Domowe sposoby na opryszczkę - sposób na opryszczkę w 1 dzień

2023-07-19 10:56

Domowe sposoby na opryszczkę są tanie i zawsze pod ręką. Pomogą złagodzić ból, świąd i uczucie pieczenia, choć nie dają gwarancji wyleczenia. Czy istnieje sposób na opryszczkę w 1 dzień? Przeczytaj, jakie są domowe sposoby na opryszczkę.

Domowe sposoby na opryszczkę - sposób na opryszczkę w 1 dzień
Autor: Getty Images Domowe sposoby na opryszczkę - sposób na opryszczkę w 1 dzień

Spis treści

 1. Domowe sposoby na opryszczkę w dzień
 2. Domowe sposoby na opryszczkę - melisa
 3. Domowe sposoby na opryszczkę - miód
 4. Domowe sposoby na opryszczkę - aloes
 5. Domowe sposoby na opryszczkę - olejek z drzewa herbacianego
 6. Domowe sposoby na opryszczkę - czosnek i cebula
 7. Zobacz jak powstaje opryszczka
 8. Domowe sposoby na opryszczkę - herbata

Domowe sposoby na opryszczkę w dzień

Dokucza ci opryszczka wargowa? Możesz wypróbować liczne domowe sposoby na opryszczkę w 1 dzień. Należy jednak zaznaczyć, że najlepiej działają one wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy opryszczki, takie jak: mrowienie, pieczenie w okolicach warg. Najczęściej jednak potrzeba więcej czasu, aby się z nią uporać. 

Pamiętaj - jeśli opryszczka często powraca, zrezygnuj z domowych sposobów i udaj się do lekarza. Być może konieczny jest silniejszy środek dostępny na receptę.

Po dotknięciu opryszczki, np. naniesieniu na nią leku, dokładnie umyj ręce. Na czas infekcji zrezygnuj z całowania, pożyczania szminek, ręczników i butelek z napojami.

Walcząc z opryszczką, należy pamiętać o odpowiedniej diecie, która wzmocni organizm. Opryszczka uaktywnia się bowiem w chwilach obniżonej odporności organizmu, gdy człowiek jest przemęczony, zestresowany i niedożywiony, a także gdy jego ciało jest przegrzane lub zmarznięte.

Sprawdź, jakie są domowe sposoby na opryszczkę

Domowe sposoby na opryszczkę - melisa

Melisa to zioło, które wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Udowodniono naukowo, że zawarte w wodnych wyciągach z liści tego zioła taniny oraz kwasy fenolowe zwalczają m.in. wirusa opryszczki Herpes simplex - szczególnie tego wywołującego opryszczkę wargową. Dlatego aby pozbyć się opryszczki, przyłóż do zmienionego chorobowo miejsca okłady z melisy. Swędzący pęcherzyk można także posmarować olejkiem melisowym.

Innymi ziołami, które radzą sobie z opryszczką, są:

Domowe sposoby na opryszczkę - miód

Miód także wykazuje właściwości bakterio- i wirusobójcze, dlatego również jest jednym ze skutecznych sposobów na tę chorobę wirusową. Wystarczy posmarować opryszczkę odrobiną miodu, by ograniczyć rozprzestrzenianie się stanu zapalnego.

Czytaj też: 

Domowe sposoby na opryszczkę - aloes

Znanym domowym sposobem na opryszczkę jest także aloes. Wystarczy uciąć liść aloesu, ułamać go i miąższ przyłożyć do pęcherzyka. Aloes przyspieszy proces gojenia.

Domowe sposoby na opryszczkę - olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje właściwości antywirusowe, odkażające i przyśpiesza proces gojenia ran. Aby się o tym przekonać, wystarczy wymieszać kilka kropli olejku z kremem i wmasować w opryszczkę.

Domowe sposoby na opryszczkę - czosnek i cebula

Aby pozbyć się opryszczki, przyłóż do chorego miejsca przekrojony na pół ząbek czosnku lub kawałek cebuli. Tego typu okłady należy trzymać krótko - kilka minut. Można także przygotować syrop z cebuli i wsmarowywać go (lub przyłożyć wacik nim nasączony) w bolący pęcherzyk.

Zobacz jak powstaje opryszczka

Domowe sposoby na opryszczkę - herbata

Domowym sposobem na opryszczkę jest także przyłożenie do niej ciepłej torebki ze świeżo zaparzonej herbaty. Herbata, podobnie jak melisa, zawiera taniny, które mają właściwości ściągające i działają przeciwwirusowo.

   Sonda
   Jak często masz opryszczkę?