Niezbędnik pacjenta

Rok odpoczynku brzmi świetnie i to nie utopijne życzenie, ale realia, które dotyczą nauczycieli. Otóż pod pewnymi warunkami osoby te mogą pozwolić sobie na roczną przerwą w świadczeniu pracy. Co więcej, jest to urlop w pełni płatny. Niestety w tym roku nie każdy skorzysta z tej opcji. Liczy się data na skierowaniu.
Celiakia wymaga dużej świadomości od chorego. Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o restrykcyjne pilnowanie diety. Gluten i jego śladowe ilości obecne są także w lekach. Ważne jest jednak to, aby zachować spokój i wiedzieć, w jakich sytuacjach należy zachować szczególną czujność i ostrożność. Pomocny może być choćby farmaceuta.
Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator), to inaczej zewnętrzne skomputeryzowane urządzenie używane w przypadku zatrzymania krążenia. Dzięki zainstalowanej procedurze głosowej każdy może pomóc. Wystarczy słuchać instrukcji. Niemniej naukowcy w ostatnim czasie dostrzegli, że niezwykle ważne jest właściwe ułożenie elektrod.
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych to rozwiązanie dostępne od 1 stycznia 2023 roku. Nie każdy jednak wciąż wie o tym, że może ubiegać się o zadośćuczynienie jeśli po przyjęciu szczepionki wystąpiły niepożądane skutki. Wyjaśniamy zasady i wskazujemy jak złożyć wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta.
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że mamy prawo, by ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na skutek leczenia za granicą. Co więcej, możemy to zrobić bez względu na to czy mieliśmy Europejską Kartę Zdrowia (EKUZ), czy też nie. Sprawdzamy szczegóły.
Wielka woda opada, zostawiając po sobie ogromne zniszczenia. Osoby, które potrzebują porady lekarskiej, nie mają nawet pewności, czy dana placówka medyczna działa, w jakim zakresie, kiedy może znowu być uruchomiona itd. Niewykluczone, że nie ustalisz tego dzwoniąc bezpośrednio, bo nawet nie ma łączności. NFZ przygotował rozwiązanie.
Niektóre nowotwory są zapisane w genach. Mówimy tak o chorobach, do których posiadamy predyspozycje genetyczne. W tym celu Ministerstwo Zdrowia oferuje opiekę nad rodzinami wysokiego i dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka wystąpienia poszczególnych rodzajów raka. Dzięki badaniom możemy sprawdzić, stan zdrowia i zrobić to na NFZ.
Cukrzyca nie wyklucza nas z życia zawodowego, niemniej musimy pamiętać, że monitorowanie glikemii jest ważne nie tylko w domu. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wydało zalecenia, dzięki którym wiemy, o czym należy pamiętać i czego możemy wymagać od pracodawcy.
W sezonie jesienno-zimowym znacznie częściej zapadamy na różne infekcje, czy grypę. Powrót do szkół i przedszkoli sprzyja wzmożonej transmisji różnych wirusów, dlatego tak ważne jest to, by pamiętać o szczepieniach. Niestety okazuje się, że niewielka grupa Polaków wie, że w przypadku grypy wcale nie trzeba się kłuć, a to w przypadku dzieci, ułatwia sprawę.
Po powodzi jednym z największych zagrożeń będzie pleśń, która rozwija się w wilgotnych i słabo wentylowanych miejscach. Choć początkowo może być niewidoczna, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Wdychanie zarodników pleśni lub kontakt z nią może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym alergii, trudności z oddychaniem, a nawet zatrucia.
Od kilku dni mieszkańcy południowej Polski oraz innych krajów, takich jak Czechy, Słowacja, Rumunia czy Austria, zmagają się z powodziami. Skutki wielkiej wody będą odczuwane jeszcze przez wiele miesięcy. Powodzianie po powrocie do domów mogą być narażeni na syndrom chorego budynku. Co to oznacza?
Przez lata wskaźnik masy ciała był standardowym sposobem pomiaru tkanki tłuszczowej i, co za tym idzie, oceny ryzyka zdrowotnego. Jednak ostatnio BMI obliczane na podstawie wzrostu i wagi jest ostro krytykowane, a niektórzy specjaliści ds. zdrowia podkreślają konieczność opracowania innych sposobów monitorowania otyłości. Co to jest BRI?

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.