Laryngolog (otorynolaryngolog): czym się zajmuje i jakie choroby leczy?

Laryngolog (otorynolaryngolog) - czym się zajmuje? Jego specjalnością jest przede wszystkim profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób narządów głowy i szyi, wykonuje również niezbędne zabiegi. Do laryngologa udamy się również, jeśli mamy problemy z narządami zmysłów: węchu, smaku, równowagi i słuchu. Przeczytaj, z jakimi objawami udać się do laryngologa (otorynolaryngologa) i jakie choroby on leczy!

Laryngolog (otorynolaryngolog) - czym się zajmuje? Odpowiedzi na to pytanie udziela znaczenie słów, które składają się na skomplikowaną nazwę tej specjalizacji. Słowo "otorynolaryngolog" pochodzi bowiem z greki i oznacza kolejno:

  • ucho ("otos", "oros");
  • krtań ("laryngos");
  • nos ("rhinos", "rynos");
  • gardło ("pharyngos").

Laryngolog zajmuje się więc chorobami ucha, krtani, nosa, gardła, a a także kości skroniowej, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, tchawicy, oskrzeli. Otorynolaryngolog stosuje nie tylko farmakoterapię - zajmuje się również chirurgią zatok przynosowych, języka, gruczołów ślinowych, chirurgią szczęki i rekonstrukcyjną, wykonuje endoskopię dolnych dróg oddechowych i przełyku.

Z jakimi objawami udać się do laryngologa (otorynolaryngologa)?

Laryngolog (otorynolaryngolog) pomoże w przypadku wielu dolegliwości. Wśród nich znajdują się:

Aby odwiedzić laryngologa, musisz mieć skierowanie.

Jakie choroby leczy laryngolog (otorynolaryngolog)?

Laryngolog zajmuje się diagnozowaniem takich chorób jak:

Jak wygląda wizyta i leczenie u laryngologa (otorynolaryngologa)?

Najpierw laryngolog zbiera wywiad od pacjenta, przede wszystkim pytając o objawy. Następnie, używając endoskopu lub wziernika lekarz ogląda nos, gardło, ucho, jamę ustną pacjenta. Laryngolog wykonuje również badanie audiologiczne słuchu, USG węzłów chłonnych szyi i ślinianek, a rzadziej również zatok przynosowych, krtani, części ustnej i nosowej gardła. Do powszechnych zabiegów wykonywanych przez otorynolaryngologów należy mikrolaryngoskopia.

Leczenie zastosowane przez laryngologa zależy od konkretnej choroby i jej przebiegu u danego pacjenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
keczub
|

Miałam problemy z gardłem i migdałkami, które trwały od około dwóch miesięcy. Poprzedni lekarze u których byłam zbagatelizowali sprawę, mówiąc, że sobie coś wymyślam. Przepisywali mi kolejne płyny do płukania gardła i krople do nosa (nie mówiąc nawet po co te krople, kataru nie miałam ale widocznie widzieli w tym jakiś sens...). Dopiero wizyta u jednego lekarza- doktora Żmudzińskiego mnie usatysfakcjonowała. Pan Doktor naprawdę skupia się na pacjencie, przeprowadza szczegółowe badanie i wywiad, cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania, opisuje stan zdrowia. Podsumowując: jasny przekaz na temat leczenia, 100% skupienia na pacjencie, szybko ale konkretnie, miła atmosfera.

Sol
|

Mój laryngolog całkiem niedawno przeprowadził ze mną bardzo długą rozmowę i powiedział mi jakie nieprzyjemności mogą mnie czekać, jeśli nie zrezygnuje z czyszczenia uszu patyczkami. Zdecydowałam się na spray fonix, żeby nie ryzykować i poprawnie czyścić uszy. Lepiej zapobiegać niż leczyć i stać w tych długich kolejkach do laryngologa.