Bolesny problem - pękające pięty

2019-06-10 16:03 Anna Jarosz

Popękane pięty to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim niebezpieczna dolegliwość. Pięty pękają, gdy skóra jest bardzo sucha, nosisz niewłaściwe obuwie, masz nadwagę. Co robić, by pękające pięty przestały być problemem?

Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet ropieją.

Pękające pięty: łatwy cel dla bakterii i wirusów

Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ przez poranioną skórę wnikają do organizmu bakterie i wirusy. Łatwo wtedy o zakażenie i poważne kłopoty zdrowotne. Bez pomocy specjalisty nie będzie lepiej. Nie wystarczy jeden zabieg, by problem zniknął raz na zawsze. Profesjonalne leczenie pięt jest długotrwałe.

Pamiętaj, że bez codziennej domowej pielęgnacji niewiele osiągniesz.

Zanim lekarz przystąpi do zabiegu, musi dokładnie obejrzeć stopy, a także zapytać o choroby przewlekłe, zwłaszcza cukrzycę. Diabetycy mają niezwykle wrażliwą skórę na stopach - trzeba je pielęgnować bardzo ostrożnie.

Często z powodu upośledzenia krążenia nie odczuwają bólu, łatwo jest więc o zaniedbanie drobnych ran, które szybko stają się poważnym problemem.

Niedożywienie lub bardzo uboga dieta oraz niedostateczne ilości płynów także wpływają na stan skóry. Staje się ona bardzo sucha i podatna na wszelkie uszkodzenia. O wiele łatwiej rogowacieje i pęka, bo traci elastyczność.

Czytaj też:

Pękające pięty: stopy u dermatologa i w gabinecie

Przed właściwym zabiegiem stopy moczy się przez 3-5 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do stóp. Następnie, po osuszeniu stopy, rozpoczyna się usuwanie z pięty twardego naskórka.

Jeżeli chcemy skutecznie rozprawić się z problemem pękających pięt, najlepiej udać się do specjalistycznego gabinetu pielęgnacji stóp lub do dermatologa.

Najlepiej stosować do tego specjalną frezarkę diamentową. Bruzdy likwiduje się, przesuwając urządzenie tylko w jednym kierunku - równolegle do pęknięć. Stosowanie innej techniki sprzyja powiększaniu się szczelin. Jeżeli pęknięcia są głębokie, całkowite ich usunięcie będzie możliwe po kilku wizytach w gabinecie.

Kolejny etap zabiegu to nałożenie na całe stopy (na co najmniej 30 minut) specjalnej maski z leczniczym preparatem. Musi być nałożona gruba warstwa maści. Teraz stopy owija się przezroczystą, cienką folią i wkłada w miękkie jednorazowe kapcie.

Po zakończeniu intensywnego nawilżania wyciera się je jednorazowym ręcznikiem lub miękką papierową ściereczką. Nakładamy bawełniane skarpetki i pełne buty. Ważne, aby przed założeniem butów stopy były dobrze osuszone. W przeciwnym razie będą się ślizgały, co spowoduje podrażnienie delikatnej skóry.

Zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia skóry. Między kuracjami smarujemy stopy przed snem wskazaną przez lekarza maścią i zakładamy bawełniane skarpetki. Rano zaś nakładamy krem do suchej skóry. Jeśli masz mało czasu, stosuj krem w piance, bo błyskawicznie się wchłania.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Natka
|

Zanim skóra stanie się tak popękana to warto o nią zadbać za pomocą chociażby maski do stóp. Wtedy nie ma już się czym martwić!

Promeo Media
|

Też mialam poważny problem ze stopami, kremy, pedicure, peelingi, nic nie pomagało. Pomogly mi skarpety Reflexa, które regenerują i pielęgnują.

Natalia Walczewska
|

u mnie było naprawdę źle i żadne domowe sposoby nie pomagały, wybrałam się w końcu do podologa i tam dopiero otrzymałam super pomoc

Anita Dąbrowska
|

zdecydowanie wizyta u podologa. ja się niepotrzebnie miesiącami męczyłam z bólem aż w końcu zapisałam się do poradni chorób stopy na Targówku w warszawie i po kilku zabiegach w końcu udało mi się tego problemu pozbyć. nie ma nawrotów co jest też ważne ;)

Eryk Sosnowiecki
|

z własnego doświadczenia mogę polecić wizytę u podologa

Kamcia14
|

Witam jaka Pani dermatolog leczy w poznaniu pękające stopy?

Wandzia
|

Korzystałam z usług lekarzy dermatologów w tej Prodermie i muszę przyznać, że pomogli mi w walce z grzybicą paznokci. Leczenie było długotrwałe i wymagało cierpliwości i rygorystycznego zastosowania się do fachowych porad i zaleceń oraz stosowania odpowiednich leków i maści. Efekt jest wymierzalny, bo pozbyłam się grzybicy.

Lilka4
|

Od lat walczyłam z pękającymi piętami i brzydkim naskórkiem. Żadne domowe sposoby nie były wstanie doprowadzić do wygładzenia i wygojenia. Zdecydowałam się na wizytę w Poznaniu. Tam pani dr dermatolog fachowo wykonała pedicure oraz kuracje ściarające zrogowaciały, martwy naskórek, a potem nawilżenie preparatami leczniczymi. Kilkakrotne powtórznie zabiegu zniwelowało przykre dolegliwości i poprawiło ogólną kondycję skóry. Polecam fachowe podejście i perfekcyjne wykonanie zabiegu i bardzo skuteczne

pękające stopy
|

Moje pięty były już w takim stanie, że już mnie bolały jak chodziłąm. Tak odkłądałam ten roblem bo zawsze coś innego było ważniejsze, że kremy to już było za mało. Potrzebna mi już była pomoc specjalistyczna i tutaj pani Adrianna z Centrum Podologicznego zdziałała cuda. Pozdrawiam serdecznie :)

Mir0
|

Proszę o podanie nazwy kremu.