Gdy skóra niemowlęcia woła o pomoc – jak radzić sobie z podrażnieniami?
Skóra maluszka staje się podobna do skóry dorosłych dopiero wtedy, gdy dziecko skończy 2–3 lata [1]. Wcześniej jest trochę cieńsza i jaśniejsza, ma również mniej gruczołów potowych i łojowych, a jej bariera ochronna wciąż się rozwija. To wszystko powoduje, że jest też bardziej narażona na podrażnienia i uszkodzenia. Potrzebuje więc także innej pielęgnacji, dostosowanej do potrzeb najmłodszych.
Jakie problemy skórne najczęściej występują u niemowląt? Sprawdź, jakie mają objawy, jak je łagodzić i kiedy zgłosić się do lekarza.
Najczęstsze problemy skórne niemowląt. Z czym może zmagać się skóra maluszka?
Delikatna, wiotka i nie do końca dojrzała skóra niemowlęcia wyróżnia się przede wszystkim wyższą wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych – takich jak promieniowanie UV, wysoka temperatura, mróz czy kosmetyki i substancje chemiczne. Traci też więcej wody, a jednocześnie nie do końca radzi sobie z odpowiednią regulacją temperatury, co sprzyja m.in. przegrzaniu.
To wszystko powoduje, że maluchy stosunkowo często zmagają się z problemami skórnymi, które objawiają się np. wysypką, swędzeniem czy zaczerwienieniem. Większość dolegliwości ma jednak charakter przejściowy. A to oznacza, że ustępują dość szybko, np. gdy skóra nie ma kontaktu z konkretnym czynnikiem lub po nałożeniu odpowiednich kosmetyków i maści pielęgnacyjnych.
Odparzenia
Zaczerwieniona i piekąca skóra zwykle oznacza odparzenie. Takie objawy mogą wystąpić np. na szyi, w fałdach skórnych czy pod pachami. Zdecydowanie najczęściej pojawiają się jednak w okolicy pieluszkowej, gdzie sprzyjają im przede wszystkim wilgoć, brak powietrza i pocieranie naskórka o materiał.
Jeśli zauważysz ten problem u swojego dziecka, zadbaj o pielęgnację delikatnej skóry: regularnie ją myj, dokładnie osuszaj po kąpieli i często zmieniaj pieluszkę. Dodatkowo stosuj odpowiedni kosmetyk, np. krem na odparzenia Babydream Extra Sensitive z tlenkiem cynku, którego warstwa długotrwale chroni przed wilgocią. To sposób na delikatną pielęgnację i szybszą regenerację skóry już od pierwszych dni życia. Dzięki temu zmniejszysz też ryzyko ponownego wystąpienia nieprzyjemnych objawów.
Pieluszkowe zapalenie skóry
Podobnym problemem do odparzeń, jednak bardziej nasilonym, jest pieluszkowe zapalenie skóry. To stan zapalny, który mogą wywołać m.in. wilgoć, uszkodzenia czy nieodpowiednia higiena. Wśród możliwych symptomów wyróżnia się:
- zaczerwienienie, obrzęk skóry,
- grudki, pęcherzyki, krostki,
- ból, swędzenie, pieczenie,
- wyższą temperaturę w okolicy zmian.
Jak złagodzić objawy i zmniejszyć ryzyko wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry w przyszłości? Również w tym przypadku kluczowe są odpowiednia higiena i stosowanie kremów dopasowanych do delikatnej skóry dziecka, np. z gamy Babydream. Dodatkowo w przypadku zakażeń pomoc lekarza może być niezbędna.
Potówki zwykłe
Popularnym problemem skórnym, z którym zmagają się rodzice i opiekunowie niemowląt, są potówki zwykłe. To właśnie one często pojawiają się na skórze maluszka – np. na brzuszku, w pachwinach, na szyi czy pod pachami – gdy dojdzie do przegrzania. To pęcherzyki o wielkości 1–2 mm, które najczęściej znikają samoistnie już po kilku godzinach2.
