Niezbędnik pacjenta

Teoretycznie zapowiadana od miesięcy wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością rozpoczęła działalność. Na oficjalnym briefingu transmitowanym na Facebooku start uroczyście ogłosili przedstawiciele PFRON, Ministerstwa Rodziny i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Faktycznie jest powód do dumy i nowe rozdanie w trosce o samodzielność osób z niepełnosprawnościami?
Wiele osób myśli, że w Polsce nie ma jadowitych węży. Niestety moje osobiste doświadczenie zdecydowanie temu przeczy. Trudna diagnostyka, długie leczenie i czas spędzony na wózku mogą być przestrogą dla każdego, kto wybiera się nie tylko do lasu.
Nowelizacja przepisów o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wyraźnie zwiększa listę miejsc, w których lecznice mogą instalować monitoring. Jej celem, według ustawodawcy, ma być zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego. Zmiany wchodzą w życie już w środę, 6 września.
Według deklaracji Pawła Wdówika, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, już w poniedziałek 4 września mają ruszyć zapisy do centralnej wypożyczalni technologii wspomagających. Tworzy ją Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON. Co dokładnie będzie można wypożyczyć? Na razie nie wiadomo.
Po protestach rodziców dzieci niepełnosprawnych i medialnej burzy wreszcie jest przełom. Świadczenie pielęgnacyjne od 2024 roku będzie wypłacane także wtedy, gdy opiekun osoby niepełnosprawnej dorabia, pobiera własne świadczenia, a nawet pracuje na etacie. To będą niemałe pieniądze, które dają szansę osobom z niepełnosprawnością na bardziej godne życie.
Podejrzewasz, że możesz mieć legionellozę i chcesz się przetestować na wszelki wypadek? Zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie zamiast konsultacji z lekarzem. Zresztą domowe testy w kierunku zakażenia legionellą są drogie, zawodne, a przede wszystkim w Polsce niedostępne. W naszej ocenie samodzielna kontrola próbek wody to też nieporozumienie. No to co robić?
Umawiasz się do lekarza. Nie możesz przyjść w wyznaczonym terminie, to odwołujesz wizytę, a ktoś inny z kolejki wskakuje na twoje miejsce. Brzmi sensownie, ale w Polsce ciągle jakoś nie wychodzi. Niby nie możemy doczekać się konsultacji u specjalisty, a jednak w ubiegłym roku przepadło niemal pół miliona niewykorzystanych terminów. NFZ robi akcję edukacyjną dla pacjentów. Pytanie, czy to aby na pewno ich wina.
Zwolnienie L4 to dla pracownika nie tylko prawa, ale i obowiązki. Nieprzestrzeganie ich może powodować utratę zasiłku chorobowego. Pracownik ma tylko trzy dni, jeśli nie chce spotkać się z konsekwencjami. Czego wymaga ZUS od osoby na L4?
Kolonoskopia z pewnością należy do badań, które budzą w pacjentach wiele obaw. Dotyczy to zarówno samego przebiegu badania, jak i restrykcji, które obowiązują przed badaniem. Jaka dieta obowiązuje przed kolonoskopią? Co można, a czego nie można zjeść, przygotowując się do kolonoskopii? Podpowiadamy, co może znaleźć się w jadłospisie przed badaniem.
Witamina D3 stała się od jakiegoś czasu niezwykle „modna”. To oczywiście dobrze, ponieważ niedobory witaminy D3 są niemal powszechne. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że witaminę D można również przedawkować. Jakie są objawy nadmiaru i niedoboru witaminy D3? Ile witaminy D3 powinny zażywać dzieci, a ile dorośli? Wyjaśniamy.
Wątroba niewątpliwie zasługuje na naszą uwagę i troskę. Wypełnia w organizmie ponad pół tysiąca różnych funkcji. Jeśli przestanie działać, mamy zaledwie kilkanaście godzin na ratunek. Trzeba o nią dbać, ale niekoniecznie serwując detoks i modne ziółka.
Zapach stolca to dla lekarza ważny wskaźnik zdrowia. Jednak dla wielu osób to temat wstydliwy i zwykle lekarzowi o nim nie mówimy, nawet jeśli coś nas niepokoi. Warto jednak przełamać wstyd, zwłaszcza gdy z dnia na dzień ten zapach staje się "dziwny". Taka zmiana może bowiem świadczyć o problemach z nerkami, układem pokarmowym, a nawet o nowotworze.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.