Lemoniada lub zimne lody mogą powodować arytmię? W upalne dni uważaj na serce
Nadchodzą upały i to poważne, w dodatku w takich sytuacjach pierwsze co przychodzi do głowy to myśl, co zrobić, by jak najszybciej się schłodzić? Wówczas głównie sięgamy po coś zimnego do picia. Okazuje się, że dla wielu osób tak prosta i popularna metoda może być niebezpieczna. Ucierpieć może na tym serce.

12 czerwca na łamach Journal of Cardiovascular Electrophysiology opublikowano nowe badanie, które jako pierwsze bada związek pomiędzy zimnymi napojami a migotaniem przedsionków. I choć sami autorzy zaznaczają, że konieczne są kolejne prace naukowe w tym zakresie, to już dziś należy stwierdzić, że wskazana grupa pacjentów powinna zachować ostrożność.
Zimna lemoniada a serce. Czy to bezpieczne?
Wspomniane badanie naukowe wykorzystywało metody mieszane, a to oznacza, że pod uwagę wzięto ankiety wypełniane przez pacjentów poszerzone o przegląd wykresów dotyczących osób zgłaszających zjawisko “serca z zimnego napoju” (CDH). Rekrutacja uczestników badań polegała na tym, że kiedy na oddział ratunkowy przyjmowano daną osobę z powodu migotania przedsionków, był on konsultowany z naukowcem prowadzącym badania. W sumie kohorta liczyła 101 uczestników, większość z nich, bo aż 75% stanowili mężczyźni. Mediana wieku wynosiła 44,5 roku.
Okazało się, że ponad połowa z nich zgłosiła, że epizod arytmii wystąpił tylko na skutek wypicia zimnego napoju lub spożycia zimnej potrawy. Najczęściej do migotania przedsionków dochodziło na krótko po spożyciu czegoś zimnego, wiele osób zgłosiło także związek z niedawnym wysiłkiem fizycznym.
Jak wskazują autorzy badań, duża liczba badanych zgłosiła, że to właśnie zimne napoje stanowiły czynnik wyzwalający nieregularne bicie serca. Co ciekawe u połowy osób, które zidentyfikowały zimne napoje jako wyzwalacz arytmii, unikanie tego rodzaju napojów czy potraw całkowicie wyeliminowało epizody.
Pozostali odczuli ulgę kiedy napoje były lekko podgrzane, nie korzystali ze słomki, nie przełykali od razu po dostaniu się napoju do ust. Jednym słowem, zmiana temperatury na bliższą temperaturze ciała okazała się bardziej komfortowa i bezpieczna dla serca.
Ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy z migotaniem przedsionków doświadczy tego wyzwalacza. Jednak jeśli zauważysz związek między zimnymi napojami a epizodami migotania przedsionków, warto omówić to z lekarzem
- wyjaśnia dr Grant Simons, szef Heart Rhythm Services w Hackensack University Medical Center.
Naukowiec dodaje, że już proste zmiany takie choćby jak wspomniane podgrzewanie posiłków czy napojów mogą mieć duży wpływ na samopoczucie i redukcję ryzyka występowania migotania przedsionków. Nie wolno jednak bagatelizować zmiany w samopoczuciu i jeżeli wystąpią takie objawy jak kołatanie serca, zawroty głowy i duszność to należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Serce od zimnego napoju. Czym jest CDH?
Zjawisko CDH (ang. cold drink heart), jest wciąż badane przez naukowców, więc nie ma zbyt wielu danych na ten temat. Natomiast hipoteza zakłada, że dzieje się tak, ponieważ zimny płyn, który dostaje się do wnętrza organizmu, zaczyna stymulować nerw błędy. Ten z kolei wpływając na pracę serca, może powodować epizod migotania przedsionków. Nie wyklucza się także innej teorii, że chłód, jaki przechodzi przez przełyk, oddziałuje bezpośrednio na mięsień sercowy.
- Zdecydowana większość pacjentów nie doświadcza czynników wyzwalających migotanie przedsionków, ale niektórzy mogą. Zasada zdrowego rozsądku zawsze bierze górę. Mówię moim pacjentom, że jeśli czują, że coś nie powinno się dziać, powinni zwrócić się o pomoc lekarską - podsumowuje dyrektor ds. elektrofizjologii w Hackensack Meridian Jersey Shore University Medical Center, dr Riple Hansalia.