Co zrobić, żeby uniknąć występowania potówek? Przede wszystkim dbaj o to, by unikać przegrzania (np. z powodu zbyt grubych ubranek czy niepotrzebnego przykrycia) i w miarę możliwości regulować temperaturę otoczenia. Ważne też, aby skóra dziecka mogła oddychać.
Ciemieniucha
U maluszków po narodzinach, zwykle w wieku 2–10 tygodni, dość często występuje tzw. ciemieniucha3. Ta łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS) najczęściej pojawia się na skórze głowy. Zmiany skórne pokryte tłustymi łuskami mogą wystąpić też na buzi, w okolicach okołopieluszkowych, za uszami czy na klatce piersiowej.
Jeśli obserwujesz u swojego dziecka takie objawy, zwykle wystarczy wyczesywać łuski miękką szczotką. Zmiany mogą wymagać wcześniejszego zmiękczenia, np. przy pomocy oliwki. Powinny zniknąć do 2–3. miesiąca życia4.
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy
Chociaż trądzik kojarzy się przede wszystkim z wiekiem nastoletnim, także skóra maluchów może zmagać się z zaskórnikami czy krostkami. Co ciekawe, taki problem w łagodnej postaci rozwija się u ok. 20% noworodków2,5, a czasem pojawia się u niemowląt w wieku 3–6 miesięcy5.
Wśród objawów trądziku noworodkowego i niemowlęcego mogą wystąpić:
- białe zaskórniki zamknięte,
- czarne zaskórniki otwarte,
- zaczerwienione grudki, krostki,
- podskórne guzki.
Ten rodzaj trądziku zwykle znika sam, jednak czasami mogą przydać się leki przepisane przez dermatologa.
Alergiczny wyprysk kontaktowy
Takie czynniki jak nikiel (który może znajdować się np. w guzikach, zamkach lub napach), konserwanty czy substancje zapachowe mogą wywołać u maluszka alergiczny wyprysk kontaktowy. Jak podkreślają eksperci, ta postać alergii wyróżnia się opóźnioną reakcją na działanie czynnika uczulającego – objawy pojawiają się po 24–48 godzinach6. Możesz zauważyć u niemowlaka symptomy, z którymi najlepiej zgłosić się do lekarza:
- grudki, pęcherzyki, z czasem nadżerki,
- zaczerwienienie skóry,
- pogrubienie, łuszczenie skóry,
- swędzenie skóry.
M.in. dlatego tak ważne jest to, aby wybierać przebadane dermatologicznie kosmetyki, najlepiej bez kompozycji zapachowych – takie jak krem na odparzenia Babydream Extra Sensitive. W końcu bardzo delikatna skóra dziecka wciąż dojrzewa, a jej mechanizmy obronne stale się rozwijają.
Domowa pielęgnacja czy wizyta u lekarza – kiedy wybrać się do specjalisty?
Najważniejsza zasada w przypadku niepokojących objawów u dziecka (również skórnych) brzmi: jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, porozmawiaj z lekarzem. Do wizyty w gabinecie specjalisty powinny Cię również skłonić m.in.:
- wykwity, które się sączą czy ropieją,
- gorączka niejasnego pochodzenia,
- nagłe silne objawy skórne,
- mocny obrzęk skóry.
Najczęstszym problemom skórnym u niemowląt, takim jak odparzenia i potówki, zwykle można jednak zapobiec odpowiednią pielęgnacją. Umyta, osuszona i zabezpieczona skóra jest mniej narażona na wystąpienie podrażnień i rozwój stanów zapalnych. Postaw na delikatne produkty, takie jak chusteczki nawilżane Babydream (zawierają aż 99% wody i są wolne od kompozycji zapachowych). Dodatkowo jak najczęściej pozwól maluchowi na wietrzenie skóry i zapewnij mu przewiewne ubranka z naturalnych, oddychających tkanin.
To wszystko pomoże Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów, a także zwiększyć komfort dziecka.