Ciąża i dziecko

Kobiety spodziewające się dzieci niezależnie od trymestru ciąży zostały zaliczone do grupy zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Do tego narażone są jeszcze na przedwczesny poród, nawet przed 37 tygodniem, o czym poinformowało Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Nasuwa się zatem pytanie, jak powinna rodzić kobieta, która zmaga się z koronawirusem? Zapytaliśmy o to ginekologa dr Jacka Tulimowskiego.
Szczepionka 6w1, która dzięki połączeniu kilku szczepionek w jednym preparacie pozwala na zmniejszenie liczby wstrzyknięć u dziecka w trakcie realizowania obowiązkowego kalendarza szczepień. Czym są szczepionki 6w1? Jaki jest ich kalendarz szczepień?
Jod w ciąży odgrywa znaczącą rolę. Utrzymanie prawidłowej podaży jodu jest szczególnie ważne dla kobiet w okresie ciąży, kiedy w nowo powstającym organizmie dziecka kształtuje się mózg i układ nerwowy. Jaka dieta jest bogata w jod? Czy w czasie ciąży zaleca się dodatkową suplementację tego pierwiastka? Jakie mogą być skutki niedoboru jodu w ciąży?
Dostarczenie odpowiedniej ilości witamin jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju ciąży. Zapotrzebowanie organizmu na większość z nich można pokryć zdrową dietą. Jednak w przypadku niektórych niezbędna jest suplementacja. Sprawdź, ile wynosi zapotrzebowanie na witaminy w ciąży, gdzie znaleźć je w żywności i które witaminy trzeba suplementować.
Kwas foliowy, znany też jako witamina B9, bezwzględnie należy suplementować w ciąży, w okresie planowania ciąży i podczas karmienia piersią. Środowisko naukowe i medyczne jest zgodne w tej kwestii. Na podstawie licznych badań naukowych Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników opracowało rekomendacje do suplementacji kwasu foliowego u kobiet z różnych grup ryzyka wystąpienia wad płodu. Dlaczego kwas foliowy w ciąży jest tak ważny?
Każdy rodzic wie doskonale, co oznacza infekcja, która pojawia się znienacka, zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Wiąże się z koniecznością szybkiej zmiany planów, pilną wizytą u lekarza, dniami wolnymi w pracy. Stąd staramy się szczególnie dbać o odporność swoich pociech w okresach zwiększonej zachorowalności. Ale czy naprawdę wiemy, jak to robić?

Materiał sponsorowany

Bezpłodność i niepłodność, choć brzmią podobnie i często używane są naprzemiennie, oznaczają zupełnie coś innego. Kiedy mówimy o bezpłodności, a w jakim przypadku para boryka się z niepłodnością? Dowiedz się, jakie są przyczyny tych schorzeń i na czym polega ich diagnostyka.
Bezpłodność jest całkowitym, nieodwracalnym i dożywotnim pozbawieniem możliwości posiadania własnego dziecka. Problem poczęcia dziecka dotyczy coraz to większej liczby par. Skuteczność zachodzenia w ciążę na jeden cykl, u młodych zdrowych ludzi sięga 20%. Czym jest bezpłodność, jakie są jej przyczyny i co najważniejsze, czy bezpłodność można leczyć?
Monitorowanie owulacji to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta bezskutecznie starająca się o dziecko. Monitorowanie owulacji pozwala ustalić, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a co za tym idzie - kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Sprawdź, na czym polega monitorowanie owulacji.
Bezpłodność jest współcześnie problemem wielu par. Doprowadzać do tego zjawiska mogą rozmaite czynniki. Czasami pewne zaburzenia prowadzące do niemożności zajścia w ciążę dotyczą partnerki, a czasami partnera. Przeczytaj, jakie badania wykonywane są w diagnostyce bezpłodności u kobiet, a jakie u mężczyzn, a także dowiedz się, dlaczego bezpłodność i niepłodność to terminy określające dwa odmienne problemy zdrowotne.
Byłaś pewna, że tym razem uda się zajść w ciążę. Niestety, pojawiła się miesiączka. Tracisz już nadzieję, chęci i siły. Spokojnie, jeszcze nic nie jest przesądzone. Warto natomiast zrobić kilka badań, aby sprawdzić, co jest przyczyną niepłodności, i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie. Jak wygląda i na czym polega diagnostyka niepłodności? Jakie badania są konieczne, by stwierdzić niepłodność?
Niemal w połowie przypadków par, które bezskutecznie starają się o dziecko, przyczyną kłopotów jest niepłodność męska. Dlatego właśnie mężczyźni powinni być badani razem ze swoimi partnerkami. Czym jest niepłodność męska, w jaki sposób jest diagnozowana, jak przebiega jej leczenie?

Ciąża i macierzyństwo – porady dla przyszłych mam. Pierwsze objawy ciąży, dolegliwości w ciąży, ciąża tydzień po tygodniu, dieta w ciąży, objawy ciąży, kalendarz ciąży, noworodek, niemowlę, zdrowie dziecka. Dowiedz się jak zadbać o organizm przed ciążą, jaką rolę odgrywają suplementy diety, jakie wykonać badania profilaktyczne, jak zaplanować ciążę, jak wygląda poród, jak przygotować się do porodu, na czym polega macierzyństwo, na co musi być gotowa mama po porodzie, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, jak dobrze wychować dziecko. Wszystko na tematy ciąży i macierzyństwa, jak radzić sobie z dzieckiem, jak radzić sobie z macierzyństwem, jak być dobrą mamą. Książki o macierzyństwie, kosmetyki dla kobiet w ciąży, książki dla przyszłej mamy, kalkulator ciąży, dowiedz się, który to tydzień ciąży.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza