Ostrożnie z zimnymi napojami! Mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc

2022-06-21 12:02

Wysokie temperatury nadciągają nad Polskę. Już w miniony weekend mogliśmy poczuć przedsmak letnich upałów. W gorące dni bardzo ważne jest nawodnienie organizmu, jednak należy robić to z głową. Okazuje się, że picie bardzo zimnych napojów nie jest dobrym sposobem na ochłodę. Dlaczego?

Cola z lodem
Autor: Getty Images
Odwodnienie organizmu: objawy i postępowanie

Latem często sięgamy po zmrożone napoje w celu ochłody przed upałem. Jednak wkładanie wody czy napojów do lodówki lub zamrażarki albo wrzucanie do szklanki kilku kostek lodu, wcale nie jest dobrym rozwiązaniem i może bardziej zaszkodzić organizmowi, niż pomóc w jego ochłodzeniu.

Zimne napoje schładzają tylko na chwilę. Pite w nadmiarze mogą być niebezpieczne

Upały sprzyjają chęci schłodzenia się, zwłaszcza zimnymi i orzeźwiającymi napojami. Okazuje się jednak, że zbyt zimne picie wcale nie jest takie dobre dla naszego organizmu. Wszystko dlatego, że bardzo schłodzone napoje dają tylko złudzenie ochłodzenia.

Okazuje się jednak, że po wypiciu schłodzonego napoju organizm po chwili rozpoczyna proces, który ma za zadanie nas z powrotem ogrzać. Dlatego też, wbrew pozorom, by ugasić pragnienie w czasie upału, lepiej jest sięgnąć po ciepły niż schłodzony napój.

Nagłe wypicie bardzo zimnego napoju może być również niebezpieczne i doprowadzić do szoku termicznego. Oprócz tego zbyt schłodzone napoje mogą też spowodować silny ból zatok, ból gardła, krwotok z nosa, a nawet zwężenie naczyń krwionośnych i zaburzenia rytmu serca.

Ponadto spożycie zbyt zimnego napoju może szybko ochłodzić wrażliwe nerwy przy kręgosłupie, co z kolei powoduje bóle głowy. 

Spożywanie zimnej wody po posiłku wpływa również na rozkład tłuszczu. Niskie temperatury w organizmie powodują twardnienie i krzepnięcie tłuszczów, co utrudnia ich trawienie przez organizm.

Lubisz latem wypić zimne piwo? Ostrożność powinny zachować szczególnie osoby z nadciśnieniem

Wiele osób w upalne dni sięga również po orzeźwiające zimne piwo. Jednak alkohol w upalne dni jest niewskazany. Wszystko ze względu na to, że może on negatywnie wpłynąć na pracę serca i układu krążenia. Dlatego szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na nadciśnienie, miażdżycę lub inne choroby układu krążenia.

Alkohol spożywany przy wysokich temperaturach potęguje skoki ciśnienia oraz zaburzenia rytmu serca.