Niezbędnik pacjenta

Zażywając leki trzeba unikać niektórych potraw i napojów. Mogą one bowiem wpłynąć na zawarte w leku substancje czynne, zwiększając tempo przyswajania preparatu, a także jego efekty niepożądane. To szczególnie ważne w przypadku statyn. Jeśli je przyjmujesz, nie pij zwłaszcza jednego napoju.
Zwracanie uwagi na nietypowe objawy może dać cenne informacje związane ze stanem zdrowia danej osoby. Otolaryngolog wyjaśnia, że nawet kolor wydzieliny z nosa może wskazywać na nietypowe stany, jakie rozwijają się w ciele człowieka. Ekspert tłumaczy, co powinno zaniepokoić.
Ciągłe zmęczenie i senność, brak energii - te objawy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Niekiedy są one błahe, czasem jednak wymagają interwencji lekarza. Dlatego kiedy czujesz, że twój poziom energii jest równy zero, a każdy dzień to walka o przetrwanie – sprawdź, co może być tego przyczyną. Czasem to tylko wynik zarwanych nocy lub chwilowego stresu. Jednak jeśli ten stan się przedłuża, może świadczyć o poważnej chorobie.
Sprawnie działający układ immunologiczny szybko potrafi rozpoznać patogen i unicestwić go, zanim ten skolonizuje nasz organizm i wywoła chorobę. Coraz więcej ludzi ma jednak osłabione mechanizmy obronne, co powoduje, że łatwo zapadają na różnego rodzaju infekcje sezonowe. Aby wspomóc organizm w walce z chorobą, konieczne jest sięgnięcie wtedy po immunostymulanty.

Materiał sponsorowany

Spośród wszystkich narządów wewnętrznych to właśnie wątroba najbardziej cierpi z powodu alkoholu. Szkody wyrządzone przez ten nałóg można jednak w wielu przypadkach naprawić. W jaki sposób i ile czasu to zajmuje?
Wielu z nas sięga po leki na receptę w nadziei, że pomogą pozbyć się uciążliwych dolegliwości i przyniosą ulgę w cierpieniu. Farmaceutka ostrzega jednak, że należy to robić z rozwagą. Zażywanie takich preparatów niezgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania może zmniejszać ich skuteczność.
Choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce, ale z ich powodu wcale nie musimy przedwcześnie umierać - wystarczy kilka drobnych zmian, które warto wcielić w życie najlepiej jeszcze dziś. Jakich? Wyjaśnia to kardiochirurg dr n. med. Krzysztof Kępa.
Skierowanie do specjalisty jest ważne do chwili ustania przyczyny z jakiej zostało wystawione. Od tej zasady są jednak wyjątki, a jeden z nich jest szczególnie rygorystyczny i może mocno zaboleć. Tymczasem wielu chorych nie zdaje sobie z tego sprawy.
Choroby żylne nóg to problem, który może pojawić się u każdego. Jednak szczególnie narażone na żylaki są osoby, które spędzają wiele godzin w tej samej pozycji. Problemy żylne rozwijają się przez wiele lat, dlatego ważne jest, aby wdrożyć profilaktykę jak tylko pojawią się pierwsze objawy. Czy wiesz jak je rozpoznać?

Materiał sponsorowany

Jak pożegnać kłopot nieestetycznych zmian na skórze domowym sposobem? Okazuje się, że przebarwień, trądziku, zmarszczek, a nawet stanów zapalnych można się pozbyć bez wychodzenia z domu. Sprawdź przepis na domową miksturę z trzech składników.
Eksperci ostrzegają przed produktami, mogącymi zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę u kobiet. Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że kobiety narażone na chemikalia znajdujące się w niektórych kosmetykach i środkach czyszczących są nawet do 63 proc. bardziej narażone na rozwój "cichego zabójcy".
Zazwyczaj wyjazd do sanatorium wiąże się z pokryciem części opłat przez pacjenta. Ale leczenie uzdrowiskowe nie zawsze jest płatne. Kilka grup jest uprawnionych do wyjazdu na rehabilitację uzdrowiskową bezpłatnie, niezależnie od tego, czy na wyjazd kieruje Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto wiedzieć, komu przysługuje darmowy pobyt w sanatorium.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.