Ból gardła: co oznacza ból gardła i jak go złagodzić?

2021-12-21 13:38
Dokuczliwy ból gardła można złagodzić za pomocą prostych metod
Autor: Getty Images

Ból gardła kojarzy się głównie z anginą i przeziębieniem, ale pojawiać się może jako objaw również przy innych chorobach: mononukleozie, ospie, odrze czy szkarlatynie. Ból gardła może towarzyszyć próchnicy oraz zapaleniu dziąseł, jak również chorobom nerek. Jakie są sposoby na ból gardła?

Ból gardła i towarzyszące mu objawy: drapanie i pieczenie w gardle, suchość w gardle, trudności w połykaniu, chrypka i ból podczas mówienia, obrzęk i zapalenie błon śluzowych nie należą do przyjemnych. Warto wiedzieć, co na przeziębienie stosować w takich sytuacjach i jak łagodzić ból gardła.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do laryngologa?

Spis treści

  1. Ból gardła: przyczyny
  2. Ból gardła: sposoby na złagodzenie bólu gardła

Ból gardła: przyczyny

Ból gardła może być spowodowany zarówno banalną infekcją wirusową jak i mieć dużo poważniejsze przyczyny. Dlatego bólu gardła, szczególnie, gdy jest przewlekły, nie należy lekceważyć i trzeba skonsultować z lekarzem. Co może wywoływać ból gardła?

Ból gardła: sposoby na złagodzenie bólu gardła

Co na ból gardła? Infekcja gardła jest chorobą samoograniczającą, a to znaczy, że dokuczliwy początkowo ból gardła z czasem słabnie, a wreszcie ustępuje. Zanim to jednak nastąpi, możesz złagodzić nieprzyjemny ból gardła, stosując domowe sposoby na ból gardła:

  • dużo pij: herbata z miodem, cytryną i sokiem malinowym, napary z kwiatu lipy, rumianku lub czarnego bzu mają właściwości antyseptyczne i rozgrzewające, będą więc w tym przypadku jak najbardziej na miejscu
  • płucz gardło trzy-cztery razy dziennie naparami z rumianku, szałwii, kory dębu lub przegotowaną wodą z odrobiną soli lub sody - nie rób jednak tego zbyt intensywnie, bo niepotrzebnie dodatkowo podrażnisz gardło
  • ból gardła przy przełykaniu łagodzą również gotowe preparaty do ssania, które kupisz w aptece bez recepty.

Jak pokonać ból gardła? Zobacz na poniższym filmie!

Ból gardła - jak go pokonać?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.