Niezbędnik pacjenta

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Pozycja, którą przyjmujesz podczas snu, ma wpływ na twoje zdrowie, w tym także na zdrowie układu krążenia. Jaka pozycja do spania jest najlepsza dla zdrowia serca?
Czy zdarza ci się często wciągać brzuch? Możesz cierpieć na syndrom klepsydry. To powszechne zaburzenie, które może być przyczyną różnych zespołów bólowych i powodować problemy z oddychaniem. Na czym dokładnie polega syndrom klepsydry i co robić, kiedy zauważymy go u siebie?
O tym, że witamina D służy kościom, wiemy wszyscy. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego warto dbać o to, by jej stężenie w organizmie utrzymywało się na prawidłowym poziomie. Receptory witaminy D znajdują się w niemal każdej komórce naszego ciała, a to oznacza, że jest ona niezwykle cenna dla zdrowia. Jakie zadania spełnia w organizmie i jakie ma właściwości? Odpowiedzi na te pytania, wbrew pozorom, mogą zaskakiwać.
Leki dostępne bez recepty to grupa leków, które może kupić każdy bez konsultacji z lekarzem i posiadania odpowiedniej, wystawionej przez niego recepty. Nadużywanie tego typu preparatów stanowi plagę XXI wieku. Można je kupić dosłownie wszędzie. Oprócz aptek są dostępne w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych, a nawet w kioskach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są to leki oraz, że przyjmowanie ich w sposób nieodpowiedni może szkodzić zdrowiu. Jakie są najczęstsze błędy podczas stosowania leków bez recepty?
Czy wada wzroku to powód, by nie iść do wojska? Czy kategorię A dostanie ktoś, kto ma problemy ze skórą, krzywy kręgosłup, jest otyły lub niewysoki? Kto może zostać powołany do wojska, a kto wykluczony ze służby? Warto znać odpowiedzi na te pytania, gdyż kwalifikacją wojskową objęci są wszyscy Polacy, którzy ukończyli 19 lat – w tym również niektóre kobiety.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, jednak dla wielu osób jego zjedzenie może być nie lada wyzwaniem – zwyczajnie nie są rano głodne. Dlaczego nie chce nam się jeść po tylu godzinach przerwy i czy to powód do niepokoju? Oto możliwe przyczyny braku apetytu rano.
Witamina B12 uczestniczy w bardzo wielu procesach życiowych, w tym syntezie DNA, czy produkcji energii. Jest również niezbędna dla właściwej pracy ośrodkowego układu nerwowego. Mimo, że znajduje się w wielu produktach spożywczych, to jej niedobory są dość powszechne. Jakie objawy mogą świadczyć o zbyt niskim poziomie witaminy B12?
O zaopatrzenie ortopedyczne mogą ubiegać się osoby ubezpieczone w zależności od stopnia nasilenia schorzenia. Jakie wyroby medyczne są finansowane i w jakim zakresie wyjaśnia lekarz Artur Fałek, który jest ekspertem w Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski.
COVID-19 to infekcja ogólnoustrojowa, która wpływa na cały organizm. Dlatego powrót do pełnego zdrowia po przechorowaniu zakażenia koronawirusem może zająć trochę czasu. – Na szczęście wypracowaliśmy metody powrotu do pełni sił – informuje dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, internista, twórca programu „STOP-COVID”.
Przyjęło się, że podczas obierania banana ze skóry obcinamy końcówki. Dlaczego to robimy? Niektórzy twierdzą, że w końcówce od banana mogą być robaki, inni przekonują, że właśnie tam zbierają się toksyny i pestycydy, które banan mógł wchłonąć. A jak jest naprawdę?
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy temperatura wody ma na coś wpływ? Jaką wodę lepiej pić rano, a jaką w ciągu dnia? A może na konkretne dolegliwości może pomóc woda o konkretnej temperaturze? Sprawdźcie.
Każdy pacjent ma obowiązek wykonywać badania profilaktyczne. Niezależnie od prowadzonego trybu życia, regularne badania kontrolne mogą uchronić przed wieloletnim leczeniem i zahamować chorobę we wczesnym jej stadium. Jakie badania warto zrobić co roku? O tym opowiada Rafał Janiszewski, właściciel Kancelarii Doradczej.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.