Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Nowa klasa antybiotyków, która pomogłaby poradzić sobie z bakteriami odpornymi na środki przeciwdrobnoustrojowe. Daje to realną nadzieję na rozwiązanie problemu, z którym obecnie się zmagamy. Antybiotyki te prowadziłyby niemal niemożliwy do zwalczenia dwutorowy atak.
Tatuaże z henny stały się popularnym letnim trendem, któremu ulegają zarówno dorośli, jak i dzieci, ze względu na ich tymczasowy charakter w przeciwieństwie do trwałych tatuaży. Niewiele osób jest jednak świadomych zagrożeń zdrowotnych, jakie mogą się z nimi wiązać. Skutki mogą być na całe życie.
Nie tylko młodzież, ale też dorośli sporo czasu spędzają przed ekranami. Nie ważne czy chodzi o komputer, czy telefon. Właśnie to może powodować u niektórych silne bóle głowy. Okazuje się, że można im zapobiec lub zmniejszyć częstotliwość ich występowania. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.
Dziś miałaby prawie 42 lata. Raczej już nie startowałaby jako zawodniczka. Może pojechałaby na igrzyska jako trenerka? A może oglądałaby je w telewizji, wspominając sportowe sukcesy? Czy jako policjantka byłaby po prostu na służbie? Nigdy się tego nie dowiemy, bo Kamila Skolimowska, czołowa polska młociarka, zmarła 15 lat temu, mając 26 lat.
Przepis pani Elżbiety Dombrowskiej mocno cię zadziwi tych, co wzorują się na słynnych stulatkach z Okinawy. Mieszkanka Gdańska ma inny stosunek do jedzenia niż niemal ascetyczni Japończycy. Skończyła 100 lat i ma się świetnie.
O kości powinniśmy dbać niezależnie od wieku. W miarę starzenia się organizmu zaczynają one bowiem ulegać rozpadowi, co zwiększa ryzyko osteoporozy. Dlatego warto włączyć do diety rzeczy, które pomogą nam zachować mocne kości.
Cukrzyca typu 2 nie bez powodu jest zaliczana do tzw. chorób cywilizacyjnych. Prognozy Ministerstwa Zdrowia wskazują, że w ciągu najbliższych kilku lat podwoi się liczba osób cierpiących na to schorzenie. Lekarze ostrzegają, że przez brak objawów wielu ludzi nie wie nawet, że choruje.
Punkty rubinowe budzą skrajne emocje. Jedni nie zwracają na nie uwagi, inni chcą zaraz usuwać. Nie brakuje głosów, że mogą świadczyć o raku w organizmie. Kiedy faktycznie zwiastują poważne problemy ze zdrowiem, tłumaczy nasza ekspertka, dr Kamila Stachura.
To taka polska norma. Z jednej strony deklaratywny szacunek do seniorów, z drugiej zaniedbania, zniecierpliwienie, ucieczka od starości. W wakacyjnych planach nie mieszczą się osoby 70-80 plus, więc zapełniają izby przyjęć i oddziały internistyczne. Pojawia się doskonała okazja, by przeprowadzić ankietę FORP.
Nadciśnienie tętnicze jest powszechne, nie boli, więc często nie uważamy go za realne zagrożenie dla zdrowia. Tymczasem, nie dość, że samo może być poważnym problemem, to bywa też objawem najgroźniejszych chorób - serca, nerek, nowotworów. Sporadyczne mierzenie to za mało, żeby sytuację opanować.
Zarówno owoce, jak i warzywa są niezbędne w zbilansowanej diecie. Pomagają one bowiem utrzymać dobre zdrowie. Każde z nich ma własny wpływ na nasz organizm. Jak zdradza kardiolog, szczególnie jeden z owoców jest niezwykle ważny dla zdrowia naszego serca.
Wysłałam przyjaciółkę do lekarza i wciąż jestem w szoku. Zlekceważył niepokojące objawy. Tymczasem to lekarze apelowali do dziennikarzy, by uświadamiać pacjentów o ich konsekwencjach. Nieleczona akromegalia, którą podejrzewam, może człowiekowi skrócić życie nawet o 30 proc. w stosunku do populacji ogólnej.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.