NOWY NUMER
Przebieg ciąży
Podwójna macica nie jest czymś, co się ginekologom nie śniło. Ocenia się, że ok. 8 proc. wad macicy dotyczy właśnie tego zjawiska. Nieprawidłowość niejednokrotnie nie daje żadnych dolegliwości, a kobieta rodzi zdrowe dziecko. Nie zmienia to faktu, że przypadek 32-latki z Alabamy przejdzie do historii medycyny.
Czop śluzowy to gęsta wydzielina znajdująca się w kanale szyjki macicy u kobiet będących w ciąży. Zapobiega przedostaniu się drobnoustrojów do rozwijającego się w brzuchu płodu. Czop wypada przed porodem i jest jednym z pierwszych sygnałów zbliżającego się rozwiązania.
29-letnia Lindsey Gritton spodziewała się drugiej córeczki. Gdy była w 34. tygodniu ciąży wykryła niewielki guzek w piersi. Początkowo myślała, że może to być objaw zatkania kanalika mlecznego, czyli powszechnej przypadłości kobiet karmiących piersią. Diagnoza okazała się o wiele gorsza – rak przewodowy piersi w IV stadium zaawansowania. "Powiedziano mi, że piekący ból to zatkany przewód mleczny. Teraz walczę o życie" – wyznała.
Dominika Gwit-Dunaszewska za kilka miesięcy powita na świecie swoje pierwsze dziecko. Nie ukrywa, że jest to dla niej wielkie szczęście i spełnienie marzeń. Ostatnio jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Najnowsze zdjęcie z Instastory, na którym aktorka jest w masce tlenowej, zaniepokoiło fanów. Wydała krótkie oświadczenie, co się z nią dzieje.
Historia tej rodziny stała się internetową sensacją. 30-letnia Cambria Hauck urodziła czwórkę dzieci. Niestety ostatni poród był skomplikowany i musiała mieć usuniętą całą macicę. Wspólnie z mężem chcieli mieć więcej potomstwa. Jej 56-letnia teściowa, Nancy Hauck, zaproponowała, że zostanie surogatką. Teraz nosi pod swoim sercem wnuczkę i odlicza dni do porodu.
Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy organizm przyszłej mamy postrzega jej własne dziecko jako coś obcego i atakuje je przeciwciałami. Na szczęście, medycyna potrafi sobie radzić z konfliktem serologicznym. Czym jest antygen D i kiedy podaje się immunoglobulinę anty D? Jakie są przyczyny powstania konfliktu serologicznego oraz jak mu zapobiegać?
Zaparcia w ciąży to problem, który dotyczy połowy kobiet ciężarnych: bardzo trudno pozbyć się im produktów przemiany materii. Jeśli i ty cierpisz na zaparcia, przeczytaj, w jaki sposób sobie z nimi poradzić.
Przeziębienie w ciąży zdarza się tak samo często jak i przed czy po niej. Jesteś w ciąży i masz typowe objawy - kręci cię w nosie, drapie w gardle, masz katar, gorączkę? Nie wiesz, co robić, żeby nie zaszkodzić sobie albo dziecku? Nie wpadaj w panikę, zacznij działać! Oto skuteczne i bezpieczne sposoby na przeziębienie w ciąży.
Można powiedzieć, że już w brzuszku dziecko ma swoje upodobania. Lubi głaskanie, spokojną muzykę i pływanie, nie znosi natomiast hałasu, stresu, złych emocji i oczywiście alkoholu i papierosów. Jego upodobania nie wynikają z wyboru, tylko z faktu, że pewne bodźce są dobre dla jego rozwoju, a inne nie. Zobacz, co malec odbiera pozytywnie, a czego „nie lubi”.
Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) to schorzenie układowe tkanki łącznej. Związane jest ono z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego i wytworzeniem przeciwciał przeciwko strukturom własnych tkanek. Dochodzi wtedy do stanów zakrzepowych lub samoistnych poronień. Jakie są przyczyny i objawy zespołu antyfosfolipidowego? Leczenie zespołu Hughesa.
Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te pytania nurtują każdą przyszłą mamę. Przeczytaj, jak rozwija się płód tydzień po tygodniu - od momentu poczęcia aż do porodu.
Pierwsze objawy ciąży często są mylnie interpretowane przez przyszłe mamy. Mogą być łudząco podobne do symptomów zatrucia pokarmowego. Dotyczy to zwłaszcza objawów ciąży w pierwszych tygodniach. Dowiedz się, jak rozpoznać ciążę i kiedy pojawiają się jej najwcześniejsze oznaki.
Więcej z działu Ciąża i dziecko
Redakcja poleca
Tekst sponsorowany