Pękające pięty - bolesny i wstydliwy problem? Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić

2022-03-10 13:36

Popękane pięty to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim niebezpieczna dolegliwość. Pięty pękają, gdy skóra jest bardzo sucha, nosisz niewłaściwe obuwie, masz nadwagę. Co robić, by pękające pięty przestały być problemem?

Pękające pięty - bolesny i wstydliwy problem? Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pękające pięty: łatwy cel dla bakterii i wirusów
  2. Pękające pięty: stopy u dermatologa i w gabinecie
Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet ropieją.

Pamiętaj, że bez codziennej domowej pielęgnacji niewiele osiągniesz.

Pękające pięty: łatwy cel dla bakterii i wirusów

Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ przez poranioną skórę wnikają do organizmu bakterie i wirusy. Łatwo wtedy o zakażenie i poważne kłopoty zdrowotne. Bez pomocy specjalisty nie będzie lepiej. Nie wystarczy jeden zabieg, by problem zniknął raz na zawsze. Profesjonalne leczenie pięt jest długotrwałe.

Zanim lekarz przystąpi do zabiegu, musi dokładnie obejrzeć stopy, a także zapytać o choroby przewlekłe, zwłaszcza cukrzycę. Diabetycy mają niezwykle wrażliwą skórę na stopach - trzeba je pielęgnować bardzo ostrożnie.

Często z powodu upośledzenia krążenia nie odczuwają bólu, łatwo jest więc o zaniedbanie drobnych ran, które szybko stają się poważnym problemem.

Niedożywienie lub bardzo uboga dieta oraz niedostateczne ilości płynów także wpływają na stan skóry. Staje się ona bardzo sucha i podatna na wszelkie uszkodzenia. O wiele łatwiej rogowacieje i pęka, bo traci elastyczność.

Czytaj też:

Pękające pięty: stopy u dermatologa i w gabinecie

Przed właściwym zabiegiem stopy moczy się przez 3-5 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do stóp. Następnie, po osuszeniu stopy, rozpoczyna się usuwanie z pięty twardego naskórka.

Jeżeli chcemy skutecznie rozprawić się z problemem pękających pięt, najlepiej udać się do specjalistycznego gabinetu pielęgnacji stóp lub do dermatologa.

Najlepiej stosować do tego specjalną frezarkę diamentową. Bruzdy likwiduje się, przesuwając urządzenie tylko w jednym kierunku - równolegle do pęknięć. Stosowanie innej techniki sprzyja powiększaniu się szczelin. Jeżeli pęknięcia są głębokie, całkowite ich usunięcie będzie możliwe po kilku wizytach w gabinecie.

Kolejny etap zabiegu to nałożenie na całe stopy (na co najmniej 30 minut) specjalnej maski z leczniczym preparatem. Musi być nałożona gruba warstwa maści. Teraz stopy owija się przezroczystą, cienką folią i wkłada w miękkie jednorazowe kapcie.

Po zakończeniu intensywnego nawilżania wyciera się je jednorazowym ręcznikiem lub miękką papierową ściereczką. Nakładamy bawełniane skarpetki i pełne buty. Ważne, aby przed założeniem butów stopy były dobrze osuszone. W przeciwnym razie będą się ślizgały, co spowoduje podrażnienie delikatnej skóry.

Zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia skóry. Między kuracjami smarujemy stopy przed snem wskazaną przez lekarza maścią i zakładamy bawełniane skarpetki. Rano zaś nakładamy krem do suchej skóry. Jeśli masz mało czasu, stosuj krem w piance, bo błyskawicznie się wchłania.

miesięcznik "Zdrowie"