Cera trądzikowa - charakterystyka i pielęgnacja. Jak rozpoznać cerę trądzikową?

2016-01-13 15:56

Cera trądzikowa potrafi przysporzyć problemów. Najpierw trudno ją zdiagnozować, bo trądzik bywa mylony z cerą tłustą. Kiedy w końcu zostaje rozpoznana, zamiast odpowiedniej pielęgnacji następuje maksymalne wysuszenie. Jak pielęgnować cerę trądzikową? Sprawdź, czym objawia się trądzik i nadprodukcja sebum.

Cera trądzikowa - charakterystyka i pielęgnacja. Jak rozpoznać cerę trądzikową?
Autor: Thinkstockphotos.com Cera trądzikowa nie zawsze jest tłusta. Również na suchej i wrażliwej skórze mogą pojawiać się pryszcze, zaskórniki i zmiany zapalne.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać cerę trądzikową?
  2. Czym różni się cera trądzikowa od cery tłustej?
  3. Dlaczego gruczoły wydzielają więcej sebum, a pory są zatkane?
  4. Jak pielęgnować cerę trądzikową?
  5. Jaki masz typ cery? Sprawdź to!

Krostki, przewlekłe zmiany ropne, wypryski i rozszerzone pory to niektóre z poszlak świadczące o tym, że posiadasz cerę trądzikową. Kiedy występują dłużej niż 3 miesiące, a ich pojawianie się nie jest związane z cyklem miesiączkowym, najprawdopodobniej twoja cera rzeczywiście jest trądzikowa. Zmiany trądzikowe zazwyczaj występują w formie czerwonych, wypukłych zaskórników, często ropnych, lub jako nagromadzenie krostek w jednym miejscu (w wyglądzie podobne do wysypki alergicznej). Trądzik kojarzony jest z okresem dojrzewania, ale pojawia się też nawet po 40 roku życia oraz w stresogennych etapach życia

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

Posiadasz cerę trądzikową, jeśli:

  • masz rozszerzone pory;
  • na skórze regularnie występują zmiany ropne, często w dużej ilości;
  • krostki i wypryski zostawiają blizny;
  • pryszcze pojawiają się czasem też na dekolcie lub plecach;
  • klasyczne preparaty oczyszczające nie pomagają na twoje problemy.

Czym różni się cera trądzikowa od cery tłustej?

Cera trądzikowa często bywa mylona z cerą tłustą. Podstawą obu problemów jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Gruczoły znajdują się na całej powierzchni skóry twarzy i ciała, oprócz wnętrza dłoni i spodu stóp. Wydzielają sebum, a w miejscach, gdzie jest ich najwięcej, skóra świeci się mocniej niż w innych - tak dzieje się np. na brodzie i na nosie. Wtedy mówimy o skórze, że jest „przetłuszczona” i właśnie z tym zmagają się posiadaczki cery tłustej.

Warto pamiętać, że cera trądzikowa występuje również u osób dojrzałych, wbrew powszechnym skojarzeniom z wiekiem młodzieńczym. U osób dorosłych krosty są trudniejsze do wyciśnięcia (bo i nie należy też ich wyciskać), zlokalizowane raczej nie w strefie T, a na policzkach, brodzie, szyi.

Suchy rodzaj cery nie wyklucza trądziku. Jest to wyjątkowo rzadkie połączenie i najlepiej zasięgnąć w tym przypadku porady dermatologa.

Czasem i one walczą z krostkami, ale dzieje się to sporadycznie. Osoby z cerą trądzikową mają większy orzech do zgryzienia. Przy cerze trądzikowej występuje dodatkowo nieprawidłowe złuszczanie naskórka, przez co martwe komórki zatykają ujścia gruczołów łojowych. Tym sposobem powstają krostki i zmiany ropne. W zależności od pozostałych czynników odpowiedzialnych za kondycję twojej skóry, zaskórników może być mniej lub więcej.

Dlaczego gruczoły wydzielają więcej sebum, a pory są zatkane?

