Niezbędnik pacjenta

Niezmieniany od tygodni lub stale wilgotny ręcznik czy mocno nieświeża pościel to siedlisko mikrobów, które mogą nam zaszkodzić. Nie oznacza to jeszcze, że – by cieszyć się dobrym zdrowiem - musimy zmieniać je codziennie. Jak często powinniśmy to robić i w jaki sposób prać ręczniki oraz pościel, zwłaszcza kiedy w domu ktoś choruje, wyjaśnia dr hab. Piotr Rzymski, mikrobiolog, biolog medyczny.
Praca podczas upału to nic przyjemnego ani bezpiecznego. Dlatego Kodeks Pracy jasno określa, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy i ich pracodawcy. Przykład? Pracodawca powinien dostarczyć pracownikom odpowiednią ilość wody do picia, a pracownik może nawet przerwać pracę, jeśli upał powoduje, że źle się czuje. Gdy dni stają się coraz gorętsze, warto wiedzieć, co nam przysługuje.
Mimo, że znajduje się w wielu produktach spożywczych, to niedobory tej witaminy są dość powszechne. Witamina B12 - bo o niej mowa - uczestniczy w bardzo wielu procesach życiowych, w tym syntezie DNA, czy produkcji energii. Jest również niezbędna dla właściwej pracy ośrodkowego układu nerwowego. Jakie objawy mogą świadczyć o zbyt niskim poziomie witaminy B12?
Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną, ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.
Sen jest niezbędny dla zdrowia. Problemy ze snem mają wpływ na każdy aspekt życia – od samopoczucia fizycznego po twoje bezpieczeństwo. Zasypianie przychodzi ci z trudem? Prosta metoda pomoże ci szybko zasnąć.
Gdy ktoś bliski umiera w szpitalu, pojawiają się pytania: co dzieje się ze zwłokami w szpitalu? Ogólne zasady postępowanie ze zwłokami w szpitalu określone są w ustawach, szczegółowe procedury opisujące poszczególne czynności, każdy szpital opracowuje sam. Gdzie trafia ciało zmarłego w szpitalu? Kto może odebrać zwłoki ze szpitala?
Bolą, pieką, swędzą, zostawiają opuchliznę i brzydkie bąble – każdy wie, że ukąszenia owadów to nic przyjemnego. Wiedząc, co nas pogryzło, często jesteśmy w stanie złagodzić dokuczliwe objawy przy pomocy domowych sposobów lub środków z apteki. Cała sztuka tylko w tym, by rozpoznać ugryzienie. A to może nie być wcale takie proste.
Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Pozycja, którą przyjmujesz podczas snu, ma wpływ na twoje zdrowie, w tym także na zdrowie układu krążenia. Jaka pozycja do spania jest najlepsza dla zdrowia serca?
Czy zdarza ci się często wciągać brzuch? Możesz cierpieć na syndrom klepsydry. To powszechne zaburzenie, które może być przyczyną różnych zespołów bólowych i powodować problemy z oddychaniem. Na czym dokładnie polega syndrom klepsydry i co robić, kiedy zauważymy go u siebie?
O tym, że witamina D służy kościom, wiemy wszyscy. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego warto dbać o to, by jej stężenie w organizmie utrzymywało się na prawidłowym poziomie. Receptory witaminy D znajdują się w niemal każdej komórce naszego ciała, a to oznacza, że jest ona niezwykle cenna dla zdrowia. Jakie zadania spełnia w organizmie i jakie ma właściwości? Odpowiedzi na te pytania, wbrew pozorom, mogą zaskakiwać.
Leki dostępne bez recepty to grupa leków, które może kupić każdy bez konsultacji z lekarzem i posiadania odpowiedniej, wystawionej przez niego recepty. Nadużywanie tego typu preparatów stanowi plagę XXI wieku. Można je kupić dosłownie wszędzie. Oprócz aptek są dostępne w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych, a nawet w kioskach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są to leki oraz, że przyjmowanie ich w sposób nieodpowiedni może szkodzić zdrowiu. Jakie są najczęstsze błędy podczas stosowania leków bez recepty?
Czy wada wzroku to powód, by nie iść do wojska? Czy kategorię A dostanie ktoś, kto ma problemy ze skórą, krzywy kręgosłup, jest otyły lub niewysoki? Kto może zostać powołany do wojska, a kto wykluczony ze służby? Warto znać odpowiedzi na te pytania, gdyż kwalifikacją wojskową objęci są wszyscy Polacy, którzy ukończyli 19 lat – w tym również niektóre kobiety.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.