Modzele na stopach. Jak leczyć i usuwać bolesne odciski?

2022-02-07 10:12

Modzele to odciski, które pojawiają się na dłoniach i stopach. Zazwyczaj nie powodują większego dyskomfortu, jednak nieleczone mogą spowodować ogromny ból i z czasem doprowadzić do stanu zapalnego. Dotyczy to głównie kobiet, które noszą buty na wysokim obcasie. Na modzele powinny zwrócić szczególną uwagę także osoby zmagające się z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Jak zapobiegać modzelom i co zrobić, jeśli już je masz.

Modzele na stopach. Jak leczyć i usuwać bolesne odciski?
Autor: Getty Images

Modzele to odciski spowodowane przez permanentny nacisk lub tarcie powierzchni skóry. Nacisk ten powoduje, że skóra obumiera i wytwarza warstwę rogową naskórka, która nie ulega złuszczeniu, tylko narasta, tworząc grubą i twardą warstwę ochronną. Modzele nie są spowodowane przez wirusa, w związku z tym nie można się nimi zarazić.

Spis treści

  1. Jak wyglądają modzele?
  2. Przyczyny powstawania modzeli
  3. Czym się różnią modzele od nagniotków?
  4. Jak leczyć modzele?
Domowe sposoby na odciski

Jak wyglądają modzele?

Modzele to szare lub żółte wybrzuszenia, które są mniej wrażliwe na dotyk niż otaczająca je zaczerwieniona skóra. Tego typu odciski tworzą się głównie na dłoniach i stopach, choć mogą powstawać także na kolanach czy łokciach.

Modzele na rękach zazwyczaj tworzą się u podstawy palców. Z kolei modzele na stopach przeważnie tworzą się na pięcie i pod dużym palcem u nogi.

Przyczyny powstawania modzeli

  • ciasne buty, które powodują ucisk
  • buty na wysokim obcasie, które uciskają przednią część stopy
  • luźne buty, które mogą powodować otarcia
  • buty z cienką podeszwą, w których tworzy się większy nacisk na stopę, niż w butach o grubszej podeszwie
  • noszenie butów bez skarpetek
  • chodzenie bez obuwia

Modzele tworzą się także w wyniku nieleczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Mogą być również wynikiem zaburzeń chodu (np. płaskostopia poprzecznego) lub struktury kostnej (np. ostrogi piętowej - mała narośl kostna, która tworzy się wzdłuż stawów).

Czym się różnią modzele od nagniotków?

Modzele to duże, twarde i żółte lub szare odciski, które są otoczone zaczerwienioną skórą. Główną przyczyną powstawania modzeli jest nacisk lub tarcie wywierane przez niedopasowane obuwie, dlatego tego typu odciski zazwyczaj pojawiają się na podeszwach stóp. 

Z kolei nagniotki to małe, stwardniałe, bezbarwne punkty, które zazwyczaj tworzą się na palcach stóp. Nagniotki, w przeciwieństwie do modzeli, powodują ostry ból, którego przyczyną jest wrastający w skórę rdzeń, uciskający zakończenia nerwowe skóry.

Jak leczyć modzele?

Celem leczenia jest zminimalizowanie ciśnienia lub tarcia, które jest przyczyną odcisku. Zazwyczaj wystarczy nosić odpowiednie wkładki ochronne, które oddzielają część stopy od wewnętrznej części buta.

Modzele można zmiękczyć i usunąć za pomocą kwasu salicylowego. Można także moczyć stopy w ciepłej wodzie, a następnie za pomocą pumeksu pocierać martwy naskórek.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wizyta u certyfikowanego podologa - listę gabinetów godnych zaufania znajdziesz tutaj.

Jeśli masz cukrzycę, chorobę tętnic obwodowych, neuropatię obwodową lub inne choroby układu krążenia, należy udać się do lekarza.

Specjalista może użyć małego noża w celu wycięcia modzeli lub skieruje nas do podologa. Nigdy nie wolno wycinać modzeli samodzielnie. Jeśli w wyniku pojawienia się modzeli nastąpiła zmiana struktury kości, lekarz może podjąć decyzję o operacji.

Czytaj też: