Powrót do artykułu
Halluks (paluch koślawy)
Fot.: getty images
Modzele
Fot.: getty images
Popękane pięty
Fot.: getty images
Zanokcica (zastrzał)
Fot.: getty images
Onycholiza (odstający paznokieć)
Fot.: getty images
Zespół stopy cukrzycowej
Fot.: getty images
Dna moczanowa (podagra, artretyzm)
Fot.: getty images
Ostroga piętowa
Fot.: getty images
Zobacz następną galerię
Skąd się biorą pajączki?
Skąd się biorą pajączki?

Skąd się biorą pajączki?

Dlaczego boli stopa?

Dlaczego boli stopa?

Halluks (paluch koślawy)

To choroba zwyrodnieniowa, której objawem jest zniekształcenie stopy: deformacja palców i rozwój płaskostopia poprzecznego. Halluksy występują głównie u kobiet, a przyczynia się do tego m.in. nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia oraz płaskostopie; przyczyną bywają także predyspozycje genetyczne. Nie zawsze wystarczy leczenie zachowawcze (specjalne plastry, wkładki, separatory, peloty, aparaty korekcyjne), często konieczna jest operacja.

Modzele

To duże, twarde, żółte lub szare odciski, otoczone zaczerwienioną skórą. Przyczyną ich powstawania jest nacisk lub tarcie wywierane przez niedopasowane obuwie – powstaje warstwa rogowa, która nie ulega złuszczeniu, tylko narasta, tworząc grubą warstwę ochronną. Modzele tworzą się także w wyniku nieleczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Mogą powodować ogromny ból i z czasem doprowadzić do stanu zapalnego. Można je zmiękczyć i usunąć za pomocą kwasu salicylowego. Można także moczyć stopy w ciepłej wodzie, a następnie za pomocą pumeksu pocierać martwy naskórek. Najlepszym rozwiązaniem jest leczenie u certyfikowanego podologa.

Popękane pięty

To problem estetyczny, ale i zdrowotny. Pęknięcia są widoczne zwykle w zrogowaciałej części naskórka. Czasem jednak sięgają aż do skóry właściwej; pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet ropieją. Przez poranioną skórę wnikają do organizmu bakterie i wirusy, łatwo wtedy o zakażenie. Leczenie w gabinecie polega na usunięciu zrogowaciałego naskórka i zastosowaniu specjalnej maski leczniczej – zabieg powtarza się co 2 tygodnie aż do całkowitego wyleczenia skóry.

Zanokcica (zastrzał)

Zapalenie fałdu paznokciowego powstaje wskutek urazu (uszkodzenie np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych). Fałd skórny jest zaczerwieniony, spuchnięty, co może powodować pulsujący ból; powstaje naciek zapalny lub nawet ropień. W leczeniu objawowym zanokcicy ulgę przynoszą kąpiele palców w ciepłej w wodzie z szarym mydłem. Jeśli zanokcica ma podłoże bakteryjne, konieczne jest chirurgiczne nacięcie i drenaż ropnia. W niektórych przypadkach wdrożona zostaje antybiotykoterapia (miejscowa lub doustna).

Onycholiza (odstający paznokieć)

Przytrafia się zazwyczaj po stłuczeniu czy uderzeniu paznokcia. Po pewnym czasie paznokieć zmienia kolor i zaczyna odstawać. Do odwarstwienia płytki paznokciowej dochodzi nie tylko z powodu uderzenia, często przyczyną jest źle wykonany pedicure lub infekcja grzybicza, zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Odwarstwianie paznokcia bywa objawem chorób skóry, chorób ogólnoustrojowych lub skutkiem stosowania niektórych leków. Rodzaj terapii zależy od przyczyny.

Zespół stopy cukrzycowej

To powikłanie cukrzycy. Niedostateczne ukrwienie stóp zmniejsza ich wrażliwość na ból, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń świadczących o postępującym procesie martwiczym. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiającej chodzenie. Nieleczona stopa cukrzycowa prowadzi do amputacji kończyny. Leczenie należy prowadzić w wyspecjalizowanych ośrodkach; pacjent powinien mieć odpowiednio dobrane wkładki lub obuwie ortopedyczne, fachowo usuwane odciski i modzele, w przypadku zmian naczyniowych powinien być kwalifikowany do specjalistycznych zabiegów naczyniowych.

Dna moczanowa (podagra, artretyzm)

Chorobę wywołuje zaburzenie przemiany materii, powodujące nadmiar kwasu moczowego we krwi (hiperurykemię). W przebiegu dny kwas moczowy zaczyna się krystalizować, a jego kryształki odkładają się i rosną w stawach i tkance okołostawowej, ranią tkankę i wywołują w niej stan zapalny. Dna moczanowa najczęściej atakuje staw palucha stopy. Leczenie polega na przyjmowaniu leków obniżających stężenie kwasu moczowego we krwi i przyspieszających jego wydalanie oraz przestrzeganiu diety ubogiej w puryny.

Ostroga piętowa

Ból pięty od strony podeszwy powoduje zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym, które napina się i rozluźnia przy każdym kroku. Powstaje ono na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Zapalenie sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą. Leczenie rozpoczyna się od podawania doustnych leków przeciwzapalnych, ale podstawę terapii stanowi rehabilitacja. Obejmuje fizykoterapię (jonoforeza, pole magnetyczne, ultradźwięki) oraz kinezyterapię, czyli leczenie ruchem.

email