PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

2018-10-11 16:29 Anna Jarosz

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć pęcherze na stopach. Zastanawiasz się, czy przekłucie pęcherza to dobry pomysł? Wypróbuj skuteczne sposoby na pęcherze na stopach.

Skuteczne sposoby na pęcherz na stopie

 • Na zwykły bąbel i otarcia skóry powinien wystarczyć plaster z opatrunkiem albo też ochronny preparat w sprayu.
 • Gdy pęcherz na stopie jest duży i wypełniony płynem, a skóra wokół niego mocno zaczerwieniona, przekłuj go igłą jednorazową lub zwykłą, wysterylizowaną w spirytusie czy wrzątku. Wtedy płyn fizjologiczny wycieknie. Resztki można delikatnie wycisnąć przez jałowy gazik.
 • Jeżeli podejrzewasz, że pęcherz ponownie się wypełni, przeciągnij przez bąbel (to nie boli) bawełnianą nitkę nawleczoną na igłę krawiecką, pozostawiając końce nitki poza pęcherzem. Wydzielina spłynie po niej na zewnątrz.
 • Gdy pęcherz jest niewielki, naklej na niego plaster z opatrunkiem.
 • Jeśli pęcherz się naderwie, przyklej go z powrotem na uszkodzone miejsce. Następnie przemyj skórę wokół zranienia preparatem zapobiegającym infekcji. Można sięgnąć po preparat zwierający np. poliheksanidynę - substancję, która wspiera proces gojenia ran i nie sprzyja rozwojowi odporności drobnoustrojów. Całość zaklej plastrem z opatrunkiem, ale na noc go zdejmij, żeby do ranki docierało powietrze (sprzyja to gojeniu).
 • Na bardzo rozległe otarcia nałóż opatrunek odkażający. Oczyszcza on ranę oraz zabezpiecza ją przed zabrudzeniem, infekcją i kolejnym urazem. Opatrunek nie przywiera do ciała, więc zmienia się go bezboleśnie. Pod nim rana jest cały czas wilgotna, szybciej się goi, bo może oddychać, dlatego mniej boli. Opatrunki te są w kilku rozmiarach.

Czytaj też:

  Posłuchaj, jak leczyć pęcherz na stopie. Nie zawsze należy go przekłuwać! To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

  Kiedy przekłuć pęcherz na stopie?

  Zawsze, kiedy to możliwe, staraj się uniknąć przekłucia pęcherza - płyn, który się w nim znajduje, ma właściwości antybakteryjne i w naturalny sposób chroni uszkodzone ciało, przyspieszając regenerację skóry.

  Przekłucie pęcherza (drenowanie) może okazać się konieczne, jeśli pęcherz na stopie utrudnia ci chodzenie i istnieje niebezpieczeństwo jego uszkodzenia i zdarcia.

  Jak przekłuć pęcherz?

  Zdezynfekuj pęcherz i skórę wokół niego preparatem zapobiegającym infekcji. Do przebicia pęcherza najlepsza będzie jednorazowa igła o średniej średnicy. Jeśli chcesz zrobić to zwykłą igłą czy np. szpilką - wygotuj je a potem zdezynfekuj spirytusem.

  Domowe sposoby na odciski

  Jeśli to tylko możliwe, nie zasłaniaj pęcherza plastrem czy opatrunkami - odkryte wygoi się szybciej.

  Postaraj się jak najmniej uszkodzić skórę pęcherza - pod żadnym pozorem jej nie wycinaj. Najlepszym rozwiązaniem będzie jej dociśnięcie do uszkodzonego ciała - w ten sposób powstanie naturalny "plaster" przyspieszający gojenie.

  miesięcznik "Zdrowie"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  sfgh
  |

  moim zdaniem stopa do amputacji

  pytalska
  |

  a jak dokładnie nazywa się ten Urgo? Szukam i nie mogę znaleźć.

  ziutek
  |

  Sterylne: nie posiadające żadnego drobnego ustrojstwa,
  Aseptyczne: mające nieszkodliwe bakterie, bez patogenów
  Czyste: po prostu czyste.

  Igła przebijająca bąbelek nie musi być sterylna, będzie conajwyżej "aseptyczna", gdyż już przechodząc przez Twoją skórę załapie Twoje bakterie. Nitka, będzie po prostu czysta. Jedynym naprawdę poważnym problemem na codzień są gronkowce. O ile żyją na skórze, można je zignorować, niemniej nieodpowiedzialne zabawy z igłami w podeszłym wieku mogą doprowadzić do sepsy.

  elka
  |

  zawsze mialam problem z rozpoznaniem co jest odciskiem, a co pecherzem, ale znalazlam fajny wpis, gdzie jest wszystko wyjasnione.

  lima
  |

  Niestety, szczególnie w lecie mam spory problem z odciskami. Wystraczy, że tylko zmienię buty, a pojawiają się nowe. Stosuję domowe sposoby leczenia odcisków, które znalazłam tutaj http://odciski.com.pl/domow.... W moim przypadku najskuteczniejszy jest sposób z czosnkiem.

  do ktosia
  |

  ktosiu, wg definicji słownika języka polskiego słowo wysterylizować ma dwa znaczenia:
  1. «zniszczyć w czymś drobnoustroje» np. za pomocą spirytusu
  2. «pozbawić zdolności rozrodczej»
  http://sjp.pwn.pl/sjp/;2540838 Radzę się dokształcić

  ktos
  |

  Kto to do cholery pisze? "wysterylizowaną w spirytusie czy wrzątku"
  Wiecie co to jest sterylizacja? Na pewno nie odbywa się ona za pomocą spirytusu czy wrzątku! Ludzie jak już wciskacie innym pseudo-porady to chociaż piszcie prawdę!

  Dori
  |

  Dużo chodzę i moje stopy są dość mocno nadwyrężone, a pęcherze i odciski to moja bolączka. Testowałam różne specyfiki, jednak u mnie najlepiej sprawdziły się plastry Urgo. Mają niewielkie, ładne opakowanie, więc zawsze noszę je ze sobą w torebce. Aplikacja jest łatwa , więc szybko załatwiam problem.

  kasia
  |

  na tego typu rzeczy jak odciski i pęcherze faktycznie świetnie sprawdzaja się plastry Urgo, które mają pogrubioną warstwę żelu, hydrokolonid. U mnie sprawdza sie najlepiej ze wszystkich innych.

  piotrek
  |

  Po zastosowaniu zamrażacza w sprayu na palec duży u nogi (zastosowałem ze zbyt bliska i za dużo- używałem go pierwszy raz) rano pojawił się wielki pęcherz z wodą na palcu(4x4cm), ale najgorsze jest to że cała stopa spuchła (chyba obrzęk) zaś pod skóra w stopie pojawił się płyn, woda (tak że gdy naciskam palcem na powierzchnię powstaje odcisk jak w plastelinie). Czy konieczny jest lekarz? Stopa specjalnie nie boli poza dużym palcem, który jest czerwony. Co powinienem zrobić bardzo proszę o pomoc?