Niezbędnik pacjenta

NFZ uruchomił aplikację skierowaną do pacjentów, którzy chcą, dzięki ćwiczeniom, pozbyć się dolegliwości bólowych. "Moje Fizjo+" to świetna opcja dla osób, które potrzebują rehabilitacji i chcą wykonywać ćwiczenia w domu.
Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, przysługuje pracownikom, u których stwierdzono zaburzenia i schorzenia psychiczne. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powodują 25,2 mln dni absencji chorobowej. Obecnie instytucja państwowa zmienia podejście do zwolnień lekarskich z tytułu depresji. Coraz częściej przeprowadza na wniosek pracodawców kontrolę prawidłowości tych zaświadczeń.
Od 1 stycznia 2022 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2119 zł i przeznaczone jest dla osób, które zrezygnowały z pracy, by zająć się bliską osobą z niepełnosprawnością. Dodatek pieniężny podlega waloryzacji, więc w 2023 roku przewidywana jest podwyżka. Już wiadomo, o ile wzrośnie jego kwota.
Niewydolność układu żylnego i jej następstwa to obszerny zespół chorobowy o różnym nasileniu dolegliwości, który może wystąpić u każdego bez względu na wiek i płeć. Zalicza się do niego m.in. zakrzepicę żył głębokich, zespół pozakrzepowy, zakrzepicę żył powierzchownych lub przewlekłą niewydolność żylną, której objawem są m.in. żylaki. Choroby żylne znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego też wiele osób decyduje się na skomplikowane i ryzykowne zabiegi operacyjne. Okazuje się jednak, że często można ich uniknąć poprzez świadome zastosowanie kompresjoterapii. Co to za metoda i kto powinien z niej skorzystać?

Materiał sponsorowany

Produkty uciskowe to powszechnie stosowane rozwiązanie w profilaktyce i leczeniu chorób żył kończyn dolnych oraz ich powikłań. Stopniowany ucisk zewnętrzny na tkanki usprawnia dosercowy przepływ krwi żylnej i limfy, co poprawia mikrokrążenie i przyspiesza miejscową regenerację zmęczonych kończyn.

Materiał sponsorowany

Patologie układu żylnego mogą pojawić się bez względu na wiek i płeć. Skutecznie obniżają jakość życia, a nierzadko mogą prowadzić również do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Odpowiednio wczesne rozpoznanie pozwala wdrożyć profilaktykę a nawet uniknąć zabiegu operacyjnego lub zastosować jego minimalnie inwazyjną formę. Jakie choroby żył pojawiają się najczęściej i co możesz zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia?

Materiał sponsorowany

Rehabilitacja stanowi szeroką dziedzinę usług zdrowotnych, których głównym celem jest przywrócenie naruszonej sprawności organizmu. Wyróżnia się różne rodzaje rehabilitacje, w zależności od schorzenia, którego ona dotyczy. Rehabilitacja wykorzystuje wiele technik i urządzeń w celu poprawy sprawności fizycznej i psychicznej.
W medycynie obecnie wyróżnia się wiele dyscyplin, z których każda zajmuje się różnymi aspektami zdrowia i choroby człowieka, profilaktyką czy promocją zdrowia. Jedną z bardzo potrzebnych dziedzin jest medycyna pracy. Zajmuje się ona m.in. badaniem wpływu środowiska pracy na zdrowie pracowników. W jakim czasie trzeba zrobić badania? Ile kosztuje wizyta i kto za nią płaci?
Brodawki sutkowe w procesie odbudowy piersi stanowią problem drugorzędny. Dla chirurga najważniejsze jest skuteczne przeprowadzenie zabiegu, przez co kobiety często nie wiedzą, że są dalsze możliwości. Jedną z nich jest wykonanie mikropigmentacji, która może rozwiązać wiele problemów - nie tylko w przypadkach schorzeń onkologicznych.
Oszpecają ciało, obniżają samoocenę, bolą, a nawet mogą sprawić, że znów wylądujemy w szpitalu. Blizny pooperacyjne to rzecz, której nie powinno się ignorować. Niestety, zajęcie się nimi w nieodpowiedni sposób, może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Na temat terapii blizn rozmawiam z fizjoterapeutką Anną Wiśnioch z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.
Nadchodzą duże zmiany w przychodniach, których celem jest usprawnienie diagnostyki i leczenia różnych chorób. Niektóre z nich mają również ułatwić pacjentom dostęp do lekarzy specjalistów. Już nawet wiadomo, kiedy wejdzie w życie projekt rozporządzenia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
To, w jakiej pościeli śpimy, ma duże znaczenie, szczególnie dla naszego zdrowia. Jeśli często ją zmieniamy, to jednocześnie minimalizujemy styczność z alergenami takimi jak: kurz, roztocza czy zarodniki grzybów. W innym przypadku wysokie stężenie tych drobnoustrojów może przerodzić się m.in. w bolesne stany zapalne, które przebierają postać zaczerwionych, bolesnych krostek i grudek na powierzchni skóry. Eksperci zauważają, że znaczna część populacji zmienia pościel zdecydowanie za rzadko, przez co naraża się na przykre skutki uboczne.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.