Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Ginekolog to nie jest "lekarz od ciąży i porodu". Niby jasne, a jednak miliony Polek nie chodzą regularnie do ginekologa. Tymczasem każda kobieta powinna trafić do jego gabinetu przynajmniej raz w roku, kiedy "nic się nie dzieje". Celem jest nie tylko wykonanie tradycyjnego badania, ale także dobór diagnostyki kontrolującej zdrowie układu rozrodczego.
Leki obniżające cholesterol są kluczowe dla zdrowia serca, ale mogą też wpływać na twój sen. Według najnowszych badań statyny mogą oddziaływać na jakość snu, szczególnie podczas długotrwałego stosowania. Dowiedz się, co mówią najświeższe ustalenia naukowców.
Ostatnio media zalała fala publikacji na temat suplementów, które miałyby działać przeciwnowotworowo. Niektóre są firmowane przez lekarzy, powołują się na badania naukowe itd. Ponieważ profilaktyka oparta o obowiązujące w Polsce wytyczne nie promuje suplementacji, szukamy wyjaśnienia, o co chodzi.
Bóle głowy to powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn - od stresu po niewyspanie. Jednak niektóre czynniki, wywołujące tę dolegliwość, są mało znane. Czy wiesz, że dieta, postawa ciała czy poziom nawodnienia mogą odgrywać kluczową rolę? Poznaj 10 nietypowych przyczyn bólu głowy i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Leki przeciwcukrzycowe, po które coraz więcej osób sięga również w walce z otyłością, cieszą się rosnącą popularnością. Jednak według naukowców, mają one całą masę również innych zastosowań. Okazuje się, że te preparaty mogą obniżać ryzyko zachorowania na 42 inne choroby.
National Cancer Institute wskazuje, że chłoniaki to szerokie określenie dla nowotworów, które swój początek mają w układzie limfatycznym. Przede wszystkim należy podzielić je na dwa rodzaje, a mianowicie chłoniaki Hodkina (dawnej, ziarnica złośliwa) oraz chłoniaki nie-Hodkina, czyli typ nieziarniczy. Objawy tego typu nowotworów są dość niespecyficzne i zalicza się do nich choćby uczucie zmęczenia. Dlatego często diagnozowane są w zaawansowanym stadium.
Towarzyszą ludzkości od tysiącleci i wciąż nie możemy ostatecznie uporać się z tymi pasożytami. Może dlatego, że nie wiemy o nich wszystkiego i wierzymy w mity, które pozwalają im się szerzyć, że aż miło? Sprawa wydaje się być nieco bardziej skomplikowana, a wesz sprytna jest.
Lekarze zalecają, aby nie spędzać na toalecie więcej niż 10 minut, ponieważ długotrwałe siedzenie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Wpływa na krążenie, powoduje nadmierne obciążenie odbytnicy i zaburzenia trawienia. Warto poznać powody, dla których czas spędzany na toalecie powinien być ograniczony do minimum.
Co roku w Polsce rozpoznaje się ponad 1200 nowych zachorowań dzieci na nowotwory. Choć większość można leczyć, niestety jest to niezwykle kosztowe - podkreśliła kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Walentyna Balwierz.
Nowotwory dziecięce to druga najczęstsza przyczyna śmierci wśród najmłodszych. Rozwijają się szybko, często dają mało charakterystyczne objawy. To znacząco utrudnia ich wczesne wykrycie. Jakie typy nowotworów najczęściej występują u dzieci? Jakie są pierwsze objawy nowotworów u dzieci? Jakie są rokowania?
Wszy to problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, choć najczęściej kojarzymy je z dziećmi w szkołach. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod pozbywania się ich, a jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są szampony na wszy. Warto wiedzieć, jak je stosować, by efekty były widoczne jak najszybciej.
Zbigniew Ziobro, który od 2023 roku walczy z rakiem przełyku, przyznawał w wywiadach, że pierwsze objawy choroby zbagatelizował. Przy okazji, korzystając z zasięgów w social mediach, apelował wielokrotnie do internautów, żeby badali się i dbali o profilaktykę. To szczególnie istotne, bo nowotwór, z jakim zmaga się Ziobro, rozwija się po cichu. Jakie objawy to powody do niepokoju?
Zima to czas, gdy temat bólu zatok powraca jak bumerang. Wśród popularnych metod radzenia sobie z tym problemem niezmiennie pojawia się płukanie zatok. Dla jednych to skuteczny sposób na złagodzenie bólu i walkę z infekcjami, dla innych – przerażająca perspektywa wlewania płynu do nosa. Ale czy płukanie zatok naprawdę działa? Jak prawidłowo to robić? Czy ta metoda może być szkodliwa? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i rozwiewamy wątpliwości, aby pomóc Ci skutecznie zadbać o zdrowie nosa i zatok w sezonie zimowym.
Choroby krwi (choroby hematologiczne) często wynikają z upośledzenia procesów dojrzewania i prawidłowego funkcjonowania elementów morfotycznych krwi. Jednymi z najczęściej występujących schorzeń hematologicznych są hemofilia, anemia, białaczki oraz małopłytkowość. Co je powoduje i czy są groźne?
Odpowiednia temperatura może mieć duże znaczenie w wydajności pracy mózgu osób starszych. Takie wnioski wyciągnęli badacze po całorocznym badaniu, które pojawiło się niedawno w czasopiśmie Journal of Gerontology. Niewielka zmiana może sprawić ogromną różnicę.
Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale także zdrowia całego organizmu. Czasami drobne zmiany, takie jak łzawienie czy opuchlizna, mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Ignorowanie niektórych dolegliwości może mieć niebezpieczne skutki. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?
W zasadzie to dość oczywiste, że menopauza może sprzyjać problemom zdrowotnym, skoro kobietę przestaje chronić tzw. parasol estrogenowy. Okazuje się jednak, że problem wykracza poza układ rozrodczy, nerwowy czy krążeniowo-naczyniowy. Okazuje się, że ucierpieć mogą nawet jelita i jama ustna. Wszystko za sprawą flory bakteryjnej.
Ból może znacząco zakłócać sen, prowadząc do uczucia zmęczenia i wyczerpania w ciągu dnia. W przypadku dolegliwości bólowych często sięgamy po preparaty z ibuprofenem, czy w takim przypadku zastosowanie melatoniny jest dobrym i przede wszystkim bezpiecznym pomysłem?
Często pierwsze objawy choroby przypominają grypę - zawroty głowy, gorączka, zmęczenie. Jednak nie zawsze muszą one oznaczać powszechną infekcję wirusową. W niektórych przypadkach podobne symptomy mogą wskazywać na rzadsze, bardziej skomplikowane schorzenia.
W Polsce rośnie liczba dzieci i młodzieży z zaburzeniami rytmu serca. Choć mamy do dyspozycji lepszą diagnostykę nie przekłada się to niestety na poprawę warunków opieki nad młodymi pacjentami. Tak alarmuje kardiolog dziecięca.
Alergia na cytrusy to coraz częstszy problem, który może objawiać się na różne sposoby. Od wysypki po problemy żołądkowe - objawy są różne, a określenie ich przyczyny bywa niezwykle trudne. W jaki sposób ujawnia się alergia na owoce cytrusowe i co należy wtedy zrobić?

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.