Pewne czynniki powodują wzmożoną produkcję sebum, które następnie zatyka mieszki włosowe i ostatecznie prowadzi do powstawania bakterii, które są bezpośrednią przyczyną wyprysków. Oprócz uwarunkowań genetycznych, wpływ na to mają również hormony i dieta. Zmiany hormonalne mogą wynikać z okresu dojrzewania, stresujących sytuacji lub modyfikacji trybu życia (np. nagły spadek diety lub duża ilość treningów).

Z kolei nieodpowiedni sposób odżywiania w równym stopniu przyczynia się do pogorszenia stanu cery. Najbardziej szkodliwe są cukier, alkohol, fast foody, papierosy i kawa. Wystarczy ograniczyć spożywanie tych produktów, a już po miesiącu zmniejszy się ilość zaskórników na twojej skórze. Produkty pomocne przy trądziku to wszelkie zioła działające oczyszczająco - czystek, pokrzywa, rumianek, czarny bez. Wybierz dwa z nich i pij napar regularnie.

Między kosmetologami toczy się spór o to, jak duży udział w zatykaniu porów mają kosmetyki. Niektórzy sądzą, że niektóre kosmetyki do makijażu lub tłuste kremy mogą być komedogenne (czyli łatwo zatykające pory), a inni uważają, że wpływ produktów na zatykanie porów jest niezauważalny. Wszyscy są jednak zgodni, że grube warstwy kosmetyków ograniczają dostęp tlenu do skóry, dlatego lepiej być tutaj oszczędnym. Warto obserwować reakcję na kosmetyk i w razie czego sięgać po kremy z napisem „niekomedogenne”.

To ci się przyda

Jak powstaje trądzik?

Trądzik pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, ale coraz częściej jego objawy występują również u osób dojrzałych. Trądzik powstaje na skutek nadmiernego wydzielania hormonów męskich (kobiety też je mają w niewielkich ilościach) prowadzi to rozrostu gruczołów łojowych i nadprodukcji łoju. Nie zawsze jest to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, ale jest to skłonność skóry do zamieniania hormonów w ich bardziej aktywną formę.

Trądzik pojawia się najczęściej w tzw. strefie T (czoło, broda, nos) oraz na plecach i dekolcie. W tych miejscach jest najwięcej gruczołów łojowych. U większości młodych kobiet wykwity skórne i ropne zmiany pojawiają się przed miesiączką i znikają na początku nowego cyklu.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Ten typ cery to niestety jeden z najbardziej problematycznych. Pierwszym odruchem jest zwykle sięgnięcie po głęboko oczyszczające preparaty. W rzeczywistości oznacza to pójście na skróty i szybkie wysuszenie skóry, która zostaje zmuszona do jeszcze większej produkcji sebum. Najlepiej zacząć od wyeliminowania złych przyzwyczajeń:

  1. Unormuj sposób odżywiania i włącz do diety produkty detoksykujące.
  2. Wysypiaj się, a pościel i ręczniki utrzymuj w czystości.
  3. Nie dotykaj twarzy brudnymi rękami.

Te drobne modyfikacje ograniczą ilość drobnoustrojów przyczyniających się do powstawania wyprysków. Następnie przejdź do właściwej pielęgnacji swojej cery:

  1. regularnie złuszczaj ją scrubem, peelingiem lub kwasami;
  2. codziennie rano i wieczorem oczyszczaj skórę płynem micelarnym lub delikatnym żelem myjącym;
  3. na dzień stosuj lekkie kremy nawilżające, a na noc antybakteryjne;
  4. podczas wizyty u kosmetyczki wybieraj peeling kawitacyjny lub zabieg oczyszczający;
  5. stosuj domowe, naturalne metody oczyszczania skóry, np. peeling z kawy, maseczkę jogurtowo-aspirynową i czyszczenie twarzy za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów na pryszcze, których nie możesz się pozbyć nałóż na noc kompres z maści cynkowej lub ichtiolowej (do kupienia w aptece bez recepty).

Pamiętaj - cera trądzikowa nie lubi słońca. W pierwszych dniach opalania zauważysz drobną poprawę, jednak już po tygodniu wyprysków będzie dwa razy więcej. Zwróć na to uwagę podczas wakacji.

O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.