Maść majerankowa - zastosowanie i działanie. Maść nie tylko dla dzieci i niemowląt

2024-02-23 16:37

Majeran ogrodowy (inaczej Lebiodka pospolita) jest rośliną zielną najbardziej znaną ze swoich walorów smakowych i szeroko stosowana jako przyprawa w kuchni. Jednak niewiele osób wie, iż opisywana roślina ma duży potencjał leczniczy. Maść majerankowa jest od dawna stosowana w medycynie ludowej. Obecnie dostępna w aptece jest zarejestrowana jako produkt leczniczy. Sprawdź, w czym może ci pomóc.

Maść majerankowa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Maść majerankowa - właściwości i działanie
  2. Maść majerankowa - zastosowanie. Na co pomaga?
  3. Maść majerankowa dla dzieci i niemowląt
  4. Jak stosować maść z majeranku?
  5. Maść majerankowa - przeciwwskazania, ostrzeżenia, działania niepożądane
  6. Maść majerankowa w ciąży i przy karmieniu piersią
  7. Jak zrobić domową maść majerankową?

Maść majerankowa - właściwości i działanie

Ziele majeranku ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zewnętrznie maść majerankowa działa:

  • odkażająco,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwbakteryjnie,
  • antyseptycznie
  • i wykazuje łagodne działanie ściągające na błonę śluzową.

Maść majerankowa zawiera:

  • olejek eteryczny,
  • flawonoidy
  • oraz związki fenolowe.

W polskim olejku majerankowym można znaleźć dość duże stężenie limonenu i linalolu. Są to związki często stosowane w kosmetykach jako składniki zapachowe. Niestety nie jest to korzystne zjawisko, ponieważ związki te działają irytująco na skórę, mogą powodować podrażnienie, zaczerwienienie i alergię.

Dawniej, zgodnie z lege artis, maść majerankowa była wytwarzana przez wytrawianie ziela majeranku przez etanol, następnie dodawano wazeliny białej i podczas podgrzewania odparowywano alkohol. Następnie otrzymaną masę wyciskano na ciepło przez tkaninę, otrzymując maść majerankową.

Obecnie proces ten jest nieco inny, ponieważ produkcja na masową skalę wymaga szybszych rozwiązań. Olejkowy wyciąg z majeranku jest dodawany do podłoża maściowego. Niestety w skład olejku wchodzą także podrażniające składniki, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, zanim zaaplikuje się maść dziecku.

Maść majerankowa - zastosowanie. Na co pomaga?

Maść majerankowa ma dość zróżnicowane zastosowanie. Można po nią sięgać podczas przeziębienia, ale także w przypadku trudno gojących się ran. Przydaje się także jako naturalny emolient na spękaną skórę dłoni.

Maść majerankowa na katar i zatkany nos

Zawarte w majeranku olejki eteryczne wspomagają udrażnianie zatkanego nosa. Maść majerankowa używana jest jako środek leczący katar. Po wielokrotnej, regularnej aplikacji, maść pomaga zmniejszyć obrzęk błon śluzowych nosa, przynosi ulgę i ułatwia oddychanie. Maść ta jest zalecana szczególnie podczas wodnistego kataru, który występuje w infekcjach wirusowych.

Maść majerankowa na rany

Dzięki leczniczym wyciągom z majeranku maść stosowana jest także w leczeniu trudno gojących się ran. Przeciwbakteryjne właściwości przyspieszają zdrowienie uszkodzonych warstw skóry. Dodatkowo tworzy film ochronny, który zabezpiecza ranę przed wnikaniem kolejnych patogenów z zewnątrz.

Maść majerankowa na opryszczkę i zajady

Nie ma żadnym jasnych dowodów na to, że maść majerankowa działa na opryszczkę. Natomiast można stosować niewielką ilość preparatu jako środek odkażający. Maść majerankowa może zapobiegać także kolejnym pęknięciom zajadów oraz przyspieszyć ich gojenie, natomiast warto pamiętać, że opryszczka wywołana jest obecnością wirusa, więc należy udać się do lekarza po preparaty przeciwwirusowe przyjmowane doustnie.

Maść majerankowa na pryszcze i trądzik

Maść majerankowa łagodzi stany zapalne, stąd też można ją stosować na pryszcze i trądzik. W przypadku tłustej i problematycznej cery często popełniany jest jeden błąd, a mianowicie codzienne peelingi i unikanie nawilżania. Choć takie rozwiązanie daje na moment poczucie, że skóra jest pozbawiona niechcianego sebum, to tak naprawdę już za moment może być znacznie gorzej.

Brak właściwego nawilżenia tłustej skóry powoduje, że gruczoły łojowe zaczynają produkować nadwyżkę sebum w celu nawilżenia skóry. W ten sposób tworzy się błędne koło. Dlatego maść majerankowa na pryszcze i trądzik może być idealnym rozwiązaniem. Jej antyseptyczne działanie odkazi skórę, a konsystencja nawilży twarz. 

Maść majerankowa na hemoroidy

Żylaki odbytu to dokuczliwa i bolesna dolegliwość. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu określonej diety, przyjmowaniu leków zwiększających napięcie naczyń żylnych i zmniejszające ich przepuszczalność. To jednak nie wszystko, bardzo ważne jest także właściwe nawilżenie i tu z pomocą może przyjść maść majerankowa na hemoroidy. Jej działanie o charakterze przeciwzapalnym, odkażającym i przyspieszającym gojenie daje ulgę i wspiera kurację.

Maść majerankowa dla dzieci i niemowląt

Dawniej maść majerankowa była znana głównie jako naturalny lek przeznaczony dla dzieci. Do dziś stosowany jest w przypadku kataru u dzieci od 1 roku życia. Wystarczy niewielką ilość maści rozsmarować pod noskiem dziecka, by olejki eteryczne udrażniały zatkany nos. Nie należy aplikować maści na skórę niemowlaka bez uprzedniej konsultacji medycznej.

Maść majerankowa dla dzieci na katar

Maść majerankową można aplikować na skórę dziecka od dwóch do trzech razy dziennie, warto pamiętać, czy nie smarować nią wnętrza nosa, ponieważ w ten sposób można podrażnić śluzówkę.

Maść majerankowa na kolki u niemowląt

Kolki to przypadłość, z którą boryka się wiele niemowląt. Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi jest zastosowanie maści majerankowej na kolki u niemowląt. W tym celu należy zaaplikować niewielką ilość maści na dłonie i delikatnym okrężnym ruchem przeciwnym do wskazówek zegara masować brzuszek dziecka. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się gazów wywołujących ból.

Jak stosować maść z majeranku?

Preparat jest zalecany od 1. roku życia wzwyż. Aplikacja polega na nałożeniu cienkiej warstwy maści wokół nozdrzy. Nie należy wkładać maści do otworów nosowych. Jej konsystencja nie jest odpowiednia do działania w obrębie śluzówki nosa.

Nieprawidłowe użycie maści w środku nosa może upośledzić pracę nabłonka rzęskowego, przez co patologiczna wydzielina nie będzie mogła być prawidłowo usunięta z nosa.

Maść należy aplikować 2-3 razy dziennie.

Maść majerankowa - przeciwwskazania, ostrzeżenia, działania niepożądane

Nie należy stosować u pacjentów nadwrażliwych na substancję aktywną leku.

Podczas badań nie zaobserwowano żadnych interakcji z innymi preparatami.

Nie powinno stosować się maści u dzieci poniżej 1. roku życia bez konsultacji z lekarzem.

Wbrew ogólnie przyjętemu założeniu, że lek ziołowy nie może być szkodliwy, maść majerankowa może podrażnić delikatną skórę dziecka, a długotrwałe stosowanie maści może doprowadzić do depigmentacji skóry w miejscu aplikacji.

Maść majerankowa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą stosować maść majerankową.

Do tej pory, oprócz zaczerwienienia i irytacji skóry, nie wykazano żadnych działań niepożądanych maści majerankowej.

Wymienione działania występują bardzo rzadko, dlatego maść majerankowa jest uważana za sprawdzony i bezpieczny sposób w sytuacjach kiedy zastanawiasz się jak szybko wyleczyć katar zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Jak zrobić domową maść majerankową?

Nie musisz wszystkich naturalnych leków kupować w aptece lub szukać bezpiecznego składu w sklepach zielarskich. Domowa maść majerankowa jest prosta w przygotowaniu i zajmie kilka chwil. Do moździerza wsyp świeży lub suszony majeranek (w tym wypadku należy użyć ziół prosto po otwarciu, aby nie straciły aromatu). Do majeranku dodaj odrobinę masła, oleju kokosowego lub wazeliny. Ucieraj przez kilka minut, aż uzyskasz aromatyczną konsystencję. Możesz także, zamiast ziół połączyć wazelinę z leczniczym olejkiem z majeranku. Te domowe sposoby na przeziębienie nie są drogie i mogą przynieść realną ulgę.

Czytaj też: