Grypa w ciąży. Czy to groźne złapać grypę w ciąży?

2014-09-17 16:58

Grypa w ciąży to coś, czego nie można zlekceważyć. Ale też nie należy się grypy w ciąży panicznie obawiać. Grypa w ciąży jest dużo groźniejsza dla kobiety niż grypa w każdym innym momencie życia. Jeśli jesteś w ciąży, choroba wymaga kontaktu z lekarzem, który podpowie, jak postępować. A najlepiej się przeciwko grypie zaszczepić. Można to zrobić w II i III trymestrze ciąży.

GRYPA W CIĄŻY. Czy to groźne złapać grypę W CIĄŻY?
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Grypa w ciąży

Grypa w ciąży może mieć silniejsze objawy i trwać dłużej niż normalnie. System odpornościowy kobiety w ciąży jest w naturalny sposób osłabiony.

To mechanizm, który zapobiega odrzuceniu płodu przez organizm. Najrozsądniej jest przyjąć szczepionkę przeciwko grypie, gdy planujemy ciążę. W tym przypadku warto być mądrym przed szkodą, gdyż grypa w ciąży jest najgroźniejsza w pierwszych miesiącach i stwarza pewne niebezpieczeństwo dla płodu. Po 18 tygodniu w pełni wykształcone łożysko chroni dziecko przed wniknięciem drobnoustrojów, które zaatakowały mamę.

Spis treści

  1. Grypa w ciąży: leczenie
  2. Grypa w ciąży: sposoby zbijania gorączki
  3. Jak leczyć kaszel i katar podczas grypy w ciąży?
  4. Szczepienia przeciwko grypie [wideo]

Grypa w ciąży: leczenie

Jeśli zachorujesz w ciąży na grypę, nie panikuj. Lekarze mówią, że strach, co grypa może zrobić tobie i dziecku jest groźniejszy od samej grypy. Przede wszystkim zastanów się, czy objawy w ciąży, które masz to rzeczywiście objawy grypy i skontaktuj się z lekarzem. Jeśli to grypa, a ty jesteś w ciąży to leż w łóżku, w ciepłym, ale wietrzonym pokoju i dużo pij. Przy gorączce, która cię męczy na pewno obficie się pocisz i trzeba uzupełniać płyny. Jeśli dopadła cię grypa w ciąży pij wodę, herbatę z miodem lub sokiem malinowym, napar z rumianku, herbatkę z kwiatu lipy, a także kwiatu lub owocu czarnego bzu. Możesz pić także herbatkę imbirową z cytrynę i miodem.

Grypa w ciąży: sposoby zbijania gorączki

Przy obniżaniu gorączki podczas grypy w ciąży pomóc powinny herbatki ziołowe, zwłaszcza lipowa. Możesz jednak sięgnąć bezpiecznie w każdym trymestrze ciąży po paracetamol. To najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jeśli jesteś w drugim trymestrze ciąży dozwolony jest również ibuprofen. Nie wolno go natomiast, tak jak i kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) zażywać w trzecim trymestrze. Jeśli wysoka temperatura nie chce opadać możesz zażyć chłodnej kąpieli lub owijać łydki ręcznikami zmoczonymi w zimnej wodzie.

Jak leczyć kaszel i katar podczas grypy w ciąży?

Na kaszel możesz zażywać syrop odpowiedni dla kobiet w ciąży, nazwę poda ci lekarz albo farmaceuta. Trzeba go łagodzić, bo nasilony kaszel może spowodować skurcze macicy. Z domowych środków na kaszel w ciąży dobry jest syrop przygotowany z cebuli i czosnku. Dobry jest również syrop prawoślazowy. W drugim trymestrze ciąży, gdy kaszel jest wyjątkowo uciążliwy lekarz może zalecić kodeinę.

Przy katarze w ciąży najlepiej płukać nos roztworem.

Przy bólu gardła w ciąży najlepsze będą płukanki: solankowa lub z naparu szałwii, wody morskiej lub soli fizjologicznej i używać sprejów do nosa z wodą morską.

W ciąży dozwolone są także inhalacje z olejkami eukaliptusowym oraz sosnowym, a także z naparami rozmarynu i podbiału.

Szczepienia przeciwko grypie [wideo]

Szczepienia przeciw grypie

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza