Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

2023-09-04 15:11

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę naprawdę przynoszą ulgę. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić okłady. Oczywiście przy pierwszych objawach i niewielkiej chrypce, a nie przy anginie, bo wtedy żadne domowe sposoby na chore gardło nie pomogą i konieczna będzie wizyta u lekarza.

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę
Autor: Getty Images Jednym z domowych sposobów na ból gardła jest napar z szałwii.

Spis treści

  1. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - nawilżaj błony śluzowe
  2. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - płukanki ziołowe
  3. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - woda utleniona z wodą
  4. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - soda
  5. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę – sól z wodą
  6. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - jak płukać gardło?
  7. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - napoje z miodem
  8. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - czosnek
  9. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - nie forsuj organizmu
  10. Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - kiedy iść do lekarza?

Domowe sposoby na ból gardła mogą pomóc przy wczesnych objawach stanu zapalnego gardła. W domu możesz gardło nawilżyć i płukać je naparami i płukankami o działaniu przeciwzapalnym, które przy okazji zniwelują obrzęk i ból. Świetnie sprawdzą się tu zioła, takie jak tymianek, szałwia czy rumianek oraz roztwór sody.

Sprawdź, jak w domu skutecznie walczyć z bólem gardła, a w jakich przypadkach domowe sposoby mogą nie wystarczyć i potrzebna będzie interwencja lekarska.

Zapalenie gardła

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - nawilżaj błony śluzowe

Pieczenie, drapanie może sygnalizować nie tylko zapalenie gardła, ale i wysuszenie błony śluzowej, które sprzyja infekcji. Dbaj więc o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach (powinna wynosić 40-60 proc.). Często je wietrz.

W domu układaj na kaloryferach mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza. Choć nie odczuwasz pragnienia, wypijaj nie mniej płynów niż latem. Nawilżanie śluzówki przyniesie ci ulgę także w zapaleniu gardła.

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - płukanki ziołowe

Płukanki ziołowe są skutecznym orężem w walce z bólem gardła i z powodzeniem mogą zastąpić sodę oczyszczoną (nie każdy lubi jej smak).

Najlepsze będą napary z rumianku, szałwii, tymianku. Odkażają, działają przeciwzapalnie, a także likwidują obrzęk błony śluzowej.

Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Przestudź napar. Płukanki do gardła powinny mieć temperaturę ciała.

Sprawdź, które zioła pomogą ci w walce z bólem gardła

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - woda utleniona z wodą

Woda utleniona z wodą może być także stosowana jako jeden z domowych sposobów na ból gardła. Roztwór nadtlenku wodoru o stężeniu 3 proc. powszechnie znany jest jako środek odkażający. Dzięki niemu łatwiej zniszczyć bakterie oraz odkazić ranę, która powstała w wyniku skaleczenia czy otarcia. Sprawdza się też jako skuteczny składnik płukanki, która złagodzi ból i stan zapalny gardła podczas chorób takich jak: grypa, przeziębienie czy angina.

Należy pamiętać, że gardła nie należy płukać samą wodą utlenioną. Aby przygotować mieszankę na bolące gardło, należy jedną łyżeczkę 3 proc. roztworu nadtlenku wodoru rozcieńczyć w połowie szklanki wody (nie powinna być za ciepła ani za zimna). Można nią płukać gardło kilka razy dziennie.

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - soda

Soda oczyszczona ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w 1/2 szklanki ciepłej wody. Płucz gardło 3 lub 4 razy dziennie. Rób to delikatnie i dość krótko. Wystarczą 3,4 ruchy.

Energiczne i długie gulgotanie podrażnia śluzówkę.

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę – sól z wodą

Gdy chwyci nas ból gardła, można je przepłukać solanką przygotowaną z łyżeczki soli kuchennej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Dlatego, że roztwór ten działa dezynfekująco oraz przeciwobrzękowo. Podczas płukania może on zniwelować opuchliznę gardła lub migdałków.

Wodę z solą na bolące gardło można zastosować  3-4 razy dziennie.

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - jak płukać gardło?

Płukanie gardła to najstarsza metoda walki z bólem gardła. Jest skuteczna i przynosi natychmiastową ulgę. Do oczyszczania gardła można stosować napary z kory dębu, rumianku, szałwii.

W aptekach dostępne są również gotowe preparaty, np. wyciąg z rumianku. 

  • Pamiętaj, że płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało.
  • Aby płukanie przyniosło efekty, należy je robić kilka (3-4) razy dziennie.
  • Nie jest potrzebne wielokrotne nabieranie płynu oraz długie "gulgotanie" nim w gardle.
  • 3-4 ruchy w zupełności wystarczą. Robiąc to częściej i dłużej, podrażniasz błonę śluzową.

Czytaj także: Co na przeziębienie?

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - napoje z miodem

Miód możesz dodawać do herbaty z cytryną lub naparu z lipy.

Miód hamuje rozwój bakterii, wirusów, grzybów i ma właściwości łagodzące. Możesz też wziąć do ust łyżeczkę tego smakołyku i poczekać, aż się powoli rozpuści.

Czytaj także: Syrop z mniszka lekarskiego - przepis na leczniczy miód z kwiatów mlecza

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - czosnek

Czosnek działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, pomaga więc w pokonaniu infekcji. Najlepiej 1-2 ząbki zmiażdżyć i dodać do szklanki ciepłego mleka.

Dowiedz się więcej: Czosnek - naturalny antybiotyk

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - nie forsuj organizmu

Kiedy poczujesz ból gardła, najlepiej pozostań przez dzień, dwa w domu i połóż się do łóżka. Odpoczynek w cieple zwiększa szansę na szybkie pokonanie infekcji.

Ważne
  • Pamiętaj o oszczędzaniu gardła – nie pal papierosów, nie pij alkoholu i unikaj ostrych przypraw.
  • Jeżeli ból gardła minie, a chrypka nie ustąpi, zasięgnij porady laryngologa, aby uchronić się przed poważniejszą chorobą, np. polipami strun głosowych.

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę - kiedy iść do lekarza?

W większości przypadków ból gardła nie jest groźny dla zdrowia, ale niekiedy może być objawem poważnej choroby. Szybka pomoc medyczna jest niezbędna, gdy: 

  • dojdzie do obrzęku gardła, a przez to do trudności przy oddychaniu
  • ból utrzymuje się dłużej niż cztery dni mimo leczenia gardła domowymi sposobami
  • bólowi gardła towarzyszy temperatura powyżej 38ºC, wysypka skórna, bolesne i utrudnione przełykanie odpluwanie krwistej wydzieliny
O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.
Sonda
Stosujesz domowe sposoby na przeziębienie?