Maść majerankowa - działanie, zastosowanie, dawkowanie

Majeran ogrodowy (inaczej Lebiodka pospolita) jest rośliną zielną najbardziej znaną ze swoich walorów smakowych i szeroko stosowana jako przyprawa w kuchni. Jednak niewiele osób wie, iż opisywana roślina ma duży potencjał leczniczy. Maść majerankowa jest od dawna stosowana w medycynie ludowej. Obecnie dostępna w aptece jest zarejestrowana jako produkt leczniczy.
Spis treści
- Działanie maści majerankowej
- Dawkowanie maści majerankowej
- Przeciwwskazania do stosowania maści majerankowej
- Ostrzeżenia
- Maść majerankowa a ciąża i karmienie piersią
- Działania niepożądane maści majerankowej
Działanie maści majerankowej
Ziele majeranku ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zewnętrznie maść majerankowa działa:
- odkażająco,
- przeciwzapalnie,
- antyseptycznie
- i wykazuje łagodne działanie ściągające na błonę śluzową.
Substancjami aktywnymi, które można znaleźć w tym surowcu są:
- olejek eteryczny,
- flawonoidy
- oraz związki fenolowe.
W polskim olejku majerankowym można znaleźć dość duże stężenie limonenu i linalolu. Są to związki często stosowane w kosmetykach jako składniki zapachowe. Niestety nie jest to korzystne zjawisko, ponieważ związki te działają irytująco na skórę, mogą powodować podrażnienie, zaczerwienienie i alergię.
Dawniej, zgodnie z lege artis, maść majerankowa była wytwarzana przez wytrawianie ziela majeranku przez etanol, następnie dodawano wazeliny białej i podczas podgrzewania odparowywano alkohol. Następnie otrzymaną masę wyciskano na ciepło przez tkaninę otrzymując maść majerankową.
Obecnie proces ten jest nieco inny, ponieważ produkcja na masową skale wymaga szybszych rozwiązań. Olejkowy wyciąg z majeranku jest dodawany do podłoża maściowego. Niestety w skład olejku wchodzą także podrażniające składniki, dlatego należy skonsultować się z lekarzem zanim zaaplikuje się maść dziecku.
Maść majerankowa używana jest jako środek leczący katar. Po wielokrotnej, regularnej aplikacji, maść pomaga zmniejszyć obrzęk błon śluzowych nosa, udrażnia nos i daje poczucie ulgi i ułatwionego oddychania. Maść ta jest zalecana szczególnie podczas wodnistego kataru, który występuje w infekcjach wirusowych.
Dawkowanie maści majerankowej
Preparat jest zalecany od 1. roku życia wzwyż. Aplikacja polega na nałożeniu cienkiej warstwy maści wokół nozdrzy. Nie należy wkładać maści do otworów nosowych. Jej konsystencja nie jest odpowiednia do działania w obrębie śluzówki nosa.
Nieprawidłowe użycie maści w środku nosa może upośledzić pracę nabłonka rzęskowego, przez co patologiczna wydzielina nie będzie mogła być prawidłowo usunięta z nosa.
Maść należy aplikować 2-3 razy dziennie.
Przeciwwskazania do stosowania maści majerankowej
Nie należy stosować u pacjentów nadwrażliwych na substancję aktywną leku.
Ostrzeżenia
Podczas badań nie zaobserwowano żadnych interakcji z innymi preparatami.
Nie powinno stosować się maści u dzieci poniżej 1. roku życia bez konsultacji z lekarzem.
Wbrew ogólnie przyjętemu założeniu, że lek ziołowy nie może być szkodliwy, maść majerankowa może podrażnić delikatną skórę dziecka, a długotrwałe stosowanie maści może doprowadzić do depigmentacji skóry w miejscu aplikacji.
Maść majerankowa a ciąża i karmienie piersią
Kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą stosować maść majerankową.
Działania niepożądane maści majerankowej
Do tej pory, oprócz zaczerwienienia i irytacji skóry, nie wykazano żadnych działań niepożądanych maści majerankowej.
Wymienione działania występują bardzo rzadko, dlatego maść majerankowa jest uważana za sprawdzony i bezpieczny sposób na katar zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Czytaj też:
- Majeranek - właściwości prozdrowotne i zastosowanie
- Napar z majeranku: naturalny lek na przeziębienie
Porady eksperta