Olejek z drzewa herbacianego: właściwości, zastosowanie

2021-06-01 8:07

Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek antybakteryjny, przeciwzapalny i dezynfekujący. Pomoże zwalczyć trądzik, łupież czy przetłuszczanie włosów. Jakie właściwości ma olejek herbaciany? Jak stosować olejek z drzewa herbacianego, by odnieść z tego jak najwięcej korzyści?

Olejek z drzewa herbacianego: właściwości kosmetyczne i zastosowanie olejku herbacianego
Autor: Thinkstockphotos.com Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antyseptyczne, dlatego można go stosować bezpośrednio na drobne krostki i pryszcze.

Spis treści

  1. Właściwości pielęgnacyjne olejku z drzewa herbacianego
  2. Olejek z drzewa herbacianego na infekcje
  3. Olejek z drzewa herbacianego na trądzik
  4. Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?
  5. Przegląd produktów z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego, określany również jako olejek herbaciany to tak naprawdę ekstrakt z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), występującego w Australii. Mieszkańcy tego kontynentu od setek lat korzystali z dobrodziejstw tej rośliny, np. lecząc rany i oparzenia okładem z liści. Olejek herbaciany ma postać rzadkiego oleju o jasnożółtej barwie oraz intensywnym, kamforowym zapachu.

Olejek herbaciany jest niezwykle wszechstronnym naturalnym kosmetykiem, który pielęgnuje oraz leczy skórę.

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, dezynfekującym i przeciwzapalnym olejek herbaciany:

Przyjrzymy się bliżej niezwykłym właściwościom pielęgnacyjnym i leczniczym olejku z drzewa herbacianego.

Sposoby na walkę z trądzikiem

Właściwości pielęgnacyjne olejku z drzewa herbacianego

Pielęgnacja skóry głowy

Olejek herbaciany może wspomagać leczenie uciążliwego łupieżu oraz dolegliwości związanych z łojotokowym zapaleniem skóry. Niweluje swędzenie skalpu oraz normalizuje nadmierne wydzielanie sebum i przetłuszczanie włosów.

  • Podczas mycia głowy należy dodać do szamponu parę kropli olejku, pozostawić taką mieszankę na skórze głowy przez około 2 minuty, a następnie dokładnie spłukać. Można także stosować go jako składnik płukanek do włosów oraz skóry głowy.

Dbanie o stopy

Olejek herbaciany sprawdzi się także w pielęgnacji stóp z tendencją do nadmiernego pocenia oraz pękających pięt. Wspomaga także profilaktykę oraz leczenie grzybicy stóp i grzybicy paznokci.

  • Dodaj go do zwykłego kremu do stóp i używaj codziennie, a od czasu do czasu przygotuj kąpiel stóp dodając 30 kropel olejku do ciepłej wody.

Olejek z drzewa herbacianego na infekcje

Olejek herbaciany znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale także jako naturalny środek leczniczy. Ze względu na przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne właściwości jest bardzo skuteczny przy leczeniu przeziębień i infekcji.

Stosowany w formie inhalacji ukoi dolegliwości związane z zapaleniem zatok, kaszlem, zatkanym nosem czy chorobach gardła. Wspomagająco może być stosowany w chorobach skóry takich jak grzybica, ospa wietrzna czy półpasiec.

Wyleczy również opryszczkę oraz zajady. Może być także stosowany do płukania ust, gdyż zwalcza nieświeży oddech, kamień nazębny oraz infekcje jamy ustnej.

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik

Ze względu na działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne olejek z drzewa herbacianego jest bardzo pomocny w leczeniu oraz pielęgnacji skóry trądzikowej. Łatwo przenika on przez skórę i zwalcza bakterie beztlenowe powodujące zmiany trądzikowe.

Normalizuje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu cera jest mniej tłusta i błyszcząca. Jako jeden z niewielu składników pomocnych w leczeniu trądziku nie powoduje skutku ubocznego w postaci wysuszania skóry.

Dodatkowo działa na nią regenerująco, gdyż pobudza produkcję nowego naskórka. Jest składnikiem wielu preparatów do cery zanieczyszczonej i trądzikowej, w szczególności żeli do mycia twarzy oraz toników.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego w pielęgnacji cery trądzikowej?

  • Wzbogacanie kosmetyków - możesz dodać kilka kropel olejku do kosmetyków, których używasz na co dzień, aby wzmocnić ich działanie.
  • Stosowanie zamiast kremu - po zmieszaniu z ulubionym, łagodnym olejem możesz zastosować go na całą twarz, szyję oraz dekolt.
  • Leczenie wyprysków - nałóż olejek z drzewa herbacianego w nierozcieńczonej formie punktowo na zmienione miejsca na twarzy, dekolcie, ramionach oraz plecach.
  • Maseczki – raz w tygodniu przygotuj maseczkę z glinki oraz kilku kropel olejku, aby zapobiec powstawaniu wyprysków oraz nadmiernej produkcji sebum.
  • Parówka na twarz – dwa razy w miesiącu przygotuj saunę dla cery. Do miski z ciepła woda dodaj kilkanaście kropli olejku z drzewa herbacianego. Następnie nachyl się nad roztworem i przykryj głowę ręcznikiem. Po 10-15 minutach zabiegu cera będzie odświeżona a pory oczyszczone.

Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego z łatwością kupisz w aptekach, drogeriach oraz internetowych sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Jego cena to około 10 – 15 złotych za 10 mililitrów.

Ważne, aby był to czysty olejek, bez dodatków w postaci olejów mineralnych lub składników zapachowych. Jest on bardzo wydajny, ponieważ wystarczy tylko kilka kropel, aby skorzystać z jego zalet. Jest także jednym z niewielu olejków eterycznych, który może być używany bez rozcieńczenia.

Jeśli stosujesz olejek pierwszy raz bezpośrednio na twarz, warto abyś uprzednio zrobiła próbę uczuleniową. U osób z bardzo wrażliwą cerą może wywołać podrażnienie lub reakcję alergiczną.

Czytaj też:

Jak zrobić maść na wypryski z olejkiem z drzewa herbacianego:

Przegląd produktów z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego