Ciąża i dziecko

Błahe z pozoru przeziębienie u dzieci może skończyć się poważną chorobą, wymagającą kuracji antybiotykowej - np. zapaleniem ucha środkowego i migdałków. Ale infekcja może również przenieść się do krtani, tchawicy, oskrzeli, płuc dziecka. Co robić, gdy dziecko ma gorączkę? Jak leczyć ból gardła, katar i kaszel u malucha?
Kaszel u dziecka może być suchy, mokry, alergiczny, a nawet szczekający. Bez względu na rodzaj, potrafi dać się dziecku we znaki. Tłumaczymy, jak rozpoznać rodzaje kaszlu u dziecka, jak szybko się go pozbyć, kiedy leczyć kaszel u dziecka domowymi sposobami, a kiedy udać się z nim do lekarza.
Mało osób zdaje sobie sprawę, że ślina, śluz czy łzy to pierwsza linia obrony przed patogenami. Jeśli organizm ma dobrze działające mechanizmy obronne, np. zdrowe błony śluzowe, łatwiej radzi sobie z drobnoustrojami, które próbują do niego wtargnąć. Zobacz, jak prawidłowo dbać o błonę śluzową nosa.

Materiał sponsorowany

Katar to bardzo częsta dolegliwość u dzieci, będąca wynikiem infekcji, alergii lub innego czynnika wywołującego nieżyt nosa. Jeśli wydzielina w nosie jest płynna – łatwo ją usunąć i ulżyć dziecku. Kiedy jest gęsta i utrudnia oddychanie – budzi to w dziecku niepokój i rozdrażnienie, spotęgowane niewyspaniem. Ponadto spływanie wydzieliny z nosa po ścianie gardła sprzyja rozwojowi kaszlu, który nasila się nocą w wyniku zmian pozycji ciała. Sprawdź, jak pomóc maluchowi, gdy męczy się z zatkanym nosem.

Materiał sponsorowany

23-letnia kobieta nie kryła zaskoczenia, gdy powitała na świecie bliźniaki syjamskie, połączone są ze sobą klatkami piersiowymi. Jak twierdzą lekarze, to cud, że noworodki przeżyły poród. Informacja o tym wyjątkowo niespotykanym zdarzeniu obiegła cały świat.
Depresja poporodowa to choroba, z którą zmaga się około 20 proc. kobiet na całym świecie. Przedłużające się zaburzenia nastroju, problemy ze snem czy pogorszony apetyt są powodem do niepokoju. Depresja poporodowa nie ustępuje samoistnie, a wymaga leczenia.
Dziś Brydee jest szczęśliwą siedmiolatką, która ma za sobą ciężką walkę z rzadką chorobą. W okresie niemowlęcym bardzo często chorowała. Jej mama chodziła z nią od lekarza do lekarza, żeby dowiedzieć się, dlaczego jej córka ma tak słabą odporność. To, czego się dowiedziała, nie chciałby usłyszeć żaden rodzic. Okazało się, że jej pociecha cierpi na młodzieńczą białaczkę mielomonocytową. Lekarze dawali dziewczynce 50 proc. szans na przeżycie.
29-letnia Lindsey Gritton spodziewała się drugiej córeczki. Gdy była w 34. tygodniu ciąży wykryła niewielki guzek w piersi. Początkowo myślała, że może to być objaw zatkania kanalika mlecznego, czyli powszechnej przypadłości kobiet karmiących piersią. Diagnoza okazała się o wiele gorsza – rak przewodowy piersi w IV stadium zaawansowania. "Powiedziano mi, że piekący ból to zatkany przewód mleczny. Teraz walczę o życie" – wyznała.
Dominika Gwit-Dunaszewska za kilka miesięcy powita na świecie swoje pierwsze dziecko. Nie ukrywa, że jest to dla niej wielkie szczęście i spełnienie marzeń. Ostatnio jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Najnowsze zdjęcie z Instastory, na którym aktorka jest w masce tlenowej, zaniepokoiło fanów. Wydała krótkie oświadczenie, co się z nią dzieje.
Historia tej rodziny stała się internetową sensacją. 30-letnia Cambria Hauck urodziła czwórkę dzieci. Niestety ostatni poród był skomplikowany i musiała mieć usuniętą całą macicę. Wspólnie z mężem chcieli mieć więcej potomstwa. Jej 56-letnia teściowa, Nancy Hauck, zaproponowała, że zostanie surogatką. Teraz nosi pod swoim sercem wnuczkę i odlicza dni do porodu.
Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy organizm przyszłej mamy postrzega jej własne dziecko jako coś obcego i atakuje je przeciwciałami. Na szczęście, medycyna potrafi sobie radzić z konfliktem serologicznym. Czym jest antygen D i kiedy podaje się immunoglobulinę anty D? Jakie są przyczyny powstania konfliktu serologicznego oraz jak mu zapobiegać?
Stało się. Twoje dziecko zachorowało i lekarz zdecydował o podaniu antybiotyku. Mogłoby się wydawać, że to mało skomplikowane zadanie, jednak w rzeczywistości trzeba pamiętać o wielu ważnych aspektach antybiotykoterapii u dziecka. Na co musisz zwrócić uwagę, żeby leczenie było skuteczne?

Materiał sponsorowany

Ciąża i dziecko jest to szeroki temat, o którym można pisać bez końca. W tym dziale przygotowaliśmy wiele artykułów, będących świetnym źródłem informacji i porad dla przyszłych rodziców.

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na upragnione dziecko zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. W ciągu tych dziewięciu miesięcy oboje angażują się w przygotowania do nowej roli w życiu – rodzicielstwa. Podczas ciąży przyszła mama musi kontrolować swój stan zdrowia i rozwijającego się w brzuchu maluszka. Konieczne są regularne wizyty u lekarza ginekologa, wykonywanie wszystkich zleconych badań, troska o właściwie zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu i wypoczynku.

Ciąża i dziecko – zdrowie w ciąży jest zarówno ważne dla mamy, jak i dziecka

W tym całym procesie kluczową rolę odgrywa również prawidłowa higiena jamy ustnej. Dlatego, że ciąża ma wpływ na zmianę poziomu hormonów w organizmie, przez co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, czyli złożonej grupy chorób dziąseł. Mogą one grozić powikłaniami ciążowymi. Kobiety, spodziewające się dziecka, powinny zatem regularnie chodzić do dentysty na wizyty kontrolne, aby uniknąć poważnych problemów stomatologicznych.

Około 21. tygodnia ciąży można zapisać się do szkoły rodzenia. Typowy program obejmuje m.in. cykl wykładów na temat ciąży i przebiegu porodu czy praktyczny kurs opieki nad noworodkiem. Zajęcia trwają średnio od 2 do 3 miesięcy. Uzyskane informacje mają przygotować przyszłych rodziców do porodu, okresu połogu oraz opieki nad noworodkiem.

W procesie wychowywania wiodąca rola przypada zawsze matce i ojcu. Z opieką nad maluszkiem wiążą się urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza