwością.

Ciąża i dziecko jest to szeroki temat, o którym można pisać bez końca. W tym dziale przygotowaliśmy wiele artykułów, będących świetnym źródłem informacji i porad dla przyszłych rodziców.

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na upragnione dziecko zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. W ciągu tych dziewięciu miesięcy oboje angażują się w przygotowania do nowej roli w życiu – rodzicielstwa. Podczas ciąży przyszła mama musi kontrolować swój stan zdrowia i rozwijającego się w brzuchu maluszka. Konieczne są regularne wizyty u lekarza ginekologa, wykonywanie wszystkich zleconych badań, troska o właściwie zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu i wypoczynku.

Ciąża i dziecko – zdrowie w ciąży jest zarówno ważne dla mamy, jak i dziecka

W tym całym procesie kluczową rolę odgrywa również prawidłowa higiena jamy ustnej. Dlatego, że ciąża ma wpływ na zmianę poziomu hormonów w organizmie, przez co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, czyli złożonej grupy chorób dziąseł. Mogą one grozić powikłaniami ciążowymi. Kobiety, spodziewające się dziecka, powinny zatem regularnie chodzić do dentysty na wizyty kontrolne, aby uniknąć poważnych problemów stomatologicznych.

Około 21. tygodnia ciąży można zapisać się do szkoły rodzenia. Typowy program obejmuje m.in. cykl wykładów na temat ciąży i przebiegu porodu czy praktyczny kurs opieki nad noworodkiem. Zajęcia trwają średnio od 2 do 3 miesięcy. Uzyskane informacje mają przygotować przyszłych rodziców do porodu, okresu połogu oraz opieki nad noworodkiem.

W procesie wychowywania wiodąca rola przypada zawsze matce i ojcu. Z opieką nad maluszkiem wiążą się urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza