Ból gardła: co oznacza ból gardła i jak go złagodzić?

2021-12-21 13:38

Ból gardła kojarzy się głównie z anginą i przeziębieniem, ale pojawiać się może jako objaw również przy innych chorobach: mononukleozie, ospie, odrze czy szkarlatynie. Ból gardła może towarzyszyć próchnicy oraz zapaleniu dziąseł, jak również chorobom nerek. Jakie są sposoby na ból gardła?

Dokuczliwy ból gardła można złagodzić za pomocą prostych metod
Autor: Getty Images

Ból gardła i towarzyszące mu objawy: drapanie i pieczenie w gardle, suchość w gardle, trudności w połykaniu, chrypka i ból podczas mówienia, obrzęk i zapalenie błon śluzowych nie należą do przyjemnych. Warto wiedzieć, co na przeziębienie stosować w takich sytuacjach i jak łagodzić ból gardła.

Spis treści

  1. Ból gardła: przyczyny
  2. Ból gardła: sposoby na złagodzenie bólu gardła

Ból gardła: przyczyny

Ból gardła może być spowodowany zarówno banalną infekcją wirusową jak i mieć dużo poważniejsze przyczyny. Dlatego bólu gardła, szczególnie, gdy jest przewlekły, nie należy lekceważyć i trzeba skonsultować z lekarzem. Co może wywoływać ból gardła?

Ból gardła: sposoby na złagodzenie bólu gardła

Co na ból gardła? Infekcja gardła jest chorobą samoograniczającą, a to znaczy, że dokuczliwy początkowo ból gardła z czasem słabnie, a wreszcie ustępuje. Zanim to jednak nastąpi, możesz złagodzić nieprzyjemny ból gardła, stosując domowe sposoby na ból gardła:

  • dużo pij: herbata z miodem, cytryną i sokiem malinowym, napary z kwiatu lipy, rumianku lub czarnego bzu mają właściwości antyseptyczne i rozgrzewające, będą więc w tym przypadku jak najbardziej na miejscu
  • płucz gardło trzy-cztery razy dziennie naparami z rumianku, szałwii, kory dębu lub przegotowaną wodą z odrobiną soli lub sody - nie rób jednak tego zbyt intensywnie, bo niepotrzebnie dodatkowo podrażnisz gardło
  • ból gardła przy przełykaniu łagodzą również gotowe preparaty do ssania, które kupisz w aptece bez recepty.
Zdrowo Odpytani: Lubisz się całować? Ekspert ostrzega przed “chorobą pocałunków”